Decyzja 2010/93/UE w sprawie przyjęcia wieloletniego programu wspólnotowego gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa na lata 2011-2013

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2010.41.8

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 lutego 2010 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 18 grudnia 2009 r.
w sprawie przyjęcia wieloletniego programu wspólnotowego gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa na lata 2011-2013

(notyfikowana jako dokument nr C(2009) 10121)

(2010/93/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 16 lutego 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 199/2008 z dnia 25 lutego 2008 r. w sprawie ustanowienia wspólnotowych ram gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa oraz w sprawie wspierania doradztwa naukowego w zakresie wspólnej polityki rybołówstwa(1), w szczególności jego art. 3 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 199/2008 wieloletni program wspólnotowy gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa sporządza się na okresy trzyletnie. Należy zatem opracować wieloletni program wspólnotowy na lata 2011-2013.

(2) W komunikacie Komisji z dnia 5 lutego 2009 r. dotyczącym Planu działań Wspólnoty Europejskiej na rzecz ochrony rekinów i zarządzania ich zasobami(2) zalecono zbieranie wiarygodnych i szczegółowych danych ilościowych oraz biologicznych na temat połowów przemysłowych, w których trakcie poławiane są ryby chrzęstnoszkieletowe (zwane dalej "rekinami"). Ponadto sugeruje się regularne monitorowanie połowów rekreacyjnych, w których trakcie poławiane są rekiny.

(3) Na podstawie wymienionego komunikatu Komitet Naukowo-Techniczny i Ekonomiczny ds. Rybołówstwa (STECF) zalecił, aby dane dotyczące połowów przemysłowych i połowów rekreacyjnych zostały włączone do wykazu działań połowowych w podziale na regiony oraz wykazu zmiennych biologicznych, w odniesieniu do których mają być zbierane dane.

(4) Wieloletni program wspólnotowy na lata 2011-2013 powinien zatem przewidywać gromadzenie danych na temat rekinów, zarządzanie nimi i ich wykorzystywanie, w uzupełnieniu danych wymaganych już w ramach programu na lata 2009-2010 w ramach decyzji Komisji 2008/949/WE(3).

(5) Dla celów pewności prawnej decyzja 2008/949/WE powinna być uchylona ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2011 r.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Rybołówstwa i Akwakultury,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wieloletni program wspólnotowy gromadzenia danych, zarządzania nimi i ich wykorzystywania w sektorze rybołówstwa na lata 2011-2013, o którym mowa w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 199/2008, ustanawia się w załączniku.

Artykuł  2

Decyzja 2008/949/WE traci moc z dniem 1 stycznia 2011 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 grudnia 2009 r.

W imieniu Komisji
Joe BORG
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 60 z 5.3.2008, s. 1.

(2) COM(2009) 40 wersja ostateczna.

(3) Dz.U. L 346 z 23.12.2008, s. 37.

ZAŁĄCZNIK 

WIELOLETNI PROGRAM WSPÓLNOTOWY

ROZDZIAŁ I

Przedmiot i definicje

1. Do celów niniejszego programu wspólnotowego stosuje się następujące definicje:

a) Statki aktywne: statki, które brały udział w dowolnych operacjach połowowych (przez więcej niż 0 dni) w trakcie roku kalendarzowego. Statek, który nie brał udziału w operacjach połowowych w trakcie roku, uznaje się za "nieaktywny".

b) Równoczesne pobieranie próby: pobieranie prób ze wszystkich lub określonych skupisk gatunków jednocześnie w połowach lub w wyładunkach statku.

c) Dni na morzu: dowolny nieprzerwany okres 24 godzin (lub jego część), w którym statek znajduje się w danym obszarze oraz znajduje się poza portem.

d) Segment floty: grupa statków o tej samej klasie długości (długość całkowita - "LOA") i dominujących narzędziach połowowych w trakcie roku, zgodnie z dodatkiem III. Statki mogą wykonywać różną działalność połowową w okresie odniesienia, ale mogą być zaklasyfikowane tylko do jednego segmentu floty.

e) Dni połowowe: każdy dzień jest przypisywany do obszaru, w którym statek spędził większość czasu połowów w trakcie odpowiedniego dnia na morzu. Jednakże w przypadku pasywnych narzędzi połowowych, jeżeli statek nie wykonał żadnej operacji połowowej w ciągu danego dnia mimo pozostawienia na morzu przynajmniej jednego (pasywnego) narzędzia połowowego, dzień ten będzie związany z obszarem, na którym podczas tego rejsu połowowego zostało wykonane ostatnie stawianie narzędzi połowowych.

f) Rejs połowowy: oznacza dowolną podróż statku rybackiego od miejsca na lądzie stałym do miejsca wyładunku, z wyjątkiem rejsów niebędących rejsami połowowymi (rejs statku rybackiego, podczas którego statek nie prowadzi działalności połowowej i w trakcie którego wszelkie narzędzia połowowe na statku są odpowiednio związane i zasztauowane tak, aby nie były gotowe do natychmiastowego użycia).

g) Metier: grupa operacji połowowych ukierunkowanych na podobne gatunki (skupiska gatunków), z wykorzystaniem podobnych narzędzi, w tym samym okresie roku i/lub w tym samym obszarze, charakteryzujących się podobnym wzorcem eksploatacji.

h) Populacja statków: wszystkie statki w rejestrze statków rybackich Wspólnoty, określonym w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 26/2004(1).

i) Wybrane gatunki: gatunki mające znaczenie z punktu widzenia zarządzania i w odniesieniu do których został złożony wniosek przez międzynarodowe instytucje naukowe lub regionalne organizacje zarządzania rybołówstwem.

j) Czas pobytu w wodzie: czas liczony od momentu postawienia danego narzędzia połowowego do momentu rozpoczęcia usuwania tegoż narzędzia.

2. Do wymienionych niżej terminów stosują się definicje Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (www.fao.org/fi/glossary/default.asp) oraz Komitetu Naukowo-Technicznego i Ekonomicznego ds. Rybołówstwa (STECF): gatunki anadromiczne, gatunki katadromiczne, połowy, głowonogi, skorupiaki, gatunki głębokowodne, ryby przydenne, gatunki przydenne, wzorzec eksploatacji, ryby, gatunki słodkowodne, narzędzia połowowe, wyładunki, odrzuty, duże ryby pelagiczne, mięczaki, działalność innego rodzaju niż działalność połowowa, ryby pelagiczne, małe ryby pelagiczne, gatunki docelowe.

ROZDZIAŁ  II

Treść i metodologia

A. TREŚĆ PROGRAMU WSPÓLNOTOWEGO

Program wspólnotowy składa się z następujących modułów:

1. Moduł oceny sektora rybołówstwa:

Program gromadzenia danych dla sektora rybołówstwa zawiera następujące sekcje:

a) sekcja gromadzenia danych dla zmiennych ekonomicznych;

b) sekcja gromadzenia danych dla zmiennych biologicznych;

c) sekcja gromadzenia danych dla zmiennych przekrojowych;

d) sekcja prowadzenia badań na morzu.

2. Moduł oceny sytuacji gospodarczej sektora akwakultury i sektora przemysłu przetwórczego:

a) sekcja gromadzenia danych ekonomicznych dla sektora akwakultury;

b) sekcja gromadzenia danych ekonomicznych dla przemysłu przetwórczego.

3. Moduł oceny wpływu sektora rybołówstwa na ekosystem morski.

4. Moduł zarządzania danymi i wykorzystywania danych objętych ramami gromadzenia danych.

B. POZIOMY DOKŁADNOŚCI I CZĘSTOTLIWOŚĆ POBIERANIA PRÓB BADAWCZYCH

1. Gdy niemożliwe jest zdefiniowanie celów ilościowych dla programów pobierania prób badawczych, czy to pod względem poziomów dokładności czy liczebności próby, prowadzone są badania pilotażowe w sensie statystycznym. Takie badania pilotażowe służą ocenie wagi problemu oraz użyteczności przeprowadzenia bardziej szczegółowych badań w przyszłości, a także efektywności kosztowej takich badań szczegółowych.

2. Gdy zdefiniowanie celów ilościowych jest możliwe, mogą one być określone albo bezpośrednio poprzez liczebności próby lub odsetki prób, albo przez zdefiniowanie poziomów dokładności i współczynnika ufności, które należy osiągnąć.

3. Gdy mowa jest o liczebności próby lub odsetku prób w populacji w kategoriach statystycznych, strategie pobierania prób badawczych powinny mieć efektywność porównywalną co najmniej z efektywnością prostej próby losowej. Takie strategie pobierania próby zostaną opisane w ramach odpowiednich programów krajowych.

4. Gdy mowa jest o poziomie dokładności/współczynniku ufności, zastosowanie ma następujące rozróżnienie:

a) Poziom 1: poziom umożliwiający oszacowanie parametru albo z dokładnością plus-minus 40 % przy współczynniku ufności wynoszącym 95 %, albo 20 % współczynnik zmienności stosowany jako przybliżenie;

b) Poziom 2: poziom umożliwiający oszacowanie parametru albo z dokładnością plus-minus 25 % przy współczynniku ufności wynoszącym 95 %, albo 12,5 % współczynnik zmienności stosowany jako przybliżenie;

c) Poziom 3: poziom umożliwiający oszacowanie parametru albo z dokładnością plus-minus 5 % przy współczynniku ufności wynoszącym 95 %, albo 2,5 % współczynnik zmienności stosowany jako przybliżenie.

ROZDZIAŁ  III

Moduł oceny sektora rybołówstwa:

A. GROMADZENIE DANYCH EKONOMICZNYCH

1. Zmienne

1. Zmienne, dla których mają być gromadzone dane, zostały wymienione w dodatku VI. Dane o wszystkich zmiennych ekonomicznych są gromadzone corocznie z wyjątkiem tych określonych jako zmienne przekrojowe, jak zdefiniowano w dodatku VIII, i tych określonych w celu mierzenia wpływu połowów na ekosystem morski, jak określono w dodatku XIII, które muszą być gromadzone na poziomach bardziej zdezagregowanych. Populację stanowią wszystkie statki figurujące w rejestrze statków rybackich Wspólnoty w dniu 1 stycznia. Dane o wszystkich zmiennych ekonomicznych muszą być gromadzone dla aktywnych statków. Dla każdego statku, dla którego gromadzone są dane ekonomiczne określone w dodatku VI, wymaga się również gromadzenia odpowiednich zmiennych przekrojowych określonych w dodatku VIII.

2. W odniesieniu do statków nieprowadzących działalności połowowej gromadzone są wyłącznie dane dotyczące wartości kapitału (dodatek VI), floty (dodatek VI) i zdolności połowowej (dodatek VIII).

3. Waluty krajowe należy przeliczyć na euro przy zastosowaniu średniorocznych kursów wymiany Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

2. Poziomy dezagregacji

1. Zmienne ekonomiczne są podawane dla każdego segmentu floty (dodatek III) oraz supraregionu (dodatek II). Zdefiniowano sześć klas długości (na podstawie pomiaru długości całkowitej ("LOA")). Państwa członkowskie mogą jednak w odpowiednich przypadkach dokonywać dalszej dezagregacji klas długości.

2. Kryteria dominacji stosuje się w celu zaliczenia każdego statku do segmentu na podstawie liczby dni połowowych wykorzystanych dla każdego narzędzia połowowego. Jeżeli narzędzie połowowe jest wykorzystywane w stopniu większym niż suma dla wszystkich pozostałych narzędzi (tzn. statek wykorzystuje to właśnie narzędzie przez ponad 50 % swojego czasu połowów), statek jest zaliczany do danego segmentu. W przeciwnym razie statek jest zaliczany do następującego segmentu floty:

a) "statki wykorzystujące aktywne narzędzia wielozadaniowe", jeżeli wykorzystuje on tylko aktywne narzędzia połowowe;

b) "statki wykorzystujące pasywne narzędzia wielozadaniowe", jeżeli wykorzystuje on jedynie pasywne narzędzia połowowe;

c) "statki wykorzystujące aktywne i pasywne narzędzia połowowe".

3. W przypadkach, gdy statek prowadzi operacje w obrębie więcej niż jednego supraregionu, jak określono w dodatku II, państwa członkowskie wyjaśniają w swoim programie krajowym, do którego supraregionu zaliczany jest dany statek.

4. W przypadkach, gdy na segment floty składa się mniej niż 10 statków:

a) konieczne może być grupowanie, aby stworzyć plan pobierania prób badawczych i podać zmienne ekonomiczne;

b) państwa członkowskie zgłaszają, które segmenty floty zostały połączone w grupę na poziomie krajowym oraz uzasadniają stworzone wiązki, posługując się analizą statystyczną;

c) w swoich sprawozdaniach rocznych państwa członkowskie podają liczbę statków wybranych do próby w każdym segmencie floty, niezależnie od tego, czy w dalszej kolejności będą tworzone wiązki na potrzeby gromadzenia lub przekazywania danych;

d) na regionalnych posiedzeniach koordynacyjnych określa się jednolitą metodę tworzenia wiązek na poziomie supraregionów, aby zapewnić porównywalność zmiennych ekonomicznych.

3. Strategia pobierania prób badawczych

1. Państwa członkowskie opisują w swoich programach krajowych stosowane przez nie metody szacowania każdej zmiennej ekonomicznej, w tym kwestie jakości.

2. Państwa członkowskie zapewniają spójność i porównywalność wszystkich zmiennych ekonomicznych, gdy pochodzą one z różnych źródeł (np. z badań statystycznych, rejestru floty, dzienników pokładowych, kart sprzedaży).

4. Poziomy dokładności

1. Państwa członkowskie w swoim dorocznym sprawozdaniu podają informację o jakości (prawidłowości i dokładności) szacunków.

B. GROMADZENIE DANYCH BIOLOGICZNYCH

B1. Zmienne dotyczące metier

1. Zmienne

1. Należy przeprowadzać pobieranie prób, aby ocenić kwartalny rozkład długości ryb poszczególnych gatunków w połowach i kwartalną wielkość odrzutów. Dane są gromadzone według metier określanych jako poziom 6 macierzy określonej w dodatku IV (1 do 5) i dla zasobów wymienionych w dodatku VII.

2. W przypadku, gdy należy przeprowadzić dodatkowe programy pobierania prób biologicznych w wyładunkach niesortowalnych, aby ocenić:

a) osobno udział różnych zasobów w tych wyładunkach dla śledzia dla Skagerrak IIIA-N, Kattegat IIIa-S i wschodniej części Morza Pólnocnego oraz łososia w Morzu Bałtyckim;

b) udział różnych gatunków dla tych grup gatunków, które są objęte szacunkami międzynarodowymi, np. smuklica, żabnica i spodouste.

2. Poziom dezagregacji

1. W celu optymalizacji programów pobierania prób badawczych dopuszcza się łączenie metier określonych w dodatku IV (1 do 5). W przypadku łączenia metier (łączenie pionowe) należy przedstawić dowody statystyczne wskazujące na homogeniczność połączonych metier. W przypadku łączenia sąsiadujących komórek odpowiadających segmentom floty statków (łączenie poziome) należy przedstawić dowody statystyczne. Takie łączenie poziome odbywa się przede wszystkim poprzez łączenie sąsiadujących klas długości statków ("LOA") w wiązki, niezależnie od dominującej techniki połowu, gdy jest to stosowne dla wyróżnienia odmiennych wzorców eksploatacji. W trakcie odnośnego regionalnego posiedzenia koordynacyjnego należy dążyć do zawarcia umowy regionalnej w sprawie łączenia i zatwierdzenia jej przez STECF.

2. Na poziomie krajowym jedno metier zdefiniowane na poziomie 6 macierzy określonej w dodatku IV (1 do 5) może podlegać dalszej dezagregacji na kilka dokładniejszych warstw, np. umożliwiających rozróżnienie poszczególnych gatunków docelowych. Takie dalsze warstwowanie odbywa się z poszanowaniem następujących dwóch zasad:

a) warstwy zdefiniowane na poziomie krajowym nie pokrywają się z metier określonymi w dodatku IV (1 do 5);

b) warstwy zdefiniowane na poziomie krajowym muszą łącznie obejmować wszystkie rejsy połowowe dla metier zdefiniowanego na poziomie 6.

3. Jednostki przestrzenne dla pobierania prób metier zdefiniowano poprzez poziom 3 z dodatku I dla wszystkich regionów, z następującymi wyjątkami:

a) Morze Bałtyckie (obszary ICES III b-d), Morze Śródziemne oraz Morze Czarne, w którym to przypadku stosowany będzie poziom 4;

b) jednostki regionalnych organizacji zarządzania rybołówstwem pod warunkiem, że są oparte na metier (przy braku takich definicji regionalne organizacje zarządzania rybołówstwem dążą do dokonania odpowiednich połączeń).

