Publikacja wniosku o rejestrację w znaczeniu art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2005.240.28

Akt nienormatywny
Wersja od: 30 września 2005 r.

Publikacja wniosku o rejestrację w znaczeniu art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 w prawie ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych

(2005/C 240/06)

(Dz.U.UE C z dnia 30 września 2005 r.)

Niniejsza publikacja daje prawo do wyrażenia sprzeciwu w znaczeniu art. 7 i art. 12d wymienionego rozporządzenia. Każdy sprzeciw wobec tego wniosku musi być wniesiony za pośrednictwem właściwych władz Państwa Członkowskiego, państwa będącego członkiem WTO lub państwa trzeciego zatwierdzonego, zgodnie z art. 12 trzecie tiret w terminie sześciu miesięcy od tej publikacji. Publikacja jest uzasadniona następującymi elementami, szczególnie punktem 4.6, w związku z którymi uważa się, że wniosek jest uzasadniony w znaczeniu rozporządzenia (EWG) nr 2081/92.

ZESTAWIENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 2081/92

"PATACA DE GALICIA" LUB "PATATA DE GALICIA"

Nr WE: ES/00205/6.9.2001

CHNP ( ) CHOG (X)

Niniejsze zestawienie jest podsumowaniem sporządzonym do celów informacyjnych. W celu uzyskania dokładnych informacji, w szczególności na temat producentów produktów objętych daną chronioną nazwą pochodzenia (CHNP) lub chronionym oznaczeniem geograficznym (CHOG), należy zapoznać się z peł ną wersją opisu produktu udostępnioną przez władze krajowe lub przez służby Komisji Europejskiej(1).

1. Właściwy organ Państwa Członkowskiego:

Nazwa: Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación

Dirección General de Alimentación

Subdirección General de Denominaciones de Calidad y Relaciones Interprofesionales y Contractuales

Adres: Paseo Infanta Isabel, 1, E-28071 Madrid

Telefon: (34) 913 47 53 94

Faks: (34) 913 47 54 10

2. Grupa składająca wniosek:

2.1.A) Nazwa: S.A.T. N447 XUGA - A LIMIA.

2.2.A) Adres: Porto Alto. Xinzo de Limia. OURENSE.

2.1.B) Nazwa: Cooperativa de Santaballa

2.2.B) Adres: Santaballa. Vilalba. LUGO.

2.3) Skład: Producenci/przetwórcy (x) inni ( )

3. Rodzaj produktu:

Klasa 1.6: Owoce, warzywa i zboża - ziemniaki

4. Opis produktu:

(podsumowanie warunków, o których mowa w art. 4 ust. 2)

4.1 Nazwa: "Pataca de Galicia" Lub "Patata de Galicia".

4.2 Opis:

Produktem jest bulwa z gatunku Solanum tuberosum L, uprawianej odmiany "KENNEBEC", przeznaczona do spożycia przez ludzi.

Minimalny i maksymalny rozmiar ziemniaków, które mogą zostać objęte ochroną wynosi odpowiednio 40 i 80 mm. Rozmiar oznacza długość w mm boku siateczki kwadratowego oczka, przez którą ziemniaki mogą w sposób swobodny i najlepiej dostosowany przejść.

Ziemniaki objęte specjalną chronioną nazwą "Pataca de Galicia" cechują się następującymi właściwościami:

– Kształt bulwy: od okrągłej do owalnej.

– Prawidłowy powierzchniowy wygląd.

– Skórka zewnętrzna gładka i cienka.

– Kolor skórki: jasnożółty.

– Kolor miękiszu: biały.

– Struktura: jędrna w dotyku, zwarta podczas gotowania i twarda podczas jedzenia.

– Zalety konsumpcji: doskonałe, w szczególności ze względu na zawartość substancji suchej oraz po ugotowaniu ze względu na kolor, aromat i smak.

– Właściwości analityczne: zawartość substancji suchej powyżej 18 % i zawartość cukrów redukujących poniżej 0,4 %.

4.3. Obszar geograficzny:

Obszar produkcji i pakowania produktu objętego chronionym oznaczeniem geograficznym obejmuje cztery podobszary Wspólnoty Autonomicznej Galicji:

– Podobszar Bergantiños (Coruña): składający się z gmin Carballo, Coristanco, Laracha, Malpica i Ponteceso

– Podobszar Terra Cha-A Mariña (Lugo): składający się ze wszystkich gmin Abadín, Alfoz, Barreiros, Cospeito, Foz, Lourenzá Mondoñedo, Ribadeo, Trabada, Valadouro, Vilalba i Xermade.

– Podobszar Lemos (Lugo): składający się z gmin Monforte, Pantón i Saviñao.

