Decyzja 2006/613/WE przyjmująca na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG wykaz terenów śródziemnomorskiego regionu biogeograficznego, mających znaczenie dla Wspólnoty

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2006.259.1

Akt utracił moc
Wersja od: 21 września 2006 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 19 lipca 2006 r.
przyjmująca na mocy dyrektywy Rady 92/43/EWG wykaz terenów śródziemnomorskiego regionu biogeograficznego, mających znaczenie dla Wspólnoty

(notyfikowana jako dokument nr C(2006) 3261)

(2006/613/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 21 września 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory(1), w szczególności jej art. 4 ust. 2 akapit trzeci,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Śródziemnomorski region biogeograficzny, o którym mowa w art. 1 lit. c) pkt iii) dyrektywy 92/43/EWG, obejmuje terytorium Grecji, Malty i Cypru, zgodnie z art. 1 Protokołu nr 10 do Aktu przystąpienia z 2003 r. oraz części terytoriów Francji, Włoch, Portugalii, Hiszpanii i, zgodnie z art. 299 ust. 4) Traktatu, Zjednoczone Królestwo, wymienione w mapie biogeograficznej zatwierdzonej dnia 23 października 2000 r. przez Komitet powołany na mocy art. 20 dyrektywy, zwany dalej "Komitetem Siedliskowym".

(2) Niniejsza decyzja nie obejmuje terytoriów państw członkowskich, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. Wspomniane państwa członkowskie zaczęły przekazywać Komisji swoje propozycje terenów po przystąpieniu do UE. W związku z powyższym Komisja nie miała jeszcze możliwości włączenia informacji z tych państw członkowskich do niniejszego, wstępnego wykazu terenów mających znaczenie dla Wspólnoty w rozumieniu dyrektywy 92/43/EWG. Dane te będą przedmiotem decyzji Komisji w przyszłości, kiedy zostaną zebrane wszystkie stosowne informacje oraz kiedy zostanie dokonana dogłębna naukowa ocena propozycji państw członkowskich, dotyczących wspomnianych terenów.

(3) Ponadto, w kontekście procesu zapoczątkowanego w 1995 r., konieczne jest poczynienie postępów w tworzeniu sieci Natura 2000, która jest podstawowym elementem ochrony różnorodności biologicznej we Wspólnocie.

(4) Na potrzeby śródziemnomorskiego regionu biogeograficznego, wykaz terenów zaproponowanych jako tereny mające znaczenie dla Wspólnoty w rozumieniu art. 1 dyrektywy 92/43/EWG został przekazany Komisji przez Francję, Grecję, Włochy, Portugalię, Hiszpanię i Zjednoczone Królestwo w okresie pomiędzy styczniem 2003 r. a marcem 2006 r., zgodnie z art. 4 ust. 1 dyrektywy 92/43/EWG.

(5) Do wykazów zaproponowanych terenów dołączone były informacje dotyczące każdego terenu, dostarczone na formularzach przyjętych decyzją Komisji 97/266/WE z dnia 18 grudnia 1996 r. dotyczącą formularza zawierającego informacje o terenach proponowanych jako tereny Natura 2000(2).

(6) Powyższe informacje zawierają najnowszą i ostateczną mapę danego terenu, przekazaną przez dane państwo członkowskie, nazwę terenu, jego położenie i rozmiar oraz dane otrzymane w wyniku zastosowania kryteriów wymienionych w załączniku III do dyrektywy 92/43/EWG.

(7) Wykaz terenów wybranych jako tereny mające znaczenie dla Wspólnoty powinien być przyjęty na podstawie projektu przygotowanego przez Komisję w porozumieniu z każdym z zainteresowanych państw członkowskich, który wskazuje również tereny, na których występują typy siedlisk przyrodniczych o znaczeniu priorytetowym lub gatunki o znaczeniu priorytetowym.

(8) Wiedza o istnieniu i rozmieszczeniu typów siedlisk przyrodniczych i gatunków jest stale rozwijana w wyniku nadzoru prowadzonego zgodnie z art. 11 dyrektywy 92/43/EWG. W związku z powyższym ocena i wybór terenów na szczeblu Wspólnoty jest dokonywana na podstawie najlepszych obecnie dostępnych informacji.

