Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji nazwy produktu sektora wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2020.63.17

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 lutego 2020 r.

Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji nazwy produktu sektora wina, o której to zmianie mowa w art. 105 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013.

(2020/C 63/06)

(Dz.U.UE C z dnia 26 lutego 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 98 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 1  w terminie dwóch miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU

"delle Venezie"

PGI-IT-A0862-AM03

Data złożenia wniosku: 5 maja 2017

1.
Przepisy mające zastosowanie do zmiany

Art. 105. rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 - zmiana inna niż nieznaczna

2.
Opis zmiany i powody jej wprowadzenia
2.1.
Zmiana nazwy pochodzenia z "delle Venezie" na "Trevenezie"

Opis:

Nazwę "delle Venezie" zastępuje się jej synonimem "Trevenezie".

Uzasadnienie:

Zmiana nazwy stała się konieczna ze względu na równoczesny wniosek o ochronę ChNP "delle Venezie", która promuje Pinot Grigio i rodzaje wina białego charakterystyczne dla tego obszaru. W związku z tym wzmianki w specyfikacji ChOG "Trevenezie" dotyczące wspomnianych win, w szczególności "Pinot Grigio", zostają usunięte. Celem niniejszej zmiany jest zatem rozróżnienie produktów należących do dwóch hierarchicznych kategorii nazw (ChOG "Trevenezie" / "Tri Benečije" oraz ChNP "delle Venezie"), tak aby promować wina objęte ChNP, które są bardziej charakterystyczne dla tego obszaru, i zwiększyć świadomość konsumentów na temat tych win.

Tradycyjny status oznaczenia geograficznego "Trevenezie" jasno wynika ze stosowania w przeszłości jako synonimu dla "delle Venezie" nazwy "Trevenezie" lub "Tre Venezie" w odniesieniu do produktów rolno-spożywczych, zwłaszcza wina, pochodzących z przedmiotowego obszaru geograficznego/administracyjnego.

Historycznie nazwę "Trevenezie" uznaje się za nazwę oznaczającą obszar obecnego Triveneto, w tym prowincję Trydent, region Wenecja Euganejska i region Friuli-Wenecja Julijska, które w dokumentach historycznych określano jako Tre Venezie [trzy Wenecje], a mianowicie Wenecję Trydencką, Wenecję Euganejską i Wenecję Julijską.

Z tego powodu nazwę "Trevenezie" wyraźnie wymieniono w opisie związku z obszarem (czynniki ludzkie i historyczne) w istniejącej specyfikacji ChOG "delle Venezie".

Zmiana dotyczy art. 1 i nast. specyfikacji produktu i pkt 1 jednolitego dokumentu, a dokładniej części "Nazwa".

2.2.
Dodanie słoweńskiej nazwy "Tri Benečije" Opis:

Dodaje się również tłumaczenie nazwy na język słoweński, "Tri Benečije", jako alternatywę dla "Trevenezie".

Uzasadnienie:

W zmianie uwzględnia się potrzeby producentów należących do słoweńskiej mniejszości językowej we Friuli Wenecji Julijskiej, która stanowi część obszaru produkcji objętego ChOG, jak przewidziano w prawodawstwie UE, Włoch i regionu Friuli-Wenecja Julijska dotyczącym relacji między państwem a jego mniejszościami językowymi.

Zmiana dotyczy art. 1 specyfikacji produktu i pkt 1 jednolitego dokumentu, a dokładniej części "Nazwa".

2.3.
Usunięcie typu odmianowego Pinot Grigio ze wskazania odmiany winorośli

Opis:

Typ odmianowy Pinot Grigio został usunięty ze wskazania odmiany lub odmian winorośli.

Uzasadnienie:

Usunięcie typu odmianowego Pinot Grigio ze wskazania odmian winorośli ma związek z równoległym wnioskiem o rejestrację w celu zapewnienia ochrony ChNP "delle Venezie", ponieważ dla tej właśnie nazwy zastrzeżono stosowanie typu odmianowego Pinot Grigio. Powyższa decyzja została poparta w ramach całego łańcucha produkcji, a jej celem jest przyznanie najwyższego statusu chronionej nazwy pochodzenia winu pozyskiwanemu z odmiany Pinot Grigio.

