Sprawa C-424/12: SC Fatorie SRL v. Directia Generală a Finantelor Publice Bihor (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2014.93.11

Akt nienormatywny
Wersja od: 29 marca 2014 r.

Wyrok Trybunału (druga izba) z dnia 6 lutego 2014 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Curtea de Apel Oradea - Rumunia) - SC Fatorie SRL przeciwko Direcț ia Generală a Finanț elor Publice Bihor

(Sprawa C-424/12) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Podatek VAT - Dyrektywa 2006/112/WE - Procedura odwrotnego obciążenia - Prawo do odliczenia - Zapłata podatku usługodawcy - Brak obowiązkowych wzmianek - Zapłata nienależnego podatku VAT - Utrata prawa do odliczenia - Zasada neutralności podatkowej - Zasada pewności prawa)

(2014/C 93/17)

Język postępowania: rumuński

(Dz.U.UE C z dnia 29 marca 2014 r.)

Sąd odsyłający

Curtea de Apel Oradea

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: SC Fatorie SRL

Strona pozwana: Direcț ia Generală a Finanț elor Publice Bihor

Przedmiot

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Curtea de Apel Oradea - Wykładnia dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 347, s. 1) - Utrata prawa do odliczenia podatku VAT z uwagi na brak wzmianki na fakturze dotyczącej zastosowania systemu odwrotnego obciążenia - Zasada pewności prawa - Decyzja nakazująca zapłacenie kwoty odliczonego błędnie podatku VAT wraz z odsetkami za zwłokę po wydaniu nieodwołalnej decyzji przyznającej prawo do odliczenia - Zasada neutralności podatkowej - Zapłacenie podatku VAT błędnie określonego na fakturze przez osobę trzecią - Brak działań ze strony organów podatkowych w celu skorygowania faktury oraz niemożność późniejszego dokonania korekty

Sentencja

1)
W ramach transakcji objętej systemem odwrotnego obciążenia, w okolicznościach takich jak okoliczności postępowania głównego, dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej oraz zasada neutralności podatkowej nie sprzeciwiają się sytuacji, w której usługobiorca zostaje pozbawiony prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej, który nienależnie zapłacił usługodawcy na podstawie błędnie sporządzonej faktury, również wówczas, gdy korekta tego błędu jest niemożliwa z uwagi na upadłość rzeczonego usługodawcy.
2)
Zasada pewności prawa nie sprzeciwia się praktyce administracyjnej krajowych organów podatkowych polegającej na cofnięciu - przed upływem terminu przedawnienia - decyzji, na mocy której przyznały one podatnikowi prawo do odliczenia podatku od wartości dodanej przy jednoczesnym zażądaniu od niego, w wyniku nowej kontroli, zapłaty tego podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
1 Dz.U. C 379 z 8.12.2012.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.