Sprawa C-139/22, mBank (Polski rejestr klauzul niedozwolonych): Wyrok Trybunału (dziewiąta izba) z dnia 21 września 2023 r. - AM, PM v. mBank S.A.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2023.628

Akt nienormatywny
Wersja od: 13 listopada 2023 r.

Wyrok Trybunału (dziewiąta izba) z dnia 21 września 2023 r. (wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie - Polska) - AM, PM/mBank S.A.
[Sprawa C-139/22 1 , mBank (Polski rejestr klauzul niedozwolonych)]

[Odesłanie prejudycjalne - Dyrektywa 93/13/EWG - Nieuczciwe warunki w umowach konsumenckich - Kredyt hipoteczny indeksowany do waluty obcej - Kryteria oceny nieuczciwego charakteru warunku dotyczącego wymiany walut - Krajowy rejestr postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone - Obowiązek informowania]

(C/2023/628)

Język postępowania: polski

(Dz.U.UE C z dnia 13 listopada 2023 r.)

Sąd odsyłający

Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie

Strony w postępowaniu głównym

Strona powodowa: AM, PM

Strona pozwana: mBank S.A.

przy udziale: Rzecznika Finansowego

Sentencja

1) Artykuł 3 ust. 1, art. 7 ust. 1 i art. 8 dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że nie stoją one na przeszkodzie temu, by warunek umowny, który nie był indywidualnie negocjowany, został uznany przez właściwe organy krajowe za nieuczciwy z tego tylko powodu, że jego treść jest równoznaczna z treścią postanowienia wzorca umowy wpisanego do krajowego rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone.

2) Artykuł 3 ust. 1 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, że postanowienie umowy, które ze względu na warunki wykonania niektórych przewidzianych w nim zobowiązań danego konsumenta należy uznać za nieuczciwe, nie może utracić takiego charakteru z powodu innego postanowienia tej umowy, które przewiduje możliwość wykonania przez tego konsumenta tych zobowiązań na innych warunkach.

3) Artykuł 4 ust. 2 dyrektywy 93/13 w związku z jej art. 2 lit. b) należy interpretować w ten sposób, że przedsiębiorca ma obowiązek poinformowania zainteresowanego konsumenta o istotnych cechach zawartej z nim umowy oraz o ryzyku związanym z tą umową, i to nawet wówczas, gdy ów konsument jest jego pracownikiem i posiada odpowiednią wiedzę w dziedzinie wspomnianej umowy.

1 Dz.U. C 294 z 1.8.2022.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.