Dziennik UE

Dz.U.UE.C.2019.3.8

| Akt nienormatywny
Wersja od: 7 stycznia 2019 r.

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie wniosku o zatwierdzenie zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

(2019/C 3/05)

(Dz.U.UE C z dnia 7 stycznia 2019 r.)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszy wniosek o zatwierdzenie zmiany nieznacznej zgodnie z art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1  z dnia 18 grudnia 2013 r.

Wniosek o zatwierdzenie tej zmiany nieznacznej jest podany do wiadomości publicznej w bazie danych DOOR Komisji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"MELON DU QUERCY"

Nr UE: PGI-FR-0086-AM03 - 11.4.2017

ChOG (X) ChNP ()

1. Nazwa lub nazwy "Melon du Quercy"
2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie Francja
3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1. Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Melon odmiany rodzaju "Charentais", o gładkiej lub chropowatej zielonoszarej przechodzącej w żółty skórce, pomarańczowym miąższu i masie co najmniej 450 g.

Owoce całe, zdrowe, o świeżym wyglądzie, jędrne, czyste, dobrej jakości; w przypadku owoców zbieranych z szypułką musi mieć ona długość poniżej 2 cm.

Współczynnik refraktometryczny wynosi co najmniej 11 w skali Brixa.

Owoce "Melon du Quercy" są sprzedawane całe i w opakowaniach. W każdym opakowaniu masa najcięższego melona nie może przekroczyć 30 % masy melona najlżejszego.

Zawartość każdego opakowania musi być jednolita i składać się z melonów, które wyraźnie osiągnęły ten sam etap rozwoju i dojrzałości oraz posiadają wyraźnie tę samą barwę.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)
3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Uprawa, zatwierdzanie i sortowanie "Melon du Quercy" odbywają się w obszarze geograficznym ChOG.

Etapy zatwierdzania i sortowania odbywają się na obszarze geograficznym, ponieważ mają one zasadnicze znaczenie dla właściwej selekcji melonów kwalifikujących się do objęcia ChOG; przeprowadzają je podmioty gospodarcze przeszkolone w zakresie oceny optymalnej dojrzałości melonów na podstawie zabarwienia skórki i zawartości cukru mierzonej metodą refraktometrii.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa Pakowanie i umieszczanie naklejek na poszczególnych melonach odbywają się na obszarze geograficznym ChOG.

Pakowanie przeprowadza się jednocześnie z etapem zatwierdzania, sortowania i umieszczania naklejek na poszczególnych melonach "Melon du Quercy", aby ograniczyć liczbę czynności mogących negatywnie wpłynąć na jakość melona. Czynności te wykonuje się bowiem bardzo szybko, aby umożliwić wprowadzenie produktu do obrotu w ciągu 6 dni następujących po zbiorze.

Ponadto identyfikowalność zapewnia się dzięki indywidualnej identyfikacji melonów i opakowaniom oznaczonym nazwą "Melon du Quercy", a także dzięki prowadzeniu specjalnej ewidencji zapasów.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Każde opakowanie musi zawierać nazwę chronionego oznaczenia geograficznego "Melon du Quercy", przy czym rozmiar czcionki jest co najmniej równy połowie rozmiaru największej czcionki zastosowanej na opakowaniu.

Ponadto każdy melon jest oznaczany poprzez umieszczenie samoprzylepnej naklejki, na której znajduje się nazwa chronionego oznaczenia geograficznego "Melon du Quercy", przy czym rozmiar czcionki jest co najmniej równy połowie rozmiaru największej czcionki zastosowanej na naklejce poza czcionką zastosowaną w symbolu ChOG Unii Europejskiej.

4. Określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny ChOG "Melon du Quercy" obejmuje następujące gminy:

w departamencie Lot:

gminy: Aujols, Bach, Bagat-en-Quercy, Belfort-du-Quercy, Belmont-Sainte-Foi, Le Boulvé, Cambayrac, Carnac-Rouffiac, Castelnau-Montratier -Sainte-Alauzie, Cézac, Cieurac, Concots, Cremps, Escamps, Fargues, Flaujac-Poujols, Floressas, Fontanes, L'Hospitalet, Labastide-Marnhac, Laburgade, Lacapelle-Cabanac, Lalbenque, Lascabanes, Mauroux, Le Montat, Montcuq-en-Quercy-Blanc, Montdoumerc, Montlauzun, Pern, Saint-Cyprien, Saint-Daunès, Saint-Laurent-Lolmié, Saint-Matré, Saint-Pantaléon, Saint-Paul- Flaugnac, Saux, Sauzet, Sérignac, Vaylats, Villesèque.

