Nowość Rozporządzenie wykonawcze 2023/595 w sprawie ustanowienia formularza sprawozdania dotyczącego zasobów własnych opartych na odpadach opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddawanych recyklingowi na podstawie rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/770
Dz.U.UE.L.2023.79.151
Akt oczekującyROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2023/595
z dnia 16 marca 2023 r.
w sprawie ustanowienia formularza sprawozdania dotyczącego zasobów własnych opartych na odpadach opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddawanych recyklingowi na podstawie rozporządzenia Rady (UE, Euratom) 2021/770
uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (UE, Euratom) 2021/770 z dnia 30 kwietnia 2021 r. w sprawie obliczania zasobów własnych opartych na odpadach opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddawanych recyklingowi, metod i procedury udostępniania tych zasobów własnych, w sprawie środków w celu zaspokojenia potrzeb gotówkowych oraz w sprawie niektórych aspektów zasobów własnych opartych na dochodzie narodowym brutto 1 , w szczególności jego art. 5 ust. 6,
po konsultacji z komitetem ustanowionym na mocy art. 39 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE 2 ,
(1) Na podstawie art. 5 ust. 5 rozporządzenia (UE, Euratom) 2021/770 państwa członkowskie powinny przekazywać Komisji dane statystyczne dotyczące wyrażonej w kilogramach masy odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, które wytworzono oraz które poddano recyklingowi, a także dotyczące obliczenia kwoty zasobów własnych opartych na odpadach opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddawanych recyklingowi.
(2) W celu ograniczenia obciążenia administracyjnego państwa członkowskie powinny mieć możliwość przekazywania danych statystycznych oraz kwoty zasobów własnych w ramach jednego sprawozdania.
(3) Dane dotyczące wytwarzania i recyklingu odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych stanowią podstawę do obliczenia wkładów krajowych do budżetu ogólnego Unii. Dlatego konieczne jest zwiększenie porównywalności, wiarygodności i wyczerpującego charakteru tych danych.
(4) Aby zagwarantować porównywalność danych między państwami członkowskimi oraz wiarygodność i wyczerpujący charakter tych danych, należy określić szczegółowe przepisy dotyczące danych, które mają być zawarte w sprawozdaniu przekazywanym Komisji.
(5) Dyrektywa 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 3 umożliwia zgłaszanie danych dotyczących opakowań wprowadzonych do obrotu jako wytworzonych odpadów opakowaniowych. Ta metoda zgłaszania danych może jednak prowadzić do różnic w obliczaniu ilości odpadów w państwach członkowskich, a zatem do mniejszej porównywalności danych między państwami członkowskimi stosującymi "podejście oparte na wprowadzaniu do obrotu" a państwami członkowskimi stosującymi "podejście oparte na analizie odpadów".
(6) Konieczne jest ustanowienie jednolitych warunków dotyczących zgłaszania danych, tak aby wszystkie państwa członkowskie zgłaszały informacje dotyczące odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych na porównywalnych zasadach, w celu zapewnienia ich równego traktowania podczas weryfikacji danych oraz wyjaśnienia mającej zastosowanie metodyki do celów zasobów własnych opartych na odpadach opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Należy zatem bardziej szczegółowo określić metodykę obliczania ustanowioną w decyzji Komisji 2005/270/WE 4 .
(7) Jeżeli do celów oszacowania ilości wytworzonych odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych stosuje się podejście oparte na wprowadzaniu do obrotu, dane dotyczące wprowadzenia do obrotu należy uzupełnić wskaźnikami korygującymi, tak aby uwzględnić wszystkie odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych wytworzone w państwie członkowskim i zapewnić wiarygodność i dokładność zgłoszonych danych.
(8) Ilość wytworzonych odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych należy ustalić, stosując dwa dostępne podejścia, tak aby uzyskać rzetelny szacunek, obliczony w porównywalny sposób dla wszystkich państw członkowskich.
(9) W celu monitorowania zmian w przekazanych danych niezbędne jest, aby w przypadku rewizji poprzedniego sprawozdania państwo członkowskie wraz z przekazaniem zrewidowanych danych wskazało, które dane zostały zmienione, i wyjaśniło przyczyny powstałych różnic.
(10) W przypadku wystąpienia różnic w stosunku do danych dotyczących odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, zgłaszanych na podstawie dyrektywy 94/62/WE, państwa członkowskie powinny również wyjaśnić przyczyny tych różnic,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono w Brukseli dnia 16 marca 2023 r.