Sprawa C-491/08: Skarga wniesiona w dniu 12 listopada 2008 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Włoskiej.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.44.27/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 21 lutego 2009 r.

Skarga wniesiona w dniu 12 listopada 2008 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Włoskiej

(Sprawa C-491/08)

(2009/C 44/45)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 21 lutego 2009 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Wspólnot Europejskich (przedstawiciele: D. Rechia, pełnomocnik)

Strona pozwana: Republika Włoska

Żądania strony skarżącej

– Stwierdzenie, ze w odniesieniu do przedsięwzięcia budowy kompleksu turystycznego "Is Arena" na terytorium gminy Narbolia, który dotyczył siedlisk i gatunków występujących na obszarze ITB032228 "Is Arenas".

– nie podejmując, przed dniem 19 lipca 2006 r., środków ochronnych odpowiednich dla realizacji celu dyrektywy tj. ochrony istotnego interesu ekologicznego na poziomie krajowym dotyczącego obszaru o znaczeniu dal Wspólnoty (OZW) ITB032228 "Is Arenas", a w szczególności nie zabraniając realizacji działań, które mogły stanowić istotne zagrożenie dla charakterystyki ekologicznej danego obszaru, Republika Włoska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy dyrektywy 92/43/EWG(1);

– nie podejmując przed dniem 19 lipca 2006 r. środków ochronnych odpowiednich w celu uniknięcia pogorszenia stanu siedlisk naturalnych i siedlisk gatunków, jak i niepokojenia gatunków, dla których utworzono dany OZW, Republika Włoska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciąża na mocy art. 6 ust. 2 dyrektywy 92/43/EWG;

– obciążenie Republiki Włoskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Jest wiadome Komisji, że na obszarze OZW Is Arenas, zamykana jest budowa obiektów turystycznych, w tym pola golfowego. Zdaniem Komisji przedsięwzięcie budowy infrastruktury turystycznej na OZW Is Arenas ma w szczególności wpływ na tereny, które gwarantują łączność pomiędzy dwoma najistotniejszymi obszarami lasu sosnowego. Istnieje zatem możliwość istotnego negatywnego oddziaływania na te obszary, a w szczególności na "więzi ekologiczne".

Pośród krytycznych aspektów przedsięwzięcia, Komisja podkreśla poza tym, zmniejszenie i zmianę pierwotnych siedlisk, w szczególność wprowadzenie obcych tym obszarom gatunków, jak trawa pola golfowego, przejęcie siedlisk, udeptywanie i zagęszczanie podłoża, wypieranie gatunków, oddziaływanie wynikające z napływu kapiących się na siedliska znajdujące się w pierwszym pasie wybrzeża, o ogromnym znaczeniu ze względu na występowanie zespołów wydm, wycinkę drzew.

______

(1) Dyrektywa Rady z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dz.U. L 2006, s. 7).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.