Rezolucja w sprawie sytuacji Romów w Unii Europejskiej.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2011.48.1

Akt nienormatywny
Wersja od: 15 lutego 2011 r.

Rezolucja Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie sytuacji Romów w Unii Europejskiej

(2011/C 48/01)

(Dz.U.UE C z dnia 15 lutego 2011 r.)

Na sesji plenarnej w dniach 15-16 września 2010 r. (posiedzenie z 16 września) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny stosunkiem głosów 151 do 22 - 28 osób wstrzymało się od głosu - przyjął następującą rezolucję:

1. Komitet stanowczo potępia dyskryminujące działania podejmowane wobec Romów i jakichkolwiek grup mniejszości etnicznych.

2. EKES zawsze działał na rzecz ochrony podstawowych praw wszystkich osób żyjących w Unii Europejskiej i zawsze aktywnie sprzeciwiał się wszelkim formom dyskryminacji mniejszości narodowych oraz rasizmowi i ksenofobii. Wejście w życie traktatu z Lizbony wzmocniło prawne i polityczne ramy tego podejścia oraz narzędzia jego realizacji.

3. Ponadto Komitet zawsze zdecydowanie wspierał prawo wszystkich obywateli Wspólnoty i ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i do pobytu, zgodnie z prawem wspólnotowym.

4. Komitet zawsze zdecydowanie wzywał do prowadzenia aktywnych polityk włączenia społecznego na rzecz mniejszości i migrantów, a w szczególności Romów.

5. EKES pragnie ponadto wyrazić swoje przywiązanie do zasady państwa prawa, zgodnie z którą odpowiedzialność za wszelkie czyny, w tym ewentualne czyny przestępcze, powinna zawsze pozostawać indywidualna.

6. Świadomy tego, że problemy związane z integracją Romów sytuują się przede wszystkim na poziomie zainteresowanych państw członkowskich, Komitet podkreśla jednak odpowiedzialność UE w świetle nowego traktatu i potrzebę znalezienia odpowiedzi na skalę UE, by w ten sposób zarówno uwzględnić szczególne cechy społeczności romskiej, jak i zapewnić równe traktowanie na całym terytorium Unii.

7. Komitet czynnie postuluje integrację gospodarczą i społeczną społeczności romskiej oraz pozostałych grup mniejszości i migrantów i proponuje instytucjom Unii Europejskiej, by zastosowały kompleksową i wiarygodną strategię wobec państw członkowskich celem urzeczywistnienia prawdziwej integracji opartej na wspólnych wszystkim obywatelom UE prawach i obowiązkach. Taka strategia powinna zostać opracowana na zasadzie uczestnictwa poprzez zaangażowanie społeczności romskich oraz powinna być wspierana znacznymi funduszami odpowiadającymi tak poważnym wyzwaniom.

Bruksela, 16 września 2010 r.

Przewodniczący Europejskiego Komitetu Sekretarz Generalny Europejskiego Komitetu
Ekonomiczno-SpołecznegoEkonomiczno-Społecznego
Mario SEPIMartin WESTLAKE

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.