Regulamin wewnętrzny komitetu odwoławczego (rozporządzenie (UE) nr 182/2011).

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2011.183.13

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 marca 2011 r.

Regulamin wewnętrzny komitetu odwoławczego (rozporządzenie (UE) nr 182/2011)

Przyjęty przez komitet odwoławczy w dniu 29 marca 2011 r.

(2011/C 183/05)

(Dz.U.UE C z dnia 24 czerwca 2011 r.)

KOMITET ODWOŁAWCZY,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję(1), w szczególności jego art. 3 ust. 7,

uwzględniając wniosek Komisji,

PRZYJMUJE NASTĘPUJĄCY REGULAMIN WEWNĘTRZNY:

Artykuł  1

Zasady ogólne dotyczące zwoływania posiedzeń

1.
Nie naruszając przepisów art. 2, jeśli zgodnie z art. 5 ust. 3 i 4 rozporządzenia (UE) nr 182/2011 przewodniczący podejmie decyzję o przekazaniu sprawy komitetowi odwoławczemu, przewodniczący niezwłocznie informuje członków komitetu oraz stałe przedstawicielstwo państwa członkowskiego (zwane dalej: "stałym przedstawicielstwem") o tej decyzji. Za dzień powiadomienia uważa się dzień przekazania sprawy. Do powiadomienia o przekazaniu sprawy należy dołączyć ostateczny projekt aktu wykonawczego przedłożony komitetowi pod głosowanie.
2.
W przypadkach przewidzianych w art. 7 rozporządzenia (UE) nr 182/2011 przewodniczący komitetu niezwłocznie przedkłada akt wykonawczy komitetowi odwoławczemu. Za dzień przedłożenia uważa się dzień przekazania sprawy.
3.
Zgodnie z art. 3 ust. 7 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 182/2011 komitet odwoławczy zbiera się nie wcześniej niż 14 dni i nie później niż sześć tygodni po dniu przekazania sprawy.
4.
Za wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków przewodniczący zwołuje posiedzenie nie później niż 14 dni od momentu przekazania komitetowi projektu aktu wykonawczego oraz projektu porządku obrad.
5.
Zgodnie z art. 3 ust. 7 akapit piąty rozporządzenia (UE) nr 182/2011 Komisja ustala datę posiedzenia komitetu odwoławczego w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi, aby umożliwić państwom członkowskim i Komisji zapewnienie odpowiedniego poziomu reprezentacji.

W tym celu Komisja konsultuje z państwami członkowskimi możliwe terminy posiedzenia. Państwa członkowskie mogą przedstawić swoje sugestie w tym zakresie oraz wskazać poziom reprezentacji, jaki uważają za odpowiedni, który powinien być odpowiednio wysoki i mieć charakter horyzontalny, również na poziomie ministerialnym. Co do zasady reprezentacja nie powinna być na poziomie niższym niż poziom członków Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich. Komisja uwzględnia takie sugestie w jak największym zakresie.

Artykuł  2

Zwoływanie posiedzeń w przypadku projektów ostatecznych środków antydumpingowych lub wyrównawczych

1.
W przypadkach, o których mowa w art. 5 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011 Komisja rozpoczyna konsultacje z państwami członkowskimi niezwłocznie po głosowaniu.
2.
Przewodniczący informuje członków komitetu i stałe przedstawicielstwa o wynikach konsultacji, o których mowa w ust. 1 i na tej podstawie przedkłada komitetowi wykonawczemu:

a) wersję projektu aktu wykonawczego, nad którym głosował komitet; lub

b) zmienioną wersję projektu aktu wykonawczego.

Zgodnie z akapitem pierwszym za dzień przedłożenia uważa się dzień przekazania sprawy. Termin do przekazania sprawy wynosi nie mniej niż 14 dni kalendarzowych i nie więcej niż miesiąc po posiedzeniu komitetu.

3.
Zgodnie z art. 5 ust. 5 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 182/2011 komitet odwoławczy zbiera się nie wcześniej niż 14 dni i nie później niż miesiąc po dniu przekazania sprawy.
4.
Zgodnie z art. 5 ust. 5 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 182/2011 terminy określone w tym artykule pozostają bez uszczerbku dla potrzeby zapewnienia przestrzegania terminów określonych w stosownych aktach podstawowych.
Artykuł  3

Dokumentacja, która ma być przedłożona członkom komitetu odwoławczego

1.
Przewodniczący komitetu odwoławczego ustala porządek obrad posiedzenia i przedkłada go komitetowi odwoławczemu.
2.
Przewodniczący komitetu odwoławczego przekazuje członkom komitetu odwoławczego zaproszenie na posiedzenie, projekty aktów wykonawczych i inne dokumenty związane z posiedzeniem odpowiednio wcześnie przed posiedzeniem, uwzględniając pilność i złożoność danej kwestii, nie później jednak niż 14 dni kalendarzowych przed datą posiedzenia, zgodnie z art. 1 ust. 4. Dokumenty przedkładane są zgodnie z art. 11 ust. 2.
Artykuł  4