– Podobszar A Limia (Ourense): składający się ze wszystkich gmin Baltar, Os Blancos, Calvos de Randín, Porqueira, Rairíz de Veiga, Sandiás, Sarreaus, Trasmiras, Vilar de Santos i Xinzo de Limia; powiatów Coedo i Torneiros gminy Allaríz; Atas, Cualedro; Lucenza, Vilela i A Xironda gminy Cualedro; Bóveda, Padreda, Seiró i Vilar de Barrio należących do gminy Vilar de Barrio i A Abeleda, Bobadela a Pinta, A Graña i Sobradelo gminy Xunqueira de Ambía.

4.4. Dowód pochodzenia:

Chronionemu oznaczeniu geograficznemu "Pataca de Galicia" mogą podlegać jedynie ziemniaki przeznaczone do spożycia odmiany Kennebec, pochodzące z zatwierdzonych nasion lub z ponownego wykorzystania zatwierdzonych nasion z tego samego gospodarstwa, otrzymanych na terenach nadających się do tego celu (zdrowe, wolne od jakichkolwiek chorób), znajdujących się na podobszarach i wpisanych do rejestrów rady regulacyjnej.

Tym samym jedynie magazyny i przedsiębiorstwa zajmujące się pakowaniem znajdujące się na podobszarach i wpisane do odpowiednich rejestrów rady regulacyjnej mogą zajmować się pakowaniem produktu objętego PGI "Pataca de Galicia".

Przechowywanie i pakowanie odbywają się w wymienionych podobszarach w celu ochrony specyficznych właściwości produkcji oraz z tego względu, że tradycyjnie urządzenia znajdują się w gminach produkcji najwyższej jakości, co ułatwia lepsze i skuteczniejsze funkcjonowanie organu kontrolnego. Pozwala to także na zminimalizowanie ewentualnych uszczerbków w jakości końcowej produktu związanych z transportem (wzrost liczby uderzeń, niedostosowana temperatura, itd.) oraz nieodpowiednimi warunkami przechowywania.

Rada regulacyjna, na podstawie ogólnych kryteriów mających zastosowanie do jednostek certyfikujących produkty ustanawiających normę EN 45011, gwarantuje odtworzenie historii produktu przy wykorzystaniu programu inspekcji, lokalizacji i kontroli działek zasianych do celów produkcyjnych, po zadeklarowaniu rocznego zasiewu. Program inspekcji jest prowadzony przez pracowników rady regulacyjnej, która powierza program kontroli i poprawy jakości, obejmujący proces przechowywania, przeładunku, pakowania i etykietowania chronionego produktu przedsiębiorstwu zewnętrznemu niezwiązanemu z sektorem.

4.5. Metoda produkcji:

Produkcja objęta PGI musi spełniać minimalne kryteria jakości na poziomie produkcji końcowej: charakterystyczny wygląd typowy dla odmiany, ziemniaki w całości wolne od odcięć i uderzeń, zdrowe, czyste ze skórką dobrze ukształtowaną, jędrne i wolne od zarodników, zewnętrznych wad, plam, nacięć, zniekształceń lub przebarwień, odpowiednia wilgotność i wolne od nieprzyjemnych smaków i zapachów.

Produkcja odbywa się zgodnie z tradycyjnymi praktykami, przy czym ta sama działka nie może być uprawiana przez dwa lata, bez wykorzystania nasion niezatwierdzonych lub niepochodzących z gospodarstwa, przestrzegając rozmieszczenia uprawy 75 x 32-35 cm, wykorzystując nasiona siewne organiczne oraz utrzymując odpowiedni stosunek C/N. Obsypywanie jest obowiązkowe, a uprawa nie może być nawadniana w ciągu trzydziestu dni przed zbiorami.

Maksymalna dopuszczalna produkcja przeznaczona do wprowadzania na rynek pod kontrolą rady regulacyjnej wynosi 22.000 kg/ha na obszarach nienawadnianych i 35.000 kg/ha dla upraw nawadnianych.

Ziemniaki pakowane są w jednolitych partiach według rozmiaru (zawsze między 40 a 80 mm) i pochodzenia do opakowań uprzednio zatwierdzonych przez radę o zawartości netto 15, 10, 5, 4, 3, 2 i 1 kg. Wyjątkowo dla restauracji i hoteli dopuszczalne jest opakowanie 25 kg.

Transport bulw, które mogą zostać objęte ochroną PGI musi odbywać się oddzielnie w pojazdach do tego przeznaczonych. Bulwy muszą być przechowywane w pomieszczeniach odpowiednio przystosowanych i zatwierdzonych przez radę regulacyjną.

4.6. Związek:

Historyczny:

O uprawie ziemniaków w Galicji wspomniano już w 1607 r., ale nabrała ona prawdziwego znaczenia i społecznego wymiaru w połowie XVIII wraz z pojawieniem się pierwszych procesów (1736) między wieśniakami a poborcami dziesięciny. Największy wzrost upraw nastąpił po kryzysie zbożowym 1768-69, a od tego czasu uprawy stały się podstawą rozwoju demograficznego.