(9) Zgodnie z przyjętym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, "aby opracować projekt wykazu terenów mających znaczenie dla Wspólnoty mogący prowadzić do utworzenia spójnej europejskiej sieci ekologicznej specjalnych obszarów objętych ochroną, Komisja musi dysponować wyczerpującym wykazem terenów, które na szczeblu krajowym mają istotne znaczenie ekologiczne z punktu widzenia celu dyrektywy dotyczącego ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory. (...) Ponadto tylko w ten sposób może zostać zrealizowany cel określony w pierwszym akapicie art. 3 ust. 1 dyrektywy, dotyczący zachowania lub odbudowy do właściwego stanu ochrony typów siedlisk przyrodniczych oraz siedlisk gatunków w ich naturalnym zasięgu, który może przekraczać granicę jednego lub kilku państw członkowskich."(3).

(10) Z dostępnych informacji oraz wspólnej oceny dokonanej w ramach seminariów biogeograficznych przygotowywanych przez Europejskie Centrum Tematyczne ds. Ochrony Przyrody i Różnorodności Biologicznej, a także z dwustronnych spotkań z państwami członkowskimi wynika, że niektóre spośród państw członkowskich nie zaproponowały wystarczającej liczby terenów w celu spełnienia wymagań określonych w dyrektywie 92/43/EWG dla typów siedlisk przyrodniczych i gatunków. W związku z tym dla tych typów siedlisk i gatunków nie można uznać sieci za kompletną. Biorąc pod uwagę opóźnienie w otrzymywaniu informacji i osiągnięciu porozumienia z państwami członkowskimi, należy przyjąć wstępny wykaz terenów, który będzie musiał zostać uaktualniony zgodnie z art. 4 dyrektywy 92/43/EWG dla tych typów siedlisk i gatunków wymienionych w załączniku 2 do niniejszej decyzji, dla których wskazane państwa członkowskie nie zaproponowały wystarczającej liczby terenów zgodnie z wymaganiami dyrektywy 92/43/EWG.

(11) Zważywszy, że wiedza o istnieniu i rozmieszczeniu typów siedlisk przyrodniczych wymienionych w załączniku I oraz gatunków wymienionych w załączniku II do dyrektywy 92/43/EWG, występujących zarówno w morskich wodach terytorialnych, jak i w wodach będących poza wodami terytorialnymi, a znajdującymi się pod jurysdykcją krajową, pozostaje niepełna, nie można stwierdzić ani kompletności, ani niekompletności sieci dotyczącej tych gatunków i siedlisk. Odpowiednie typy siedlisk i gatunki są wymienione w załączniku 3 do niniejszej decyzji. W razie potrzeby należy zatem uaktualnić wstępny wykaz dla różnych typów siedlisk i gatunków wymienionych w załączniku 3 do niniejszej decyzji, zgodnie z przepisami art. 4 dyrektywy 92/43/EWG.

(12) Załącznik 3 do niniejszej decyzji wymienia także inne typy siedlisk wymienione w załączniku I do wspomnianej dyrektywy oraz inne gatunki wymienione w załączniku II do wspomnianej dyrektywy, które są przedmiotem analiz naukowych.

(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu Siedliskowego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ :

Artykuł  1

Wykaz zawarty w załączniku 1 do niniejszej decyzji stanowi wstępny wykaz terenów mających znaczenie dla Wspólnoty, składających się na śródziemnomorski region biogeograficzny zgodnie z art. 4 ust. 2 akapit trzeci dyrektywy 92/43/EWG.

Niniejszy wykaz zostanie uaktualniony w świetle dalszych propozycji państw członkowskich dotyczących pewnych typów siedlisk i gatunków wymienionych w załącznikach 2 i 3 do niniejszej decyzji, zgodnie z art. 4 dyrektywy 92/43/EWG.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 lipca 2006 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 206 z 22.7.1992, str. 7. Dyrektywa ostatnio zmieniona rozporządzeniem (WE) nr 1882/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 284 z 31.10.2003, str. 1).

(2) Dz.U. L 107 z 24.4.1997, str. 1.

