Rozporządzenie wykonawcze 1215/2014 dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2014.329.11

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 listopada 2014 r.

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) NR 1215/2014
z dnia 11 listopada 2014 r.
dotyczące klasyfikacji niektórych towarów według Nomenklatury scalonej

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej 1 , w szczególności jego art. 9 ust. 1 lit. a),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zapewnienia jednolitego stosowania Nomenklatury scalonej, stanowiącej załącznik do rozporządzenia (EWG) nr 2658/87, konieczne jest przyjęcie środków dotyczących klasyfikacji towaru określonego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

(2) Rozporządzeniem (EWG) nr 2658/87 ustanowiono Ogólne reguły interpretacji Nomenklatury scalonej. Reguły te stosuje się także do każdej innej nomenklatury, która jest w całości lub w części oparta na Nomenklaturze scalonej bądź która dodaje do niej jakikolwiek dodatkowy podpodział i która została ustanowiona szczególnymi przepisami unijnymi, w celu stosowania środków taryfowych i innych środków odnoszących się do obrotu towarowego.

(3) Stosownie do wymienionych wyżej ogólnych reguł, towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku należy klasyfikować do kodu CN wskazanego w kolumnie 2, na mocy uzasadnień określonych w kolumnie 3 tej tabeli.

(4) Należy zagwarantować, aby wiążąca informacja taryfowa wydana odnośnie do towarów, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, mogła być nadal przywoływana przez osobę, której udzielono tej informacji, przez pewien okres, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 2 . Okres ten powinien wynosić trzy miesiące.

(5) Komitet Kodeksu Celnego nie wydał opinii w terminie wyznaczonym przez jego przewodniczącego,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Towar opisany w kolumnie 1 tabeli zamieszczonej w załączniku klasyfikuje się w Nomenklaturze scalonej do kodu CN wskazanego w kolumnie 2 tej tabeli.

Artykuł  2

Wiążąca informacja taryfowa, która nie jest zgodna z niniejszym rozporządzeniem, może być nadal przywoływana, zgodnie z art. 12 ust. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2913/92, przez okres trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 listopada 2014 r.

W imieniu Komisji, za Przewodniczącego,
Heinz ZOUREK
Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej

ZAŁĄCZNIK

Opis towarówKlasyfikacja

(Kod CN)

Uzasadnienie
(1)(2)(3)
Kolektor słoneczny o wymiarach w przybliżeniu 2 m × 2 m, składający się z 25 rur próżniowych ze szkła, montowanych równolegle i połączonych za pomocą rury zbiorczej. Każda rura próżniowa składa się z dwóch koncentrycznych rurek zawierających płyn przenoszący ciepło. Wewnętrzna rurka każdej rury jest powleczona warstwą absorbującą.

Energia słoneczna jest absorbowana przez warstwę na wewnętrznej rurce i przekształcana w energię cieplną. Ciepło jest następnie przekazywane do płynu przesyłającego ciepło, który zmienia się w gaz, unosi i przekazuje ciepło do rury zbiorczej (miedzianego kolektora).

Ciepło z kolektora jest następnie przesyłane do zbiornika wody za pomocą układu rur zawierającego płyn przenoszący ciepło, krążący za pomocą pompy sterowanej przez sterownik.

Pompa, sterownik, układ rur i zbiornik wody nie są dołączone podczas przedstawiania.

Kolektor słoneczny jest wykorzystywany w słonecznych systemach podgrzewania wody i jest przeznaczony do montażu na dachu.

8419 19 00Klasyfikacja wyznaczona jest przez reguły 1, 2a) i 6 Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej oraz brzmienie kodów CN 8419 i 8419 19 00.

Kolektor słoneczny uznaje się za posiadający zasadniczy charakter kompletnego lub gotowego wyrobu (podgrzewacz wody), ponieważ zawiera on wszystkie komponenty konieczne do generowania ciepła. Brakujące komponenty są używane do przesyłania ciepła i magazynowania wody. W związku z tym klasyfikacja do podpozycji 8419 90 85 jako części podgrzewaczy wody jest wykluczona.

Ponieważ kolektor słoneczny przekształca energię słoneczną w ciepło, nie może być on uważany za zwykły wymiennik ciepła objęty pozycją 8419 50 (zob. również Noty wyjaśniające do Systemu Zharmonizowanego (HS) do pozycji 8419, grupa (I) pkt B).

Kolektor słoneczny należy zatem klasyfikować do kodu CN 8419 19 00 jako pozostałe urządzenia do podgrzewania wody przepływowe lub pojemnościowe, nieelektryczne (zob. również Noty wyjaśniające do HS do pozycji 8419, grupa (I), ostatni akapit).

1 Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1.
2 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.