Opinia komitetu odwoławczego

1.
Komitet odwoławczy wydaje opinię o projekcie aktu wykonawczego lub w przypadkach określonych w art. 7 rozporządzenia (UE) nr 182/2011 o akcie wykonawczym w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego tego komitetu zgodnie z art. 3 ust. 3 i art. 3 ust. 7 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
2.
Zgodnie z art. 3 ust. 4 i art. 6 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 182/2011 przewodniczący dokłada starań, aby znaleźć rozwiązania, które cieszą się możliwie największym poparciem w ramach komitetu odwoławczego. Przed głosowaniem przewodniczący informuje komitet odwoławczy o tym, w jaki sposób dyskusje i propozycje poprawek zostały wzięte pod uwagę, w szczególności w odniesieniu do tych propozycji, które w dużej mierze uzyskały poparcie w ramach komitetu odwoławczego.
3.
Komitet odwoławczy wydaje swą opinię kwalifikowaną większością głosów zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.

W drodze odstępstwa od akapitu pierwszego, zgodnie z art. 6 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011, do dnia 1 września 2012 r. komitet odwoławczy wydaje opinię w sprawie projektu ostatecznych środków antydumpingowych lub wyrównawczych zwykłą większością głosów swoich członków.

4.
Jeśli żaden członek komitetu odwoławczego nie wyrazi sprzeciwu, przewodniczący może bez formalnego głosowania stwierdzić, że komitet odwoławczy zgodnie wydał pozytywną opinię o projekcie aktu wykonawczego.
5.
Przewodniczący, w porozumieniu z członkami komitetu odwoławczego, może, z własnej inicjatywy lub na wniosek członka komitetu odwoławczego, przełożyć głosowanie na koniec posiedzenia lub na jedno z późniejszych posiedzeń.
6.
W przypadku gdy komitet odwoławczy nie wyda żadnej opinii, przewodniczący jak najszybciej informuje członków komitetu o tym, czy Komisja zamierza przyjąć projekt aktu wykonawczego.
Artykuł  5

Reprezentacja i kworum

1.
Każde państwo członkowskie traktowane jest jako jeden członek komitetu odwoławczego. Każdy członek komitetu odwoławczego decyduje o składzie swojej delegacji i informuje o nim przewodniczącego oraz inne państwa członkowskie w celu osiągnięcia możliwie najbardziej jednolitego poziomu reprezentacji na posiedzeniu komitetu odwoławczego. Przewodniczący komitetu odwoławczego otrzymuje informacje o składzie każdej delegacji w rozsądnym terminie, nie później jednak niż pięć dni kalendarzowych przed datą posiedzenia komitetu odwoławczego.
2.
Komisja zwraca koszty podróży tylko jednej osoby z państwa członkowskiego.
3.
Delegacja państwa członkowskiego może reprezentować jeszcze jedno inne państwo członkowskie. Państwo członkowskie reprezentowane w komitecie informuje o tym przewodniczącego przed posiedzeniem, lub najpóźniej przed głosowaniem.
4.
W celu umożliwienia komitetowi odwoławczemu głosowania wymagana jest obecność większości państw członkowskich. Zasada ta ma zastosowanie również wówczas, gdy komitet odwoławczy przyjmuje opinię w drodze konsensusu. Jeśli jednak termin na przedstawienie opinii komitetu odwoławczego dobiegnie końca przez zastosowanie art. 3 ust. 3 lub art. 7 rozporządzenia (UE) nr 182/2011, dla celów art. 6 ust. 3 tego rozporządzenia należy uznać, że komitet odwoławczy nie przedstawił opinii.
Artykuł  6

Osoby trzecie i eksperci

1.
Przedstawiciele państw trzecich lub organizacji uprawnionych do obecności na posiedzeniu komitetu na podstawie wiążącego aktu prawnego są zapraszani do udziału w posiedzeniach komitetu odwoławczego.
2.
Przedstawiciele krajów przystępujących są zapraszani do udziału w posiedzeniach komitetu odwoławczego od daty podpisania traktatu o przystąpieniu.
3.
Przedstawiciele unijnych organów lub urzędów oraz agencji unijnych, które zgodnie z aktem podstawowym mają wziąć udział w przyjęciu aktu wykonawczego, są zapraszani na posiedzenie, jeśli zwykła większość członków komitetu odwoławczego poprze wniosek o ich obecności. Przewodniczący może również z własnej inicjatywy podjąć decyzję o zaproszeniu takich przedstawicieli. Państwa członkowskie mogą jednak zwykłą większością głosów sprzeciwić się ich udziałowi w posiedzeniu.
4.
Przedstawiciele osób trzecich, o których mowa w ust. 1, 2 i 3 nie są obecni podczas głosowania komitetu odwoławczego i nie biorą w nim udziału.
5.
Osoby trzecie lub eksperci, którzy nie wchodzą w skład delegacji państwa członkowskiego, nie biorą udziału w posiedzeniach komitetu odwoławczego.
Artykuł  7