(3) Wyrok z dnia 11 września 2001 r. w sprawie C-71/99.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

Wstępny wykaz terenów śródziemnomorskiego regionu biogeograficznego, mających znaczenie dla Wspólnoty

Dane na temat każdego terenu mającego znaczenie dla Wspólnoty (TZW) zostały dostarczone na formularzu Natura 2000, zawierającym również odpowiednią mapę terenu. Dane te zostały przekazane przez właściwe władze krajowe zgodnie z art. 4 ust. 1 akapit drugi (z wyjątkiem typów siedlisk i gatunków wymienionych w załączniku 2 do niniejszej decyzji).

Poniższa tabela zawiera następujące informacje:

A: kod TZW składający się z dziewięciu znaków, z których pierwsze dwa stanowią kod ISO właściwy dla każdego państwa członkowskiego;

B: nazwa TZW;

C: * = obecność na danym TZW co najmniej jednego priorytetowego typu siedlisk i/lub priorytetowego gatunku w rozumieniu art. 1 dyrektywy 92/43/EWG;

D: powierzchnia TZW w hektarach lub długość TZW w km;

E: współrzędne geograficzne TZW (szerokość i długość geograficzna).

Wszelkie informacje podane w poniższym wykazie wspólnotowym są oparte na danych przedstawionych, przekazanych i potwierdzonych przez Hiszpanię, Francję, Grecję, Włochy, Portugalię i Zjednoczone Królestwo.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

ZAŁĄCZNIK  2

Wykaz typów siedlisk i gatunków, dla których Komisja nie może stwierdzić kompletności sieci

Typ siedlisk/gatunki niewystarczająco objęte sieciąZainteresowane państwo członkowskie
TYPY SIEDLISK
1120*Łąki podwodne utworzone przez Posidonia (Posidonion oceanicae)ES
1130EstuariaPT
1330Atlantyckie słone łąki (Glauco-Puccinellietalia maritimae)PT
1520*Iberyjskie stepy gipsowe (Gypsophiletalia)ES
2110Inicjalne wydmy wędrująceFR
2170Wydmy z Salix arenariaPT
2260Cisto-Lavenduletalia, wydmowe zarośla twardolistnePT
2270*Wydmy porośnięte Pinus pinea i/lub Pinus pinasterES
3120Wody oligotroficzne, zawierające bardzo niewiele składników mineralnych Isoetes spp, na zachodniośródziemnomorskich piaszczystych równinachPT
3140Twarde oligomezotroficzne wody z roślinnością bentosową formacji, tzw. "łąki" ramienicowe (Chara spp.)FR
3150Naturalne jeziora eutroficzne z roślinnością typu Magnopotamion lub HydrocharitionFR
3170*Okresowe stawy obszaru śródziemnomorskiegoFR
3250Stale płynące rzeki obszaru śródziemnomorskiego z Glaucium flavumFR
6510Nizinne łąki kośne (Alopecurus pratensis, Sanguisorba officinalis)ES
7220*Petryfikujące źródła tufowe z formacją (Cratoneurion)FR
9120Atlantyckie acydofilne lasy bukowe z Ilex i czasami również z Taxus w podszyciu (Quercion robori-petraeae lub Ilici-Fagenion)FR
9180*Lasy Tilio-Acerion na stromych zboczach, piargach i urwiskachFR
91E0*Lasy aluwialne z Alnus glutinosa oraz Fraxinus excelsior (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae)ES
9260Lasy z Castanea sativaFR
92D0Ciepłe, śródziemnomorskie lasy nadrzeczne (Nerio-Tamaricetea oraz Securinegion tinctoriae)ES
9320Lasy z Olea oraz CeratoniaFR
9330Lasy z Quercus suberFR
9530*(Sub-) Śródziemnomorskie lasy sosnowe z endemiczną sosną czarnąES, FR
GATUNEK
1024Geomalacus maculosusPT
1029Margaritifera margaritiferaPT
1032Unio crassusFR, PT
1037Ophiogomphus ceciliaPT
1041Oxygastra curtisiiPT
1044Coenagrion mercurialePT
1046Gomphus grasliniiFR
1074Eriogaster cataxFR
1083Lucanus cervusFR
1088Cerambyx cerdoPT
1095Petromyzon marinusFR, PT
1096Lampetra planeriPT
1099Lampetra fluviatilisFR, PT
1102Alosa alosaFR, PT
1103Alosa fallaxES, FR, PT
1117*Ladigesocypris ghigiiGR
1133Anaecypris hispanicaPT
1138Barbus meridionalisES, FR
1142Barbus comizaPT
1149Cobitis taeniaFR
1166Triturus cristatusFR
1217Testudo hermanniES
1220Emys orbicularisFR
1221Mauremys leprosaFR
1298Vipera ursiniiFR
1303Rhinolophus hipposiderosFR
1304Rhinolophus ferrumequinumFR
1305Rhinolophus euryaleFR
1310Miniopterus schreibersiFR
1316Myotis capacciniiFR
1321Myotis emarginatusFR
1324Myotis myotisFR, PT
1352*Canis lupusPT
1356Mustela lutreolaES
1362*Lynx pardinuPT
1388*Bryoerythrophyllum campylocarpumPT
1549*Ononis hackeliiPT
1595*Tuberaria majorPT
1643*Limonium strictissimumFR
1726Linaria algarvianaPT
1742Plantago algarbiensisPT
1788Leuzea longifoliaPT
1862Narcissus cyclamineusPT
1892Holcus setiglumis duriensisPT
1902Cypripedium calceolusFR

