Sprawa C-194/12: Concepción Maestre García v. Centros Comerciales Carrefour SA.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.108.11/1

Akt nienormatywny
Wersja od: 13 kwietnia 2013 r.

Postanowienie Trybunału (szósta izba) z dnia 21 lutego 2013 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Juzgado de lo Social de Benidorm - Hiszpania) - Concepción Maestre García przeciwko Centros Comerciales Carrefour SA

(Sprawa C-194/12)(1)

(Artykuł 99 regulaminu postępowania - Dyrektywa 2003/88/WE - Organizacja czasu pracy - Prawo do rocznego płatnego urlopu - Roczny urlop ustalony przez pracodawcę zbiegający się ze zwolnieniem lekarskim - Prawo do korzystania z urlopu rocznego w innym terminie - Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany roczny urlop)

(2013/C 108/21)

Język postępowania: hiszpański

(Dz.U.UE C z dnia 13 kwietnia 2013 r.)

Sąd odsyłający

Juzgado de lo Social de Benidorm.

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Concepción Maestre García

Strona pozwana: Centros Comerciales Carrefour SA

Przedmiot

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym - Juzgado de lo Social de Benidorm - Wykładnia art. 7 ust. 1 dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. L 299, s. 9) - Prawo do rocznego płatnego urlopu - Pracownik na zwolnieniu lekarskim w trakcie urlopu rocznego ustalonego przez pracodawcę - Prawo pracownika do skorzystania z urlopu w innym okresie

Sentencja

1)
Artykuł 7 ust. 1 dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwia się on takiej wykładni uregulowania krajowego, zgodnie z którą pracownik pozostający na zwolnieniu lekarskim w trakcie urlopu rocznego ustalonego jednostronnie w planie urlopów przedsiębiorstwa, gdzie jest zatrudniony, nie ma prawa z powodu zwolnienia lekarskiego do skorzystania z urlopu w innym okresie niż początkowo ustalony, w niniejszym przypadku poza odpowiednim okresem rozliczenia urlopu, ze względów związanych z produkcją lub organizacją przedsiębiorstwa.
2)
Artykuł 7 dyrektywy 2003/88 należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwia się on uregulowaniu krajowemu, które zezwala na to, aby w trakcie trwania umowy o pracę okres rocznego urlopu, z którego pracownik nie mógł skorzystać z powodu niezdolności do pracy, został zastąpiony ekwiwalentem pieniężnym.
______

(1) Dz.U. C 227 z 28.7.2012.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.