Sprawa C-22/11: Finnair Oyj v. Timy Lassooy (orzeczenie wstępne).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2012.366.9/2

Akt nienormatywny
Wersja od: 24 listopada 2012 r.

Wyrok Trybunału (trzecia izba) z dnia 4 października 2012 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Korkein oikeus - Finlandia) - Finnair Oyj przeciwko Timy Lassooy

(Sprawa C-22/11)(1)

(Transport lotniczy - Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 - Odszkodowanie na rzecz pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład - Pojęcie "odmowa przyjęcia na pokład" - Wyłączenie z zakwalifikowania jako "odmowa przyjęcia na pokład" - Odwołanie lotu z powodu strajku na lotnisku wylotu - Reorganizacja lotów późniejszych względem lotu anulowanego - Prawo do odszkodowania na rzecz pasażerów tych lotów)

(2012/C 366/15)

Język postępowania: fiński

(Dz.U.UE C z dnia 24 listopada 2012 r.)

Sąd krajowy

Korkein oikeus

Strony w postępowaniu przed sądem krajowym

Strona skarżąca: Finnair Oyj

Strona pozwana: Timy Lassooy

Przedmiot

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Korkein oikeus - Wykładnia art. 2 lit. j), art. 4, 5 i 7 rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 295/91(Dz.U. L 46, s. 1) - Nadzwyczajne okoliczności - Lot odwołany z powodu strajku personelu na lotnisku wylotu - Reorganizacja lotów w celu złagodzenia negatywnych skutków dla pasażerów odwołanego lotu - Reorganizacja obejmująca również loty późniejsze względem anulowanego lotu - Prawo pasażerów tych lotów do otrzymania odszkodowania

Sentencja

1)
Pojęcie "odmowa przyjęcia na pokład" w rozumieniu art. 2 lit. j) i art. 4 rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów, uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 295/91, powinno być interpretowane w ten sposób, że obejmuje ono nie tylko odmowę przyjęcia na pokład wynikającą z nadmiernej rezerwacji, lecz również odmowę przyjęcia na pokład z innych powodów, takich jak powody operacyjne.
2)
Artykuł 2 lit. j) i art. 4 ust. 3 rozporządzenia nr 261/2004 powinny być interpretowane w ten sposób, iż zaistnienie "nadzwyczajnych okoliczności" prowadzące przewoźnika lotniczego do reorganizacji następujących po nim lotów nie może uzasadniać "odmowy przyjęcia na pokład" na owe późniejsze loty, ani też zwalniać tego przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania na podstawie art. 4 ust. 3 rzeczonego rozporządzenia pasażerom, którym odmówiono przyjęcia na pokład na loty czarterowane po ustaniu wspomnianych okoliczności.
______

(1) Dz.U. C 80 z 12.3.2011.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.