Sprawa C-318/07: Hein Persche v. Finanzamt Lüdenscheid (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.69.8/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 21 marca 2009 r.

Wyrok Trybunału (wielka izba) z dnia 27 stycznia 2009 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesfinanzhof - Niemcy) - Hein Persche przeciwko Finanzamt Lüdenscheid

(Sprawa C-318/07)(1)

(Swobodny przepływ kapitału - Podatki dochodowe - Możliwość odliczenia darowizn dokonanych na rzecz organizacji uznanych za organizacje pożytku publicznego - Ograniczenie możliwości odliczenia do darowizn dokonanych na rzecz organizacji krajowych - Darowizny rzeczowe - Dyrektywa 77/799/EWG - Wzajemna pomoc właściwych władz państw członkowskich w dziedzinie podatków bezpośrednich)

(2009/C 69/11)

Język postępowania: niemiecki

(Dz.U.UE C z dnia 21 marca 2009 r.)

Sąd krajowy

Bundesfinanzhof

Strony w postępowaniu przed sądem krajowym

Strona skarżąca: Hein Persche

Strona pozwana: Finanzamt Lüdenscheid

Przedmiot

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Bundesfinanzhof - Wykładnia art. 5 akapit trzeci WE i art. 56 WE oraz dyrektywy Rady nr 77/799/EWG z dnia 19 grudnia 1977 r. dotyczącej wzajemnej pomocy właściwych władz państw członkowskich w dziedzinie podatków bezpośrednich (Dz.U. L 336, s. 15) - Uregulowanie krajowe uzależniające przyznanie ulgi podatkowej przewidzianej dla darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego od warunku, by darczyńca miał siedzibę na terytorium kraju - Stosowanie zasad traktatu WE dotyczących swobodnego przepływu kapitału do darowizn rzeczowych dokonanych przez obywatela państwa członkowskiego w postaci przedmiotów codziennego użytku na rzecz organizacji pożytku publicznego, które mają siedzibę w innym państwie członkowskim

Sentencja

1) Jeżeli podatnik ubiega się w państwie członkowskim o możliwość odliczenia od podatku darowizn dokonanych na rzecz organizacji mających siedzibę w innym państwie członkowskim i uznanych tam za organizacje pożytku publicznego, darowizny te wchodzą w zakres postanowień traktatu dotyczących swobodnego przepływu kapitału, nawet jeśli są dokonywane w naturze w postaci przedmiotów codziennego użytku.

2) Artykuł 56 WE sprzeciwia się przepisom państwa członkowskiego, na podstawie których, w odniesieniu do darowizn dokonanych na rzecz organizacji uznanych za organizacje pożytku publicznego, skorzystanie z odliczenia od podatku jest przyznane tylko w stosunku do darowizn dokonanych na rzecz organizacji mających siedzibę na terytorium kraju, bez jakiegokolwiek umożliwienia podatnikowi wykazania, że darowizna dokonana na rzecz organizacji mającej siedzibę w innym państwie członkowskim spełnia warunki nałożone przez te przepisy w celu przyznania tej korzyści.

______

(1) Dz.U. C 247 z 20.10.2007.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.