Od końca XVIII wieku uprawa ziemniaków, nawadniana lub nienawadniana, jest jedną z najważniejszych cech krajobrazu rolniczego Galicji i stanowi niewątpliwie podstawę wyżywienia ludności i inwentarza regionu, w szczególności bydła i trzody chlewnej.

Pojawienie się ziemniaków i rozpowszechnienie się ich uprawy umożliwiły istotne polepszenie polikultury utrzymania. Od tej chwili ziemniaki są obecne w większości płodozmianu upraw w Galicji.

Naturalny:

Orografia: Ogólnie można stwierdzić, że obszary najwyżej położone są korzystne dla rozwoju lasów i intensywnej hodowli, obszary umiarkowane są przeznaczone do rolnictwa ekstensywnego i hodowli bydła poza oborą, podczas gdy doliny i niższe obszary umożliwiają osiąganie dobrych wyników w intensywnej uprawie owoców i kwiatów.

Klimat: Ze względu na warunki klimatyczne, właściwości gleb i dołożone starania do prac rolnych na podobszarach produkcji ziemniaków we Wspólnocie Autonomicznej Galicji, otrzymany produkt cieszy się wyjątkową jakością kulinarną. Jakość ta, dobrze znana sprzedawcom i konsumentom, powoduje, że produkcja wysokiej jakości ziemniaków galicyjskich jest bardziej ceniona, a koszt tej produkcji jest wyższy w porównaniu z innymi produktami na rynkach regionalnych i krajowych.

Jeżeli chodzi o warunki klimatyczne, należy podkreślić znaczenie opadów atmosferycznych w podobszarach produkcji (1.000 - 1.500 mm/rocznie) oraz łagodne temperatury, które umożliwiają optymalny wzrost wegetatywny upraw ziemniaków bez konieczności nawadniania, co przyczynia się do stałego wzrostu bulw. Okres suchy obejmujący sierpień i wrzesień, podczas którego gleba wykazuje niedobór wody sprawia, że wyprodukowane bulwy tracą wodę przed zbiorem i dojrzewają w idealnych warunkach, co powoduje ukształtowanie się jednolitej i odpornej skórki. W połączeniu ze spadkiem zawartości wody w bulwie, przyczynia się to do jej ukształtowania i zwiększa jakość kulinarną.

Gleby: Zaleca się uprawy na glebach o delikatnej strukturze, bez kamieni z niezbyt wysoką zawartością substancji organicznej. Na obszarach produkcji przeważają gleby o strukturze naturalnej i naturalnopiaszczystej, o wartości pH między 5 a 6,5, która doskonale nadaje się do tej uprawy. Dzięki tej strukturze gleby, skórka jest cienka i jednolita a bulwy wychodzą z ziemi czyste (bez konieczności mycia). PH o delikatnym odczynie kwasowym uniemożliwia rozwój choroby nazywanej "parchem" (bulwy zaatakowane tą chorobą cechują się chropowatą skórką ze skazami i nie nadają się do sprzedaży z powodu ich nieprzyjemnego wyglądu).

W odniesieniu do starań, których należy dołożyć do uprawy, należy podkreślić znaczenie nawożenia naturalnego 25 do 30 t/ha, które przyczynia się w znacznym stopniu do wysokiej końcowej jakości kulinarnej ziemniaków produkowanych w tych szczególnych warunkach.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Consejo Regulador de la Denominación Específica "Pataca de Galicia"

Adres: Finca Devesa, s/n. N-525, p.k. 200. E-32630 Xinzo de Limia Ourense

Telefon: 988-46 26 50

Faks: 988-46 26 50

Rada regulacyjna spełnia wymogi określone w normie EN 45011, zgodnie z przepisami art. 10 rozporządzenia 2081/92.

4.8. Etykietowanie:

Wszystkie opakowania zawierające chroniony produkt muszą zawierać drukowane i zajmujące jedną trzecią głównej etykiety opakowania, logo i opis chronionego oznaczenia geograficznego "Pataca de Galicia". Każde opakowanie musi także posiadać etykietę dodatkową wydaną przez radę regulacyjną, z prawidłowo przyznanym numerem i zawierającą logo nazwy.

4.9. Wymogi krajowe:

– Ustawa nr 25/70 z dnia 2 grudnia 1970 r. dotycząca winnic, win i napojów alkoholowych.

– Dekret nr 835/1972 z dnia 28 marca 1972 r. ustanawiający przepisy wykonawcze do ustawy nr 25/1970.

– Zarządzenie z dnia 25 stycznia 1994 r. określające zgodność ustawodawstwa hiszpańskiego z rozporządzeniem (EWG) nr 2081/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia dla produktów rolnych i środków spożywczych.

– Dekret królewski nr 1643/1999 z dnia 22 października 1999 r. określający procedurę rozpatrywania wniosków o wpis do wspólnotowego rejestru chronionych oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia.

______

(1) Komisja Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa - Jednostka ds. Polityki dotyczącej Jakości Produktów Rolnych - B-1049 Bruksela.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.