4. Do celów zbierania i agregowania danych przestrzenne jednostki doboru próby mogą być łączone regionami, o których mowa w art. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 665/2008(2) za zgodą stron odpowiednich spotkań ds. koordynacji regionalnej.

5. Dla parametrów wymienionych w rozdziale III sekcja B/B1 1. (2), dane są przekazywane co kwartał przy zapewnieniu spójności z macierzą działalności połowowej floty, opisaną w dodatku IV (1 do 5).

3. Strategia pobierania prób badawczych

1. W przypadku wyładunków:

a) Zadaniem państwa członkowskiego, na którego terytorium odbywa się pierwsza sprzedaż jest zapewnienie, aby pobieranie prób biologicznych odbywało się zgodnie ze standardami określonymi w niniejszym programie wspólnotowym. W razie konieczności państwa członkowskie współpracują z władzami krajów trzecich nienależących do UE celem stworzenia programów pobierania prób biologicznych dla wyładunków dokonywanych przez statki pływające pod banderą kraju trzeciego.

b) Przy pobieraniu prób należy uwzględniać jedynie największe metier. Aby określić, które metier mają być uwzględnione przy pobieraniu próby, państwa członkowskie stosują następujący system klasyfikujący na poziomie 6 macierzy określonej w dodatku IV (1 do 5), na podstawie krajowej, stosując jako odniesienie średnie wartości dla dwóch poprzednich lat oraz:

– komórki metier należy najpierw uszeregować według ich udziału w wyładunkach przemysłowych ogółem. Udziały należy następnie dodawać, począwszy od największego, aż do osiągnięcia poziomu 90 %. Wszystkie metier należące do górnych 90 % zostaną uwzględnione przy pobieraniu próby,

– procedura jest następnie powtarzana dla kryterium całkowitej wartości wyładunków przemysłowych, a po raz trzeci dla kryterium całkowitego nakładu połowowego wyrażonego w liczbie dni na morzu. Do wybranej grupy dodawane są metier należące do górnych 90 %, a nienależące do poprzednich górnych 90 %,

– STECF może dodać do wybranej grupy metier niewybrane przy zastosowaniu systemu klasyfikującego, lecz mające szczególne znaczenie ze względu na zarządzanie.

c) Jednostką doboru próby jest rejs połowowy, a liczba rejsów połowowych dobierana do próby powinna zapewnić dobre pokrycie danego metier.

d) Wartości precyzji i system klasyfikujący znajdują się na tym samym poziomie co programy pobierania prób, tzn. na poziomie metier krajowych dla danych gromadzonych w ramach programów krajowych oraz na poziomie metier regionalnych dla danych gromadzonych w ramach regionalnie koordynowanych programów pobierania prób.

e) Częstotliwość pobierania prób badawczych jest proporcjonalna do względnych nakładów połowowych i zróżnicowania połowów w danym metier. Minimalna liczba rejsów połowowych, które należy uwzględnić w próbie, nigdy nie może być mniejsza niż 1 rejs połowowy miesięcznie w okresie połowowym dla rejsów połowowych trwających poniżej 2 tygodni, a w pozostałych przypadkach - 1 rejs na kwartał.

f) Przy doborze rejsów połowowych do próby należy dokonywać równoczesnego poboru próby gatunków w następujący sposób:

Każdy gatunek w ramach regionu zdefiniowanego w dodatku II powinien być klasyfikowany do grupy zgodnie z następującymi zasadami:

Grupa 1: Gatunki podlegające międzynarodowemu procesowi zarządzania, w tym gatunki objęte planami zarządzania UE lub planami odbudowy UE bądź wieloletnimi długofalowymi planami UE lub planami działania UE na rzecz ochrony i zarządzania w oparciu o rozporządzenie Rady (WE) nr 2371/2002(3);

Grupa 2: Inne gatunki podlegające regulacjom międzynarodowym oraz najważniejsze gatunki przyłowu podlegające regulacjom niemającym charakteru międzynarodowego;

Grupa 3: Wszystkie pozostałe gatunki przyłowu (ryby i skorupiaki). Wykaz gatunków należących do grupy 3 zostanie ustanowiony na poziomie regionalnym przez strony odpowiedniego spotkania ds. koordynacji regionalnej i zatwierdzony przez STECF.

g) Sposób zaliczania gatunków do grupy 1 i 2 określono w dodatku VII. Wybór schematu próbkowania zależy od różnorodności gatunków, z których ma być pobrana próba, oraz od warunków operacyjnych, w których odbywa się próbkowanie. Plan pobierania prób do badań na metier uwzględnia zarówno okresowość pobrań próby oraz schemat pobierania prób, który należy zastosować. Możliwe schematy pobierania prób opisane w poniższej tabeli obejmują:

Schemat 1: pobieranie kompleksowej próby wszystkich gatunków.

Schemat 2: w każdym przedziale czasu czynności pobierania próby są podzielone na dwa etapy. Jeden etap pobrań próby (x %) stanowi pobieranie próby wszystkich gatunków na brzegu, podczas gdy na drugi etap pobrań próby (100 - x %) składa się jedynie pobieranie próby ze wszystkich gatunków z grupy 1.

Schemat 3: w każdym przedziale czasu czynności pobrania próby są podzielone na dwa etapy. Jeden etap pobrań próby (x %) stanowi pobieranie próby na brzegu ze wszystkich gatunków z grupy 1 i 2, podczas gdy na drugi etap pobrań próby (100 - x %) składa się jedynie pobieranie próby z gatunków z grupy 1. W tym schemacie próbę z gatunków z grupy 3 pobiera się na morzu.

Tabela 1

Streszczenie schematów, które należy stosować do równoczesnego pobierania próby

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

h) Dla dowolnej próby schemat pobierania próby jest zapisywany (tabela 1) wraz z informacją o sposobie realizacji pobrania próby:

Przy pobieraniu próby gatunku liczba osobników podlegających pomiarowi musi zapewniać jakość i prawidłowość otrzymywanych częstotliwości występowania określonych długości. Liczbę klas długości w ramach danej próby można szacować na podstawie przybliżonego zakresu długości w jej obrębie, a na tej podstawie liczba mierzonych ryb mieści się między 3-krotną liczbą klas długości a 5-krotną liczbą klas długości, co jest pierwszym przybliżeniem przy braku statystycznej optymalizacji planu pobierania próby.

i) Inne procedury pobierania prób mogą być stosowane pod warunkiem istnienia dowodów naukowych potwierdzających, że procedury te prowadzą do osiągnięcia tych samych celów, jak cele opisane w pkt 3 ust. 1 lit. g).

j) Streszczenie protokołów pobierania prób przez państwa członkowskie dla każdego metier uwzględnionego przy pobieraniu prób jest udostępniane Komitetowi Naukowo-Technicznemu i Ekonomicznemu ds. Rybołówstwa (STECF) za pośrednictwem programów krajowych.

2. W przypadku odrzutów:

a) System klasyfikujący, o którym mowa w rozdziale III sekcja B/B1 pkt 3.1 lit. b), jest stosowany do wyboru metier w celu oszacowania odrzutów. W każdym przypadku, gdy szacuje się, że odrzuty w danym metier przekraczają 10 % całkowitej wielkości połowów i nie zostało ono wybrane przez system klasyfikujący, z tego metier pobiera się próby.

b) Jednostką doboru próby jest rejs połowowy, a liczba rejsów połowowych dobierana do próby powinna zapewnić dobre pokrycie danego metier.

c) Wartości precyzji i system klasyfikujący znajdują się na tym samym poziomie co programy pobierania prób, tzn. na poziomie metier krajowych dla danych gromadzonych w ramach programów krajowych oraz na poziomie metier regionalnych dla danych gromadzonych w ramach regionalnie koordynowanych programów pobierania prób.

d) Częstotliwość pobierania prób badawczych jest proporcjonalna do względnych nakładów połowowych i/lub zróżnicowania połowów w danym metier. Minimalna liczba rejsów połowowych objętych pobieraniem prób wynosi nie mniej niż 2 rejsy połowowe na kwartał.

e) Dla gatunków z grup 1, 2 i 3 określonych w rozdziale III sekcja B/B1 pkt 3 lit. f) odrzuty są monitorowane, aby oszacować średnią kwartalną wagę odrzutów. Ponadto:

– odrzuty są przedmiotem kwartalnych szacunków rozkładu długości, jeśli w skali rocznej dla gatunków z grup 1 i 2 stanowią więcej niż 10 % całkowitych połowów według wagi albo ponad 15 % połowów w liczbach,

– jeżeli mają miejsce odrzuty ze względu na zakresy długości gatunków, które nie występują w wyładunkach, należy przeprowadzić odczytywanie wieku zgodnie z zasadami określonymi w dodatku VII.

f) W stosownych przypadkach przeprowadzane są badania pilotażowe, o których mowa w rozdziale II B pkt 1.

g) Streszczenie protokołów pobierania prób przez państwa członkowskie dla każdego metier uwzględnionego przy pobieraniu prób jest udostępniane Komitetowi Naukowo-Technicznemu i Ekonomicznemu ds. Rybołówstwa (STECF) za pośrednictwem programów krajowych.

3. W przypadku połowów rekreacyjnych:

a) W przypadku gatunków objętych połowami rekreacyjnymi wymienionych w dodatku IV (1 do 5), państwa członkowskie oceniają kwartalnie połowy pod względem wagi.

b) W stosownych przypadkach przeprowadzane są badania pilotażowe, o których mowa w rozdziale II B pkt 1 mające na celu oszacowanie wielkości połowów rekreacyjnych, o których mowa w pkt 3 ust. 3 lit. a).

4. Poziomy dokładności

1. W przypadku wyładunków:

a) Należy dążyć do osiągnięcia dokładności na poziomie 2 w przypadku poziomu zasobów połowowych zarówno dla gatunków z grupy 1, jak i z grupy 2. W razie potrzeby dodaje się próby oparte na konkretnych zasobach połowowych, jeżeli próba oparta na metier nie zapewnia odpowiedniej dokładności dla rozkładu długości na poziomie zasobów połowowych.

2. W przypadku odrzutów:

a) Dane związane z kwartalnymi szacunkami rozkładu długości i wieku odrzutów dla gatunków z grupy 1 i 2 muszą prowadzić do osiągnięcia poziomu dokładności 1.

b) Szacunki dotyczące wagi gatunków z grupy 1, 2 i 3 muszą prowadzić do osiągnięcia poziomu dokładności 1.

3. W przypadku połowów rekreacyjnych:

a) Dane związane z rocznymi szacunkami wielkości połowów muszą prowadzić do osiągnięcia poziomu dokładności 1.

5. Zasady stosowania wyjątków

1. Jeśli państwa członkowskie nie mogą osiągnąć poziomów dokładności, o których mowa w rozdziale III sekcja B/B1/4 pkt 2 lit. a) i b) oraz pkt 3 lit. a) i b), lub osiągnięcie ich spowoduje nadmierne koszty, Komisja może zezwolić państwom członkowskim na odstępstwo, na podstawie rekomendacji STECF, w celu obniżenia poziomu dokładności, częstotliwości pobierania prób lub wprowadzenia badań pilotażowych, o ile ich wniosek jest w pełni udokumentowany i naukowo udowodniony.

B2. Zmienne dotyczące zasobów

1. Zmienne

1. Dla zasobów wymienionych w dodatku VII należy zebrać dane dla następujących zmiennych:

a) indywidualne informacje o wieku;

b) indywidualne informacje o długości;

c) indywidualne informacje o wadze;

d) indywidualne informacje o płci;

e) indywidualne informacje o stadium dojrzałości;

f) indywidualne informacje o płodności;

g) przy użyciu schematu pobierania prób przewidzianego w dodatku VII.

2. Zbieranie wszystkich poszczególnych informacji, o których mowa w ust. 1, należy powiązać z odpowiednimi informacjami na temat przestrzeni i przedziałów czasowych.

3. Dla stad dzikiego łososia występujących w rzekach katalogowanych, zgodnie z definicją ICES, wpadających do Morza Bałtyckiego III b-d, należy zebrać dane dla następujących zmiennych:

a) informacje o liczebności młodych łososi (w stadium smolt);

b) informacje o liczebności młodych łososi (w stadium parr);

c) informacje o liczebności osobników migrujących w górę rzek.

2. Poziom dezagregacji

(1) Niezbędne poziomy dezagregacji, jak również okresowość zbierania danych dla wszystkich zmiennych oraz częstotliwości pobierania prób dla wieku zostały określone w dodatku VII. Do strategii i częstotliwości pobierania prób badawczych stosują się zasady określone w rozdziale II sekcja B (Poziomy dokładności i częstotliwości pobierania prób badawczych).

3. Strategia pobierania prób badawczych

1. W miarę możliwości dla połowów przemysłowych należy dokonywać odczytu wieku, aby oszacować przekrój wiekowy dla poszczególnych gatunków i, w odpowiednich przypadkach, parametry wzrostu. Jeśli nie jest to możliwe, państwa członkowskie wyjaśniają przyczyny tego stanu rzeczy w swoich programach krajowych.

2. Jeżeli współpraca między państwami członkowskimi zapewnia osiągnięcie niezbędnego poziomu dokładności dla ogólnych szacunkowych wartości parametrów wymienionych w dodatku VII, każde państwo członkowskie zapewnia, aby jego własny wkład do zestawu wspólnych danych był wystarczający do osiągnięcia tego poziomu dokładności.

4. Poziomy dokładności

1. W przypadku zasobów gatunków, w odniesieniu do których można dokonać odczytu wieku, dla każdego wieku dokonuje się szacowania średniej wagi i długości z dokładnością na poziomie 3, aż do takiego wieku, przy którym zakumulowane wyładunki dla odnośnych poziomów wiekowych stanowią przynajmniej 90 % wyładunków krajowych danego zasobu.

2. W przypadku zasobów, dla których odczyt wieku nie jest możliwy, lecz dla których można podać krzywą wzrostu, szacuje się średnią wagę i długość dla każdego domniemanego wieku (np. wynikającego z krzywych wzrostu) z dokładnością na poziomie 2 aż do takiego wieku, przy którym zakumulowane wyładunki dla odnośnych poziomów wiekowych stanowią przynajmniej 90 % wyładunków krajowych danego zasobu.

3. W przypadku wskaźników dojrzałości, płodności i płci można wybierać między podawaniem wieku lub długości pod warunkiem, że państwa członkowskie, które maja obowiązek pobrania odnośnych prób biologicznych uzgodniły, co następuje:

a) w przypadku dojrzałości i płodności, liczonych jako odsetek dojrzałych ryb, należy osiągnąć dokładność na poziomie 3 w ramach zakresu wiekowego i/lub zakresu długości, których granice odpowiadają 20 % i 90 % dojrzałych ryb;

b) w przypadku wskaźników płci, liczonych jako odsetek samic, należy osiągnąć dokładność na poziomie 3 do takiego wieku lub długości, przy których zakumulowane wyładunki dla odnośnych poziomów wiekowych lub poziomów długości stanowią przynajmniej 90 % wyładunków krajowych danego zasobu.

5. Zasady stosowania wyjątków

1. Z programu krajowego danego państwa członkowskiego można wyłączyć szacowanie zmiennych dotyczących zasobów w przypadku zasobów, dla których określono całkowite dopuszczalne połowy (TAC) oraz kwoty na następujących warunkach:

a) odnośna kwota musi stanowić średnio poniżej 10 % udziału Wspólnoty w TAC lub poniżej 200 ton dla poprzednich trzech lat;

b) suma odpowiednich kwot dla państw członkowskich, których przydział wynosi poniżej 10 %, musi wynosić poniżej 25 % udziału Wspólnoty w TAC.

2. Jeżeli spełniony jest warunek określony w pkt 1 lit. a) powyżej, lecz nie jest spełniony warunek określony w pkt 1 lit. b), odnośne państwa członkowskie mogą ustanowić skoordynowany program celem osiągnięcia wspólnego schematu pobierania prób dla wspólnych wyładunków bądź też państwa członkowskie mogą indywidualnie ustanowić inne krajowe schematy poboru prób prowadzące do osiągnięcia tego samego poziomu dokładności.

3. W miarę potrzeby krajowe programy mogą być dostosowywane do dnia 1 lutego każdego roku tak, aby uwzględniały wymianę kwot między państwami członkowskimi.

4. W odniesieniu do zasobów, dla których nie określono TAC i kwot oraz leżących poza obszarem śródziemnomorskim stosuje się te same zasady określone w pkt 5.1 na podstawie średnich wyładunków z ostatnich trzech lat, w nawiązaniu do całkowitych wyładunków Wspólnoty w zakresie danego zasobu.