Zmiana dotyczy art. 2 i nast. specyfikacji produktu i pkt 5 jednolitego dokumentu, a dokładniej części "Opis win".

2.4.
Usunięcie typu odmianowego Ribolla Gialla ze wskazania odmiany winorośli

Opis:

Typ odmianowy Ribolla Gialla został usunięty ze wskazania odmiany lub odmian winorośli.

Uzasadnienie:

Decyzja o usunięciu typu ze wskazaniem odmiany Ribolla Gialla została poparta w ramach całego łańcucha produkcji na danym obszarze - ma to na celu promowanie występujących pod innymi nazwami win pozyskiwanych z tej rodzimej odmiany winorośli, pochodzących z Friuli-Wenecji Julijskiej.

Zmiana dotyczy art. 2 i nast. specyfikacji produktu i pkt 5 jednolitego dokumentu, a dokładniej części "Opis win".

2.5.
Warunki produkcji wina, na którego etykiecie wskazano dwie odmiany winorośli

Opis:

Uregulowano kwestię warunków technicznych produkcji rodzajów win z wskazanymi na etykiecie nazwami dwóch odmian winorośli, w szczególności poprzez wprowadzenie wymogu, aby w przypadku przedmiotowych win winogrona odmiany stanowiącej mniejszy udział wynosiły co najmniej 15 %.

Uzasadnienie:

Zasady te są zgodne z unijnymi i krajowymi przepisami dotyczącymi etykietowania i prezentacji, z zastrzeżeniem przepisów szczególnych w zakresie etykietowania, na podstawie których dopuszczalne jest wskazanie na etykietach takich win dwóch odmian winorośli.

Zmiana dotyczy art. 2 specyfikacji produktu i nie ma wpływu na żaden punkt jednolitego dokumentu.

2.6.
Zbiory winogron z hektara przeznaczonych do produkcji win białych pozyskiwanych z odmiany Pinot Grigio

Opis i uzasadnienie:

Zbiory winogron z hektara, wynoszące 19 000 kg/ha, dodano w odniesieniu do rodzajów wina białego należących do kategorii "Wino" oraz "Wino półmusujące" pozyskiwanych z odmiany Pinot Grigio, nawet jeżeli ta odmiana winorośli nie została wskazana na etykiecie. Odpowiada to rzeczywistej wydajności produkcji pozyskiwanej z tej odmiany.

Zmiana dotyczy art. 4 akapit trzeci specyfikacji produktu i pkt 6 jednolitego dokumentu, a dokładniej pkt 6 lit. b) części "Maksymalne zbiory".

2.7.
Zakaz wskazywania odmian Pinot Grigio i Ribolla Gialla przy etykietowaniu

Opis:

Niniejszą zmianą zakazuje się stosowania odniesień do odmian Pinot Grigio i Ribolla Gialla w nazwie i prezentacji win zgodnie z przepisami mającego zastosowanie prawodawstwa UE.

Uzasadnienie:

Zakaz taki jest zgodny ze zmianami opisanymi powyżej. W całym sektorze uprawy winorośli uznano ponowne wprowadzenie zakazu umieszczania odniesień do odmian winorośli Pinot Grigio i Ribolla Gialla na etykietach za pomocne, aby zastrzec ich stosowanie do celów promowania innych chronionych nazw obszaru.

Zmiana dotyczy art. 7 akapit ostatni specyfikacji produktu i pkt 10 jednolitego dokumentu, a dokładniej części "Dodatkowe wymogi zasadnicze".

2.8.
Związek z obszarem - powody stosowania nazwy "Trevenezie" / "Tri Benečije"

Opis i uzasadnienie:

Powody zmiany nazwy na "Trevenezie" jako synonimu nazw stosowanych w przeszłości w odniesieniu do przedmiotowego obszaru geograficznego ("Tre Venezie", "Le Venezie" i "delle Venezie") zostały określone w powyższych zmianach dotyczących zmiany nazwy oznaczenia geograficznego z "delle Venezie" na "Trevenezie" i "Tri Benečije" w języku słoweńskim i są zgodne z tymi zmianami.

