Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2010.135.25

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 maja 2010 r.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2010/C 135/11)

(Dz.U.UE C z dnia 26 maja 2010 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"LIMONE DI SIRACUSA"

NR WE: IT-PGI-0005-0502-11.10.2005

ChNP () ChOG (X)

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Ministero delle Politiche Agricole e Forestali

Adres: Via XX Settembre 2

000187 Roma RM

ITALIA

Tel. +39 0646455104

Faks +39 0646655306

E-mail: saco7@politicheagricole.gov.it

2. Grupa składająca wniosek:

Nazwa: Consorzio del Limone di Siracusa

Adres: c/o SOAT 30 - viale Terecati 39

96100 Siracusa SR

ITALIA

Tel. +39 093138234

Faks +39 093138234

E-mail: -

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni ()

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.6 Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone

4. Specyfikacja produktu:

(podsumowanie wymogów określonych w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa produktu:

"Limone di Siracusa"

4.2. Opis produktu:

Chronione oznaczenie geograficzne "Limone di Siracusa" zastrzeżone jest dla odmiany "Femminello" i jej klonów należących do gatunku Citrus limon (L) Burm uprawianych w wyspecjalizowanych hodowlach na obszarze położonym w prowincji Syrakuzy określonym w punkcie 4.3.

Cechy charakteryzujące każdy z typów owoców, zależne od okresu zbioru, są następujące:

Primofiore: to odmiana, której owoce są zbierane od 1 października do 14 kwietnia i które mają następujące cechy:

Barwa skórki: od jasnozielonej do cytrynowożółtej;

Kształt: eliptyczny;

Kaliber: od średniego do dużego;

Masa owoców: nie mniej niż 100 g;

Miąższ: barwa jasnozielona lub cytrynowo-żółta;

Sok: barwa cytrynowo-żółta;

Minimalna zawartość soku odsączonego: > 34 % masy;

Zawartość cukru w miąższu w stopniach Brixa: > 7;

Kwasowość: > 6 %.

Bianchetto lub Maiolino (lub cytryna wiosenna): to odmiana, której owoce są zbierane od 15 kwietnia do 30 czerwca i które mają następujące cechy:

Barwa skórki: jasnożółta;

Kształt: eliptyczny lub owalny;

Kaliber: duży;

Masa owoców: nie mniej niż 100 g;

Miąższ: barwa żółta;

Sok: barwa cytrynowo-żółta;

Minimalna zawartość soku odsączonego: > 30 % masy;

Zawartość cukru w miąższu w stopniach Brixa: > 6,5;

Kwasowość: > 5,5 %.

Verdello (lub cytryna letnia): to odmiana, której owoce są zbierane od 1 lipca do 30 września i które mają następujące cechy:

Barwa skórki: jasnozielona;

Kształt: eliptyczno-kulisty;

Kaliber: średnio-duży;

Masa owoców: nie mniej niż 100 g;

Miąższ: barwa cytrynowo-żółta;

Sok: barwa cytrynowo-żółta;

Minimalna zawartość soku odsączonego: > 25 % masy;

Zawartość cukru w miąższu w stopniach Brixa: > 6;

Kwasowość: > 5,5 %.

Owoce objęte chronionym oznaczeniem geograficznym "Limone di Siracusa" muszą być wprowadzane do obrotu jako owoce świeże klasy ekstra i prima. Dopuszczalny kaliber to: 3, 4, 5.

4.3. Obszar geograficzny:

Obszar produkcji ChOG "Limone di Siracusa" obejmuje gminy: Augusta, Melilli, Siracusa, Avola, Noto, Rosolini, Floridia, Solarino, Sortino i Priolo Gargallo.

Ten obszar geograficzny rozciąga się nie dalej niż 10 km od Morza Jońskiego i na wysokości nie większej niż 210 m n.p.m.; ograniczony jest od północy dolinami położonymi na południe od strumienia Porcaria a od południa dolinami położonymi na południe od rzeki Tellaro.

4.4. Dowód pochodzenia:

Każdy etap procesu produkcyjnego musi być monitorowany i obejmuje dokumentowanie produktów wchodzących i wychodzących dla każdego etapu. W ten sposób, a także przez wpisanie działek gruntowych, na których odbywa się produkcja, hodowców-producentów i zakładów pakujących do odpowiednich rejestrów prowadzonych przez właściwy organ kontrolny, a także dzięki niezwłocznemu zgłaszaniu organowi kontrolnemu wyprodukowanych ilości, zagwarantowana jest identyfikowalność produktu. Wszystkie osoby fizyczne i prawne wpisane do odpowiednich rejestrów podlegają kontroli prowadzonej przez organ kontrolny zgodnie z zasadami zawartymi w specyfikacji produkcji i odpowiednim planie kontroli.

4.5. Metoda produkcji:

System wysadzenia, formy uprawy i sposoby przycinania roślin muszą zawsze być takie, by poza zwykłym zapewnieniem dostępu powietrza i nasłonecznienia roślinie umożliwić też utrzymanie doskonałej równowagi i warunków rozwoju. Maksymalne zagęszczenie obsadzenia wynosi 400 roślin na hektar. W przypadku dynamicznych systemów upraw maksymalne dopuszczalne zagęszczenie wynosi 850 nasadzeń na hektar.