5. W odniesieniu do zasobów Morza Śródziemnego wyładunki według wagi dokonane przez śródziemnomorskie państwo członkowskie w ramach gatunku odpowiadającego mniej niż 10 % całkowitych wyładunków Wspólnoty z Morza Śródziemnego lub mniej niż 200 tonom, z wyjątkiem tuńczyka błękitnopłetwego.

C. GROMADZENIE DANYCH PRZEKROJOWYCH

1. Zmienne

1. Zmienne, dla których mają być gromadzone dane, wymieniono w dodatku VIII. Dane powinny być przekazywane zgodnie z okresowością określoną w tym dodatku.

2. Mogą wystąpić pewne opóźnienia między przekazywanymi informacjami dotyczącymi segmentacji floty i nakładu połowowego.

2. Poziom dezagregacji

1. Poziom dezagregacji został podany w dodatku VIII zgodnie z kryteriami określonymi w dodatku V.

2. Poziom zagregowania powinien być zgodny z najwyższym wymaganym poziomem dezagregacji. Można dokonać grupowania komórek w ramach tego schematu pod warunkiem, że odpowiednia analiza statystyczna wykaże zasadność takiego kroku. Ustanowienie tego rodzaju łączenia musi zostać zatwierdzone na odpowiednim regionalnym posiedzeniu koordynacyjnym.

3. Strategia pobierania prób badawczych

1. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, należy w sposób wyczerpujący gromadzić dane przekrojowe. Gdy nie jest to możliwe, państwa członkowskie określają procedury pobierania prób w swoich programach krajowych.

4. Poziomy dokładności

1. Państwa członkowskie w swoim dorocznym sprawozdaniu podają informację o jakości (prawidłowości i dokładności) szacunków.

D. PROWADZENIE BADAŃ NA MORZU

1. Uwzględniane są wszystkie badania statystyczne wymienione w dodatku IX.

2. Państwa członkowskie w ramach swoich programów krajowych gwarantują ciągłość w stosunku do planów badawczych stosowanych w przeszłości.

3. Niezależnie od postanowień punktów 1 i 2, państwa członkowskie mogą zaproponować zmiany w zakresie prac badawczych lub w planie pobierania próby pod warunkiem, że nie wpłynie to ujemnie na jakość otrzymywanych wyników. Komisja udziela zgody na zmianę pod warunkiem uzyskania wcześniejszej zgody STECF.

ROZDZIAŁ  IV

Moduł oceny sytuacji gospodarczej sektora akwakultury i sektora przemysłu przetwórczego

A. GROMADZENIE DANYCH EKONOMICZNYCH DLA SEKTORA AKWAKULTURY

1. Zmienne

1. Dane dla wszystkich zmiennych wymienionych w dodatku X powinny być gromadzone corocznie dla poszczególnych segmentów zgodnie z segmentacją określoną w dodatku XI.

2. Jednostką statystyczną jest przedsiębiorstwo zdefiniowane jako podmiot najniższego poziomu posiadający osobowość prawną na potrzeby prowadzenia księgowości.

3. Populacja odnosi się do przedsiębiorstw, których podstawowa działalność jest zdefiniowana zgodnie z definicją Eurostatu wg kodu NACE 05.02: Hodowla ryb.

4. Waluty krajowe należy przeliczyć na euro przy zastosowaniu średniorocznych kursów wymiany Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

2. Poziom dezagregacji

1. Segmentacji danych należy dokonać według gatunków i technik akwakultury, jak wskazano w dodatku XI. Ponadto państwa członkowskie mogą w razie potrzeby dokonywać dalszej segmentacji wg wielkości przedsiębiorstwa lub innych istotnych kryteriów.

2. Gromadzenie danych dla gatunków słodkowodnych nie jest obowiązkowe. Jeżeli jednak takie dane są gromadzone, państwa członkowskie stosują segmentację określoną w dodatku XI.

3. Strategia pobierania prób badawczych

1. W swoich programach krajowych państwa członkowskie opisują stosowaną przez nie metodę szacowania każdej zmiennej ekonomicznej, w tym kwestie jakości.

2. Państwa członkowskie zapewniają spójność i porównywalność wszystkich zmiennych ekonomicznych, gdy pochodzą one z różnych źródeł (np. ankiet, rozliczeń finansowych).

4. Poziom dokładności

1. Państwa członkowskie w swoim dorocznym sprawozdaniu podają informację o jakości (prawidłowości i dokładności) szacunków.

B. GROMADZENIE DANYCH EKONOMICZNYCH DOTYCZĄCYCH PRZEMYSŁU PRZETWÓRCZEGO

1. Zmienne

1. Dane dla wszystkich zmiennych wymienionych w dodatku XII powinny być gromadzone corocznie dla populacji.

2. Populacja odnosi się do przedsiębiorstw, których główny przedmiot działalności jest określony zgodnie z definicją Eurostatu wg kodu NACE 15.20: Przetwarzanie i konserwowanie ryb i produktów rybołówstwa.

3. W ramach wytycznych dodatkowo wykorzystywane są kody krajowe stosowane przez państwa członkowskie zgodnie z rozporządzeniami (WE) nr 852/2004(4), (WE) nr 853/2004(5) oraz (WE) nr 854/2004(6) Parlamentu Europejskiego i Rady, jako sposób weryfikacji i identyfikacji przedsiębiorstw klasyfikowanych zgodnie z kodem NACE 15.20.

4. Waluty krajowe należy przeliczyć na euro przy zastosowaniu średniorocznych kursów wymiany Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

2. Poziom dezagregacji

1. Jednostką statystyczną na potrzeby gromadzenia danych jest "przedsiębiorstwo" zdefiniowane jako podmiot najniższego poziomu posiadający osobowość prawną na potrzeby prowadzenia księgowości.

2. W przypadku przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem ryb, które nie jest ich podstawowym rodzajem działalności, w pierwszym roku każdego okresu programowania obowiązkowe jest gromadzenie następujących danych:

a) liczba przedsiębiorstw;

b) obroty pochodzące z przetwórstwa ryb.

3. Strategia pobierania prób badawczych

1. W swoich programach krajowych państwa członkowskie opisują stosowaną przez nie metodę szacowania każdej zmiennej ekonomicznej, w tym kwestie jakości.

2. Państwa członkowskie zapewniają spójność i porównywalność wszystkich zmiennych ekonomicznych, gdy pochodzą one z różnych źródeł (np. ankiet, rozliczeń finansowych).

4. Poziom dokładności

1. Państwa członkowskie w swoim dorocznym sprawozdaniu podają informację o jakości (prawidłowości i dokładności) szacunków.

ROZDZIAŁ  V

Moduł oceny wpływu sektora rybołówstwa na ekosystem morski

1. Zmienne

1. Dla umożliwienia obliczeń wszystkich wskaźników wymienionych w dodatku XIII, dane określone w niniejszym załączniku są gromadzone corocznie, z wyjątkiem danych określonych jako dane, które muszą być gromadzone na poziomach bardziej zdezagregowanych.

2. Dane określone w dodatku XIII gromadzone są na poziomie krajowym w celu umożliwienia użytkownikom ostatecznym obliczenia wskaźników w odpowiedniej skali geograficznej, jak podano w dodatku II.

2. Poziom dezagregacji

1. Stosuje się poziom dezagregacji określony w specyfikacjach ustanowionych w dodatku XIII.

3. Strategia pobierania prób badawczych

1. Państwa członkowskie stosują zalecenia ustalone w specyfikacjach ustanowionych w dodatku XIII.

4. Poziomy dokładności

1. Państwa członkowskie stosują zalecenia ustalone w specyfikacjach ustanowionych w dodatku XIII.

ROZDZIAŁ  VI

Moduł zarządzania danymi i wykorzystywania danych objętych ramami gromadzenia danych

A. ZARZĄDZANIE DANYMI

1. W odniesieniu do danych objętych niniejszym programem wspólnotowym niniejsza sekcja obejmuje tworzenie baz danych, wprowadzanie (przechowywanie) danych, kontrolę jakości danych i ich walidację oraz przetwarzanie danych z postaci pierwotnej do postaci zbiorów szczegółowych lub sumarycznych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 199/2008.

2. Uwzględniony zostaje proces przekształcania pierwotnych danych społeczno-gospodarczych w metadane, o których mowa w art. 13 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 199/2008.

3. Państwa członkowskie gwarantują możliwość przekazania, na żądanie Komisji, informacji o procesie przekształcenia, o którym mowa w akapicie 2.

B. WYKORZYSTYWANIE DANYCH

1. Sekcja ta obejmuje tworzenie zbiorów danych oraz ich wykorzystywanie do celów analizy naukowej jako podstawy do formułowania zaleceń dla gospodarki rybnej, o czym mowa w art. 18 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 199/2008.

2. Obejmuje ona szacunki parametrów biologicznych (wiek, waga, płeć, dojrzałość i płodność) dla stad wymienionych w załączniku VII, tworzenie zbiorów danych do oceny zasobów i modelowanie bioekonomiczne oraz odnośne analizy naukowe.

______

(1) Dz.U. L 5 z 9.1.2004, s. 25.

(2) Dz.U. L 186 z 15.7.2008, s. 3.

(3) Dz.U. L 358 z 31.12.2002, s. 59.

(4) Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 1.

(5) Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 55.

(6) Dz.U. L 139 z 30.4.2004, s. 206.

DODATEK  I

Stratyfikacja geograficzna według regionalnych organizacji zarządzania rybołówstwem

I.C.E.S.N.A.F.OI.C.C.A.TG.F.C.M.C.C.A.M.L.R.I.O.T.C.Inne
Poziom 1ObszarObszarObszar FAOObszarObszarObszar FAOObszar FAO
np. 37np. 48
Morze Śródziemne i Czarne
Poziom 2PodobszarPodobszarPodobszarPodobszarPodobszarPodobszarPodobszar
np. 27.IVnp. 21.2FAOnp. 37.1np. 48.1FAOFAO
Morze PółnocneLabradorZachodniPółwysep

Antarktyczny

Poziom 3RejonRejonRejonRejonRejonRejonRejon
np. 27.IV cnp. 21.2 H5° × 5°np. 37.1.2np. 58.5.15° × 5°5° × 5°
Zatoka LwiaWyspy Kerguelena
Poziom 4PodrejonGSA
np.

27.III.c.22

np. GSA 1
Poziom 5ProstokątProstokątProstokątProstokątProstokątProstokąt
30' × 1°1° × 1°30' × 1°1° × 1°1° × 1°

DODATEK  II

Stratyfikacja geograficzna według regionów

Podregion/Łowisko(1)RegionSupraregion
Poziom123
Klaster jednostek przestrzennych na poziomie 4 określony w dodatku I (podrejon ICES)Morze Bałtyckie (obszary ICES III b-d)Morze Bałtyckie (obszary ICES III b-d), Morze Północne (obszary ICES IIIa, IV i VIId) i wschodnia Arktyka (Obszary ICES I i II), i północny Atlantyk (Obszary ICES V-XIV i NAFO).
Klaster jednostek przestrzennych na poziomie 3 określony w dodatku I (Rejon ICES)Morze Północne (obszary ICES IIIa, IV i VIId) i Wschodnia Arktyka (obszary ICES I i II)
Klaster jednostek przestrzennych na poziomie 3 określony w dodatku I (Rejon ICES/NAFO)Północny Atlantyk (obszary ICES V-XIV i NAFO)
Klaster jednostek przestrzennych na poziomie 4 określony w dodatku I (GSA)Morze Śródziemne i Morze CzarneMorze Śródziemne i Morze Czarne
Podobszary pobierania prób RFMO (z wyjątkiem GFCM)Pozostałe regiony, gdzie połowy są wykonywane przez statki UE i zarządzane przez RFMO, w których Wspólnota jest umawiającą się stroną lub posiada status obserwatora (np. ICCAT, IOTC, CECAF...)Inne regiony
(1) Podregiony lub łowiska są ustalane przez państwa członkowskie dla pierwszego okresu programowania (2009-2010); mogą być ponownie ustalone podczas regionalnych posiedzeń koordynacyjnych i w razie potrzeby, uzgodnione przez STECF. Ten poziom powinien być zgodny z istniejącymi regionami geograficznymi.

DODATEK  III

Segmentacja floty według regionów

Klasy długości (LOA)(1)
0-< 10 m

0-< 6 m

10-< 12 m

6-< 12 m

12-< 18 m18-< 24 m24-< 40 m40 m lub dłuższe
Statki czynne
wykorzystujące aktywne narzędzia połowoweTrawlery do połowów włokami rozprzowymi
Trawlery i/lub sejnery do połowów ryb dennych
Trawlery pelagiczne
Statki rybackie do połowów okrężnicą (sejnery)
Statki do połowów dragą
Statki wykorzystujące inne niż aktywne narzędzia połowowe
Statki wykorzystujące wyłącznie aktywne narzędzia wielozadaniowe
wykorzystujące bierne narzędzia połowoweStatki wykorzystujące haki(2)(2)
Statki wykorzystujące sieci dryfujące i/lub stawne
Statki wykorzystujące więcierze i pułapki
Statki wykorzystujące wyłącznie inne niż bierne narzędzia połowowe
Statki wykorzystujące wyłącznie bierne narzędzia wielozadaniowe
wykorzystujące narzędzia połowowe wielozadanioweStatki wykorzystujące aktywne i bierne narzędzia połowowe
Statki nieaktywne
(1) W przypadku statków o długości poniżej 12 m na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym, kategorie długości to: 0-< 6, 6-< 12 m. Dla wszystkich innych regionów, określa się kategorie długości 0-< 10, 10-< 12 m.

(2) Statki o długości poniżej 12 m wykorzystujące bierne narzędzia połowowe na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym można podzielić według rodzaju narzędzi połowowych.

DODATEK  IV

Działalność połowowa (metier) według regionów

1. Morze Bałtyckie (Podrejony ICES 22-32)
Poziom 1Poziom 2Poziom 3Poziom 4Poziom 5Poziom 6Klasy LOA (m)
DziałalnośćKategoria narzędziGrupa narzędziRodzaj narzędziDocelowe skupisko(a)Rozmiar oczek sieci i inne urządzenia selektywne<1010-<1212-<1818-<2424-<4040 &+
Działalność połowowaWłóczoneWłoki denneWłoki denne rozpornicowe

[OTB]

Skorupiaki(b)
Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Zestawy dwuwłokowe

[OTT]

Skorupiaki(b)
Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Tuki denne [PTB]Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Włoki pelagiczneWłoki pelagiczne rozpornicowe [OTM]Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Tuki pelagiczne [PTM]Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Haki i linyWędy i linyWędy ręczne z wędziskiem lub bez (obsługiwane ręcznie) [LHP] (mechaniczne) [LHM]Ryby(b)
TakleTakle dryfujące [LLD]Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki anadromiczne(b)
Sznury haczykowe [LLS]Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Gatunki anadromiczne(b)
Gatunki katadromiczne(b)
PułapkiPułapkiNarzędzia pułapkowe

[FPO](c)

Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Gatunki anadromiczne(b)
Gatunki katadromiczne(b)
Żaki [FYK](c)Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Gatunki anadromiczne(b)
Gatunki katadromiczne(b)
Pułapki stacjonarne odkryte

[FPN]

Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Gatunki anadromiczne(b)
Gatunki katadromiczne(b)
SieciSieciSieci trójścienne [GTR]Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Sieci stawne (kotwiczone)

[GNS]

Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Gatunki anadromiczne(b)
Gatunki katadromiczne(b)
NiewodySieci okrążająceOkrężnice [PS]Małe ryby pelagiczne(b)
NiewodyNiewody szkockie [SSC]Ryby denne(b)
Gatunki słodko-wodne(b)
Niewody duńskie [SDN]Ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Niewody obsługiwane z dwóch statków [SPR]Ryby denne(b)
Niewody dobrzeżne [SB] i statkowe [SV]Ryby(b)
Brak informacji na temat działalności połowowejBrak informacji na temat działalności połowowej
Działalność inna niż połowowaDziałalność inna niż połowowa
NieaktywneNieaktywne
Rybołówstwo rekreacyjneWyłącznie dla tych gatunków: łosoś, dorsz, węgorz, rekinyNie dotyczyWszystkie klasy statków (jeżeli występują) łącznie
(a) Zatrzymana część połowu powinna zostać sklasyfikowana według docelowych skupisk (skorupiaki, ryby przydenne itp.) na poziomie rejsu lub, jeżeli to możliwe, na poziomie operacji połowowej i uporządkowana według wagi lub łącznej wartości w przypadku cennych gatunków (np. Nephrops shrimps). Docelowe skupisko, które znajdzie się na pierwszej pozycji, należy uznać za docelowe skupisko, które powinno być podane w macierzy.

