Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2021.266.21

Akt nienormatywny
Wersja od: 6 lipca 2021 r.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33
(2021/C 266/12)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1

POWIADOMIENIE O STANDARDOWEJ ZMIANIE W JEDNOLITYM DOKUMENCIE

"Côtes du Marmandais"

PDO-FR-A0683-AM02

Data przekazania informacji: 7 maja 2021

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

1.
Odniesienie do oficjalnego kodu geograficznego ("code officiel géographique")

Przy wykazie gmin tworzących obszar geograficzny i obszar bezpośredniego sąsiedztwa w specyfikacji produktu dodano odniesienie do oficjalnego kodu geograficznego.

Zmieniono pkt 6 i 9 jednolitego dokumentu.

2.
Przepisy rolnośrodowiskowe

Dodano przepisy rolnośrodowiskowe:

Utrzymywanie trwałej okrywy zielonej na obwodzie działek (miedze i obszary na końcach działek, które nie są obsadzone lub nie są uprawiane) jest obowiązkowe. Obowiązek ten nie ma zastosowania w przypadku rekultywacji miedz, zniszczonych w szczególności w wyniku erozji lub nadzwyczajnych zjawisk klimatycznych.

Odchwaszczanie chemiczne na końcach rzędów jest zabronione.

Całkowite chemiczne odchwaszczanie działki jest zabronione.

Prowadzący winnicę dopasowuje dawkę środka ochrony roślin na hektar stosownie do nasilenia choroby, stadium rozwoju fenologicznego i łącznej powierzchni roślin, jaka wymaga ochrony.

Zmiany te w większym stopniu uwzględniają wymagania społeczne dotyczące ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i lepszego uwzględnienia potrzeb środowiska.

Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

3.
Zmiana wydajności win różowych

Wydajność i wydajność maksymalna dla win różowych.

Wydajność zwiększono z 55 na 60 hl/ha, a wydajność maksymalną z 66 na 70 hl/ha. O zmianę tę wnioskowano, aby sprostać popytowi, gdyż spożycie win różowych rośnie zarówno na rynku francuskim, jak i międzynarodowym.

Zmieniono pkt 5 jednolitego dokumentu.

4.
Praktyki enologiczne

Dla zwiększenia przejrzystości przeredagowano zdanie dotyczące mieszania odmian winorośli. Dodano tekst: "Wina czerwone otrzymuje się z mieszanki winogron lub win z co najmniej dwóch odmian winorośli, w tym co najmniej jednej głównej odmiany winorośli".

Usunięto zakaz stosowania węgla do celów enologicznych przy produkcji win różowych, aby dać plantatorom winorośli możliwość korygowania cuvée zakażonych grzybowymi chorobami roślin.

Zmieniono pkt 5 jednolitego dokumentu.

5.
Związek z miejscem pochodzenia

W punkcie Związek z miejscem pochodzenia usunięto zdanie: "Wina czerwone i wina różowe wytwarza się obowiązkowo z mieszanki co najmniej dwóch odmian.", gdyż wina różowe można wytwarzać z jednej odmiany.

Oprócz tego zaktualizowano liczbę gmin.

Zmiana ta nie dotyczy jednolitego dokumentu.

6.
Odniesienie do organu kontrolnego

Brzmienie odniesienia do organu kontrolnego zostało zmienione w celu ujednolicenia brzmienia z innymi specyfikacjami nazw. Przedmiotowa zmiana ma charakter wyłącznie redakcyjny. Zmiana ta nie pociąga za sobą żadnych zmian w jednolitym dokumencie.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa lub nazwy

Côtes du Marmandais

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChNP - chroniona nazwa pochodzenia

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

4.
Opis wina lub win

Czerwone i różowe wina niemusujące

KRÓTKI OPIS

Wina czerwone niemusujące (uzyskane przez zmieszanie co najmniej 2 odmian) i wina różowe. Oryginalny charakter wynika w szczególności z obecności odmiany Abouriou N - odmiany winorośli pochodzącej z Marmandais. Wina czerwone mają purpurową barwę, zapach przypominający czerwone owoce, a ich bukiet ewoluuje w pikantny, subtelny i delikatny. W smaku są pełne, zrównoważone, krągłe i mięsiste. Subtelność i wyrazistość tanin nadaje im pożądaną harmonię. Wina różowe są lśniące, delikatne i lekkie, z dominującym zapachem malin i kandyzowanych cukierków.

Maksymalna zawartość kwasu jabłkowego (wina czerwone): 0,4 g/l;maksymalna zawartość cukrów fermentacyjnych ≤ 4 g/l;minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu: 10 %;

po wzbogaceniu maksymalna całkowita objętościowa zawartość alkoholu: 13 %.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna:
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):

Białe wina niemusujące

KRÓTKI OPIS

Białe wytrawne wina niemusujące

Białe wina wytrawne, z dominującą zawartością odmiany Sauvignon B, są na ogół jednocześnie okrągłe, rześkie, lekkie i mają trwały smak. Ich zapach przypomina owoce egzotyczne i białe kwiaty, dobrze równoważąc świeży i zdecydowany smak.