Zmiana dotyczy art. 8 lit. a) ostatni akapit specyfikacji produktu i pkt 9 jednolitego dokumentu, a dokładniej części "Opis związku lub związków z obszarem".

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Trevenezie

Tri Benečije

2.
Państwo członkowskie Włochy
3.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChOG - chronione oznaczenie geograficzne

4.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

8. Wino półmusujące

5.
Opis wina lub win

Białe, w kategorii "Wino" oraz "Wino półmusujące", w tym ze wskazaniem odmiany lub odmian winorośli, z wyłączeniem Pinot Grigio i Ribolla Gialla

Wina białe są przede wszystkim świeże i czyste, młode, o dobrej kwasowości i zrównoważone pod względem zawartości alkoholu. Są barwy od jasnożółtej przez słomkowożółtą po złotożółtą, czasami z zielonkawymi i różowymi refleksami.

Ich aromat może wahać się od delikatnego po intensywny, zwykle określają go aromaty głównych odmian winorośli wykorzystanych w winie. Zasadniczo smak jest lekki i świeży, czasami bogaty i o dobrej strukturze. Harmonijne i wytrawne do półsłodkich, białe wina półmusujące mają barwę jasnożółtą do słomkowożółtej, na podniebieniu są lekkie i świeże, o dobrej kwasowości, zrównoważone i o średniej zawartości alkoholu. Wydobywają aromatyczne nuty, od kwiatowych po intensywnie owocowe, od świeżych owoców o białym miąższu po owoce tropikalne.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa3,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

Czerwone, w kategorii "Wino" oraz "Wino półmusujące", w tym ze wskazaniem odmiany lub odmian winorośli, z wyłączeniem Marzemino w przypadku prowincji Trydent

Barwa win czerwonych może wahać się od jasnoczerwonej przez rubinowoczerwoną po czerwień owocu granatu, w zależności od odmiany winorośli i okresu dojrzewania; wina te mają intensywne aromaty zapachowe mniej lub bardziej dojrzałych czerwonych owoców i typowe nuty ziołowe w odmianach Bordeaux. Ogólnie wina czerwone mogą być świeże o ograniczonej kwasowości; jeżeli są dojrzałe, są złożone o dobrej strukturze, aksamitne i harmonijne o pełnym smaku, właściwej ilości tanin i dobrej równowadze kwasowej. Ogólnie są łagodne i przyjemne, a w miarę przetwarzania i dojrzewania stają się bardziej złożone. Czerwone wina półmusujące mają świeży i wyrazisty smak o odpowiednio zrównoważonej kwasowości i wzmocnionych nutach aromatycznych dojrzałych owoców.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa3,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

Różowe, w kategorii "Wino" oraz "Wino półmusujące", w tym ze wskazaniem odmiany lub odmian winorośli, z wyłączeniem Marzemino w przypadku prowincji Trydent

Wina różowe charakteryzują się różową barwą o różnej intensywności, czasami nabierającą odcienia wiśniowo-różowego; są przyjemne, owocowe i wonne o delikatnym aromacie wskazującym na pełną różnorodność kwiatów i świeżych owoców, czasami o aromatycznych nutach odzwierciedlających wykorzystane odmiany winorośli. Ich smak waha się od wytrawnego/cierpkiego po słodki, są one bogate i świeże, zrównoważone i zazwyczaj mają średnią zawartość alkoholu. Półmusujące wina różowe mają świeży i wyrazisty smak o zrównoważonej kwasowości i wzmocnionych nutach aromatycznych od wiśni przez jagody po lokalne owoce o białym miąższu, a czasami owoce tropikalne.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa3,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)

Novello, w kategorii "Wino", w tym ze wskazaniem odmiany lub odmian winorośli, z wyłączeniem Marzemino w przypadku prowincji Trydent

Wina rodzaju Novello zasadniczo są czerwone o barwie, która może wahać się od jasnoczerwonej przez rubinowoczerwoną po czerwień owocu granatu. W zależności od odmiany mogą mieć delikatne po intensywne aromaty przypominające mniej lub bardziej dojrzałe owoce, w tym owoce tropikalne, o wyczuwalnej obecności korzennych nut w wyniku maceracji węglowej. Mogą mieć smak półsłodki po wytrawny, intensywny i bardzo bogaty.

