Sprawa C-281/15: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Oberlandesgericht München (Niemcy) w dniu 11 czerwca 2015 r. - Soha Sahyouni/Raja Mamisch.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.294.29

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 września 2015 r.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Oberlandesgericht München (Niemcy) w dniu 11 czerwca 2015 r. - Soha Sahyouni/Raja Mamisch
(Sprawa C-281/15)

Język postępowania: niemiecki

(2015/C 294/36)

(Dz.U.UE C z dnia 7 września 2015 r.)

Sąd odsyłający

Oberlandesgericht München.

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Soha Sahyouni

Druga strona postępowania: Raja Mamisch

Pytania prejudycjalne

1)
Czy zakres stosowania rozporządzenia Rady (UE) nr 1259/2010 1 z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie wprowadzenia w życie wzmocnionej współpracy w dziedzinie prawa właściwego dla rozwodu i separacji prawnej obejmuje również tzw. rozwód prywatny - tu: orzeczonego przez Trybunał kościelny w Syrii na podstawie prawa szariatu?
2)
W razie udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie pierwsze:
a)
Czy w przypadku sprawdzenia zdolności do uznania rozwodu w kraju zastosowanie znajduje również art. 10 rozporządzenia (UE) nr 1259/2010?
b)
W razie udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie 2 a):
(1)
Czy - abstrakcyjnie rzecz biorąc - należy oprzeć się na porównaniu, zgodnie z którym prawo powołanego państwa zapewnia wprawdzie również drugiemu małżonkowi dostęp do rozwodu, który jednak ze względu na płeć tego małżonka związany jest innymi przesłankami procesowymi i materialnymi niż dostęp pierwszego z małżonków,

lub

(2)
Czy obowiązywanie normy zależy od tego, że zastosowanie abstrakcyjnie dyskryminującego prawa zagranicznego dyskryminuje również w pojedynczym przypadku - w sposób konkretny?
c)
W razie udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie 2 lit. b):

Czy zgoda dyskryminowanego małżonka na rozwód - również w formie zatwierdzonego przyjęcia świadczeń wyrównawczych - stanowi już powód dla niezastosowania normy?

1 Dz.U. L 343, s.10.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.