Sprawa C-526/14: Tadej Kotnik i in. v. Državni zbor Republike Slovenije (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2016.343.3/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 19 września 2016 r.

Wyrok Trybunału (wielka izba) z dnia 19 lipca 2016 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Ustavno sodišče Republike Slovenije - Słowenia) - Tadej Kotnik i in./Državni zbor Republike Slovenije
(Sprawa C-526/14) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Ważność i wykładnia komunikatu Komisji dotyczącego sektora bankowego - Wykładnia dyrektyw 2001/24/WE i 2012/30/UE - Pomoc państwa dla banków w kontekście kryzysu finansowego - Podział obciążenia - Umorzenie funduszy własnych akcjonariuszy, hybrydowych papierów wartościowych i obligacji podporządkowanych - Zasada ochrony uzasadnionych oczekiwań - Prawo własności - Ochrona interesów wspólników i osób trzecich - Reorganizacja i likwidacja instytucji kredytowych)

Język postępowania: słoweński

(2016/C 343/04)

(Dz.U.UE C z dnia 19 września 2016 r.)

Sąd odsyłający

Ustavno sodišče Republike Slovenije

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Tadej Kotnik, Marko Studen, Anton Glavan, Jože Sedonja, Primož Kozmus, Savaprojekt d.d., Fondazione cassa di risparmio di Imola, Andrej Pipuš, Dušanka Pipuš, Marija Pipuš, Tomaž Štrukelj, Luka Jukič, Angel Jaromil, Franc Marušič, Mladen Mladenić, Matjaž Matičič, Stajka Skrbinšek, Janez Forte, Zdenko Fritz, Sergej Garantini, Marijana Gošte, Marta Leskovar, Marija Šumi, Državni svet Republike Slovenije, Varuh človekovih pravic Republike Slovenije, Igor Karlovšek, Marija Karlovšek, Janez Gosar

Strona pozwana: Državni zbor Republike Slovenije

przy udziale: Vlada Republike Slovenije, Banka Slovenije, Okrožno sodišče v Ljubljani

Sentencja

1)
Komunikat Komisji w sprawie stosowania od dnia 1 sierpnia 2013 r. reguł pomocy państwa w odniesieniu do środków wsparcia na rzecz banków w kontekście kryzysu finansowego ("komunikat dotyczący sektora bankowego") należy interpretować w ten sposób, iż nie ma on wiążącego skutku wobec państw członkowskich.
2)
Artykuły 107-109 TFUE należy interpretować w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one pkt 40-46 komunikatu dotyczącego sektora bankowego w zakresie, w jakim wspomniane punkty przewidują warunek podziału obciążenia pomiędzy akcjonariuszy i posiadaczy podporządkowanych papierów wartościowych w celu uzyskania zezwolenia na pomoc państwa.
3)
Zasada ochrony uzasadnionych oczekiwań oraz prawo własności powinny być interpretowane w ten sposób, że nie sprzeciwiają się one pkt 40-46 komunikatu dotyczącego sektora bankowego w zakresie, w jakim wspomniane punkty przewidują warunek podziału obciążenia pomiędzy akcjonariuszy i posiadaczy podporządkowanych papierów wartościowych w celu uzyskania zezwolenia na pomoc państwa.
4)
Artykuły 29, 34, 35 i 40-42 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/30/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie koordynacji gwarancji, jakie są wymagane w państwach członkowskich od spółek w rozumieniu art. 54 akapit drugi Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w celu uzyskania ich równoważności, dla ochrony interesów zarówno wspólników, jak i osób trzecich w zakresie tworzenia spółki akcyjnej, jak również utrzymania i zmian jej kapitału należy interpretować w ten sposób, iż nie sprzeciwiają się one pkt 40-46 komunikatu dotyczącego sektora bankowego w zakresie, w jakim wspomniane punkty przewidują warunek podziału obciążenia pomiędzy akcjonariuszy i posiadaczy podporządkowanych papierów wartościowych w celu uzyskania zezwolenia na pomoc państwa.
5)
Komunikat dotyczący sektora bankowego należy interpretować w ten sposób, iż środki przekształcenia lub obniżenia wartości hybrydowych papierów wartościowych i obligacji podporządkowanych takie jak przewidziane w pkt 44 tego komunikatu nie powinny wychodzić poza to, co jest konieczne do zmniejszenia deficytu w kapitale własnym danego banku.
6)
Artykuł 2 tiret siódme dyrektywy 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 kwietnia 2001 r. w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych należy interpretować w ten sposób, że środki podziału obciążenia takie jak przewidziane w pkt 40- 46 komunikatu dotyczącego sektora bankowego są objęte pojęciem "środków służących reorganizacji" w rozumieniu wspomnianego przepisu dyrektywy 2001/24.
1 Dz.U. C 81 z 9.3.2015.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.