Procedura pisemna

1.
Przewodniczący może uzyskać opinię komitetu odwoławczego w drodze procedury pisemnej zgodnie z art. 3 ust. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011. Przewodniczący może skorzystać z procedury pisemnej, aby uzyskać opinię komitetu odwoławczego w szczególności wtedy, gdy projekt aktu wykonawczego był już przedmiotem obrad komitetu odwoławczego.
2.
Przewodniczący niezwłocznie informuje członków komitetu odwoławczego o wyniku procedury pisemnej, nie później jednak niż 14 dni kalendarzowych po upływie terminu.
Artykuł  8

Obsługa sekretariatu

Komisja zapewnia komitetowi odwoławczemu obsługę sekretariatu.

Artykuł  9

Protokoły i sprawozdania zbiorcze z posiedzeń

1.
Dla celów art. 3 ust. 6 rozporządzenia (UE) nr 182/2011 pod nadzorem przewodniczącego sporządza się protokół z każdego posiedzenia. Członkowie komitetu odwoławczego mają prawo zażądać zaprotokołowania swojego stanowiska. Przewodniczący niezwłocznie przesyła protokół członkom komitetu odwoławczego, nie później niż miesiąc od daty posiedzenia.

Członkowie komitetu odwoławczego przesyłają przewodniczącemu swoje komentarze dotyczące projektu protokołu na piśmie. W przypadku jakichkolwiek niezgodności komitet odwoławczy omawia kwestię sporną. Jeżeli niezgodność pozostaje, stosowne komentarze zostają załączone do ostatecznej wersji protokołu.

2.
Dla celów art. 10 rozporządzenia (UE) nr 182/2011 przewodniczący odpowiada za sporządzenie sprawozdania zbiorczego, krótko opisującego każdy punkt porządku obrad i wyniki głosowania nad projektem aktu wykonawczego przedłożonego komitetowi odwoławczemu. W sprawozdaniu zbiorczym nie podaje się indywidualnego stanowiska poszczególnych członków uczestniczących w obradach komitetu odwoławczego.
Artykuł  10

Lista obecności

Przewodniczący sporządza na każdym posiedzeniu listę obecności obejmującą organy i organizacje, do których należą osoby reprezentujące państwa członkowskie.

Artykuł  11

Korespondencja

1.
Korespondencję dotyczącą komitetu odwoławczego przesyła się przewodniczącemu komitetu odwoławczego na adres Komisji.
2.
Korespondencję adresowaną do członków komitetu odwoławczego przesyła się stałym przedstawicielstwom. Ponadto korespondencję można przekazywać bezpośrednio osobom wyznaczonym przez państwa członkowskie do reprezentowania tych państw w komitecie odwoławczym.
3.
Stałe Przedstawicielstwa oraz Komisja mogą wskazać konkretny centralny adres elektroniczny na potrzeby korespondencji.
Artykuł  12

Dostęp do dokumentów i poufność

1.
Wnioski o udostępnienie dokumentów komitetu odwoławczego są rozpatrywane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady(2). Podejmowanie decyzji w sprawie wniosków o udostępnienie wspomnianych dokumentów należy do Komisji zgodnie z jej regulaminem wewnętrznym, zmienionym decyzją 2001/937/WE, EWWiS, Euratom(3). Jeżeli wniosek jest skierowany do państwa członkowskiego, dane państwo członkowskie stosuje art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001.
2.
Obrady komitetu odwoławczego mają charakter poufny.
3.
Dokumenty przekazywane członkom komitetu odwoławczego i przedstawicielom osób trzecich mają charakter poufny, chyba że udzielono dostępu do tych dokumentów zgodnie z ust. 1 lub Komisja udostępnia je publicznie w innym trybie.
4.
Na członkach komitetu odwoławczego, a także na przedstawicielach osób trzecich spoczywa obowiązek zachowania poufności, o którym mowa w niniejszym artykule. Przewodniczący dopilnuje, aby przedstawiciele osób trzecich zostali powiadomieni o wymogach poufności, które się na nich nakłada.
Artykuł  13

Ochrona danych osobowych

Przetwarzanie danych osobowych przez komitet odwoławczy jest zgodne z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady(4), za co odpowiada przewodniczący pełniący funkcję administratora danych, w rozumieniu art. 2 lit. d) tego rozporządzenia.

Artykuł  14

Przegląd

Do kwietnia 2014 r. Komisja dokona oceny funkcjonowania niniejszego regulaminu w praktyce i może przedstawić wniosek w sprawie jego przeglądu.

______

(1) Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.

(2) Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43.

(3) Dz.U. L 345 z 29.12.2001, s. 94.

(4) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.