w departamencie Lot-et-Garonne:

gminy: Anthe, Auradou, Beauville, Blaymont, Bourlens, Castelculier, Cauzac, Cazideroque, Clermont-Soubiran, Courbiac-Dausse, Dondas, Engayrac, Frespech, Grayssas, Hautefage-la-Tour, Lafox, Masquières, Massels, Massoulès, Montayral, Penne-d'Agenais, Puymirol, Saint-Caprais-de-Lerm, Saint-Jean-de-Thurac, Saint-Martin-de-Boville, Saint-Maurin, Saint-Pierre-de-Clairac, Saint-Romain-le-Noble, Saint-Sylvestre-sur-Lot, Saint-Urcisse, Saint-Vite, Tayrac, Thézac, Tournon-d'Agenais, Trémons, Trentels, Saint-Georges.

w departamencie Tarn-et-Garonne:

kantony: Aveyron-Lère, Moissac, Pays de Serres - Sud Quercy, Quercy-Aveyron,

gminy: Boudou, Bourg-de-Visa, Brassac, Bruniquel, Castelsagrat, Cayriech, Corbarieu, Gasques, Genebrières, Goudourville, Labastide-de-Penne, Lapenche, Lavaurette, Léojac, Malause, Monclar-de-Quercy, Montauban, Monteils, Montjoi, Mouillac, Perville, Pommevic, Puygaillard-de-Quercy, Puylaroque, Reyniès, Saint-Cirq, Saint-Clair, Saint-Georges, Saint-Nauphary, Saint-Nazaire-de-Valentane, Saint-Paul-d'Espis, Saint-Vincent-Lespinasse, La Salvetat-Belmontet, Septfonds, Valence, Varennes, Verlhac-Tescou, Villebrumier.

5. Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Obszar charakteryzuje się klimatem o dużej zmienności wpływu oceanicznego (chłód i wilgoć) oraz śródziemnomorskiego (upał i susza), która powoduje wysokie amplitudy temperatur. Taki umiarkowany klimat jest odpowiedni do uprawy melonów.

Na obszarze występuje gleba gliniasto-wapienna. Świetnie nadaje się ona do uprawy melona.

Specyfika produktu

"Melon du Quercy" pochodzi z odmian rodzaju "Charentais", których owoce posiadają gładką lub chropowatą skórkę o mniej lub bardziej zarysowanych prążkach.

Wyróżnia się pomarańczowym miąższem, soczystym, jędrnym i jednocześnie rozpływającym się w ustach.

Wybór odmian w oparciu o kryteria agronomiczne i aromatyczne (zapach, smak itp.), w połączeniu z gliniasto-wapienną glebą, typowym klimatem i kryteriami zbioru (optymalna dojrzałość), stanowią decydujące czynniki umożliwiające uzyskanie owoców, w których można odnaleźć całe możliwe bogactwo: słodki smak (minimalnie 11 °Briksa), głęboki zapach i smak, bogaty i charakterystyczny aromat.

Związek przyczynowy

Warunki glebowo-klimatyczne obszaru geograficznego sprzyjają uzyskiwaniu aromatycznych owoców.

Z jednej strony gliniasto-wapienna gleba o zrównoważonej strukturze i odpowiednim napowietrzeniu sprzyja regularnemu wzrostowi roślin i zapewnia optymalną równowagę mineralną owoców.

Z drugiej zaś strony szczególny klimat Quercy sprzyja zawiązywaniu się owoców, zapewniając optymalizację liczby owoców na roślinę. Wszystkie owoce są dzięki temu lepiej odżywione. Jednocześnie wpływ śródziemnomorski (upał i susza), szczególnie odczuwalny w lecie, sprzyja dojrzewaniu owoców.

Jakość "Melon du Quercy" zależy również od umiejętności podmiotów gospodarczych związanych z produkcją tego owocu, które wyrażają się w szczególności w selekcji odmian szczególnie dostosowanych do obszaru produkcji, zbiorze po osiągnięciu optymalnej dojrzałości i zoptymalizowanych terminach przygotowania melonów po zbiorze.

"Melon du Quercy" zawdzięcza swoją renomę wczesnej identyfikacji owocu przez podmioty gospodarcze już w 1994 r. Wiele wydarzeń towarzyszących wprowadzaniu do obrotu melonów wzmacnia ich renomę, np. święto w Belfort-du-Quercy organizowane w połowie sierpnia lub uroczyste otwarcie sezonu w lipcu 1994 r. w prefekturze departamentu Lot, które znalazło szeroki oddźwięk w prasie lokalnej. W lipcu 1996 r. nagłówek gazety "Dépêche du Midi" informował o "doskonałości »Melon du Quercy«".

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

https://extranet.inao.gouv.fr/fichier/FinPNOCDCIGPMelonDuQuercy2017.pdf

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.
© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.