Maksymalna zawartość cukrów fermentacyjnych < 4 g/l; po wzbogaceniu całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach nie przekracza 13 %;

minimalna naturalna objętościowa zawartość alkoholu = 10 %.

OGÓLNE ANALITYCZNE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości):
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna:
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr):
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr):
5.
Praktyki winiarskie
5.1.
Szczególne praktyki enologiczne

Praktyka uprawy

Minimalna gęstość nasadzeń w winnicy wynosi 4 000 roślin na hektar. Odstęp między rzędami nie może być większy niż 2,50 metra. Każda roślina ma do dyspozycji maksymalnie 2,50 m2 powierzchni. Powierzchnię tę oblicza się przez pomnożenie odległości między rzędami przez odległość między roślinami.

Cięcia winorośli dokonuje się z zastosowaniem następujących technik: sznur Guyota, cięcie krótkie (formowane w sznur Royat) lub cięcie z czopami.

Po usunięciu pączków liściowych na każdym pniu zostawia się maksymalnie 15 oczek.

Można zezwolić na nawadnianie.

Szczególne praktyki enologiczne

Wykorzystywanie węgla do celów enologicznych w przypadku moszczu jest dozwolone, w granicach 20 % objętości win różowych produkowanych przez danego producenta wina z danego zbioru. Całkowita objętościowa zawartość alkoholu w winach po wzbogacaniu nie przekracza 13 %. Poza wymienionym powyżej zakazem w praktykach enolo- gicznych towarzyszących produkcji wina należy przestrzegać wszelkich wymogów obowiązujących na poziomie wspólnotowym oraz zawartych w kodeksie rolnictwa.

5.2.
Maksymalna wydajność

Wina czerwone

66 hektolitrów z hektara

Wina białe

72 hektolitry z hektara

Wina różowe

70 hektolitrów z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Zbiór winogron, produkcja wina i jego dojrzewanie odbywają się na obszarze następujących gmin w departamencie Lot-et-Garonne określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 26 lutego 2020 r.: Beaupuy, Bou- glon, Cambes, Caubon-Saint-Sauveur, Castelnau-sur-Gupie, Cocumont, Escassefort, Guérin, Lachapelle, Lagupie, Lévignac-de-Guyenne, Marcellus, Marmande, Mauvezin-sur-Gupie, Meilhan-sur-Garonne, Monteton, Montpouillan, Peyrière, Romestaing, Saint-Avit, Saint-Géraud, Saint-Martin-Petit, Saint-Sauveur-de-Meilhan, Sainte-Bazeille, Sama- zan, Seyches i Virazeil.

7.
Główne odmiany winorośli

Abouriou B

Cabernet franc N

Cabernet-Sauvignon N

Cot N - Malbec

Fer N - Fer Servadou, Braucol, Mansois, Pinenc

Gamay N

Merlot N

Sauvignon B - Sauvignon Blanc

Sauvignon Gris G - Fié Gris

Syrah N - Shiraz

8.
Opis związku lub związków

Rzeka Garonne poprzecinała pagórki rozciągające się od Entre-Deux-Mers na północy po Forêt Landaise na południu, tworząc dobrze nasłonecznione i mocno przepuszczalne stoki. Odmianom z Sud-Ouest oraz lokalnej wczesnej odmianie l'Abouriou N odpowiadają miejscowe gleby - żwirowe na lewym brzegu i bardziej gliniaste na prawym. Klimat, z ciepłą i suchą jesienią, umożliwia właściwe dojrzewanie winogron. Wina białe są rześkie, ich smak długo się utrzymuje i zachowują okrągłość, jeśli dojrzewają na osadzie winiarskim. Wina różowe są delikatne i lekkie, z nutami zapachowymi malin i kandyzowanych cukierków. Wina czerwone są okrągłe i mięsiste. Aromat czerwonych owoców rozwija się z czasem w pikantny bukiet dzięki obecności odmian Cot N i Syrah N.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu:

Obszar bezpośredniego sąsiedztwa, określony na zasadzie odstępstwa w odniesieniu do produkcji wina i jego dojrzewania, stanowi obszar następujących gmin departamentu Gironde określonych na podstawie oficjalnego kodu geograficznego z dnia 26 lutego 2020 r.: Grignols i Saint-Michel-de-Lapujade.

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

przepisy dodatkowe dotyczące etykietowania

Opis wymogu:

Na etykiecie wina objętego kontrolowaną nazwą pochodzenia "Côtes du Marmandais" można umieścić nazwę większej jednostki geograficznej: "Sud-Ouest". Nazwa przedmiotowej większej jednostki geograficznej może również występować na ulotkach lub na dowolnych pojemnikach. Czcionka, którą zapisana jest nazwa większej jednostki geograficznej, nie może być większa (wysokość i szerokość) niż czcionka, którą zapisano kontrolowaną nazwę pochodzenia.

Link do specyfikacji produktu

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-666a8621-10ce-4487-88a4-76522ce0805e

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.