ZAŁĄCZNIK  3

Wykaz typów siedlisk i gatunków wymagających dalszych wyjaśnień w odniesieniu do środowiska morskiego

Typy siedlisk/gatunki wymagające dalszych wyjaśnień
TYPY SIEDLISK
1110Piaszczyste wybrzeża, które są nieco przykryte wodą morską przez cały czas
1170Rafy
8330Zalane lub częściowo zalane jaskinie morskie
GATUNEK
1095Petromyzon marinus
1103Alosa fallax
1224*Caretta caretta
1349Tursiops truncatus
1351Phocoena phocoena
1366*Monachus monachus
Typy siedlisk i gatunki w zależności od postępów wiedzy naukowej
Typy siedlisk/gatunki w zależności od postępów wiedzy naukowejZainteresowane państwo członkowskie
TYPY SIEDLISK
1130EstuariaES
5320Niskie formacje wilczomleczów w pobliżu klifówGR
6310Twardolistne spasane lasy z Quercus spp.GR
7110*Czynne, żywe torfowiska wysokieES
7130Torfowiska wierzchowinowe (*jeżeli czynne)GR
7140Torfowiska przejściowe i trzęsawiskaES
7220*Petryfikujące źródła tufowe z formacją (Cratoneurion)GR
8220Roślinność szczelin na skalnych zboczach o podłożu krzemianowymGR
8230Pionierska roślinność na powierzchniach skalnych o podłożu krzemianowym (Sedo-Scleranthion lub Sedo albi-Veronicion dillenii)GR
9170Lasy grądowe z Galio-CarpinetumGR
9280Lasy z Quercus frainettoGR
92A0Lasy galeriowe z Salix alba oraz Populus albaGR
9580*Śródziemnomorskie lasy z Taxus baccataGR
GATUNEK
1032Unio crassusGR
1036Macromia splendensPT
1043Lindenia tetraphyllaGR
1046Gomphus grasliniiPT
1092Austropotamobius pallipesPT
1098Eudontomyzon spp.GR
1099Lampetra fluviatilisIT
1103Alosa fallaxGR, IT, PT
1121Scardinius graecusGR
1132Leuciscus lucumonisIT
1136Rutilus rubilioIT
1137Barbus plebejusIT, GR
1149Cobitis taeniaGR, PT
1152Aphanius fasciatusGR
1156Padogobius nigricansIT
1163Cottus gobioIT
1180Hydromantes geneiIT
1184Hydromantes imperialisIT
1224*Caretta carettaGR
1296*Macrovipera schweizeriGR
1306Rhinolophus blasiiGR
1323Myotis bechsteiniIT
1356Mustela lutreola ES
1362*Lynx pardinus PT
1371Rupicapra rupicapra balcanica GR
1543Astragalus algarbiensis PT
1860Narcissus fernandesii PT

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.