Wszelkie parametry analityczne nieprzedstawione w poniższej tabeli są zgodne z ograniczeniami określonymi w przepisach krajowych i unijnych.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość miareczkowa3,5 grama na litr, wyrażona jako kwas winowy
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
6.
Praktyki winiarskie
a)
Podstawowe praktyki enologiczne

Brak.

b)
Maksymalne zbiory

Wina białe, czerwone i różowe produkowane w Autonomicznej Prowincji Trydent

23 000 kg winogron z hektara

Wina, w tym ze wskazaniem odmiany winorośli, produkowane w Autonomicznej Prowincji Trydent

19 500 kg winogron z hektara

Wina białe, czerwone i różowe produkowane w regionach Friuli-Wenecja Julijska i Wenecja Euganejska, w tym ze wskazaniem odmiany winorośli

23 000 kg winogron z hektara

Wina produkowane we Friuli-Wenecji Julijskiej i Wenecji Euganejskiej ze wskazaniem odmian winorośli Cabernet Franc, Chardonnay, Incrocio Manzoni B, Moscato Giallo

19 000 kg winogron z hektara

Wina produkowane we Friuli-Wenecji Julijskiej i Wenecji Euganejskiej ze wskazaniem odmian winorośli Moscato Rosa, Pinot Bianco, Pinot Nero, Riesling Renano

19 000 kg winogron z hektara

Wina produkowane we Friuli-Wenecji Julijskiej i Wenecji Euganejskiej ze wskazaniem odmian winorośli Sauvignon i Traminer Aromatico

19 000 kg winogron z hektara

Wina białe produkowane we Friuli-Wenecji Julijskiej i Wenecji Euganejskiej powstające z winogron odmiany Pinot Grigio

19 000 kg winogron z hektara

7.
Wyznaczony obszar geograficzny

Wyznaczony obszar dla win opatrzonych oznaczeniem geograficznym "Trevenezie" / "Tri Benečije" obejmuje:

w przypadku Autonomicznej Prowincji Trydent: całe terytorium prowincji;
w przypadku regionu Wenecja Euganejska: całe terytorium administracyjne prowincji Belluno, Padwa, Rovigo, Treviso, Wenecja, Werona i Vicenza;
w przypadku regionu Friuli-Wenecja Julijska: całe terytorium administracyjne prowincji Pordenone, Udine, Gorycja i Triest.
8.
Główne odmiany winorośli do produkcji wina

Cabernet Franc N. - Cabernet

Cabernet Sauvignon N. - Cabernet

Chardonnay B.

Lagrein N.

Mantonico Bianco B.

Manzoni Bianco B. - Incrocio Manzoni 6.0.13 B.

Marzemino N. - Berzamino

Merlot N.

Meunier N.

Moscato Giallo B. - Moscato

Moscato Giallo B. - Moscatello

Moscato Giallo B. - Moscatellone

Moscato Giallo B. - Goldmuskateller

Moscato Rosa Rs. - Moscato delle Rose

Moscato Rosa Rs. - Rosen Muskateller

Müller Thurgau B. - Riesling x Sylvaner

Nosiola B.

Pinot Bianco B. - Pinot Blanc

Pinot Grigio - Pinot Gris

Pinot Grigio - Ruländer

Pinot Nero N. - Blauburgunder

Pinot Nero N. - Blauer Spätburgunder

Rebo N.

Riesling Renano B. - Riesling

Sauvignon B. - Sauvignon Blanc

Schiava Gentile N. - Vernatsch

Schiava Gentile N. - Schiava

Schiava Gentile N. - Kleinvernatsch

Schiava Gentile N. - Mittervernatsch

Schiava Grossa N. - Schiava

Schiava Grossa N. - Vernatsch

Schiava Grossa N. - Großvernatsch

Schiava Grossa N. - Edelvernatsch Gr

Teroldego N.

Traminer Aromatico Rs. - Gewürztraminer

Casetta N.

Franconia N.

Goldtraminer B.

Gosen N.

Groppello di Revò N. - Groppello

Kerner B.

