Decyzja 2005/101/WE przyjmująca na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG wykaz terenów mających znaczenie dla Wspólnoty składających się na borealny region biogeograficzny

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2005.40.1

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lutego 2005 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 13 stycznia 2005 r.
przyjmująca na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG wykaz terenów mających znaczenie dla Wspólnoty składających się na borealny region biogeograficzny

(notyfikowana jako dokument nr C(2004) 5462)

(2005/101/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 11 lutego 2005 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory(1), w szczególności jej akapit trzeci art. 4 ust. 2,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Borealny region biogeograficzny, o którym mowa w art. 1 lit. c) ppkt iii) dyrektywy 92/43/EWG, zawiera części terytoriów: Finlandii, Szwecji, Litwy oraz terytorium Estonii i Łotwy, wymienionych w mapie biogeograficznej zatwierdzonej 23 października 2000 r. przez Komitet Siedliskowy powołany na mocy art. 20 dyrektywy.

(2) Niniejsza decyzja nie dotyczy terytoriów Państw Członkowskich, które przystąpiły do Wspólnoty Europejskiej dnia 1 maja 2004 r. Państwa te zaczęły przekazywać Komisji swoje propozycje dotyczące wspomnianych terenów w dniu swego przystąpienia. W związku z powyższym, Komisja nie ma możliwości włączenia informacji z tych Państw Członkowskich do niniejszego, wstępnego wykazu terenów mających znaczenie dla Wspólnoty w rozumieniu dyrektywy 92/43/EWG. Dane te będą przedmiotem decyzji Komisji w przyszłości, kiedy zostaną zebrane wszystkie stosowne informacje oraz kiedy zostanie dokonana dogłębna naukowa ocena propozycji Państw Członkowskich dotyczących wspomnianych terenów.

(3) Ponadto, w kontekście procesu zapoczątkowanego w 1995 r., koniecznym jest poczynienie postępów w tworzeniu sieci Natura 2000, która jest podstawowym elementem ochrony różnorodności biologicznej we Wspólnocie Europejskiej.

(4) Na potrzeby borealnego regionu biogeograficznego, wykaz terenów zaproponowanych jako tereny mające znaczenie dla Wspólnoty w rozumieniu art. 1 dyrektywy 92/43/EWG został przekazany Komisji przez Finlandię i Szwecję w okresie pomiędzy styczniem 2003 r. a sierpniem 2004 r., zgodnie z art. 4 ust. 1 dyrektywy.

(5) Do wykazów zaproponowanych terenów dołączone były informacje dotyczące każdego terenu, dostarczone na formularzach przyjętych decyzją Komisji 97/266/EWG z dnia 18 grudnia 1996 r. dotyczącą formularza zawierającego informacje o terenach proponowanych jako tereny Natura 2000(2).

(6) Powyższe informacje zawierają najnowszą i ostateczną mapę danego terenu przekazaną przez dane Państwo Członkowskie, nazwę terenu, jego położenie i rozmiar oraz dane otrzymane w wyniku zastosowania kryteriów wymienionych w załączniku III do dyrektywy 92/43/EWG.

(7) Wykaz terenów wybranych jako tereny mające znaczenie dla Wspólnoty powinien być przyjęty na podstawie projektu przygotowanego przez Komisję w porozumieniu z każdym z zainteresowanych Państw Członkowskich, wskazując także tereny będące schronieniem dla priorytetowych typów siedlisk przyrodniczych lub dla priorytetowych gatunków.

(8) Wiedza o istnieniu i rozmieszczeniu typów siedlisk przyrodniczych i gatunków jest stale rozwijana w wyniku nadzoru prowadzonego zgodnie z art. 11 dyrektywy 92/43/EWG. W związku z powyższym ocena i wybór terenów na szczeblu Wspólnoty jest dokonywana w oparciu o najlepsze obecnie dostępne informacje.

(9) Zgodnie z przyjętym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, "aby opracować projekt wykazu terenów mających znaczenie dla Wspólnoty mogący prowadzić do utworzenia spójnej europejskiej sieci ekologicznej specjalnych obszarów objętych ochroną, Komisja musi dysponować wyczerpującym wykazem terenów, które na szczeblu krajowym mają istotne znaczenie ekologiczne z punktu widzenia celu dyrektywy dotyczącego ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. (...) Ponadto tylko w ten sposób może zostać zrealizowany cel określony w pierwszym akapicie art. 3 ust. 1 dyrektywy, a dotyczący zachowania lub odbudowy do właściwego stanu ochrony typów siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków w ich naturalnym zasięgu, który może przekraczać granicę jednego lub kilku Państw Członkowskich".(3)

