Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.338.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 października 2015 r.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2015/C 338/07)

(Dz.U.UE C z dnia 13 października 2015 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

"POLVORONES DE ESTEPA"

Nr UE: ES-PGI-0005-01218 - 24.03.2014

ChNP () ChOG (X)

1.
Nazwa

"Polvorones de Estepa"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Hiszpania

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 2.3. Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze i inne wyroby piekarnicze

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

Nazwy "Polvorones de Estepa" tradycyjnie używa się do określenia bożonarodzeniowych słodyczy wytwarzanych w Estepa. Produkuje się je według tej samej receptury od ponad stu lat pod nazwą "Polvorones de Estepa". Są one pakowane osobno lub razem z innymi typowymi słodyczami bożonarodzeniowymi.

"Polvorón" to wypiek uzyskany z następujących składników: mąka pszenna, smalec wieprzowy, cukier puder (zmielony cukier), migdały, cynamon i naturalne aromaty (cytrynowy lub waniliowy), ewentualnie goździki.

W zależności od zawartości migdałów "polvorones" dzieli się na:

-
Casero (domowe),
-
Almendra/Tradicional (migdałowe/tradycyjne).

"Polvorones" mają kolor ciemnobrązowy i delikatną konsystencję, są miękkie i chrupiące, twarde na zewnątrz i kruche w środku, o lekko spękanej powierzchni, delikatne w smaku. Mają podłużny kształt i są z góry obsypane cukrem pudrem. Ich maksymalne wymiary to: 4 cm szerokości, 7 cm długości i 2,5 cm grubości. Waga jednego ciastka nie przekracza 50 g.

Produkty o nazwie "Polvorones de Estepa" muszą także spełniać następujące parametry fizykochemiczne:

-
wilgotność: poniżej 7,5 %,
-
pH: poniżej 6,5.
3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

"Polvorones de Estepa" są wytwarzane z następujących surowców: mąka pszenna (40-50 %), smalec wieprzowy (20-25 %), cukier puder/zmielony (22-27 %), cynamon (0,1-1 %), naturalne aromaty (0,01-1 %), goździki (0-1 %) i migdały (≥ 8 % w przypadku wyrobu tradicional/almendra i ≥ 15 % w przypadku wyrobu casero).

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym Proces produkcji zaczyna się od doboru surowców.

Następnie odpowiednio się je przygotowuje, po czym wyrabia się ciasto i przy użyciu krajarek formuje się kawałki, które trafiają do pieca. Przed zapakowaniem "Polvorones de Estepa" są schładzane do temperatury poniżej 10 °C.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Pakowanie produktów powinno odbywać się w danej strefie geograficznej, aby zapewnić ich jakość, tj. by nie wyschły, nie zjełczały ani nie połamały się z uwagi na ich kruchość itp. Bezpośrednio po wytworzeniu każde ciastko jest osobno pakowane przy użyciu jednej z następujących metod:

-
mechanicznie, na linii typu flow-pack, w papier zgrzewany na gorąco,
-
ręcznie lub mechanicznie, w papier zawinięty na obu końcach.

Produkty powinny być pakowane po schłodzeniu, co pozwala zachować ich właściwości fizykochemiczne i organoleptyczne opisane w sekcji 3.2, a także ułatwia obchodzenie się z produktem i pozwala uniknąć ewentualnej kondensacji pary wodnej wewnątrz opakowania indywidualnego.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Zarówno indywidualne opakowania, jak i pudełka zawierające wyłącznie produkty chronione muszą mieć etykiety z napisem "Indicación Geográfica Protegida", nazwą "Polvorones de Estepa" i przedstawione poniżej logo zarejestrowanej nazwy.

W przypadku gdy "Polvorones de Estepa" są oferowane w jednym pudełku razem z produktami, które nie są oznaczone ChOG, indywidualne opakowania mogą posiadać oznaczenie "Polvorones de Estepa" i logo ChOG. Na zewnętrznej stronie pudełka mogą być wymienione jako "Polvorones de Estepa IGP", nie można jednak użyć logo ChOG.

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Gmina Estepa w prowincji Sewilla.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Związek "Polvorones de Estepa" z obszarem geograficznym opiera się na reputacji produktu. Ciastka te są wytwarzane według tej samej receptury już od ponad stu lat, a ich produkcją - pośrednio lub bezpośrednio - zajmuje się znaczna część mieszkańców Estepy w okresie przedświątecznym trwającym od września do grudnia.