Lambrusco a Foglia Frastagliata N. - Lambrusco

Lambrusco a Foglia Frastagliata N. - Enantio N.

Negrara N.

Petit Verdot N.

Riesling Italico B. - Riesling

Riesling Italico B. - Welschriesling

Rossara N.

Schiava Grigia N. - Schiava

Schiava Grigia N. - Grauvernatsch

Schiava Grigia N. - Vernatsch

Sennen N.

Sylvaner Verde B. - Sylvaner

Sylvaner Verde B. - Grüner Sylvaner

Syrah N. - Shiraz

Trebbiano Toscano B. - Trebbiano

Trebbiano Toscano B. - Biancame B.

Trebbiano Toscano B. - Procanico

Trebbiano Toscano B. - Ugni Blanc

Carmenère N. - Cabernet

Carmenère N. - Cabernet Nostrano

Lagarino B.

Verdealbara B.

Verdealbara B. - Erbamat B.

Paolina B.

Maor B.

Saint Laurent N.

Barbera N.

Bianchetta Trevigiana B. - Bianchetta

Malvasia Istriana B. - Malvasia

Marzemina Grossa N. - Marzemina Bastarda

Pinot Nero N. - Pinot Noir

Glera B. - Serprino

Glera Lunga B. - Glera

Glera Lunga B. - Serprino

Tocai Friulano B. - Tai

Tocai Friulano B. - Friulano

Trevisana Nera N.

Turca N.

Turca N. - Serbina N.

Moscato Bianco B. - Gelber Muskateller

Moscato Bianco B. - Moscatello

Moscato Bianco B. - Moscatello

Moscato Bianco B. - Moscato

Moscato Bianco B. - Moscatellone

Moscato Bianco B. - Muscat

Moscato Bianco B. - Muskateller

Cavrara N.

Corbina N. - Corbinella

Garganega B. - Garganego

Garganega B. - Grecanico Dorato B.

Grapariol B.

Malbech N.

Moscato Giallo B. - Muscat

Moscato Giallo B. - Muskateller

Pinella B. - Pinello

Pinella B. - Pinella Bianca

Raboso Piave N. - Raboso

Raboso Piave N. - Friularo

Raboso Veronese N. - Raboso

Refosco dal Peduncolo Rosso N. - Refosco

Refosco dal Peduncolo Rosso N. - Malvoise

Turchetta N.

Incrocio Bianco Fedit 51 C.S.G. B.

Marzemina Bianca B. - Marzemina

Manzoni Moscato N. - Incrocio Manzoni 13.0.25

Manzoni Rosa Rs. - Incrocio Manzoni 1-50

Sangiovese N. - Sangioveto

Malvasia Bianca di Candia B. - Malvasia

Malvasia Bianca di Candia B. - Malvoisie

Malvasia Bianca di Candia B. - Malvoisier

Lambrusco Maestri N. - Lambrusco

Lambrusco Maestri N. - Groppello Maestri

Boschera B.

Incrocio Manzoni 2.15 N. - Manzoni Rosso

Marzemino N. - Berzemino

Perera B.

Recantina N.

Verdiso B.

Verduzzo Friulano B. - Verduzzo

Verduzzo Trevigiano B. - Verduzzo

Wildbacher N.

Incrocio Manzoni 2-14 N.

Incrocio Manzoni 2-3 B.

Lambrusco di Sorbara N. - Lambrusco

Ancellotta N. - Lancellotta

Fertilia N.

Flavis B.

Italica B.

Nigra N.

Prodest N.

Tocai Rosso N. - Alicante N.

Tocai Rosso N. - Garnacha Tinta N.

Tocai Rosso N. - Granaccia N.

Tocai Rosso N. - Grenache N.

Tocai Rosso N. - Tai Rosso

Cortese B. - Bianca Fernanda

Corvina N. - Cruina

Corvinone N.

Durella B. - Durello

Molinara N.

Rondinella N.

Trebbiano di Soave B. - Trebbiano

Trebbiano di Soave B. - Turbiana

Trebbiano di Soave B. - Verdicchio Bianco B.

Croatina N. - Bonarda

Dindarella N.

Forsellina N.