Podkładkami przeszczepowymi są: "Arancio amaro", "Poncirus trifoliata", "Citrange Troyer", "Citrange Carrizo" i "Citrus macrophylla", charakteryzujące się stabilnością genetyczną.

Zbiór owoców rośliny musi odbywać się ręcznie.

Owoce muszą być odrywane za pomocą specjalnych nożyczek, którymi obcina się szypułkę. Owoce zbiera się bezpośrednio z rośliny metodą tradycyjną na takim etapie rozwoju owoców, by zapewnić ich dobrą jakość organoleptyczną i estetyczną.

Maksymalna dopuszczalna produkcja cytryn wynosi 29 ton z hektara przez cały rok gospodarczy i dotyczy łącznej ilości owoców ze wszystkich kwitnień.

4.6. Związek z obszarem geograficznym:

"Limone di Siracusa" charakteryzuje się wysoką wydajnością soku z owocu, średnio-dużym rozmiarem i całorocznym zbiorem. Cechy te wynikają z warunków glebowo-klimatycznych obszaru oraz z właściwości odmian występujących na obszarze produkcji. Uprawy "Limone di Siracusa" występują wzdłuż pasa wybrzeża i w niektórych ograniczonych obszarach położonych w dolinach cieków wodnych, które przecinają prowincję Syrakuzy. Na podstawie analizy średnich wartości temperatur mierzonych na nadmorskiej równinie w rejonie Syrakuz można wywnioskować, że tutejsze środowisko charakteryzuje się umiarkowanym klimatem od października do marca, a od kwietnia do września klimatem suchym. Na całym obszarze gleby są niezwykle żyzne, średnio głębokie i cechują się bogactwem składników odżywczych i substancji organicznych.

Woda jest najważniejszym czynnikiem w przypadku uprawy cytryn. Obszar produkcji "Limone di Siracusa" jest zasobny w wodę dzięki położonemu pod płaskowyżem Ibleo dużemu podziemnemu zbiornikowi wody, który jest największym naturalnym zbiornikiem wody na Sycylii, a także dzięki powierzchniowym ciekom wody. Dostępność wody połączona z wilgotnością powietrza ma decydujący wpływ na jakość owoców "Limone di Siracusa", ponieważ brak stresu wodnego i średnio wilgotne powietrze pozwala uzyskać owoce bardziej soczyste, o regularnym kształcie i cienkiej skórce, których zbiór może być przeprowadzany przez 12 miesięcy w roku.

Sycylia charakteryzuje się starą tradycją uprawy cytrusów, a poszanowanie dawnej tradycji upraw tych roślin, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, jest kontynuowane po dziś dzień w rejonie Syrakuz, co powoduje, że można mówić o istnieniu prawdziwej szkoły specjalizującej się w uprawie "Limone di Siracusa".

4.7. Organ kontrolny:

Organ kontrolny spełnia warunki określone w normie EN 45011.

Nazwa: Det Norske Veritas Italia

Adres: Viale A. De Gasperi 187

95127 Catania CT

ITALIA

Tel. +39 095370020

Faks +39 095372871

E-mail: -

4.8. Etykietowanie:

W przypadku owoców pakowanych obowiązkowe jest podanie czytelną i wyraźną czcionką, na co najmniej jednym boku opakowania, drukiem nieusuwalnym lub na etykiecie stanowiącej część opakowania lub trwale do niego przymocowanej, następujących danych: odmiana, pochodzenie, kategoria, kaliber, partia produkcyjna.

W przypadku owoców sprzedawanych luzem (na sztuki) obowiązkowe jest znakowanie przez naklejenie naklejki z logo na pojedyncze owoce na 100 % z nich.

Materiały stosowane do opakowań to: karton, drewno, plastik. Dopuszcza się stosowanie dzierżawionych opakowań plastikowych wielokrotnego użytku. Dopuszczalne typy opakowań to: siatki i torby zamknięte taśmą plastikową przymocowaną do siatki. Każde opakowanie należy oznakować logo "Limone di Siracusa".

Logo ma kształt owalny ułożony poziomo. W owalu znajduje się biało-czarny rysunek greckiego amfiteatru w Syrakuzach, w którego części przeznaczonej dla widowni, po prawej stronie, znajduje się rysunek dwóch cytryn. Jedna z nich jest przedstawiona w całości i ma jeden listek, umiejscowiony na drugim planie, a druga - przekrojona - częściowo zasłania pierwszą. Cytryna z listkiem ma ogonek i liść koloru zielonego w kwadrychromii. Liść skierowany jest w stronę środka logo i częściowo zasłania cytrynę, do której ogonka jest przytwierdzony.

W środku owalu, na górze, znajduje się napis "Limone di Siracusa".

Zabrania się dodawania jakichkolwiek opisów lub informacji innych niż wyraźnie przewidziane, w tym przymiotników jakościowych takich jak: "fine, superiore, selezionato, scelto" (wyborne, wysokiej jakości, wyselekcjonowane, wybrane) lub podobnych. Nie jest dozwolone stosowanie określeń o charakterze reklamującym.

grafika

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.