Sprawa C-259/12: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Administrativen sad - Plovdiv (Bułgaria) w dniu 24 maja 2012 r. - Teritorialna direktsia na Natsionalnata Agentsia za Prihodite - Plovdiv przeciwko "RODOPI M 91" OOD.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2012.243.7/3

Akt nienormatywny
Wersja od: 11 sierpnia 2012 r.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Administrativen sad - Plovdiv (Bułgaria) w dniu 24 maja 2012 r. - Teritorialna direktsia na Natsionalnata Agentsia za Prihodite - Plovdiv przeciwko "RODOPI М 91" OOD

(Sprawa C-259/12)

(2012/C 243/13)

Język postępowania: bułgarski

(Dz.U.UE C z dnia 11 sierpnia 2012 r.)

Sąd krajowy

Administrativen sad - Plovdiv

Strony w postępowaniu przed sądem krajowym

Strona skarżąca: Teritorialna direktsia na Natsionalnata Agentsia za Prihodite - Plovdiv

Strona pozwana: "RODOPI М 91" OOD

Pytania prejudycjalne

1.1.
Czy zasada neutralności podatkowej zezwala państwu członkowskiemu na nałożenie kary z powodu nieterminowego uwzględnienia anulowanej faktury, pomimo tego że anulowanie zostało następnie prawidłowo uwzględnione a osoba, o którą chodzi uiściła wynikający z anulowania podatek wraz z odsetkami?
1.2.
Czy w odniesieniu do pytania pierwszego mają znaczenie następujące okoliczności:
termin, w którym anulowana faktura powinna była zostać uwzględniona wynosi 14 dni od końca miesiąca, w którym anulowanie nastąpiło;
anulowanie faktury w rzeczywistości zostało uwzględnione miesiąc po upływie terminu, w którym powinno było zostać uwzględnione;
należny podatek VAT wraz z odsetkami został wpłacony do Skarbu Państwa?
2)
Czy art. 242 i 273 dyrektywy Rady 2006/112/WE(1) z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zezwalają państwom członkowskim na nałożenie na podatnika, który rzekomo nie wywiązał się w przewidzianym terminie z obowiązku należytego zaksięgowania okoliczności mających znaczenie dla ustalenia podatku VAT, kary pieniężnej w wysokości niezapłaconego w terminie podatku, jeżeli to zaniechanie zostało później naprawione a należny podatek wpłacony w pełnej wysokości wraz z odsetkami?
3)
Czy okoliczność, że Skarb Państwa nie poniósł szkody, ponieważ osoba, o którą chodzi następnie uwzględniła anulowanie faktury i uiściła cały podatek wraz z odsetkami ma znaczenie w tym względzie?
4)
Czy nałożenie kary pieniężnej w pełnej wysokości już wpłaconego podatku VAT wraz z odsetkami narusza zasadę proporcjonalności?
______

(1) Dyrektywa 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. L 347, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.