(b) Określono w rozporządzeniach Rady (WE) nr 88/98 (Dz.U. L 9 z 15.1.1998, s. 1) i (WE) nr 2187/2005 (Dz.U. L 349 z 31.12.2005, s. 1).

(c) W tym zasoby węgorza podlegające jednostkom gospodarowania zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1100/2007 (Dz.U. L 248 z 22.9.2007, s. 17).

Komentarz:

W stosownych przypadkach przygotowywane są studia pilotażowe w celu opracowania protokołów do monitorowania śródlądowych połowów węgorza.

2. Morze Północne (obszary ICES IIIa, IV i VIId) oraz wschodnia Arktyka (obszary ICES I i II)

Poziom 1Poziom 2Poziom 3Poziom 4Poziom 5Poziom 6Klasy LOA (m)
DziałalnośćKategoria narzędziGrupa narzędziRodzaj narzędziDocelowe skupisko(a)Rozmiar oczek sieci i inne urządzenia selektywne<1010-<1212-<1818-<2424-<4040 &+
Działalność połowowaDragiDragiDragi ciągnione przez statek

[DRB]

Mięczaki(b)
Dragi mechaniczne [HMD]Mięczaki(b)
WłóczoneWłoki denneWłoki denne rozpornicowe

[OTB]

Mięczaki(b)
Skorupiaki(b)
Ryby denne(b)
Różne skorupiaki i ryby denne(b)
Różne głowonogi i ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki głębokowodne(b)
Różne ryby pelagiczne i denne(b)
Różne gatunki denne i głębokowodne(b)
Zestawy dwuwłokowe

[OTT]

Mięczaki(b)
Skorupiaki(b)
Ryby denne(b)
Gatunki głębokowodne(b)
Różne skorupiaki i ryby denne(b)
Różne ryby pelagiczne i denne(b)
Tuki denne [PTB]Ryby denne(b)
Skorupiaki(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Włoki rozporowe [TBB]Skorupiaki(b)
Ryby denne(b)
Różne skorupiaki i ryby denne(b)
Włoki pelagiczneWłoki pelagiczne rozpornicowe [OTM]Małe ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
Tuki pelagiczne [PTM]Małe ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
Haki i linyWędy i linyWędy ręczne z wędziskiem lub bez (obsługiwane ręcznie) [LHP] (mechaniczne) [LHM]Ryby(b)
TakleSznury haczykowe [LLS]Ryby denne(b)
PułapkiPułapki(c)Narzędzia pułapkowe

[FPO]

Mięczaki(b)
Skorupiaki(b)
Ryby(b)
Żaki [FYK]Gatunki katadromiczne(b)
SieciSieciSieci trójścienne [GTR]Ryby denne(b)
Sieci stawne

(kotwiczone)

[GNS]

Małe ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
Skorupiaki(b)
Sieci dryfujące [GND]Małe ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
NiewodySieci okrążająceOkrężnice [PS]Małe ryby pelagiczne(b)
NiewodyNiewody szkockie [SSC]Ryby denne(b)
Niewody duńskie [SDN]Ryby denne(b)
Niewody obsługiwane z dwóch statków [SPR]Ryby denne(b)
Niewody dobrzeżne [SB] i statkowe [SV]Ryby(b)
Inne narzędziaInne narzędziaNarzędzia do połowu węgorza szklistegoWęgorz szklisty(b)
Różne (podać)Różne (podać)(b)
Działalność inna niż połowowaDziałalność

inna niż połowowa

NieaktywneNieaktywne
Rybołówstwo rekreacyjneWyłącznie dla tych gatunków: dorsz, węgorz, rekinyNie dotyczyWszystkie klasy statków (jeżeli występują) łącznie
(a) Zatrzymana część połowu powinna zostać sklasyfikowana według docelowych skupisk (skorupiaki, głowonogi, ryby przydenne itp.) na poziomie rejsu lub, jeżeli to możliwe, na poziomie operacji połowowej i uporządkowana według wagi lub łącznej wartości w przypadku cennych gatunków (np. Nephrops, Tunas). Docelowe skupisko, które znajdzie się na pierwszej pozycji, należy uznać za docelowe skupisko, które powinno być podane w macierzy.

(b) Określono w rozporządzeniach Rady (EWG) nr 1899/85 (Dz.U. L 179 z 11.7.1985, s. 2), (EWG) nr 1638/87 (Dz.U. L 153 z 13.6.1987, s. 7), (WE) nr 850/98 (Dz.U. L 125 z 27.4.1998, s. 1), rozporządzeniach Komisji (WE) nr 2056/2001 (Dz.U. L 277 z 20.10.2001, s. 13) i (WE) nr 494/2002 (Dz.U. L 77 z 20.3.2002, s. 8) oraz rozporządzeniu Rady (WE) nr 40/2008 (Dz.U. L 19 z 23.1.2008, s. 1).

(c) W tym zasoby węgorza podlegające jednostkom gospodarowania zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1100/2007.

Komentarz:

W stosownych przypadkach przygotowywane są studia pilotażowe w celu opracowania protokołów do monitorowania śródlądowych połowów węgorza.

3. Północny Atlantyk (Obszary ICES V-XIV i NAFO)

Poziom 1Poziom 2Poziom 3Poziom 4Poziom 5Poziom 6Klasy LOA (m)
DziałalnośćKategoria narzędziGrupa narzędziRodzaj narzędziDocelowe skupisko(a)Rozmiar oczek sieci i inne urządzenia selektywne<1010-<1212-<1818-<2424-<4040 &+
Działalność połowowaDragiDragiDragi ciągnione przez statek

[DRB]

Mięczaki(b)
Dragi mechaniczne [HMD]Mięczaki(b)
WłóczoneWłoki denneWłoki denne rozpornicowe

[OTB]

Mięczaki(b)
Skorupiaki(b)
Ryby denne(b)
Różne skorupiaki i ryby denne(b)
Różne głowonogi i ryby denne(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Gatunki głębokowodne(b)
Różne ryby pelagiczne i denne(b)
Różne gatunki denne i głębokowodne(b)
Zestawy dwuwłokowe [OTT]Mięczaki(b)
Skorupiaki(b)
Ryby denne(b)
Gatunki głębokowodne(b)
Różne skorupiaki i ryby denne(b)
Różne ryby pelagiczne i denne(b)
Tuki denne [PTB]Ryby denne(b)
Skorupiaki(b)
Małe ryby pelagiczne(b)
Włoki rozporowe [TBB]Skorupiaki(b)
Ryby denne(b)
Różne skorupiaki i ryby denne(b)
Różne ryby denne i głowonogi(b)
Włoki pelagiczneWłoki pelagiczne rozpornicowe [OTM]Małe ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
Tuki pelagiczne [PTM]Małe ryby pelagiczne(b)
Duże ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
Haki i linyWędy i linyWędy ręczne z wędziskiem lub bez (obsługiwane ręcznie) [LHP] (mechaniczne) [LHM]Ryby(b)
Głowonogi(b)
Haki ciągnione [LTL]Duże ryby pelagiczne(b)
TakleTakle dryfujące [LLD]Duże ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
Gatunki głębokowodne(b)
Sznury haczykowe [LLS]Gatunki głębokowodne(b)
Ryby denne(b)
PułapkiPułapki(c)Narzędzia pułapkowe

[FPO]

Mięczaki(b)
Skorupiaki(b)
Ryby(b)
Żaki [FYK]Gatunki kataromiczne(b)
Gatunki denne(b)
Pułapki stacjonarne odkryte

[FPN]

Duże ryby pelagiczne(b)
SieciSieciSieci trójścienne [GTR]Ryby denne(b)
Sieci stawne (kotwiczone)

[GNS]

Małe ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
Skorupiaki(b)
Gatunki głębokowodne(b)
Sieci dryfujące [GND]Małe ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
NiewodySieci okrążająceOkrężnice [PS]Małe ryby pelagiczne(b)
Duże ryby pelagiczne(b)
NiewodyNiewody szkockie [SSC]Ryby denne(b)
Niewody duńskie [SDN]Ryby denne(b)
Niewody obsługiwane z dwóch statków [SPR]Ryby denne(b)
Niewody dobrzeżne [SB] i statkowe [SV]Ryby(b)
Inne narzędziaInne narzędziaNarzędzia do połowu

węgorza szklistego

Węgorz szklisty(b)
Różne (podać)Różne (podać)(b)
Działalność inna niż połowowaDziałalność inna niż połowowa
NieaktywneNieaktywne
Rybołówstwo rekreacyjneWyłącznie dla tych gatunków: łosoś, labraks, rekiny, węgorz (wyłącznie dla obszarów ICES)Nie dotyczyWszystkie klasy statków (jeżeli występują) łącznie
(a) Zatrzymana część połowu powinna zostać sklasyfikowana według docelowych skupisk (skorupiaki, głowonogi, ryby przydenne itp.) na poziomie rejsu lub, jeżeli to możliwe, na poziomie operacji połowowej i uporządkowana według wagi lub łącznej wartości w przypadku cennych gatunków (np. Nephrops, Tunas). Docelowe skupisko, które znajdzie się na pierwszej pozycji, należy uznać za docelowe skupisko, które powinno być podane w macierzy.

(b) Określono w rozporządzeniu (WE) nr 850/98, rozporządzeniu Rady (WE) nr 2549/2000 (Dz.U. L 292 z 21.11.2000, s. 5), rozporządzeniach (WE) nr 2056/2001, (WE) nr 494/2002, rozporządzeniu Rady (WE) nr 1386/2007 (Dz.U. L 318 z 5.12.2007, s. 1) i rozporządzeniu (WE) nr 40/2008.

(c) W tym zasoby węgorza podlegające jednostkom gospodarowania zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1100/2007.

Komentarz:

W stosownych przypadkach przygotowywane są studia pilotażowe w celu opracowania protokołów do monitorowania śródlądowych połowów węgorza.

4. Morze Śródziemne i Morze Czarne

Poziom 1Poziom 2Poziom 3Poziom 4Poziom 5Poziom 6Klasy LOA (m)
DziałalnośćKategoria narzędziGrupa narzędziRodzaj narzędziDocelowe skupisko(a)Rozmiar oczek sieci i inne urządzenia selektywne<66-<1212-<1818-<2424-<4040 &+
Działalność połowowaDragiDragiDragi ciągnione przez statek

[DRB]

Mięczaki(b)
WłóczoneWłoki denneWłoki denne rozpornicowe

[OTB]

Gatunki denne(b)
Gatunki głębokowodne(b)
Mieszane gatunki denne i gatunki głębokowodne(c)(b)
Zestawy dwuwłokowe

[OTT]

Gatunki denne(b)
Tuki denne [PTB]Gatunki denne(b)
Włoki rozporowe [TBB]Gatunki denne(b)
Włoki pelagiczneWłoki pelagiczne rozpornicowe [OTM]Mieszane

gatunki denne

i pelagiczne

(b)
Tuki pelagiczne [PTM]Małe ryby pelagiczne(b)
Haki i linyWędy i linyWędy ręczne z wędziskiem lub bez (obsługiwane ręcznie) [LHP] (mechaniczne) [LHM]Ryby(b)
Głowonogi(b)
Haki ciągnione [LTL]Duże ryby pelagiczne(b)
TakleTakle dryfujące [LLD]Duże ryby pelagiczne(b)
Sznury haczykowe [LLS]Ryby denne(b)
PułapkiPułapki(d)Narzędzia pułapkowe

[FPO]

Gatunki denne(b)
Żaki [FYK]Gatunki katadromiczne(b)
Gatunki denne(b)
Pułapki stacjonarne odkryte

[FPN]

Duże ryby pelagiczne(b)
SieciSieciSieci trójścienne [GTR]Gatunki denne(b)
Sieci stawne (kotwiczone)

[GNS]

Małe i duże ryby pelagiczne(b)
Gatunki denne(b)
Sieci dryfujące [GND]Małe ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
NiewodySieci okrążająceOkrężnice [PS]Małe ryby pelagiczne(b)
Duże ryby pelagiczne(b)
Lampary [LA]Małe i duże ryby pelagiczne(b)
NiewodyNiewody szkockie [SSC]Gatunki denne(b)
Niewody duńskie [SDN]Gatunki denne(b)
Niewody obsługiwane z dwóch statków [SPR]Gatunki denne(b)
Niewody dobrzeżne [SB] i statkowe [SV]Gatunki denne(b)
Inne narzędziaInne narzędziaNarzędzia do połowu węgorza szklistegoWęgorz szklisty(b)
Różne (podać)Różne (podać)(b)
Działalność inna niż połowowaDziałalność inna niż połowowa
NieaktywneNieaktywne
Rybołówstwo rekreacyjneTylko dla tych gatunków: tuńczyk błękitno-płetwy, węgorze, rekinyNie dotyczyWszystkie klasy statków (jeżeli występują) łącznie
(a) Zatrzymana część połowu powinna zostać sklasyfikowana według docelowych skupisk (skorupiaki, głowonogi, ryby przydenne itp.) na poziomie rejsu lub, jeżeli to możliwe, na poziomie operacji połowowej i uporządkowana według wagi lub łącznej wartości w przypadku cennych gatunków (np. Nephrops, Tunas). Docelowe skupisko, które znajdzie się na pierwszej pozycji, należy uznać za docelowe skupisko, które powinno być podane w macierzy.

(b) Określono w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1967/2006 (Dz.U. L 409 z 30.12.2006, s. 11).

(c) Dotyczy tylko krewetek czerwonych Aristaeomorpha foliacea i Aristeus antennatus, gatunków nieuwzględnionych w definicji gatunków głębokowodnych podanych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 2347/2002 (Dz.U. L 351 z 28.12.2002, s. 6).

(d) W tym zasoby węgorza podlegające jednostkom gospodarowania zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1100/2007.

Komentarz:

W stosownych przypadkach przygotowywane są studia pilotażowe w celu opracowania protokołów do monitorowania śródlądowych połowów węgorza.

5. Pozostałe regiony, gdzie połowy są wykonywane przez statki UE i zarządzane przez RFMO, w których Wspólnota jest umawiającą się stroną lub posiada status obserwatora (np. ICCAT, IOTC, CECAF ...)

Poziom 1Poziom 2Poziom 3Poziom 4Poziom 5Poziom 6Klasy LOA (m)
DziałalnośćKategoria narzędziGrupa narzędziRodzaj narzędziDocelowe skupisko(a)Rozmiar oczek sieci i inne urządzenia selektywne<1010-<1212-<1818-<2424-<4040 &+
WłóczoneWłoki denneWłoki denne rozpornicowe

[OTB]

Skorupiaki(b)
Ryby denne(b)
Różne głowonogi i ryby denne(b)
Zestawy dwuwłokowe

[OTT]

Skorupiaki(b)
Włoki pelagiczneWłoki pelagiczne rozpornicowe [OTM]Małe ryby pelagiczne(b)
Haki i linyWędy i linyWędy ręczne z wędziskiem lub bez (obsługiwane ręcznie) [LHP] (mechaniczne) [LHM]Duże ryby pelagiczne(b)
Ryby denne(b)
TakleTakle dryfujące [LLD]Duże ryby pelagiczne(b)
Sznury haczykowe [LLS]Ryby denne(b)
PułapkiPułapkiNarzędzia pułapkowe

[FPO]

Skorupiaki(b)
Ryby(b)
SieciSieciSieci trójścienne [GTR]Ryby denne(b)
Sieci stawne (kotwiczone)

[GNS]

Ryby denne(b)
Sieci dryfujące [GND]Ryby denne(b)
NiewodySieci okrążająceOkrężnice [PS]Małe ryby pelagiczne(b)
Duże ryby pelagiczne(b)
Różne (podać)Różne (podać(b)
Działalność inna niż połowowaDziałalność inna niż połowowa
NieaktywneNieaktywne
(a) Zatrzymana część połowu powinna zostać sklasyfikowana według docelowych skupisk (skorupiaki, głowonogi, ryby przydenne itp.) na poziomie rejsu lub, jeżeli to możliwe, na poziomie operacji połowowej i uporządkowana według wagi lub łącznej wartości w przypadku cennych gatunków (np. Nephrops, Tunas). Docelowe skupisko, które znajdzie się na pierwszej pozycji, należy uznać za docelowe skupisko, które powinno być podane w macierzy.

