Decyzja 2008/918/WPZiB w sprawie rozpoczęcia operacji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu zapobieganie aktom piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii, odstraszanie od nich oraz ich zwalczanie (Atalanta)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2008.330.19

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 grudnia 2008 r.

DECYZJA RADY 2008/918/WPZiB
z dnia 8 grudnia 2008 r.
w sprawie rozpoczęcia operacji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu zapobieganie aktom piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii, odstraszanie od nich oraz ich zwalczanie (Atalanta)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 17 ust. 2,

uwzględniając wspólne działanie Rady 2008/851/WPZiB z dnia 10 listopada 2008 r. w sprawie operacji wojskowej Unii Europejskiej mającej na celu udział w powstrzymywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu aktów piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii(1) (operacja zwana "Atalanta"), w szczególności jego art. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W przyjętej w dniu 15 maja 2008 r. rezolucji 1814 (2008) na temat sytuacji w Somalii Rada Bezpieczeństwa ONZ zwraca się do państw oraz organizacji regionalnych, aby - ściśle koordynując swoje działania - podjęły środki w celu ochrony statków biorących udział w transporcie i dostawie pomocy humanitarnej przeznaczonej dla Somalii oraz w innych działaniach zatwierdzonych przez ONZ.

(2) W przyjętej w dniu 2 czerwca 2008 r. rezolucji 1816 (2008) na temat sytuacji w Somalii Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła zaniepokojenie zagrożeniem, jakie akty piractwa i rozboju wobec statków stanowią dla dostaw pomocy humanitarnej do Somalii, bezpieczeństwa morskich szlaków handlowych i żeglugi międzynarodowej. Rada Bezpieczeństwa ONZ zachęciła w szczególności państwa zainteresowane korzystaniem z morskich szlaków handlowych przechodzących u wybrzeży Somalii do zwiększenia i koordynacji wysiłków na rzecz powstrzymania - we współpracy z tymczasowym rządem federalnym Somalii - aktów piractwa i rozboju na morzu.

(3) W przyjętej w dniu 7 października 2008 r. rezolucji 1838 (2008) na temat sytuacji w Somalii Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła zadowolenie z planowanej obecnie przez UE ewentualnej morskiej operacji wojskowej, jak również z innych inicjatyw międzynarodowych i krajowych podejmowanych w celu wdrażania rezolucji 1814 (2008) i 1816 (2008), i zwróciła się natychmiast do wszystkich państw, które posiadają ku temu środki, aby podjęły współpracę z tymczasowym rządem federalnym Somalii na rzecz zwalczania piractwa i rozbojów na morzu, zgodnie z postanowieniami rezolucji 1816 (2008). Zwróciła się również natychmiast do wszystkich państw i wszystkich organizacji regionalnych o dalsze działania, zgodnie z postanowieniami rezolucji 1814 (2008), na rzecz ochrony konwojów morskich Światowego Programu Żywnościowego (WFP), co ma kluczowe znaczenie dla kierowania pomocy humanitarnej do ludności somalijskiej.

(4) Pismem z dnia 14 listopada 2008 r. tymczasowy rząd federalny Somalii poinformował Sekretarza Generalnego ONZ o propozycji, którą złożono mu zgodnie z ust. 7 rezolucji 1816 (2008).

(5) Konieczne może być wsparcie przez Unię Europejską dalszych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących sytuacji w Somalii.

(6) Zgodnie z art. 6 Protokołu w sprawie stanowiska Danii załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej i Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Dania nie uczestniczy w opracowywaniu i stosowaniu decyzji ani działań Unii Europejskiej, które mają wpływ na kwestie obronne, zatem nie uczestniczy również w finansowaniu operacji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Zatwierdza się plan operacji oraz zasady zaangażowania dotyczące operacji wojskowej UE mającej na celu udział w powstrzymywaniu, zapobieganiu i zwalczaniu aktów piractwa i rozboju u wybrzeży Somalii, zwanej dalej "operacją Atalanta".

Artykuł  2

Operacja Atalanta rozpoczyna się w dniu 8 grudnia 2008 r.

Artykuł  3

Upoważnia się dowódcę operacji Atalanta, ze skutkiem natychmiastowym, do wydania rozkazu aktywującego (ACTORD) w celu dokonania rozmieszczenia sił oraz rozpoczęcia realizacji misji.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja staje się skuteczna z dniem przyjęcia.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 grudnia 2008 r.
W imieniu Rady
B. KOUCHNER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 301 z 12.11.2008, s. 33.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.