Malvasia Bianca Lunga B. - Malvasia

Malvasia Bianca Lunga B. - Malvoisie

Malvasia Bianca Lunga B. - Malvoisier

Oseleta N.

Rossignola N. - Rossetta

Trebbiano Giallo B. - Rossetto

Trebbiano Giallo B. - Trebbiano

Trebbiano Romagnolo B. - Trebbiano

Veltliner B. - Grüner Veltliner

Pedevenda B.

Vespaiola B. - Vespaiolo

Freisa N.

Ciliegiolo N. - Morettone

Groppello Gentile N. - Groppello

Picolit B.

Ribolla Gialla B. - Ribolla

Vitouska B.

Gamay N.

Pignolo N.

Schioppettino N.

Terrano N. - Refošk

Refosco Nostrano N. - Malvoise

Refosco Nostrano N. - Refosco

Refosco Nostrano N. - Refosco Grosso

Refosco Nostrano N. - Refoscone

Cividin B.

Sciaglin B.

Ucelut B.

Cjanorie N.

Forgiarin N.

Piculit-Neri N.

Semillon B.

Piccola Nera N.

Tazzelenghe N.

Pinot Bianco B. - Weiß Burgunder

Pinot Bianco B. - Weißburgunder

Pinot Bianco B. - Weissburgunder

Pinot Nero N. - Spätburgunder

9.
Opis związku lub związków
"Trevenezie" / "Tri Benečije" w przypadku wszystkich kategorii wina ("Wino" i "Wino półmusujące")

Szczegółowe informacje dotyczące obszaru geograficznego

Czynniki naturalne istotne z punktu widzenia związku: Na obszar ten składają się Trentino, Friuli-Wenecja Julijska i Wenecja Euganejska. Teren ten, będący kolebką uprawy winorośli, charakteryzuje się łukiem górskim na północy, który odgradza obszar produkcji i chroni go przed zimnymi wiatrami z północy i północnego-wschodu, i jest poprzecinany licznymi rzekami o znacznej przepustowości oraz stałym przepływie. Klimat cechują średnie roczne temperatury w przedziale 10-14 °C. Najzimniejsze miesiące to grudzień i styczeń, natomiast lipiec i sierpień są najgorętsze. Średnie roczne opady deszczu wynoszą 700-1 300 mm. Pomimo wysokich opadów gleba ma odpowiednią zdolność drenowania. Dzięki opadom atmosferycznym i dobremu zaopatrzeniu w wodę gleba zatrzymuje wystraczającą jej ilość. Łagodzące oddziaływanie obecności łuku górskiego na północy i Morza Adriatyckiego na południu ma znaczący wpływ na temperaturę, zmniejszając jej ekstremalne poziomy latem i zimą. Ruch mas powietrza uwarunkowany jest przez morze i masywy górskie, które - regulując przepływy tych mas powietrza - regulują również powiązane opady atmosferyczne. Zmieniający się kierunek wiatrów w ciągu dnia w sierpniu i wrześniu powoduje zmiany temperatury optymalne dla dojrzewania winogron. Trzy elementy: region alpejski i podnóża Alp, Morze Adriatyckie oraz sieć rzek przecinających cały obszar z północy na południe przyczyniają się do tego, że obszar produkcji jest w pełni jednorodny.

Pod względem gleb podnóża Alp i wzgórza składają się głównie z formacji wapiennych lub wapienno-dolomitowych z okresu mezozoiku o teksturze gleby odpowiedniej do drenowania wody.

Obszary nizinne składają się z osadów aluwialnych pochodzących z materiałów transportowanych przez różne rzeki przecinające cały obszar, a ich gleby mają teksturę od gliny piaszczystej po piaszczysty pył ilasty, czasami o gliniasto-ilastym osadzie i ogólnie charakteryzują się dobrym drenowaniem.

Wszystkie te cechy gleby i klimatu sprawiają, że obszar jest szczególnie odpowiedni do produkcji winogron i wina najwyższej jakości.