(b) Określono w rozporządzeniach Rady (WE) nr 600/2004 (Dz.U. L 97 z 1.4.2004, s. 1), (WE) nr 830/2004 (Dz.U. L 127 z 29.4.2004, s. 31), (WE) nr 115/2006 (Dz.U. L 21 z 25.1.2006, s. 1), (WE) nr 563/2006 (Dz.U. L 105 z 13.4.2006, s. 33), (WE) nr 764/2006 (Dz.U. L 141 z 29.5.2006, s. 1), (WE) nr 805/2006 (Dz.U. L 151 z 6.6.2006, s. 1), (WE) nr 1562/2006 (Dz.U. L 290 z 20.10.2006, s. 1), (WE) nr 1563/2006 (Dz.U. L 290 z 20.10.2006, s. 6), (WE) nr 1801/2006 (Dz.U. L 343 z 8.12.2006, s. 1), (WE) nr 2027/2006 (Dz.U. L 414 z 30.12.2006, s. 1), (WE) nr 450/2007 (Dz.U. L 109 z 26.4.2007, s. 1), (WE) nr 753/2007 (Dz.U. L 172 z 30.6.2007, s. 1), (WE) nr 893/2007 (Dz.U. L 205 z 7.8.2007, s. 1), (WE) nr 894/2007 (Dz.U. L 205 z 7.8.2007, s. 35), (WE) nr 1386/2007 (Dz.U. L 318 z 5.12.2007, s. 1), (WE) nr 1446/2007 (Dz.U. L 331 z 17.12.2007, s. 1), (WE) nr 31/2008 (Dz.U. L 15 z 18.1.2008, s. 1), (WE) nr 241/2008 (Dz.U. L 75 z 18.3.2008, s. 49) i (WE) nr 242/2008 (Dz.U. L 75 z 18.3.2008, s. 51).

DODATEK  V

Poziomy dezagregacji stosowane przy gromadzeniu danych

Podregiony lub łowiskaRegionySupraregiony
123
Metier*Segment floty (komórka)AA1A2A3
MetierBB1B2B3
Segment flotyCC1C2C3
Komentarz:

Biorąc pod uwagę, że miejscem, w którym występuje działalność połowowa, mogą być podregiony, regiony lub supraregiony w niniejszym dodatku zestawiono różne poziomy gromadzenia danych (czyli poziomy dezagregacji).

DODATEK  VI

Wykaz danych ekonomicznych

Grupa zmiennychZmiennaCharakterystyka gromadzenia danych(1)JednostkaDefinicja Statystyki strukturalne dotyczące przedsiębiorstw (SBS) wg rozporządzenia Komisji (WE) nr 2700/98(2)Wytyczne
PrzychodyWartość wyładunków bruttoPrzekrojoweEuro12 11 0 z wyj. ust. 4
Przychody z tytułu dzierżawienia kwot lub innych uprawnień połowowychEuro12 11 0 z wyj. ust. 4
Dotacje bezpośrednie(3)Euro12 11 0 z wyj. ust. 4
Przychody pozostałe(4)Euro12 11 0 z wyj. ust. 4
Koszty osoboweWynagrodzenia dla członków załogi(5)Euro13 31 0
Wartość kalkulacyjna pracy bez wynagrodzenia(6)Euro13 32 0
Euro
Koszty energiiKoszty energii(7)Euro20 11 0 (13 11 0)
Koszty napraw i remontówKoszty napraw i remontów(8)Euro(13 11 0)ESA(9) 3.70. e) (1) (2)
Pozostałe koszty operacyjneKoszty zmienne(10)Euro(13 11 0)
Koszty stałe(11)Euro(13 11 0)
Płatności czynszu z tytułu leasingu/dzierżawy kwot i innych uprawnień połowowychEuro(13 11 0)
Koszty kapitałoweAmortyzacja roczna(12)EuroESA 6.02. do 6.05.
Wartość kapitałuWartość kapitału rzeczowego: wartość wymiany pomniejszona o odpisy amortyzacyjne(13)EuroESA 7.09. do 7.24
Wartość kapitału rzeczowego: wartość początkowa pomniejszona o odpisy amortyzacyjne(13)EuroESA 7.09. do 7.24
Wartość kwot i innych uprawnień połowowych(14)EuroESA 7.09. do 7.24
NakładyNakłady na kapitał rzeczowy(15)Euro15 11 0ESA 3.102. do 3.111.
Sytuacja finansowaWskaźnik obciążenia majątku zobowiązaniami(16)%
Zatrudnieni członkowie załogi(17)liczba16 11 0; 16 13 0;

16 13 1; 16 13 2

16 13 5; 16 14 0

16 15 0

ESA 11.32. do 11.34
Krajowy EPC(18)liczba16 11 0; 16 13 0

16 13 1; 16 13 2

16 13 5; 16 14 0

16 15 0

ESA 11.32. do 11.34
Zharmonizowany EPC(19)liczba16 11 0; 16 13 0

16 13 1; 16 13 2

16 13 5; 16 14 0

16 15 0

ESA 11.32. do 11.34
FlotaLiczba jednostekPrzekrojoweliczbaN/AN/A
Średnia LOAPrzekrojowemN/AN/A
Średni tonaż statkuPrzekrojoweGTN/AN/A
Średnia moc statkuPrzekrojowekWN/AN/A
Średni wiekPrzekrojowelataN/AN/A
Nakład połowowyDni na morzuPrzekrojowedniN/AN/A
Zużycie energiilitrN/AN/A
Liczba przedsiębiorstw/jednostek rybackichLiczba przedsiębiorstw/jednostek rybackich(20)Wg kategorii wielkości:

1) własny statek

liczbaN/AN/A
2) 2-5 własnych statków
3) > 5 własnych statków
Wartość produkcji w podziale na gatunkiWartość wyładunków w podziale na gatunkiPrzekrojoweEuroN/AN/A
Średnia cena dla gatunków(21)PrzekrojoweEuro/kgN/AN/A
(1) Dane dotyczące zmiennych ekonomicznych są gromadzone w układzie rocznym na poziomie C3 (Dodatek V), z wyjątkiem tych, które określane są jako przekrojowe i które są gromadzone na niższych poziomach dezagregacji (określony w dodatku VIII) i o większej okresowości.

(2) Dz.U. L 344 z 18.12.1998, s. 49.

(3) Obejmuje płatności bezpośrednie, np. rekompensata z tytułu zaprzestania działalności połowowej, refundacje opłaty paliwowej lub płatności podobnych zryczałtowanych kwot rekompensat. Nie obejmuje płatności z tytułu świadczeń socjalnych, dotacji pośrednich np. obniżonego podatku na środki takie jak paliwo, dotacje na cele inwestycyjne.

(4) Obejmuje inne przychody z użytkowania statku np. rybołówstwo rekreacyjne, turystyka, obsługa platformy wiertniczej itp., a także wypłaty odszkodowań z tytułu uszkodzenia/utraty narzędzi połowowych/statku.

(5) Łącznie z kosztami zabezpieczenia społecznego.

(6) Np. praca własna właściciela statku. Wybór określonej metodologii powinien być wyjaśniony przez państwo członkowskie w krajowym programie.

(7) Z wyjątkiem oleju smarowego. W miarę możności, w podziale na rodzaje (benzyna, olej napędowy, biopaliwo itp.).

(8) Koszty brutto napraw i remontów narzędzi połowowych i statku.

(9) ESA oznacza Europejski System Rachunków 1995 (rozporządzenie Rady (WE) nr 2223/96, rozporządzenie (WE) nr 1267/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady. Podręcznik Eurostat ESA 1995.

(10) Obejmuje wszelkie nabyte środki (towary i usługi) związane z nakładem połowowym i/lub odłowem/wyładunkami.

(11) Obejmuje nabyte środki niezwiązane z nakładem połowowym i/lub z odłowem/wyładunkami (w tym urządzeń leasingowanych).

(12) Oszacowana zgodnie z [metodologią proponowaną przez PIM w sprawozdaniu dotyczącym wyceny kapitału przygotowanym w ramach badania nr FISH/2005/03: IREPA Onlus Coordinator, 2006. Evaluation of the capital value, investments and capital costs in the fisheries sector Study No FISH/2005/03, 203p. (Wycena wartości kapitału, nakładów i kosztów kapitałowych w sektorze rybołówstwa)]. Dane i sposoby szacowania danych powinny być wyjaśnione w krajowym programie.

(13) Wartość statku tj. kadłuba, silnika, całego osprzętu pokładowego i wszystkich narzędzi połowowych. Oszacowana zgodnie z [metodologią proponowaną przez PIM w sprawozdaniu dotyczącym wyceny kapitału przygotowanym w ramach badania nr FISH/2005/03: IREPA Onlus Coordinator, 2006. Evaluation of the capital value, investments and capital costs in the fisheries sector Study No FISH/2005/03, 203p. (Wycena wartości kapitału, nakładów i kosztów kapitałowych w sektorze rybołówstwa)]. Dane i sposoby szacowania danych powinny być wyjaśnione w krajowym programie.

(14) W stosownych przypadkach. Metodologia szacowania ma być wyjaśniona w krajowym programie.

(15) Podniesienie standardu istniejących narzędzi połowowych/statku w danym roku.

(16) % zadłużenia w stosunku do całkowitej wartości kapitału (określonej powyżej).

(17) Liczba stanowisk na pokładzie, odpowiadająca średniej liczbie osób zatrudnionych i otrzymujących wynagrodzenie na statku. Obejmuje to załogę czasową, jak również rotacyjną [zob. sprawozdanie dotyczące badania nr FISH/2005/14, LEI WAGENINGENUR Coordinator, 2006. Calculation of labour including full-time equivalent (FTE) in fisheries Study No FISH/2005/14, 142 p. (Wyliczenie zatrudnienia, łącznie z ekwiwalentem pełnego czasu pracy (EPC) w rybołówstwie)]

(18) Ekwiwalent pełnego czasu pracy (EPC) wynikający z krajowego poziomu odniesienia dla czasu pracy EPC członków załogi na pokładzie (z wyłączeniem czasu odpoczynku) oraz czasu pracy na lądzie. Jeżeli roczny czas pracy na członka załogi przekracza poziom odniesienia, EPC wynosi 1 na członka załogi. Jeżeli nie, EPC równa się stosunkowi między czasem przepracowanym i poziomem odniesienia. [Należy zapewnić zgodność metodologii z wynikami badania FISH/2005/14, LEI WAGENINGENUR Coordinator, 2006. Calculation of labour including full-time equivalent (FTE) in fisheries Study No FISH/2005/14, 142 p. (Obliczanie zatrudnienia, łącznie z ekwiwalentem pełnego czasu pracy (EPC) w rybołówstwie), zmienionymi na podstawie sprawozdania SGECA 07-01 (15-19 stycznia 2007 r., Salerno, 21 s. + załączniki); zastosowaną metodologię należy wyjaśnić w programach krajowych.]

(19) Ekwiwalent pełnego czasu pracy (EPC) oparty na wartości progowej EPC wynoszącej 2.000 godzin, przy zastosowaniu tej samej metodologii, o której mowa w przypisie 18.

(20) Stan na dzień 1 stycznia określony w rejestrze statków. Współwłasność (z udziałem więcej niż jednej osoby) należy uznać za jedną jednostkę.

(21) Ceny w euro za kilogram żywej wagi.

DODATEK  VII

Wykaz danych biologicznych z wyszczególnieniem charakterystyki doboru prób gatunków

(Y = rocznie; T = co trzy lata)
Gatunki (pol.)Gatunki (łac.)Obszar/ZasóbGrupa gatunków(a)Wiek ilość/

