Decyzja wykonawcza 2018/257 w sprawie przyznania niektórym państwom członkowskim odstępstw dotyczących przekazywania statystyk na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1338/2008 w odniesieniu do statystyk sporządzonych na podstawie Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS)

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2018.48.41

Akt indywidualny
Wersja od: 21 lutego 2018 r.

DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI (UE) 2018/257
z dnia 19 lutego 2018 r.
w sprawie przyznania niektórym państwom członkowskim odstępstw dotyczących przekazywania statystyk na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1338/2008 w odniesieniu do statystyk sporządzonych na podstawie Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS)

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 832)

(Jedynie teksty w języku angielskim, fińskim, francuskim, maltańskim, niderlandzkim, niemieckim, rumuńskim oraz szwedzkim są autentyczne)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 21 lutego 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1338/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie statystyk Wspólnoty w zakresie zdrowia publicznego oraz zdrowia i bezpieczeństwa w pracy, w szczególności jego art. 9 ust. 2 1 ,

uwzględniając wnioski złożone przez Królestwo Belgii, Republikę Federalną Niemiec, Republikę Malty, Królestwo Niderlandów, Republikę Austrii, Rumunię, Republikę Finlandii oraz Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 9 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1338/2008 Komisja może udzielić państwom członkowskim odstępstw i okresów przejściowych, opierając się w obu przypadkach na obiektywnych kryteriach.

(2) Z informacji dostarczonych Komisji wynika, że wnioski państw członkowskich o przyznanie odstępstwa spowodowane są koniecznością wprowadzenia znacznych dostosowań krajowych systemów administracyjnych i statystycznych w celu uzyskania pełnej zgodności z rozporządzeniem (WE) nr 1338/2008.

(3) Odstępstwa te należy przyznać Królestwu Belgii, Republice Federalnej Niemiec, Republice Malty, Królestwu Niderlandów, Republice Austrii, Rumunii, Republice Finlandii oraz Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na ich wniosek.

(4) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyznaje się odstępstwa państwom członkowskim zgodnie z załącznikiem.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Królestwa Belgii, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Malty, Królestwa Niderlandów, Republiki Austrii, Rumunii, Republiki Finlandii, oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 lutego 2018 r.
W imieniu Komisji
Marianne THYSSEN
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Odstępstwa od rozporządzenia (WE) nr 1338/2008 zastosowane przez Komisję w odniesieniu do statystyk sporządzanych na podstawie Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS)

Do celów gromadzenia danych do Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) zaplanowanego na 2019 r. przyznaje się następujące odstępstwa:

Belgia, Finlandia i Niderlandy nie dostarczają zmiennych określonych w poniższej tabeli:

Belgia- UN2A, UN2B, UN2C, UN2D w zakresie niezaspokojonych potrzeb
Finlandia- PL2 i PL8 w zakresie ograniczeń funkcjonalnych
- PE6 w zakresie aktywności fizycznej
- AL1-AL6 w zakresie spożycia alkoholu
Niderlandy- CD1P i CD2 w zakresie chorób i dolegliwości przewlekłych
- PL8 i PL9 w zakresie ograniczeń funkcjonalnych
- PE9 w zakresie aktywności fizycznej
- DH5 i DH6 w zakresie nawyków żywieniowych
- SK3, SK4 i SK6 w zakresie palenia tytoniu

Belgii, Niemcom, Malcie oraz Austrii przyznaje się odstępstwo dotyczące okresu zbierania danych. Okres zbierania danych obejmuje rok 2018 w przypadku Belgii, lata 2018-2020 w przypadku Austrii i Niemiec oraz lata 2019-2020 w przypadku Malty.

Rumunii przyznaje się odstępstwo odnośnie do przekazywania mikrodanych. Rumunia przekaże wstępnie sprawdzone mikrodane w terminie 12 miesięcy po zakończeniu krajowego okresu zbierania danych.

Zjednoczonemu Królestwu przyznaje się odstępstwo odnośnie do populacji odniesienia. Populację odniesienia w Zjednoczonym Królestwie stanowią osoby w wieku 16 lat i więcej, które podczas zbierania danych mieszkają w prywatnych gospodarstwach domowych na terytorium tego kraju.

1 Dz.U. L 354 z 31.12.2008, s. 70.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.