Czynniki historyczne istotne z punktu widzenia związku: Obecnie nadal używa się nazwy "Trevenezie" / "Tri Benečije" na określenie obszaru, który historycznie był najpierw powiązany z Republiką Wenecką, a następnie z Cesarstwem Austro-Węgierskim. Republika Wenecka wywarła również wpływ na gospodarkę leśną i rolną. Podążając w górę rzek, weneccy patrycjusze stopniowo obejmowali w posiadanie ten obszar, rozwijając sztukę prowadzenia gospodarstw rolnych zgodnie z innowacyjnymi systemami tamtych czasów. Po upadku Republiki Weneckiej przez kilka wieków cały obszar stanowił część Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Dzięki śródziemnomorskiej lokalizacji obszar jest bardzo istotny dla produkcji żywności, w tym wina. To w tym okresie nazwa "Trevenezie" stała się dobrze znana zarówno w Cesarstwie, jak i w sąsiadującym Królestwie Włoch. Ta nazwa geograficzna była zwyczajowo stosowana przez władze austrowęgierskie i włoskie. Producenci winogron używali terminu "Trevenezie" do określania win stołowych do 1977 r., w którym przyjętą nazwą geograficzną stała się "delle Venezie", a "Trevenezie" została jej synonimem. Nazwę "Trevenezie" stosowano również w języku słoweńskim, tj. "Tri Benečije", aby uwzględnić potrzeby producentów ze słoweńskiej mniejszości językowej.

Szkoły z San Michele all'Adige i Conegliano, prowadząc działania szkoleniowe w zakresie nowych technik uprawy winorośli oraz technik enologicznych i rozpowszechniając te techniki, dały podwaliny współczesnej uprawy winorośli. Istotny wkład wnieśli producenci winogron z tego obszaru, którzy wprowadzili procesy i metody zarządzania winnicami łączące zrównoważenie środowiskowe i stabilność gospodarczą oraz innowacyjne technologie produkcji wina, zapewniając sukces produkcyjny i renomę omawianego oznaczenia geograficznego.

"Trevenezie" / "Tri Benečije", kategoria "Wino"

Informacje dotyczące szczególnej jakości produktów przypisywanej pochodzeniu geograficznemu i związkowi przyczynowemu z obszarem geograficznym

Wina białe są przede wszystkim świeże, młode i czyste, o dobrej kwasowości i zrównoważone pod względem zawartości alkoholu. Są barwy od jasnożółtej przez słomkowożółtą po złotożółtą, czasami z zielonkawymi i różowymi refleksami.

Ich aromat może wahać się od delikatnego po intensywny, zwykle określają go aromaty głównych odmian winorośli wykorzystanych w winie. Zasadniczo smak na podniebieniu jest lekki i świeży, czasami bogaty o dobrej strukturze. Są one harmonijne i od wytrawnych po półsłodkie.

Barwa win czerwonych może wahać się od jasnoczerwonej przez rubinowoczerwoną po czerwień owocu granatu, w zależności od odmiany winorośli i okresu dojrzewania; wina te mają intensywne aromaty zapachowe mniej lub bardziej dojrzałych czerwonych owoców i typowe nuty ziołowe w odmianach Bordeaux. Ogólnie wina czerwone mogą być świeże o ograniczonej kwasowości; jeżeli są dojrzałe, są złożone o dobrej strukturze, aksamitne i harmonijne o pełnym smaku, właściwej ilości tanin i dobrej równowadze kwasowej. Ogólnie są łagodne i przyjemne, a w miarę przetwarzania i dojrzewania stają się bardziej złożone.

Wina różowe charakteryzują się różową barwą o różnej intensywności, czasami nabierającą odcienia wiśniowo-różowego; są przyjemne, owocowe i wonne o delikatnym aromacie wskazującym na pełną różnorodność kwiatów i świeżych owoców, czasami o aromatycznych nutach odzwierciedlających wykorzystane odmiany. Ich smak waha się od wytrawnego/cierpkiego po słodki, są one bogate i świeże, zrównoważone i zazwyczaj mają średnią zawartość alkoholu.

Wina rodzaju Novello zasadniczo są czerwone o barwie, która może wahać się od jasnoczerwonej przez rubinowoczerwoną po czerwień owocu granatu. W zależności od odmiany mogą mieć delikatne po intensywne aromaty przypominające mniej lub bardziej dojrzałe owoce, w tym owoce tropikalne, o wyczuwalnej obecności korzennych nut w wyniku maceracji węglowej. Mogą mieć smak półsłodki po wytrawny, intensywny i bardzo bogaty.