1.000 ton

WagaPłećStadium dojrzałościPłodność
Obszary ICES I, II
Węgorz europejskiAnguilla anguillaI, IIG1(b)TTT
BrosmaBrosme brosmeI, IIG2250TTT
Żarłacz olbrzymiCetorhinus maximusI,IIG1
Śledź atlantyckiClupea harengusI, II,VG125YYY
Raja ostronosaDipturus oxyrinchusIIG1
Kolczak czarnyEtmopterus spinaxIIG1
DorszGadus morhuaI, IIG1125YYY
PiłogonGaleus melastomusIIG1
GromadnikMallotus villosusI, IIG2
PlamiakMelanogrammus aeglefinusI, IIG1125YYY
BłękitekMicromesistius poutassouI-IX, XII, XIVG125YYY
Krewetka północnaPandalus borealisI, IIG1YYY
CzarniakPollachius virensI, IIG1125YYY
Raja białoplamaRaja brachyuraI, IIG1
Raja ciernista, raja nabijanaRaja clavataI, IIG1
Raja dwuplamaRaja naevusI,IIG1
Raja promienistaRaja radiataI,IIG1
Halibut niebieskiReinhardtius hippoglossoidesI, IIG150YYY
ŁosośSalmo salarI, IIG1250TTT
MakrelaScomber scombrusII, IIIa, IV, V, VI, VII, VIII, IXG125YYY
Karmazyn pospolitySebastes marinusI, IIG1125YYY
Karmazyn mentelaSebastes mentellaI, IIG1125YYY
Anioł morski, ryna, skwatSąuatina sąuatinaWszystkie obszary
OstrobokTrachurus trachurusIIa, IVa, Vb, VIa, VIIa-c, e-k, VIIIabdeG225TTT
Skagerrak i Kattegat - Obszar ICES IIIa
DobijakowateAmmodytidaeIIIaG250
Węgorz europejskiAnguilla anguillaIIIaG1(b)TTT
Żarłacz olbrzymiCetorhinus maximusIIIaG1
ŚledźClupea harengusIV, VIId, IIIa/22-24, IIIaG125YYY
Buławik czarnyCoryphaenoides rupestrisIIIaG2100TTT
Kurek szaryEutrigla gurnardusIIIaG2250TTT
DorszGadus morhuaIV, VIId, IIIaNG1250YYY
DorszGadus morhuaIIIaSG1125YYY
SzkarłacicaGlyptocephalus cynoglossusIIIaG2250TTT
ZimnicaLimanda limandaIIIaG2125
PlamiakMelanogrammus aeglefinusIV, IIIaG1125YYY
WitlinekMerlangius merlangusIIIaG2125TTT
MorszczukMerluccius merlucciusIIIa, IV, VI, VII, VIIIabG1125YYY
BłękitekMicromesistius poutassouI-IX, XII, XIVG125YYY
HomarzecNephrops norvegicusJednostka funkcjonalnaG1YYY
Krewetka północnaPandalus borealisIIIa, IVa wschódG1YYY
GładzicaPleuronectes platessaIIIaG1250YYY
CzarniakPollachius virensIV, IIIa, VIG1125YYY
TurbotPsetta maximaWszystkie obszaryG2250TTT
RajowateRajidae (c)IIIaG1
MakrelaScomber scombrusII, IIIa, IV, V, VI, VII, VIII, IXG125YYY
NagładScophthalmus rhombusIIIaG2125TTT
Rekinek, rekinek psiScyliorhinus caniculaIIIaG1
RekinySelachii (c)IIIaG1
SolaSolea soleaIIIa, 22G1250YYY
SzprotSprattus sprattusIIIaG1500YYY
OkowielTrisopterus esmarkiIV, IIIaG225
Morze Bałtyckie - podrejony ICES 22-32
Węgorz europejskiAnguilla anguillaIIIb-dG1(b)TTT
ŚledźClupea harengus22-24/25-29, 32/30/31/Zatoka RyskaG125YYY
SiejaCoregonus lavaretusIIIdG2250TTT
SzczupakEsox luciusIIIdG2250TTT
DorszGadus morhua22-24/25-32G1125YYY
ZimnicaLimanda limanda22-32G2125TTT
OkońPerca fluviatilisIIIdG2250TTT
StorniaPlatichtys flesus22-32G2250TTT
GładzicaPleuronectes platessa22-32G2250TTT
TurbotPsetta maxima22-32G2250TTT
ŁosośSalmo salar22-31/32G1250YYY
TroćSalmo trutta22-32G2250TTT
SandaczSander luciopercaIIIdG2250TTT
NagładScophthalmus rhombus22-32G2125TTT
SolaSolea solea22G1125YYY
SzprotSprattus sprattus22-32G150YYY
Morze Północne i wschodni Kanał La Manche - Obszary ICES IV, VIId
DobijakowateAmmodytidaeIVG225
ZębaczeAnarhichas spp.IVG2250
Węgorz europejskiAnguilla anguillaIV, VIIdG1(b)TTT
SrebrzykiArgentina spp.IVG250
Kurek naplonAspitrigla cuculusIVG2250TTT
BrosmaBrosme brosmeIV, IIIaG2250TTT
Koleń czerwonyCentrophorus squamosusIVG1
Rekinek czarnyCentroscyllium fabriciiVIIdG1
Koleń iberyjskiCentroscymnus coelolepisVIIdG1
Koleń długonosyCentroscymnus crepidaterVIIdG1
Żarłacz olbrzymiCetorhinus maximusIV, VIIdG1
ŚledźClupea harengusIV, VIId, IIIaG125YYY
GamelaCrangon crangonIV, VIIdG2TTT
LiksaDalatias lichaVIIdG1
Ogończa pastynakDasyatis pastinacaVIIdG1
Koleń kolcobrodyDeania calceaVIIaG1
Labraks (moron)Dicentrarchus labraxIV, VIIdG2125TTT
Kolczak czarnyEtmopterus spinaxIV, VIIaG1
Kurek szaryEutrigla gurnardusIVG2250TTT
DorszGadus morhuaIV, VIId, IIIaG1125YYY
PiłogonGaleus melastomusVIIaG1
SzkarłacicaGlyptocephalus cynoglossusIVG2250TTT
SebdakHelicolenus dactylopterusIVG2250TTT
Smuklica cztero-kropaLepidorhombus bosciiIV, VIIdG250TTT
SmuklicaLepidorhombus whiffiagonisIV, VIIdG250TTT
Raja piaskowaLeucoraja circularisVIIdG1
ZimnicaLimanda limandaIV, VIIdG2125TTT
Żabnica afrykańskaLophius budegassaIV, VIIdG1125YYY
ŻabnicaLophius piscatoriusIIIa, IV, VIG1125YYY
Buławik siwyMacrourus berglaxIV, IIIaG2250TTT
PlamiakMelanogrammus aeglefinusIV, IIIaG1125YYY
WitlinekMerlangius merlangusIV, VIIdG1125YYY
MorszczukMerluccius merlucciusIIIa, IV, VI, VII, VIIIabG1125YYY
BłękitekMicromesistius poutassouI-IX, XII, XIVG125YYY
ZłocicaMicrostomus kittIV, VIIdG2100TTT
Molwa niebieskaMolva dypterygiaIV, IIIaG1125TTT
MolwaMolva molvaIV, IIIaG2125TTT
BarbataMullus barbatusIV, VIIdG2125TTT
BarwenaMullus surmuletusIV, VIIdG2125TTT
MustelowateMustelus spp(c)VIIaG1
HomarzecNephrops norvegicusWszystkie jednostki funkcjonalneG1YYY
Krewetka północnaPandalus borealisIIIa, IVa Wschód/ IVa/IVG1TTT
Przegrzebek zwyczajnyPecten maximusVIIdG2TTT
Widlak białyPhycis blennoidesIVG250TTT
WidlakPhycis phycisIVG250TTT
StorniaPlatichthys flesusIVG2125TTT
GładzicaPleuronectes platessaIVG150YYY
GładzicaPleuronectes platessaVIIdG1125YYY
CzarniakPollachius virensIV, IIIa, VIG1125YYY
TurbotPsetta maximaIV, VIIdG2250TTT
Raja białoplamaRaja brachyuraIVG1
Raja nabijanaRaja clavataIV, VIIdG1TTT
Raja nakrapianaRaja montaguiIV, VIIdG1TTT
Raja dwuplamaRaja naevusIV, VIIdG1TTT
Raja promienistaRaja radiataIV, VIIdG1TTT
Inne rajowateRajidae(c)IV, VIIdG1
Halibut niebieskiReinhardtius hippoglossoidesIVG2250TTT
ŁosośSalmo salarIVG1250TTT
MakrelaScomber scombrusII, IIIa, IV, V, VI, VII, VIII, IXG125YYY
NagładScophthalmus rhombusIV, VIIdG2125TTT
Rekinek, rekinek psiScyliorhinus caniculaIV, VIIaG1
Karmazyn montelaSebastes mentellaIVG1125YYY
Rekiny wód głębokichSelachii(c)IVG1TTT
Rekiny małeSelachii(c)IV, VIIdG1TTT
SolaSolea soleaIVG1250YYY
SolaSolea soleaVIIdG1250YYY
SzprotSprattus sprattusIV/VIIdeG150TTT
KoleńSqualus acanthiasIV, VIIdG1TTT
Anioł morski, ryna, skwatSquatina squatinaWszystkie obszaryG1
Anioł morski, ryna, skwatSquatina squatinaVIIaG1
OstrobokTrachurus trachurus.IIa, IVa, Vb, VIa, VIIa-c, e-k, VIIIabde/IIIa, IVbc, VIIdG225TTTT
Kurek czerwonyTrigla lucernaIVG2250TTT
OkowielTrisopterus esmarkiIV, IIIaG225
Piotrosz japońskiZeus faberIV, VIIdG2250TTT
Północno-wschodni Atlantyk i zachodni Kanał La Manche - Obszary ICES V, VI, VII (z wyj. d), VIII, IX, X, XII, XIV
AlepocefalAlepocephalus bairdiiVI, XIIG2TTT
DobijakowateAmmodytidaeVIaG225
Węgorz europejskiAnguilla anguillaWszystkie obszaryG1(b)TTT
PałaszowateAphanopus spp.Wszystkie obszaryG150YYY
SrebrzykiArgentina spp.Wszystkie obszaryG250TTT
KulbinArgyrosomus regiusWszystkie obszaryG250TTT
Kurek naplonAspitrigla cuculusWszystkie obszaryG2250TTT
BeryksowateBeryx spp.Wszystkie obszary, z wyj. X i IXaG150YYY
BeryksowateBeryx spp.IXa i XG1125TTT
Krab kieszeniecCancer pagurusWszystkie obszaryG2TTT
Koleń kewaczoCentrophorus granulosusWszystkie obszaryG1TTT
Koleń czerwonyCentrophorus squamosusWszystkie obszaryG1TTT
Rekinek czarnyCentroscyllium fabriciiV, VI, VII, XIIG1
Koleń iberyjskiCentroscymnus coelolepisWszystkie obszaryG1TTT
Koleń długonosyCentroscymnus crepidaterV, VI, VII, IX, X, XIIG1
Żarłacz olbrzymiCetorhinus maximusWszystkie obszaryG1
ŚledźClupea harengusVIa/VIaN/VIa S, VIIbc/VIIa/VIIjG125YYY
KongerConger congerWszystkie obszary, z wyj. XG225TTT
KongerConger congerXG2125TTT
Buławik czarnyCoryphaenoides rupestrisWszystkie obszaryG1100YYY
LiksaDalatias lichaWszystkie obszaryG1
Ogończa pastynakDasyatis pastinacaVII, VIIIG1
Koleń kolcobrodyDeania calceaV, VI, VII, IX, X, XIIG1
Labraks (moron)Dicentrarchus labraxWszystkie obszary, z wyj. IXG2125TTT
Labraks (moron)Dicentrarchus labraxIXG2125TTT
KunatkaDicologoglosa cuneataVIIIc, IXG2100
Raja gładkaDipturus batisV, VI, VII, VIIIG1
Raja ostronosaDipturus oxyrinchusV, VI, VII, VIIIG1
Sardela europejskaEngraulis encrasicolusIXa (tylko Kadyks)G1125TTTT
Sardela europejskaEngraulis encrasicolusVIIIG1125YYYY
Kolczak czarnyEtmopterus spinaxVI, VII, VIIIG1
Kurek szaryEutrigla gurnardusVIId,eG2250TTT
DorszGadus morhuaVa/Vb/VIa/VIb/VIIa/ VIIe-kG1125YYY
PiłogonGaleus melastomusVI, VII, VIII, IX, XG1
SzkarłacicaGlyptocephalus cynoglossusVI, VIIG250
SebdakHelicolenus dactylopterusWszystkie obszaryG2100
HomarHomarus gammarusWszystkie obszaryG2TTT
Gardłosz atlantyckiHoplostethus atlanticusWszystkie obszaryG150YYY
OstronosIsurus oxyrinchusWszystkie obszaryG1
LamnaLamna nasusWszystkie obszaryG1
Pałasz ogoniastyLepidopus caudatusIXaG2TTT
Smuklica cztero-kropaLepidorhombus bosciiVIIIc, IXaG1250YYY
SmuklicaLepidorhombus whiffiagonisVI/VII, VIIIabd/VIIIc, IXaG1125YYY
Raja piaskowaLeucoraja circularisVI, VII, VIIIG1
Raja kosmataLeucoraja fullonicaV, VI, VII, VIIIG1
ZimnicaLimanda limandaVIIe/VIIa,f-hG2125TTT
Kałamarnica pospolitaLoligo vulgarisWszystkie obszary, z wyj. VIIIc, IXaG2
Kałamarnica pospolitaLoligo vulgarisVIIIc, IXaG2TTT
Żabnica afrykańskaLophius budegassaIV, VI/VIIb-k, VIIIabdG1125YYY
Żabnica afrykańskaLophius budegassaVIIIc, IXaG1125YYY
ŻabnicaLophius piscatoriousIV, VI/VIIb-k, VIIIabdG1125YYY
ŻabnicaLophius piscatoriousVIIIc, IXaG1125YYY
GromadnikMallotus villosusXIVG250
PlamiakMelanogrammus aeglefinusVa/VbG1125YYY
PlamiakMelanogrammus aeglefinusVIa/VIb/VIIa/VIIb-kG1125YYY
WitlinekMerlangius merlangusVIII/IX, XG225TTT
WitlinekMerlangius merlangusVb/VIa/VIb/VIIa/ VIIe-kG1250YYY
MorszczukMerluccius merlucciusIIIa, IV, VI, VII, VIIIab/VIIIc, IXaG1125YYY
PręgatkaMicrochirus variegatusWszystkie obszaryG250
BłękitekMicromesistius poutassouI-IX, XII, XIVG125YYY
ZłocicaMicrostomus kittWszystkie obszaryG2100TTT
Molwa niebieskaMolva dypterygiaWszystkie obszary, z wyj. XG1125TTT
Molwa niebieskaMolva dypterygiaXG1125TTT
MolwaMolva molvaWszystkie obszaryG2125TTT
BarwenaMullus surmuletusWszystkie obszaryG2125TTT
Mustel gwiaździstyMustelus asteriasVI, VII, VIII, IXG1
Mustel siwy, siwoszMustelus mustelusVI, VII, VIII, IXG1
Mustel śródziemnomorskiMustelus punctulatusVI, VII, VIII, IXG1
Orleń, skrzydlak pospolityMyliobatis aquilaWszystkie obszaryG1
HomarzecNephrops norvegicusVI Jednostka funkcjonalnaG1YYY
HomarzecNephrops norvegicusVII Jednostka funkcjonalnaG1YYY
HomarzecNephrops norvegicusVIII, IX Jednostka funkcjonalnaG1YYY
OśmiornicaOctopus vulgarisWszystkie obszary, z wyj. VIIIc, IXaG2TTT
OśmiornicaOctopus vulgarisVIIIc, IXaG2
Morlesz bogarPagellus bogaraveoIXa, XG1250TTT
KrewetkiPandalus spp.Wszystkie obszaryG2
Krewetka różowa głębokowodnaParapenaeus longirostrisIXaG2TTT
Widlak białyPhycis blennoidesWszystkie obszaryG250TTT
WidlakPhycis phycisWszystkie obszaryG250TTT
GładzicaPleuronectes platessaVIIa/VIIe/VIIfgG1100YYY
GładzicaPleuronectes platessaVIIbc/VIIh-k/VIII, IX, XG125YYY
RdzawiecPollachius pollachiusWszystkie obszary z wyj. IX, XG225TTT
RdzawiecPollachius pollachiusIX, XG2500TTT
CzarniakPollachius virensVa/Vb/IV, IIIa, VIG1125YYY
CzarniakPollachius virensVII, VIIIG2125TTT
WrakońPolyprion americanusXG2125
Żarłacz błękitnyPrionace glaucaWszystkie obszaryG1
TurbotPsetta maximaWszystkie obszaryG2250TTT
Ogończa fioletowaPteroplatytrygon violaceaWszystkie obszaryG1
Raja siwaRaja albaIXG1
Raja białoplamaRaja brachyuraVII, IXG1
Raja nabijanaRaja clavataWszystkie obszaryG1TTT
Raja drobnookaRaja microocellataVII, IXG1
Raja motylRaja miraletusIXG1
Raja nakrapianaRaja montaguiWszystkie obszaryG1TTT
Raja dwuplamaRaja naevusWszystkie obszaryG1TTT
Raja promienistaRaja radiataVG1
Inne rajowateRajidae(c)Wszystkie obszaryG1
Halibut niebieskiReinhardtius hippoglossoidesV, XIV/VIG1250YYY
ŁosośSalmo salarWszystkie obszaryG1250
Sardynka europejskaSardina pilchardusVIIIabd/VIIIc, IXaG150YYYT
Makrela koliasScomber japonicusVIII, IXG225TTT
MakrelaScomber scombrusII, IIIa, IV, V, VI, VII, VIII, IXG125YYYT
NagładScophthalmus rhombusWszystkie obszaryG2125TTT
Karmazyn pospolitySebastes marinusPodobszary ICES V, VI, XII, XIV oraz NAFO SA 2 + (rejon 1F+3K)G1250YYY
Karmazyn mentelaSebastes mentellaPodobszary ICES V, VI, XII, XIV oraz NAFO S.A. 2 + (rejon 1F+3K)G1250YYY
MątwaSepia officinalisWszystkie obszaryG2TTT
SolaSolea soleaVIIa/VIIfgG1250YYY
SolaSolea soleaVIIbc/VIIhjk/IXa/ VIIIcG1250YYY
SolaSolea soleaVIIeG1250YYY
SolaSolea soleaVIIIabG1250YYY
PrażmowateSparidaeWszystkie obszaryG250
KoleńSqualus acanthiasWszystkie obszaryG1TTT
Anioł morski, ryna, skwatSquatina squatinaWszystkie obszaryG1
Drętwa pstraTorpedo marmorataVIIIG1
Ostrobok śródziemnomorskiTrachurus mediterraneusVIII, IXG225TTT
Ostrobok czarnyTrachurus picturatusXG225TTT
OstrobokTrachurus trachurusIIa, IVa, Vb, VIa, VIIa-c, e-k, VIIIabde/XG225TTTT
OstrobokTrachurus trachurusVIIIc, IXaG225TTTT
Trisopterus Spp.Trisopterus spp.Wszystkie obszaryG225
Piotrosz japońskiZeus faberWszystkie obszaryG2250TTT
Morze Śródziemne i Morze Czarne
Alopias superciliosusAlopias superciliosusWszystkie obszaryG1
KosogonAlopias vulpinusWszystkie obszaryG1
Węgorz europejskiAnguilla anguillaWszystkie obszaryG1(b)TTT
Krewetka czerwonaAristeomorpha foliaceaWszystkie obszaryG1YYY
Krewetka niebiesko-czerwonaAristeus antennatusWszystkie obszaryG1YYY
BopsBoops boops1.3, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2G2TTT
Żarłacz brunatny atlantyckiCarcharhinus plumbeusWszystkie obszaryG1
Piaskowy rekin tygrysiCarcharias taurusWszystkie obszaryG1
KewaczoCentrophorus granulosusWszystkie obszaryG1
Żarłacz olbrzymiCetorhinus maximusWszystkie obszaryG1
KoryfenaCoryphaena equiselisWszystkie obszaryG2
KoryfenaCoryphaena hippurusWszystkie obszaryG2500(d)TTT
LiksaDalatias lichaWszystkie obszaryG1
Labraks (moron)Dicentrarchus labraxWszystkie obszaryG2100TTT
Raja gładkaDipturus batisWszystkie obszaryG1
Raja ostronosaDipturus oxyrinchusWszystkie obszaryG1
Ośmiornica mała zwiniętaEledone cirrosa1.1, 1.3, 2.1, 2.2, 3.1G2TTT
Ośmiornica biała, brzegulicaEledone moschata1.3, 2.1, 2.2, 3.1G2TTT
SardelaEngraulis encrasicolusWszystkie obszaryG150YYY
SardelaEngraulis encrasicolusMorze CzarneG1TTT
Kolczak czarnyEtmopterus spinaxWszystkie obszaryG1
Kurek szaryEutrigla gurnardus2.2, 3.1G2250TTT
Rekin szary, żarłacz szaryGaleorhinus galeusWszystkie obszaryG1
PiłogonGaleus melastomusWszystkie obszaryG1
PtaszycaGymnura altavelaWszystkie obszaryG1
Siedmioszpar spiczastoglowyHeptranchias perloWszystkie obszaryG1
SześcioszparHexanchus griseusWszystkie obszaryG1
KalmaryIllex spp., Todarodes spp.Wszystkie obszaryG2TTT
Ryby mieczoweIstiophoridaeWszystkie obszaryG1TTT
OstronosIsurus oxyrinchusWszystkie obszaryG1
LamnaLamna nasusWszystkie obszaryG1
Raja piaskowaLeucoraja circularisWszystkie obszaryG1
Raja maltańskaLeucoraja melitensisWszystkie obszaryG1
Kałamarnica pospolitaLoligo vulgarisWszystkie obszaryG2TTT
Żabnica afrykańskaLophius budegassa1.1, 1.2, 1.3, 2.2, 3.1G2250TTT
ŻabnicaLophius piscatorius1.1, 1.2, 1.3, 2.2, 3.1G2250TTT
MorszczukMerluccius merlucciusWszystkie obszaryG1125YYY
BłękitekMicromesistius poutassou1.1, 3.1G2250TTT
CefalowateMugilidae1.3, 2.1, 2.2, 3.1G2
BarbataMullus barbatusWszystkie obszaryG1125YYY
BarwenaMullus surmuletusWszystkie obszaryG1125YYY
Mustel gwiaździstyMustelus asteriasWszystkie obszaryG1
Mustel siwy, siwoszMustelus mustelusWszystkie obszaryG1
Mustel śródziemnomorskiMustelus punctulatusWszystkie obszaryG1
Orleń, skrzydlak pospolityMyliobatis aquilaWszystkie obszaryG1
HomarzecNephrops norvegicusWszystkie obszaryG1YYY
OśmiornicaOctopus vulgarisWszystkie obszaryG2TTT
Rekin piaskowyOdontaspis feroxWszystkie obszaryG1
BrązoszOxynotus centrinaWszystkie obszaryG1
Morlesz szkarłatnyPagellus erythrinusWszystkie obszaryG2125TTT
Krewetka różowa głębokowodnaParapenaeus longirostrisWszystkie obszaryG1YYY
Krewetka ciepło-wodnaPenaeus kerathurus3.1G2TTT
Żarłacz błękitnyPrionace glaucaWszystkie obszaryG1
Piła drobnozębnaPristis pectinataWszystkie obszaryG1
Ryba piłaPristis pristisWszystkie obszaryG1
TurbotPsetta maximaMorze CzarneG1TTT
Ogończa fioletowaPteroplatytrygon violaceaWszystkie obszaryG1
Raja promienistaRaja asteriasWszystkie obszaryG1
Raja nabijanaRaja clavata1.3, 2.1, 2.2, 3.1G1TTT
Raja motylRaja miraletus1.3, 2.1, 2.2, 3.1G1TTT
Raja bruzdowanaRaja undulataWszystkie obszaryG1
Rhinobatos cemiculusRhinobatos cemiculusWszystkie obszaryG1
RochaRhinobatos rhinobatosWszystkie obszaryG1
Raja siwaRostroraja albaWszystkie obszaryG1
PelamidaSarda sardaWszystkie obszaryG250(d)TTT
Sardynka europejskaSardina pilchardusWszystkie obszaryG150YYY
MakreleScomber spp.Wszystkie obszaryG250TTT
Rekinek, rekinek psiScyliorhinus caniculaWszystkie obszaryG1
Rekinek panterka, rekinek plamistyScyliorhinus stellarisWszystkie obszaryG1
MątwaSepia officinalisWszystkie obszaryG2TTT
RekinySelachii(c)Wszystkie obszaryG1TTT
SolaSolea vulgaris1.2, 2.1, 3.1G1250YYY
DoradaSparus aurata1.2, 3.1G2TTT
Głowomłot tropikalnySphyrna lewiniWszystkie obszaryG1
Głowomłot olbrzymiSphyrna mokarranWszystkie obszaryG1
Sphyrna tudesSphyrna tudesWszystkie obszaryG1
Rekin młot, głowomłot pospolitySphyrna zygaenaWszystkie obszaryG1
PikareleSpicara smaris2.1, 3.1, 3.2G2100TTT
SzprotSprattus sprattusMorze CzarneG1TTT
KoleńSqualus acanthiasMorze CzarneG1TTT
KoleńSqualus acanthiasWszystkie obszaryG1
KoleńSqualus blainvilleiWszystkie obszaryG1
Anioł morski, ryna, skwatSquatina aculeataWszystkie obszaryG1
Anioł morski, ryna, skwatSquatina oculataWszystkie obszaryG1
Anioł morski, ryna, skwatSquatina squatinaWszystkie obszaryG1
Krewetka modliszkowaSquilla mantis1.3, 2.1, 2.2G2TTT
Tuńczyk białyThunnus alalungaWszystkie obszaryG2125(d)TTT
Tuńczyk niebiesko-płetwyThunnus thynnusWszystkie obszaryG1125(d)TTT
Drętwa pstraTorpedo marmorataWszystkie obszaryG1
Ostrobok śródziemnomorskiTrachurus mediterraneusWszystkie obszaryG2100TTT
Ostrobok śródziemnomorskiTrachurus mediterraneusMorze CzarneG1TTT
OstrobokTrachurus trachurusWszystkie obszaryG2100TTT
OstrobokTrachurus trachurusMorze CzarneG1TTT
Kurek czerwonyTrigla lucerna1.3, 2.2, 3.1G2TTT
MałżVeneridae2.1, 2.2G2TTT
MiecznikXiphias gladiusWszystkie obszaryG1125(d)TTT
NAFO areas
DorszGadus morhua2J 3KLG1125YYY
DorszGadus morhua3MG1125YYY
DorszGadus morhua3NOG1125YYY
DorszGadus morhua3PsG2125TTT
DorszGadus morhuaSA 1G1125YYY
SzkarłacicaGlyptocephalus cynoglossus3NOG2TTT
NiegładzicaHippoglossoides platessoides3LNOG1100YYY
NiegładzicaHippoglossoides platessoides3MG1100TTT
ŻółcicaLimanda ferruginea3LNOG2TTT
BuławikowateMacrouridaeSA 2 + 3G2250TTT
KrewetkiPandalus spp.3LG1YYY
KrewetkiPandalus spp.3MG1YYY
RajowateRaja spp.SA 3G1TTT
Halibut niebieskiReinhardtius hippoglossoides3KLMNOG1200YYY
Halibut niebieskiReinhardtius hippoglossoidesSA 1G1200YYY
ŁosośSalmo salarPodobszar ICES XIV oraz podobszar NAFO 1G1500YYY
Karmazyn mentelaSebastes mentella.SA 1G1250YYY
KarmazynySebastes spp.3LNG1
KarmazynySebastes spp.3MG150
KarmazynySebastes spp.3OG1
Gatunki daleko migrujące, Ocean Atlantycki, Indyjski i Spokojny
Tazar marunAuxis rocheiG2TTT
Żarłacz jedwabistyCarcharhinus falciformisWszystkie obszaryG1
Tunek atlantyckiEuthynnus alleteratusG2TTT
ZaglicowateIstiophoridaeG1TTT
OstronosIsurus oxyrinchusG1TTT
BonitoKatsuwonus pelamisG1TTT
Żarłacz śledziowyLamna nasusG1TTT
Żarłacz błękitnyPrionace glaucaG1TTT
PelamidaSarda sardaG1TTT
RekinySelachii(c)G1TTT
Inne koleniowateSqualiformes(c)G1TTT
Tuńczyk białyThunnus alalungaG1TTT
Tuńczyk żółto-płetwyThunnus albacaresG1TTT
OpastunThunnus obesusG1TTT
Tuńczyk błękitno-płetwyThunnus thynnusG1TTT
MiecznikXiphias gladiusG1TTT
CECAF FAO 34
Pałasz czarnyAphanopus carboMaderaG1TTT
Sardela europejskaEngraulis encrasicolusMarokoG1TTT
Krewetka natalskaFarfantepenaeus notialisWszystkie obszaryG1TTT
Pałasz ogoniastyLepidopus caudatusMauretaniaG2
Kałamarnica pospolitaLoligo vulgarisWszystkie obszaryG2TTT
MorszczukiMerluccius spp.Wszystkie obszaryG1TTT
OśmiornicaOctopus vulgarisWszystkie obszaryG1TTT
Krewetka różowa głębokowodnaParapenaeus longirostrisWszystkie obszaryG1TTT
Piła drobnozębnaPristis pectinataWszystkie obszaryG1
Ryba piłaPristis pristisWszystkie obszaryG1
Ogończa fioletowaPteroplatytrygon violaceaWszystkie obszaryG1
Inne rajowateRajidae(c)Wszystkie obszaryG1
Rhinobatos cemiculusRhinobatos cemiculusWszystkie obszaryG1
RochaRhinobatos rhinobatosWszystkie obszaryG1
Sardynka europejskaSardina pilchardusWszystkie obszaryG1TTT
Sardynela atlantyckaSardinella auritaWszystkie obszaryG1TTT
Sardynela maderskaSardinella maderensisWszystkie obszaryG1TTT
Makrela koliasScomber japonicusMaderaG1
Makrela koliasScomber japonicusWszystkie obszary z wyj. MaderyG1TTT
MątwaSepia hierreddaWszystkie obszaryG1TTT
Mątwa zwyczajnaSepia officinalisWszystkie obszaryG1TTT
RekinySelachii(c)Wszystkie obszaryG1
Anioł morski, ryna, skwatSquatina aculeataWszystkie obszaryG1
Anioł morski, ryna, skwatSquatina oculataWszystkie obszaryG1
Anioł morski, ryna, skwatSquatina squatinaWszystkie obszaryG1
OstrobokiTrachurus spp.Wszystkie obszaryG1TTT
WECAF
Lucjan czerwonyLutjanus purpureusGujana Francuska ZEE (Wyłączna Strefa Ekonomiczna)G2TTT
KrewetkaPenaeus subtilisGujana Francuska ZEE (Wyłączna Strefa Ekonomiczna)G1YYY
Inne rajowateRajidae(c)Wszystkie obszaryG1
RekinySelachii(c)Wszystkie obszaryG1
(a) Zob. rozdział III sekcja B/B1/3. pkt. 1 lit. f).

