Sprawa C-552/18: Postanowienie Trybunału (dziewiąta izba) z dnia 20 listopada 2019 r. - Indaco Service Soc. coop., działająca w imieniu własnym i w charakterze przedstawiciela Coop. sociale il Melograno v. Ufficio Territoriale del Governo Taranto.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2020.45.10/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 10 lutego 2020 r.

Postanowienie Trybunału (dziewiąta izba) z dnia 20 listopada 2019 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Consiglio di Stato - Włochy) - Indaco Service Soc. coop., działająca w imieniu własnym i w charakterze przedstawiciela Coop. sociale il Melograno/Ufficio Territoriale del Governo Taranto
(Sprawa C-552/18) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Artykuł 99 regulaminu postepowania przed Trybunałem - Zamówienia publiczne - Dyrektywa 2014/24/UE - Artykuł 57 ust. 4 lit. c) i g) - Udzielanie zamówień publicznych na usługi - Fakultatywne podstawy wykluczenia - Poważne wykroczenie zawodowe - Podważenie uczciwości podmiotu gospodarczego - Wcześniejsza umowa - Wykonanie - Uchybienia - Rozwiązanie - Sądowy środek zaskarżenia - Dokonanie przez instytucję zamawiającą oceny niewywiązania się z umowy - Uniemożliwienie do czasu zakończenia postępowania sądowego)

Język postępowania: włoski

(2020/C 45/06)

(Dz.U.UE C z dnia 10 lutego 2020 r.)

Sąd odsyłający

Consiglio di Stato

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Indaco Service Soc. coop., działająca w imieniu własnym i w charakterze przedstawiciela Coop. sociale il Melograno

Strona pozwana: Ufficio Territoriale del Governo Taranto

przy udziale: Cometa Società Cooperativa Sociale

Sentencja

Artykuł 57 ust. 4 lit. c) dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylającej dyrektywę 2004/18/WE należy interpretować w ten sposób, że stoi on na przeszkodzie przepisowi krajowemu, na mocy którego wniesienie sądowego środka zaskarżenia na decyzję o wypowiedzeniu umowy w sprawie zamówienia publicznego podjętą przez instytucję zamawiającą z powodu "poważnego wykroczenia zawodowego", do którego doszło w czasie wykonywania umowy, uniemożliwia instytucji zamawiającej, która organizuje nowy przetarg, wykluczenie podmiotu, na etapie selekcji oferentów, na podstawie oceny wiarygodności tego podmiotu.

1 Dz.U. C 436 z 3.12.2018.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.