Decydujące dla cech jakości wina są wpływ gleby oraz warunki klimatyczne obszaru produkcji. Umiarkowany, chłodny i wietrzny klimat, dobrze drenowane gleby o wystarczającej ilości dostępnej wody dzięki opadom deszczu rozłożonym również na miesiące letnie oraz wyraźne różnice między temperaturami w nocy i w dzień w czasie dojrzewania winogron zapewniają optymalne dojrzewanie kiści winogron, sprawiając, że winogrona mają odpowiednią zawartość cukru i kwasu oraz inne cechy jakości i organoleptyczne cechy charakterystyczne szczególne dla każdej odmiany i odzwierciedlone w wytwarzanych z nich winach.

Związek przyczynowy zależy zatem od szczególnej jakości produktu, którą można przypisać jego pochodzeniu geograficznemu.

"Trevenezie" / "Tri Benečije", kategoria "Wino półmusujące"

Informacje dotyczące szczególnej jakości produktów przypisywanej pochodzeniu geograficznemu i związkowi przyczynowemu z obszarem geograficznym

Dzięki piance, która wydobywa aromaty odmian winorośli, wina z kategorii półmusujących są ogólnie przyjemne i bogate, czasami złożone i o smacznych kwaskowatych nutach.

Białe wina półmusujące mają barwę jasnożółtą do słomkowożółtej, na podniebieniu są lekkie i świeże o dobrej kwasowości, zrównoważone i o średniej zawartości alkoholu. Charakteryzują je aromatyczne nuty, które mogą być kwiatowe lub intensywnie owocowe, przypominające świeże owoce o białym miąższu lub owoce tropikalne.

Wina czerwone i różowe, które są produktami wysoce reprezentatywnymi dla obszaru, pochodzą głównie z rodzimych odmian Rabosi, Schiave i Corvine. Barwa win czerwonych waha się od jasnoczerwonej po barwę owocu granatu, a barwa win różowych to róż o zróżnicowanej intensywności, czasami przechodzący w wiśniową czerwień. Wina czerwone mają świeży i wyrazisty smak o odpowiednio zrównoważonej kwasowości i wzmocnionych nutach aromatycznych dojrzałych owoców. Z kolei wina różowe to przyjemne wina przeznaczone do sezonowej konsumpcji, o delikatnym zapachu przypominającym owoce od wiśni przez jagody po lokalne owoce o białym miąższu i czasami owoce tropikalne, świeżym i wyrazistym smaku i zrównoważonej kwasowości.

Decydujące dla cech jakości wina są wpływ gleby oraz warunki klimatyczne obszaru produkcji. Umiarkowany, chłodny i wietrzny klimat, dobrze drenowane gleby o wystarczającej ilości dostępnej wody dzięki opadom deszczu rozłożonym również na miesiące letnie zapewniają stałe zaopatrzenie w wodę, pozwalając kiściom winogron dojrzewać w regularnym tempie, a tym samym umożliwiając uzyskanie winogron wykazujących cechy jakości i analityczne cechy charakterystyczne odpowiednie do przetworzenia na wino półmusujące. Uzyskanie takich surowców zależy w szczególności od wyraźnej różnicy temperatur w dzień i w nocy w okresie dojrzewania kiści winogron, która to różnica sprzyja wzrostowi winogron o zróżnicowanym profilu kwasowo-aromatycznym.

Związek przyczynowy zależy zatem od szczególnej jakości produktu, którą można przypisać jego pochodzeniu geograficznemu.

10.
Dodatkowe wymogi zasadnicze

Dodatkowe przepisy w zakresie etykietowania

Ramy prawne: Przepisy UE

Rodzaj wymogów dodatkowych: Przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami prawodawstwa UE nazwy odmian winorośli Pinot Grigio i Ribolla Gialla nie mogą być stosowane w kategoriach "Wino" i "Wino półmusujące" w odniesieniu do rodzajów wina białego, czerwonego i różowego pozyskiwanego z tych odmian.

Link do specyfikacji produktu

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/12852

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.