(b) Analizy wieku w przypadku węgorza europejskiego (Anguilla anguilla) należy dokonywać w przypadku przynajmniej 5 osobników w przedziałach długości mierzonej w cm. Należy przebadać przynajmniej 100 osobników w każdej jednostce zarządzania w sposób podany w rozporządzeniu (WE) nr 1100/2007, oddzielnie dla węgorza żółtego i srebrzystego.

(c) Do określenia wg gatunków zgodnie z danymi na temat wyładunku, badań lub połowów.

(d) Badania dotyczące wieku odbywają się co trzy lata (pierwszym rokiem jest 2009) i powinny być dokonywane łącznie z szacunkami wagi, dojrzałości i płci.

DODATEK  VIII

Wykaz danych przekrojowych z wyszczególnieniem charakterystyki doboru prób

TytułZmiennaCharakterystykaJednostkaNarzędzia połowowe (poziom 2 w macierzy)Poziom dezagregacji(1)Okres odniesienia
Zdolność połowowa
Liczba statkówC3Rok
GT, kW, wiek statku(2)C3Rok
Nakład połowowy
Liczba statkówB1Miesiąc
Dni na morzuZob. definicja w rozdziale IDniWszystkie narzędziaB1 i C3Miesiąc
Godziny połowu(3)GodzinyDragi i włokiA1(4)Miesiąc
Dni połowoweZob. definicja w rozdziale IDniWszystkie narzędziaWszystkie komórki(4)Miesiąc
kW * dni połowoweDragi i włokiWszystkie komórki(4)Miesiąc
GT * dni połowoweDragi i włokiWszystkie komórki(4)Miesiąc
Liczba rejsów(3)LiczbaWszystkie narzędziaWszystkie komórki(4)Miesiąc
Liczba osprzętu połowowego(3)LiczbaOsprzęt wieloraki (poziom 4)A1(4)Miesiąc
Liczba operacji połowowych(3)LiczbaOkrężniceA1(4)Miesiąc
Liczba sieci/długość(3)Liczba/metrySieciA1(4)Miesiąc
Liczba haków, liczba lin(3)LiczbaHaki i linyA1(4)Miesiąc
Liczba narzędzi pułapkowych(3)LiczbaPułapkiA1(4)Miesiąc
Czas pobytu w wodzie(3)GodzinyWszystkie narzędzia bierneA1(4)Miesiąc
Wyładunki
Wartość wyładunków ogółem i w podziale na gatunki komercyjne(5)EuroB1 i C1Miesiąc
Waga żywa wyładunków ogółem i w podziale na gatunkiTonaA1(4)Miesiąc
Ceny poszczególnych gatunków(6)Euro/kgB2 i C2Miesiąc, rok
Wskaźniki przeliczeniowe dla poszczególnych gatunkówAktualizacja roczna
(1) Poziomy dezagregacji odnoszą się do dodatku V (uwaga: punktem odniesienia dla metier lub działalności połowowej jest poziom 6 dodatku IV (1-5)).

(2) Określono w rozporządzeniu (WE) nr 26/2004.

(3) Pewne dostosowania mogą być proponowane w ramach regionalnych posiedzeń koordynacyjnych.

(4) W przypadku niektórych zmiennych, poziom dezagregacji A jest wystarczający, ponieważ ... oraz (przykład: godziny połowu), dla innych, ... oraz (na przykład dni połowowe, gdzie dwa lub więcej metier mogą występować podczas tego samego dnia połowowego i są liczone więcej niż jeden raz).

(5) W przypadku, gdy brak jest możliwości bezpośredniego zaliczenia wyładunków z jednego rejsu do metier, zaliczenie to powinno opierać się na zasadach uzgodnionych przez STECF.

(6) W miarę możliwości, dane dotyczące cen powinny być gromadzone na poziomie A1 (zob. dodatek V), w celu natychmiastowego wyliczenia wartości wyładunków na tym samym poziomie.

DODATEK  IX

Wykaz badań na morzu

Nazwa badaniaAkronimObszarOkresGłówne gatunki docelowe itd.Nakład badawczy
Dni (maksymalnie)
Morze Bałtyckie (Obszary ICES IIIb-d)
Baltic International Trawl SurveyBITS Q1

BITS Q4

IIIaS, IIIb-dpierwszy i czwarty kwartałDorsz i inne gatunki denne160
Baltic International Acoustic Survey (Autumn)BIASIIIa, IIIb-dwrzesień- październikŚledź i szprot115
Gulf of Riga Acoustic Herring SurveyGRAHSIIIdtrzeci kwartałŚledź10
Sprat Acoustic SurveySPRASIIIdmajSzprot i śledź60
Rügen Herring Larvae SurveyRHLSIIIdmarzec-czerwiecŚledź50
Morze Północne (obszary ICES IIIa, IV i VIId) oraz wschodnia Arktyka (obszary ICES I i II)
International Bottom Trawl SurveyIBTS Q1

IBTS Q3

IIIa, IVpierwszy i trzeci kwartałPlamiak, dorsz, czarniak, śledź, szprot, witlinek, makrela, okowiel315
North Sea Beam Trawl SurveyBTSIVb, IVc, VIIdtrzeci kwartałGładzica, sola65
Demersal Young Fish SurveyDYFSWybrzeża NStrzeci i czwarty kwartałGładzica, sola, krewetki145
Sole Net SurveySNSIVb, IVctrzeci kwartałSola, gładzica20
North Sea Sandeels SurveyNSSSIVa, IVbczwarty kwartałDobijakowate15
International Ecosystem Survey in the Nordic SeasASHIIamajŚledź, błękitek35
Redfish Survey in the Norwegian Sea and adjacent watersREDNORIIsierpień-wrzesieńKarmazyn35
Mackerel egg Survey (Trennial)NSMEGSIVmaj-lipiecWytwarzanie ikry makreli15
Herring Larvae surveyIHLSIV, VIIdpierwszy i trzeci kwartałLarwy śledzia, szprota45
NS Herring Acoustic SurveyNHASIIIa, IV, VIaczerwiec, lipiecŚledź, szprot105
Nephrops TVsurvey (FU 3&4)NTV3&4IIIAdrugi lub trzeci kwartałHomarzec15
Nephrops TVsurvey (FU 6)NTV6IVbwrzesieńHomarzec10
Nephrops TVsurvey (FU 7)NTV7IVadrugi lub trzeci kwartałHomarzec20
Nephrops TVsurvey (FU 8)NTV8IVbdrugi lub trzeci kwartałHomarzec10
Nephrops TVsurvey (FU 9)NTV9IVadrugi lub trzeci kwartałHomarzec10
Północny Atlantyk (Obszary ICES V-XIV i NAFO)
International Redfish Trawl and Acoustic Survey (Biennial)REDTASVa, XII, XIV; NAFO SA 1-3czerwiec/lipiecKarmazyn30
Flemish Cap Groundfish surveyFCGS3MlipiecGatunki denne35
Greenland Groundfish surveyGGSXIV, NAFO SA1październik/ listopadDorsz, karmazyn

i inne gatunki

denne

55
3LNO Groundfish surveyPLATUXA3LNOdrugi i trzeci kwartałGatunki denne55
Western IBTS 4th quarter (including Porcupine survey)IBTS Q4VIa, VII, VIII, IXaczwarty kwartałGatunki denne215
Scottish Western IBTSIBTS Q1VIa, VIIamarzecDorszowate, śledź, makrela25
ISBCBTS SeptemberISBCBTSVIIa f gwrzesieńSola, gładzica25
WCBTSVIIe BTSVIIepaździernikSola, gładzica, żabnica, złocica10
Blue whiting surveyVI, VIIpierwszy i drugi kwartałBłękitek45
International Mackerel and

