Sprawa C-392/13: Andrés Rabal Cañas v. Nexea Gestión Documental SA, Fondo de Garantia Salarial (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.236.4

Akt nienormatywny
Wersja od: 20 lipca 2015 r.

Wyrok Trybunału (piąta izba) z dnia 13 maja 2015 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Juzgado de lo Social no 33 de Barcelona - Hiszpania) - Andrés Rabal Cañas/Nexea Gestión Documental SA, Fondo de Garantia Salarial
(Sprawa C-392/13) 1

(Odesłanie prejudycjalne - Polityka społeczna - Zwolnienia grupowe - Dyrektywa 98/59/WE - Pojęcie zakładu - Zasady obliczania liczby zwalnianych pracowników)

Język postępowania: hiszpański

(2015/C 236/05)

(Dz.U.UE C z dnia 20 lipca 2015 r.)

Sąd odsyłający

Juzgado de lo Social no33 de Barcelona

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Andrés Rabal Cañas

Strona pozwana: Nexea Gestión Documental SA, Fondo de Garantia Salarial

Sentencja

1)
Artykuł 1 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) dyrektywy Rady 98/59/WE z dnia 20 lipca 1998 r. w sprawie zbliżania ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do zwolnień grupowych należy interpretować w ten sposób, że przepis ten stoi na przeszkodzie przepisom krajowym wprowadzającym jako jedyną jednostkę referencyjną przedsiębiorstwo, a nie zakład, jeśli konsekwencją stosowania tego kryterium jest uniemożliwienie przeprowadzenia procedury informacji i konsultacji przewidzianej w art. 2-4 tej dyrektywy, w sytuacji gdy dane zwolnienia należałoby uznać za "zwolnienia zbiorowe" w świetle definicji przyjętej w art. 1 ust. 1 akapit pierwszy lit. a) rzeczonej dyrektywy, gdyby jako jednostkę referencyjną przyjąć zakład.
2)
Artykuł 1 ust. 1 dyrektywy 98/59 należy interpretować w ten sposób, że dla celów stwierdzenia, że dokonano "zwolnień grupowych" w rozumieniu rzeczonego przepisu, nie należy uwzględniać indywidualnych przypadków rozwiązania umów o pracę zawartych na czas określony lub na wykonanie zadania szczególnego, w sytuacjach gdy do rozwiązań tych dochodzi w dniu upływu terminu umowy lub w dniu wykonania owego zadania.
3)
Artykuł 1 ust. 2 lit. a) dyrektywy 98/59 należy interpretować w ten sposób, że dla stwierdzenia istnienia zwolnień grupowych dokonanych w ramach umów o pracę zawartych na czas określony lub na wykonanie zadania szczególnego nie jest konieczne, aby powód zwolnień grupowych wynikał z tych samych ram grupowego zatrudniania na taki sam czas lub do wykonania takiego samego zadania.
1 Dz.U. C 260 z 7.9.2013.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.