Historia "Polvorones de Estepa" sięga XVI wieku. Dokumenty przechowywane w archiwach Klasztoru Św. Klary w Estepa wskazują, że zatrudniano tam cukierników, aby zaspokajać zapotrzebowanie zgłaszane z Sewilli i Madrytu, gdzie wysyłano wyroby. Można tam znaleźć też stare przepisy na "Polvorones de Estepa", wytwarzane z mieszanki zbóż i nadwyżek smalcu wieprzowego pozostałego po grudniowym uboju, co wyjaśnia, dlaczego słodycze te zawsze były spożywane w okresie Bożego Narodzenia. Wytwarzano je w domach przy użyciu form, które nadawały im znany do dziś kształt.

Znany nam dziś "polvorón" wymyśliła Micaela Ruiz Téllez, zwana La Colchona (ur. 1824 r. w Estepa - zm. 1901 r.). Zawdzięczamy jej współczesną formę tych słodyczy, gdyż to właśnie jej po raz pierwszy udało się upiec je w taki sposób, by wysuszyć je tylko od zewnątrz, dzięki czemu ciastko pozostaje miękkie w środku, ale się nie zapada. La Colchona udoskonaliła też proces oczyszczania i prażenia mąki, dzięki czemu słodycze te stały się delikatniejsze.

Próby sprzedaży produkty pod nazwą chronioną podejmowano już na 3. Targach Rolniczych w Madrycie w 1959 r.

O reputacji produktu świadczą następujące wzmianki w publikacjach:

"Polvorones de Estepa" wymieniono jako produkt tradycyjny w "Inventario español de productos tradicionales" (Hiszpański inwentarz produktów tradycyjnych), opublikowanym w 1996 r., który opracowano w ramach projektu finansowanego przez Unię Europejską w celu podkreślenia wartości europejskiego dziedzictwa rolnospożywczego. "Polvorones de Estepa" zostały także skatalogowane w książce pt. "Catalogación y caracterización de los productos típicos agroalimentarios de Andalucía" (Katalog i charakterystyka typowych andaluzyjskich produktów rolnospoży-wczych).

W "Guía Alimentación Mediterránea" (Przewodnik po żywności regionu śródziemnorskiego) wydanym przez Empresa Pública Desarrollo Agrario y Pesquero, Consejería de Agricultura y Pesca wymieniono "Polvorones de Estepa" jako element diety śródziemnomorskiej, uznanej w 2010 r. przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe.

O "Polvorones de Estepa" wielokrotnie pisała również prasa:

-
W czasopiśmie "Gastronomía y Enología" ze stycznia 1987 r. opisano "Polvorones de Estepa", związane z nimi tradycje, związki z gminą Estepa oraz prestiż i reputację tych słodyczy.
-
W gazecie "El Correo de Andalucía" z dnia 20 grudnia 1989 r. wspomniano o "Polvorones de Estepa" oraz o ich związkach ze Świętami Bożego Narodzenia.
-
W piśmie "Alforja" z dnia 30 września 1989 r. napisano o historii "Polvorones de Estepa" oraz o ich stuletniej recepturze.
-
Z kolei w czasopiśmie "Financial Food" z października 1991 r. zamieszczono obszerny artykuł na temat słodyczy z Estepy, w tym "Polvorones de Estepa".
-
Wzmianki o tych ciastkach, które rozdawano podczas Świąt Bożego Narodzenia pasażerom szybkich kolei (AVE), znalazły się także w dzienniku Diario de Córdoba z dnia 7 grudnia 2007 r. i ABC z dnia 26 grudnia 2008 r.
-
Wreszcie w "The New York Times" z dnia 27 grudnia 2013 r. napisano o "Polvorones" wytwarzanych w Estepie, ich recepturze, historii i tradycji.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

Pełen tekst specyfikacji oznaczenia znaleźć można pod następującym linkiem:

http://www.juntadeandalucia.es/agriculturaypesca/portal/export/sites/default/comun/galerias/galeriaDescargas/cap/ industrias-agroalimentarias/denominacion-de-origen/Pliegos/Pliego_Polvorones_Estepa.pdf

lub bezpośrednio ze strony startowej Consejería de Agricultura, Pesca y Desarrollo Rural

(http://www.juntadeandalucia.es/agriculturaypesca/portal), zgodnie z następującą ścieżką dostępu: "Industrias Agroalimen-tarias"/"Calidad y Promoción"/"Denominaciones de Calidad"/"Productos de panadería y repostería", specyfikację znaleźć można pod numerem znaku jakości.

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.