(10) Z dostępnych informacji oraz wspólnej oceny dokonanej w ramach seminariów biogeograficznych przygotowywanych przez Europejskie Centrum Tematyczne ds. Ochrony Przyrody i Różnorodności Biologicznej, a także z dwustronnych spotkań z Państwami Członkowskimi, wynika, że niektóre spośród Państw Członkowskich nie zaproponowały wystarczającej liczby terenów w celu spełnienia wymagań określonych w dyrektywie 92/43/EWG dla typów siedlisk przyrodniczych i gatunków. Dlatego też, dla tych typów siedlisk i gatunków, które zostały wymienione w załączniku 2 do niniejszej decyzji nie można stwierdzić kompletności sieci. Biorąc jednak pod uwagę opóźnienie w otrzymywaniu informacji i osiągnięciu porozumienia z Państwami Członkowskimi, Komisja uznała, że powinna przyjąć wstępny wykaz terenów, który będzie musiał zostać uaktualniony zgodnie z przepisami art. 4 dyrektywy 92/43/EWG dotyczącymi typów siedlisk i gatunków wymienionych w załączniku 2 do niniejszej decyzji, dla których wskazane Państwo Członkowskie nie zaproponowało wystarczającej ilości terenów zgodnie z wymaganiami dyrektywy 92/43/EWG.

(11) Zważywszy, że wiedza o istnieniu i rozmieszczeniu typów siedlisk przyrodniczych wymienionych w załączniku I do wspomnianej dyrektywy oraz gatunków wymienionych w załączniku II do wspomnianej dyrektywy, występujących zarówno w morskich wodach terytorialnych jak i w wodach będących poza wodami terytorialnymi, a znajdującymi się pod jurysdykcją krajową, pozostaje niepełna, nie można stwierdzić ani kompletności ani niekompletności sieci tych gatunków i siedlisk. Odpowiednie typy siedlisk i gatunki są wymienione w załączniku 3 do niniejszej decyzji. W związku z powyższym Komisja uznała, że wstępny wykaz zostanie w razie potrzeby skorygowany dla różnych typów siedlisk i dla gatunków wymienionych w załączniku 3 do niniejszej decyzji zgodnie z przepisami art. 4 dyrektywy 92/43/EWG.

(12) Załącznik 3 do niniejszej decyzji wymienia także inne typy siedlisk będące przedmiotem badań naukowych zawarte w załączniku I do wspomnianej dyrektywy oraz inne gatunki zawarte w załączniku II do wspomnianej dyrektywy.

(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu Siedliskowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Wykaz zawarty w załączniku 1 do niniejszej decyzji stanowi wstępny wykaz terenów mających znaczenie dla Wspólnoty składających się na borealny region biogeograficzny zgodnie z trzecim akapitem art. 4 ust. 2 dyrektywy 92/43/EWG.

Niniejszy wykaz zostanie uaktualniony w świetle dalszych propozycji Państw Członkowskich dotyczących pewnych typów siedlisk i gatunków wymienionych w załącznikach 2 i 3 do niniejszej decyzji zgodnie z art. 4 dyrektywy 92/43/EWG.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 stycznia 2005 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 206 z 22.7.1992, str. 7. Dyrektywa ostatnio zmieniona Aktem Przystąpienia z 2003 r.

(2) Dz.U. L 107 z 24.4.1997, str. 1.

(3) Wyrok z dnia 11 września 2001 r., w sprawie nr C-71/99, Komisja przeciwko Niemcom, Zb.Orz. 2001, str. I-5811, punkty 27 - 28.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

Wstępny wykaz terenów mających znaczenie dla Wspólnoty składających się na borealny region biogeograficzny

Dane na temat każdego terenu mającego znaczenie dla Wspólnoty (TZW) zostały dostarczone w formularzu Natura 2000, zawierającym również odpowiednią mapę terenu. Dane te zostały przekazane przez właściwe władze krajowe zgodnie z drugim akapitem art. 4 ust. 1 (z wyjątkiem typów siedlisk i gatunków wymienionych w załączniku 2 do niniejszej decyzji).

Poniższa tabela zawiera następujące informacje:

A: kod TZW składający się z dziewięciu znaków, z których pierwsze dwa są kodem ISO właściwym dla każdego Państwa Członkowskiego;

B: nazwa TZW;

C: * = obecność na danym TZW co najmniej jednego priorytetowego typu siedlisk i/lub priorytetowego gatunku w rozumieniu art. 1 dyrektywy 92/43/EWG;

D: powierzchnia TZW w hektarach lub długość TZW w km;

E: współrzędne geograficzne TZW (szerokość i długość geograficzna).

Wszystkie informacje podane w poniższym wykazie wspólnotowym zostały sporządzone w oparciu o dane zaproponowane, przesłane i zatwierdzone przez Finlandię i Szwecję.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

ZAŁĄCZNIK  2

Wykaz typów siedlisk i gatunków, dla których Komisja nie może stwierdzić kompletności sieci

ZAŁĄCZNIK  3

Wykaz typów siedlisk i gatunków, dla których nie można stwierdzić ani kompletności ani niekompletności sieci

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.