Decyzja w sprawie składania i doręczania pism procesowych za pośrednictwem aplikacji e-Curia

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2018.240.72

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 września 2018 r.

DECYZJA SĄDU
z dnia 11 lipca 2018 r.
w sprawie składania i doręczania pism procesowych za pośrednictwem aplikacji e-Curia

LE TRIBUNAL

uwzględniając regulamin postępowania, a w szczególności art. 56a § 1, 2 i 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu dostosowania się do rozwoju technologii łączności stworzona została aplikacja informatyczna umożliwiająca składanie i doręczanie pism procesowych drogą elektroniczną.

(2) Wspomniana aplikacja, oparta na elektronicznym mechanizmie uwierzytelnienia z łącznym zastosowaniem identyfikatora i hasła, spełnia wymogi, by dokumenty przekazywane były w autentycznym i nienaruszonym kształcie oraz procesowych zachowaniem poufności.

(3) Zważywszy na uzyskiwane dzięki tej aplikacji korzyści płynące z bezzwłocznego przepływu zdematerializowanych dokumentów, korzystanie z niej stało się obowiązkowe w przypadku składania i doręczania pism procesowych w toczących się przed Sądem postępowaniach.

WYDAJE NASTĘPUJĄCĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Aplikacja informatyczna o nazwie "e-Curia", wspólna dla sądów wchodzących w skład Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, pozwala na składanie i doręczanie pism procesowych drogą elektroniczną na warunkach określonych w niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Korzystanie z aplikacji wymaga utworzenia konta dostępu i posługiwania się osobistym identyfikatorem i osobistym hasłem.

Artykuł  3

Złożenie przez e-Curia pisma procesowego następuje, jeżeli do złożenia posłużono się identyfikatorem i hasłem przedstawiciela strony. Użycie osobistego identyfikatora i osobistego hasła przedstawiciela w celu złożenia pisma procesowego jest równoznaczne ze złożeniem podpisu na danym piśmie.

Artykuł  4

Do złożonego przez e-Curia pisma procesowego należy dołączyć wymienione w tym piśmie załączniki oraz ich spis.

Artykuł  5

Pismo procesowe uznaje się za złożone w rozumieniu art. 72 § 2 regulaminu postępowania z chwilą zatwierdzenia jego złożenia przez przedstawiciela strony.

Za godzinę złożenia pisma procesowego uznaje się godzinę czasu Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Artykuł  6

Pisma procesowe, w tym wyroki i postanowienia, doręczane są przez e-Curia właścicielom konta dostępu w dotyczących ich sprawach.

Adresaci pism podlegających doręczeniu, o których mowa w poprzednim akapicie, otrzymują pocztą elektroniczną powiadomienie o wszystkich doręczanych im przez e-Curia pismach.

Pismo procesowe zostaje doręczone z chwilą zastosowania przez adresata (przedstawiciela strony lub asystenta) polecenia otwarcia dostępu do tego dokumentu. W razie niezastosowania polecenia otwarcia dostępu, pismo uznaje się za doręczone z upływem siedmiu dni następujących po dniu, w którym do użytkownika wysłana została wiadomość elektroniczna z powiadomieniem.

Gdy strona jest reprezentowana przez więcej niż jednego pełnomocnika lub adwokata czy radcę prawnego, do celów obliczania biegu terminów przyjmuje się chwilę pierwszego zastosowania polecenia otwarcia dostępu.

Za godzinę doręczenia pisma uznaje się godzinę czasu Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Artykuł  7

Jeżeli złożenie pisma procesowego przez e-Curia jest niemożliwe z przyczyn technicznych, użytkownik niezwłocznie powiadamia o tym sekretariat Sądu za pośrednictwem poczty elektronicznej (GC.Registry@curia.europa.eu) lub faksu (+352 43032100), podając:

-
rodzaj pisma, które ma zostać złożone,
-
w odpowiednim razie termin wyznaczony do złożenia tego pisma,
-
charakter napotkanej przeszkody technicznej uniemożliwiającej złożenie pisma, w celu sprawdzenia przez służby instytucji, czy wynika ona z braku dostępności e-Curia.

Jeżeli przedstawiciel jest związany terminem, przekazuje egzemplarz pisma do sekretariatu Sądu w dowolny stosowny sposób (składa wersję papierową lub przekazuje ją listownie, pocztą elektroniczną lub faksem). Po przekazaniu w ten sposób pisma złożenie pisma poprzez e-Curia musi nastąpić z chwilą, gdy korzystanie z aplikacji stanie się na powrót technicznie możliwe.

W zależności od danego przypadku Sąd lub prezes Sądu rozstrzygają w przedmiocie przyjęcia pisma złożonego przez e-Curia po wyznaczonym terminie, uwzględniając informacje podane przez składającego w celu wykazania, że z przyczyn technicznych nie był w stanie złożyć tego pisma przez e-Curia w terminie.

Jeżeli korzystanie z e-Curia jest niemożliwe z przyczyn technicznych a wymaga tego pilny charakter, sekretarz przekazuje pisma procesowe w dowolny stosowny sposób. Po przekazaniu w ten sposób pisma złożenie pisma poprzez e-Curia musi nastąpić z chwilą, gdy korzystanie z aplikacji stanie się na powrót technicznie możliwe.

Artykuł  8

Sekretarz określa warunki korzystania z e-Curia i zapewnia ich przestrzeganie. Korzystanie z e-Curia niezgodnie z jego warunkami może skutkować dezaktywacją danego konta dostępu.

Sąd podejmuje działania niezbędne do ochrony e-Curia przed nadużyciami lub wykorzystaniem w złej wierze.

Użytkownik otrzymuje pocztą elektroniczną powiadomienie o wszelkich środkach podejmowanych na mocy niniejszego artykułu uniemożliwiających mu korzystanie z konta dostępu.

Artykuł  9

Decyzja zastępuje decyzję Sądu z dnia 14 września 2011 r. w sprawie składania i doręczania dokumentów procesowych za pośrednictwem aplikacji e-Curia 1 .

Artykuł  10

Decyzja wchodzi w życie pierwszego dnia trzeciego miesiąca następującego po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Luksemburgu w dnia 11 lipca 2018 r.
SekretarzPrezes
E. COULONM. JAEGER
1 Dz.U. C 289 z 1.10.2011, s. 9.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.