Rezolucja w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady ustanawiającej Komitet Ochrony Socjalnej i uchylającej decyzję 2004/689/WE (05126/2015 - C8-0025/2015 - 2015/0802(CNS)).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2016.328.12

Akt nienormatywny
Wersja od: 6 września 2016 r.

Decyzja ustanawiająca Komitet OchronySocjalnej *

P8_TA(2015)0091

Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 15 kwietnia 2015 r. w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Rady ustanawiającej Komitet Ochrony Socjalnej i uchylającej decyzję 2004/689/WE (05126/2015 - C8-0025/2015 - 2015/0802(CNS))

(Specjalna procedura ustawodawcza - konsultacja)

(2016/C 328/04)

(Dz.U.UE C z dnia 6 września 2016 r.)

Parlament Europejski,

-
uwzględniając projekt Rady (05126/2015),
-
uwzględniając art. 160 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, na mocy którego Rada skonsultowała się z Parlamentem (C8-0025/2015),
-
uwzględniając art. 59 Regulaminu,
-
uwzględniając sprawozdanie Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych (A8-0066/2015),
1.
zatwierdza po poprawkach projekt Rady;
2.
zwraca się do Rady o poinformowanie go w przypadku uznania za stosowne odejścia od tekstu przyjętego przez Parlament;
3.
zwraca się do Rady o ponowne skonsultowanie się z Parlamentem w przypadku uznania za stosowne wprowadzenia znaczących zmian do projektu Rady;
4.
zobowiązuje swojego przewodniczącego do przekazania stanowiska Parlamentu Radzie i Komisji, a także parlamentom narodowym.
Poprawka 1
Projekt decyzji
Motyw 3
Projekt RadyPoprawka
(3) W swoich konkluzjach z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie wzmocnienia współpracy w unowocześnianiu i poprawianiu ochrony socjalnej (1), Rada poparła wniosek Komisji dotyczący stworzenia mechanizmu wzmocnionej współpracy, opracowany w celu wprowadzenia w życie tego działania przez grupę urzędników wysokiego szczebla. Rada podkreśliła, że ten rodzaj współpracy powinien obejmować wszystkie formy ochrony socjalnej i, jeśli to konieczne, pomagać państwom członkowskim w poprawianiu i wzmacnianiu ich systemów ochrony socjalnej, zgodnie z ich krajowymi priorytetami. Rada przypomniała również kompetencje państw członkowskich odnośnie do organizacji i finansowania ochrony socjalnej i zatwierdziła cztery ogólne cele w ramach powszechnego wyzwania dotyczącego modernizacji systemów zabezpieczenia społecznego w rozumieniu Komisji: sprawienie, by praca była godziwie opłacana i przynosiła bezpieczny dochód; sprawienie, by emerytury były bezpieczne, a system emerytalny - zrównoważony; promowanie włączenia społecznego i zapewnienie i trwałego systemu opieki zdrowotnej o wysokiej jakości; podkreśliła również, że we wszystkich działaniach służących realizacji tych czterech celów należy uwzględniać kwestię równości pomiędzy kobietami i mężczyznami. Na koniec Rada uznała, że aspekty finansowe są wspólne dla wszystkich tych celów.(3) W swoich konkluzjach z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie wzmocnienia współpracy w unowocześnianiu i poprawianiu ochrony socjalnej (1), Rada poparła wniosek Komisji dotyczący stworzenia mechanizmu wzmocnionej współpracy, opracowany w celu wprowadzenia w życie tego działania przez grupę urzędników wysokiego szczebla. Rada podkreśliła, że ten rodzaj współpracy powinien obejmować wszystkie formy ochrony socjalnej i, jeśli to konieczne, pomagać państwom członkowskim w poprawianiu i wzmacnianiu ich systemów ochrony socjalnej, zgodnie z ich krajowymi priorytetami. Rada przypomniała również kompetencje państw członkowskich odnośnie do organizacji i finansowania ochrony socjalnej i zatwierdziła cztery ogólne cele w ramach powszechnego wyzwania dotyczącego modernizacji systemów zabezpieczenia społecznego w rozumieniu Komisji: sprawienie, by praca była godziwie opłacana i przynosiła bezpieczny dochód; sprawienie, by emerytury były bezpieczne, a system emerytalny - zrównoważony; promowanie włączenia społecznego i zapewnienie trwałego systemu opieki zdrowotnej o wysokiej jakości dla wszystkich; podkreśliła również, że we wszystkich działaniach służących realizacji tych czterech celów należy uwzględniać kwestię równości pomiędzy kobietami i mężczyznami. Na koniec Rada uznała, że aspekty finansowe są wspólne dla wszystkich tych celów.
______

(1) Dz.U. C 8 z 12.1.2000, s. 7.

______

(1) Dz.U. C 8 z 12.1.2000, s. 7.

Poprawka 2
Projekt decyzji
Motyw 7
Projekt RadyPoprawka
(7) W swoich konkluzjach z czerwca 2013 r. Rada Europejska stwierdziła, że należy wzmocnić wymiar socjalny UGW. Pierwszym krokiem powinno być lepsze monitorowanie i uwzględnienie sytuacji rynku pracy i sytuacji pod względem socjalnym w ramach UGW, w szczególności poprzez zastosowanie odpowiednich wskaźników dotyczących sytuacji socjalnej i zatrudnienia w ramach europejskiego semestru. Ważne jest również zapewnienie lepszej koordynacji polityki zatrudnienia i polityki socjalnej przy pełnym poszanowaniu kompetencji krajowych.(7) W swoich konkluzjach z czerwca 2013 r. Rada Europejska stwierdziła, że należy wzmocnić wymiar socjalny UGW. Pierwszym krokiem powinno być lepsze monitorowanie i uwzględnienie sytuacji rynku pracy i sytuacji pod względem socjalnym w ramach UGW, w szczególności poprzez zastosowanie odpowiednich wskaźników dotyczących sytuacji socjalnej i zatrudnienia w ramach europejskiego semestru. Ważne jest również zapewnienie lepszej koordynacji polityki zatrudnienia, polityki socjalnej i polityki społeczno-gospodarczej przy pełnym poszanowaniu kompetencji krajowych.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.