Horse Mackerel Egg Survey

(Triennial)

MEGSVIa, VII, VIII, IXastyczeń-lipiecWytwarzanie ikry makreli i ostroboka310
Sardine, Anchovy Horse Mackerel Acoustic SurveyVIII, IXmarzec-kwiecień- majWskaźniki liczebności sardynki, sardeli, makreli, ostroboka95
Sardine DEPM (Triennial)VIIIc, IXadrugi i czwarty kwartałSardynka SSB i wykorzystanie

CUFES

135
Spawning/Pre spawning Herring acoustic surveyVIa, VIIa-glipiec, wrzesień, listopad, marzec, styczeńŚledź, szprot155
Biomass of AnchovyBIOMANVIIImajSardela SSB (DEP)25
Nephrops UWTV survey (offshore)UWTV (FU 11-13)VIadrugi lub trzeci kwartałHomarzec20
Nephrops UWTV Irish SeaUWTV (FU 15)VIIasierpieńHomarzec10
Nephrops UWTV survey Aran GroundsUWTV (FU 17)VIIbczerwiecHomarzec10
Nephrops UWTV survey Celtic SeaUWTV (FU 20-22)VIIg, h, jlipiecHomarzec10
Nephrops TV survey Offshore PortugalUWTV (FU 28-29)IXaczerwiecHomarzec20
Wody Morza Śródziemnego i Morza Czarnego
Mediterranean International bottom trawl surveyMEDITS37(1, 2, 3.1, 3.2)drugi i trzeci kwartałGatunki denne410
Pan-Mediterranean pelagic surveyMEDIAS37(1.1, 1.2, 2.1, 2.2, 3.1)drugi, trzeci

i czwarty

kwartał

Małe gatunki pelagiczne185
Bottom Trawl SurveyMorze Czarnedrugi i czwarty kwartałTurbot40
Pelagic Trawl SurveyMorze Czarnedrugi i czwarty kwartałSzprot i witlinek40

DODATEK  X

Wykaz danych ekonomicznych dla sektora akwakultury

Grupa zmiennychZmiennaCharakterystykaJednostkaDefinicja Statystyki strukturalne dotyczące przedsiębiorstw (SBS) wg rozporządzenia (WE) nr 2700/98Wytyczne
PrzychodyObrotyWedług gatunkówEuro12 11 0
Dotacje(1)Euro
Przychody pozostałeEuro
Koszty osoboweWynagrodzenia(2)Euro13 31 0
Wartość kalkulacyjna pracy bez wynagrodzenia(3)Euro
Koszty energiiKoszty energiiEuro20 11 0
Koszty surowcówKoszty materiału żywegoEuroSBS (13 11 0)
Koszty paszEuroSBS (13 11 0)
Koszty napraw i remontowNaprawy i remontyEuroSBS (13 11 0)
Pozostałe koszty operacyjnePozostałe koszty operacyjne(4)EuroSBS (13 11 0)
Koszty kapitalowe(5)AmortyzacjaEuroESA(6) 6.02. do 6.05.
Koszty finansowe netto(7)Euro
Koszty nadzwyczajne nettoKoszty nadzwyczajne nettoEuro
Wartość kapitału(8)Wartość aktywów ogółemEuro

Euro

43 30 0ESA 7.09. do 7.24.
NakładyNakłady netto(9)Euro

Euro

15 11 0

15 21 0

ESA 3.102. do 3.111.
Zobowiązania(10)ZobowiązaniaEuro
Ilość surowców(11)Materiał żywytona
Pasza dla rybtona
Wielkość sprzedaży(12)Wielkość sprzedażyw podziale na gatunkitona(13)
ZatrudnienieLiczba zatrudnionychw podziale na płećliczba16 11 0
Krajowy EPC (14)w podziale na płeć(15)liczba16 14 0
Liczba przedsiębiorstwLiczba przedsiębiorstwwedług kategorii wielkości, gdzie liczba zatrudnionych wynosi: (SBS 16.11.0):

1. ≤ 5

2. 6-10

3. > 10

liczba11 11 0
(1) Obejmuje płatności bezpośrednie, np. rekompensatę z tytułu zaprzestania działalności połowowej, refundacje opłaty paliwowej, lub płatności podobnych zryczałtowanych kwot rekompensat; nie obejmuje wypłat świadczeń socjalnych i pośrednich dotacji, np. obniżonej stawki celnej na nakłady takie, jak paliwo lub dotacje inwestycyjne.

(2) Łącznie z kosztami zabezpieczenia społecznego.

(3) Wybór określonej metodologii powinien być wyjaśniony przez państwo członkowskie w jego krajowym programie.

(4) Koszty opakowań zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych.

(5) Wybór określonej metodologii powinien być wyjaśniony przez państwo członkowskie w jego krajowym programie.

(6) ESA oznacza Europejski System Rachunków 1995 (rozporządzenia (WE) nr 2223/96 i (WE) nr 1267/2003, Podręcznik Eurostat ESA 1995 r.).

(7) Do wyliczenia kosztów finansowych można orientacyjnie przyjąć koszt oprocentowania kapitału; oprocentowanie krajowych pięcioletnich obligacji państwowych.

(8) Na koniec roku.

(9) Nabycie i zbycie aktywów w ciągu danego roku.

(10) Na koniec roku budżetowego.

(11) Zmienna dotycząca ilości surowców powinna być zgodna ze zmienną dotyczącą kosztów surowców.

(12) Zmienna dotycząca wielkości produkcji powinna być zgodna ze zmienną dotyczącą wartości obrotów.

(13) Wskaźniki przeliczeniowe z liczb na tony należy podać w krajowym programie.

(14) Krajowy EPC to wielkość ekwiwalentu pełnego czasu pracy szacowana na podstawie krajowej wartości progowej.

(15) Fakultatywne.

DODATEK  XI

Segmentacja sektora w przypadku gromadzenia danych dotyczących akwakultury

Techniki chowu ryb(1)Techniki chowu skorupiaków i małż(1)
Gospodarstwa rybne na lądzieKlatki
Wylęgarnie i podchowalnie(2)Wzrost w środowisku kontrolowanymMieszane(3)Klatki(4)System tratwowySystem długich sznurów z pływakamiChów "przy dnie"(5)Pozostałe
Łosoś
Pstrąg
Labraks i morlesz
Karp
Pozostałe ryby słodkowodne
Pozostałe ryby morskie
Omułek
Ostryga
Małż
Pozostałe skorupiaki i małże
(1) Należy utworzyć segmenty przedsiębiorstw według ich głównej techniki chowu.

(2) Wylęgarnie i podchowalnie określa się jako miejsca sztucznego rozmnażania i wylęgu oraz odchowu wczesnych form organizmów wodnych. Do celów statystycznych w przypadku wylęgarni bierze się pod uwagę wyłącznie produkcję zapłodnionej ikry. Pierwsze, wczesne stadia rozwoju organizmów wodnych uznaje się za produkcję podchowalni. W przypadku, gdy wylęgarnie i podchowalnie są ze sobą ściśle związane, dane statystyczne powinny odnosić się wyłącznie do wytworzonej najpóźniejszej formy młodocianej (COM(2006) 864).

(3) Określenie "mieszane" oznacza zakłady prowadzące wylęgarnie, podchowalnie oraz gospodarstwa zajmujące się wzrostem form młodocianych w kontrolowanym środowisku.

(4) Klatki określa się jako struktury zamknięte, odkryte lub zakryte, zbudowane z siatki lub innego materiału przepuszczalnego umożliwiającego naturalny przepływ wody. Mogą to być struktury unoszące się na wodzie, zawieszone bądź przymocowane do podłoża z możliwością przepływu wody od spodu (COM(2006) 864).

(5) Technika chowu przy dnie obejmuje chów skorupiaków i małż w obszarach wewnątrzpływowych (bezpośrednio na dnie lub na podniesieniu).

DODATEK  XII

Wykaz danych ekonomicznych dla sektora przemysłu przetwórczego

Grupa zmiennychZmiennaCharakterystykaJednostkaDefinicja Statystyki strukturalne dotyczące przedsiębiorstw (SBS) wg rozporządzenia (WE) nr 2700/98Wytyczne
PrzychodyObrotyEuro12 11 0
Dotacje(1)Euro
Przychody pozostałeEuro
Koszty osoboweWynagrodzenia pracowników(2)Euro13 31 0
Wartość kalkulacyjna pracy bez wynagrodzenia(3)Euro
Koszty energiiKoszty energiiEuro20 11 0SBS 13 11 0
Koszty surowcówZakup ryb i innych surowców do produkcjiEuroSBS 13 11 0
Pozostałe koszty operacyjnePozostałe koszty operacyjne(4)EuroSBS 13 11 0
Koszty kapitałowe(5)AmortyzacjaEuroESA(6) 6.02. do 6.05.
Koszty finansowe netto(7)Euro
Koszty nadzwyczajne nettoKoszty nadzwyczajne nettoEuro
Wartość kapitału(8)Wartość aktywów ogółemEuro43 30 0ESA 7.09 do 7.24
Nakłady nettoNakłady netto(9)Euro15 11 0

15 21 0

ESA 3.102. do 3.111.
Zobowiązania (10)ZobowiązaniaEuro
ZatrudnienieLiczba zatrudnionychW podziale na płećLiczba16 11 0
Krajowy EPC(11)W podziale na płeć(12)Liczba16 14 0
Liczba przedsiębiorstwLiczba przedsiębiorstwWedług kategorii wielkości, gdzie liczba zatrudnionych wynosi: (SBS 16.11.0):

1. ≤ 10

2. 11-49

3. 50-249

4. > 250

Liczba11 11 0
(1) Obejmuje płatności bezpośrednie. Nie obejmuje płatności z tytułu świadczeń socjalnych i dotacji pośrednich.

(2) Łącznie z kosztami zabezpieczenia społecznego.

(3) Wybór określonej metodologii powinien być wyjaśniony przez państwo członkowskie w jego krajowym programie.

(4) Koszty opakowań zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych.

(5) Wybór określonej metodologii należy wyjaśnić w krajowym programie.

(6) ESA oznacza Europejski System Rachunków 1995 (rozporządzenie (WE) nr 2223/96, rozporządzenie (WE) nr 1267/2003, podręcznik Eurostat ESA 1995 r.).

(7) Do wyliczenia kosztów finansowych można orientacyjnie przyjąć koszt oprocentowania kapitału; oprocentowanie krajowych pięcioletnich obligacji państwowych.

(8) Łączna wartość wszystkich nakładów netto w przedsiębiorstwie narastająco na koniec roku.

(9) Nabycie i zbycie aktywów w ciągu danego roku.

(10) Na koniec roku.

(11) Należy stosować metodologię omówioną w sprawozdaniu dotyczącym badania FISH/2005/14, LEI WAGENINGENUR Coordinator, 2006. Calculation of labour including full-time equivalent (FTE) in fisheries Study No FISH/2005/14, 142 (Obliczenie zatrudnienia, łącznie z ekwiwalentem pełnego czasu pracy (EPC) w rybołówstwie).

(12) Fakultatywne.

DODATEK  XIII

Definicje wskaźników środowiskowych mierzących oddziaływanie rybołówstwa na ekosystem morski

Kod specyfikacjiWskaźnik(a)DefinicjaWymagane danePoziom dokładności
1Stan zachowania gatunków rybWskaźnik różnorodności biologicznej, który ma umożliwić syntetyczne ujęcie i ocenę tendencji w zakresie różnorodności biologicznej wrażliwych gatunków ryb oraz prezentowanie tych tendencji.Gatunki, długość i liczebność - z niezależnych od rybołówstwa badań dla odpowiedniego regionu morskiego. W celu zapewnienia dokładności tego wskaźnika konieczne jest, aby wszystkie gatunki uwzględniane przy jego obliczaniu były konsekwentnie i wiarygodnie identyfikowane. Połowy badawcze powinny być dokładnie posortowane (nie powinny być pobierane podpróby) w celu zapewnienia, że zarejestrowane są wszystkie osobniki należące do wszystkich gatunków uwzględnianych przy obliczaniu tego wskaźnika, natomiast przy pomiarach długości dopuszcza się pobieranie podprób w przypadku, gdy jest to odpowiednio uzasadnione.Badanie powinno obejmować największą część regionu morskiego w najdłuższym możliwym okresie. Wskaźnik będzie charakterystyczny dla danego badania. Metody te wymagają przeprowadzania badań w cyklu rocznym na tym samym obszarze, z wykorzystaniem standardowego narzędzia połowowego.
2Odsetek ryb dużychWskaźnik określający udział procentowy ryb dużych w skupiskach wagowo, odzwierciedlający strukturę wymiarów oraz przebieg życia ławicy ryb.
3Średnia maksymalna długości rybWskaźnik określający przebieg życia ławicy ryb.
4Wymiary w okresie dojrzewania eksploatowanych gatunków rybWskaźnik określający potencjalne skutki genetyczne odławiania eksploatowanych populacji.Indywidualne pomiary dotyczące wieku, długości, płci i dojrzałości - z niezależnych od rybołówstwa badań dla odpowiedniego regionu morskiego.Przynajmniej 100 osobników w kategorii wiekowej, natomiast większa liczba ryb podniesie skuteczność tego wskaźnika.
5Rozmieszczenie działalności połowowejWskaźnik zakresu przestrzennego działalności połowowej. Byłby podawany łącznie ze wskaźnikiem "Agregacja działalności połowowej".Dane dotyczące położenia i rejestracji statków - na podstawie VMS

Dostępne w ciągu dwóch miesięcy od otrzymania raportów o pozycji, z uwzględnieniem powiązania wszystkich pozycji z poziomem 6 klasyfikacji metier (zob. dodatek IV (1-5)). Nie dotyczy to statków o długości poniżej 15 m.

Preferowane są raporty o pozycji przekazywane co pół godziny.
6Agregacja działalności połowowejWskaźnik zakresu agregacji działalności połowowej. Byłby podawany łącznie ze wskaźnikiem "Rozmieszczenie działalności połowowej".
7Obszary nienaruszone przez ruchome denne narzędzia połowoweWskaźnik określający obszar dna morskiego, na którym w ostatnim roku nie była prowadzona eksploatacja przy pomocy ruchomych dennych narzędzi połowowych. Reaguje na zmiany w rozmieszczeniu działalności połowowej - prowadzonej przy pomocy tego rodzaju narzędzi - wynikające z kontroli połowów, kontroli nakładu połowowego lub środków technicznych (łącznie z Morskimi Obszarami Chronionymi utworzonymi w ślad za przepisami ochronnymi) oraz z rozwoju innej działalności człowieka, która wypiera działalność połowową (np. farmy wiatrowe).
8Wskaźniki odrzutu w przypadku gatunków eksploatowanych w celach komercyjnychWskaźnik poziomu odrzutów w przypadku gatunków eksploatowanych w celach komercyjnych, w stosunku do wyładunków.Gatunki, długość i liczebność połowów i odrzutów w oparciu odpowiednio o dzienniki pokładowe i rejsy obserwatorów, przetworzone oddzielnie. Dane powiązane z poziomem 6 klasyfikacji metier (zob. dodatek IV (1-5)).Określony w niniejszym programie wspólnotowym w odniesieniu do odrzutów
9Wydajność paliwa w połowach rybWskaźnik określający zależność pomiędzy zużyciem paliwa i wartością wyładowanego połowu. Będzie stanowić źródło informacji na temat kształtowania się wydajności paliwa w różnych dziedzinach rybołówstwa.Wartość wyładunków i cen paliwa. Wartość wyładunków liczona jako iloczyn wyładunków i cen poszczególnych gatunków. Koszt paliwa określony w sposób podany w niniejszym programie wspólnotowym. Wskaźnik jest liczony dla każdego klastra połowowego zdefiniowanego na poziomie 6 klasyfikacji metier (zob. dodatek IV (1-5)) w podziale na regiony, kwartały i lata.Określony w niniejszym programie wspólnotowym
(a) Zob. dokument roboczy służb Komisji (SEC 2008/449) w odniesieniu do charakterystyki i sposobu obliczania wskaźników.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.