Sprawa C-228/09: Skarga wniesiona w dniu 24 czerwca 2009 r. - Komisja Wspólnot Europejskich/Rzeczpospolita Polska.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.233.3/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 września 2009 r.

Skarga wniesiona w dniu 24 czerwca 2009 r. - Komisja Wspólnot Europejskich/Rzeczpospolita Polska

(Sprawa C-228/09)

(2009/C 233/04)

Język postępowania: polski

(Dz.U.UE C z dnia 26 września 2009 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Wspólnot Europejskich (Przedstawiciele: D. Triantafyllou i A. Stobiecka-Kuik, pełnomocnicy)

Strona pozwana: Rzeczpospolita Polska

Żądania

– stwierdzenie, że poprzez włączenie kwoty "opłaty rejestracyjnej" do podstawy opodatkowania VAT nakładanego w Polsce na dostawę, nabycie wewnątrzwspólnotowe albo import samochodu osobowego, Rzeczpospolita Polska nie wypełniła zobowiązań wynikających z art. 78, 79, 83 oraz art. 86 dyrektywy 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej;(1)

– obciążenie Rzeczpospolitej Polskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Zarzut podnoszony w niniejszej skardze dotyczy włączenia przez Rzeczpospolitą Polską kwoty opłaty rejestracyjnej do podstawy opodatkowania VAT w przypadku dostaw, nabycia wewnątrzwspólnotowego i przywozu niezarejestrowanych samochodów osobowych mających miejsce w tym państwie członkowskim.

W opinii Komisji istnieje zasadnicze podobieństwo pomiędzy polskim podatkiem/opłatą będącą przedmiotem sporu w niniejszej sprawie a duńskim podatkiem/opłatą w sprawie C-98/05 De Danske Bilimportører. W tej sprawie Trybunał uznał, że podatek/opłata rejestracyjna nie wchodzi w zakres podstawy opodatkowania VAT.

Komisja stoi na stanowisku, że funkcjonowanie polskiej opłaty rejestracyjnej w przypadku kolejnych transakcji dotyczących tego samego pojazdu przed dokonaniem rejestracji wskazuje, że jest to w swej istocie podatek/opłata rejestracyjna, a nie podatek od sprzedaży jak twierdzi Rzeczpospolita Polska. Podatnik może bowiem odliczyć od kwoty wymagalnego podatku kwotę opłaty rejestracyjnej. Oznacza to, że ostatecznie, i za pośrednictwem systemu odliczeń zapłaconego wcześniej podatku, podatek/opłata jest nakładana tylko raz.

Komisja nie zgadza się z argumentem Rzeczypospolitej Polskiej jakoby osobą odpowiedzialną za dokonanie płatności opłaty rejestracyjnej był sprzedawca, nabywca wewnątrzwspólnotowy albo importer pojazdu, a nie osoba, w imieniu której samochód jest rejestrowany.

______

(1) Dz.U. L 347, str. 1

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.