Skarga wniesiona w dniu 26 lipca 2010 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii (Sprawa E-8/10).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2010.271.25

Akt nienormatywny
Wersja od: 7 października 2010 r.

Skarga wniesiona w dniu 26 lipca 2010 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii

(Sprawa E-8/10)

(2010/C 271/05)

(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2010 r.)

Skarga przeciwko Islandii została wniesiona do Trybunału EFTA w dniu 26 lipca 2010 r. przez Urząd Nadzoru EFTA, reprezentowany przez Xaviera Lewisa i Markusa Schneidera, działających w charakterze pełnomocników Urzędu Nadzoru EFTA, rue Belliard/Belliardstraat 35, 1040 Bruxelles/Brussel, BELGIQUE/BELGIË.

Urząd Nadzoru EFTA występuje do Trybunału EFTA o:

1) orzeczenie, że nie przyjmując wszelkich środków niezbędnych do pełnego wdrożenia do prawa krajowego aktu przywołanego w pkt 1 załącznika VII do Porozumienia EOG (dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych), dostosowanego do Porozumienia EOG Protokołem 1 do tego Porozumienia, lub nie powiadamiając Urzędu o przyjęciu takich środków, Republika Islandii uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 63 ust. 1 wspomnianej dyrektywy oraz art. 7 Porozumienia EOG;

2) obciążenie Republiki Islandii kosztami postępowania.

Kontekst prawny i faktyczny oraz zarzuty prawne przytoczone na poparcie skargi:

– Skarga dotyczy niezastosowania się przez Islandię do uzasadnionej opinii Urzędu Nadzoru EFTA w sprawie nieprzyjęcia wszelkich środków niezbędnych do pełnego wdrożenia aktu prawnego EOG będącego odpowiednikiem zmienionej dyrektywy Unii Europejskiej 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych lub niepowiadomienia Urzędu Nadzoru EFTA o takich środkach.

– Nieprzyjęte przez Islandię środki dotyczą przyjęcia przepisów krajowych w celu ustanowienia odnoszących się do specyficznych sektorów zasad uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych w innych krajach EOG.

– Urząd Nadzoru EFTA twierdzi, że nie otrzymał od Islandii informacji o pełnym wdrożeniu aktu do prawa krajowego oraz że nie posiada żadnych innych informacji pozwalających to stwierdzić.

– Rząd Islandii nie zakwestionował opóźnienia w pełnym wdrożeniu aktu.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.