Przepisy dotyczące archiwów historycznych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2005.289.12

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 listopada 2005 r.

Przepisy dotyczące archiwów historycznych

przyjęte przez Komitet Zarządzający Banku dnia 7 października 2005 r.

(2005/C 289/07)

(Dz.U.UE C z dnia 22 listopada 2005 r.)

Europejski Bank Inwestycyjny, mając na uwadze, co następuje:

jest on instytucją finansową, której właścicielami są Państwa Członkowskie Unii Europejskiej;

jego zadaniem jest, zgodnie z artykułem 267 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, przyczynianie się, poprzez odwołanie się do rynku kapitałowego i zasobów własnych, do zrównoważonego i stałego rozwoju wspólnego rynku w interesie Wspólnoty;

w tym celu Bank, nie dążąc do osiągania zysków, udziela pożyczek i gwarancji, które sprzyjają finansowaniu projektów inwestycyjnych we wszystkich sektorach gospodarki;

jest zaangażowany w aktywną politykę informacyjną i będzie nadal intensyfikować wysiłki w celu dostarczenia opinii publicznej ogólnych informacji na temat swojej działalności, polityk i praktyk;

przyznaje, że, zgodnie z zasadami dobrego zarządzania stosującymi się do instytucji i organów Wspólnot, łącznie z samym Bankiem, dokumenty powinny być udostępnione publicznie w możliwie najszerszym zakresie, a ewentualna odmowa dostępu do dokumentów powinna być uzasadniona odniesieniem do określonych z góry przepisów;

oraz mając na uwadze, że

w 1997 r., a następnie w 2002 r. Bank opublikował przepisy dotyczące publicznego dostępu do jego dokumentów, które obecnie są w trakcie przeglądu,

przyjmuje następujące przepisy dotyczące archiwów historycznych:

Artykuł  1

Zakres

Bank otworzy swoje archiwa historyczne dla dostępu publicznego na zasadach określonych w niniejszych przepisach, po upływie okresu 30 lat począwszy od daty utworzenia danego dokumentu.

Do celów niniejszych przepisów "archiwa" oznaczają dokumenty wszelkiego rodzaju bez względu na nośnik, które zostały sporządzone lub otrzymane przez Bank lub jego pracowników w wykonywaniu obowiązków mających związek z działalnością Banku.

"Archiwa historyczne" EBI składają się z tej części archiwów EBI, która została przeznaczona do stałego przechowywania w Archiwach Historycznych Unii Europejskiej we Florencji.

Artykuł  2

Procedura

Dokumenty, które mają 30 lat i są przechowywane w zbiorach EBI, zostaną poddane procesowi wstępnej segregacji w celu oddzielenia tych dokumentów, które są przeznaczone do przechowywania, od dokumentów nie mających żadnej wartości administracyjnej ani historycznej.

Akta w archiwach historycznych zostaną oznaczone jako "poufne EBI" i dostęp do nich będzie ograniczony dopóty, dopóki nie zostaną ujawnione.

W wypadku dokumentów dotyczących stron trzecich, będą one uważane za nadal podlegające wyjątkom określonym w przepisach EBI o dostępie do dokumentów. W tym wypadku te wyjątki mogą nadal stosować się do całości lub części danego dokumentu po upływie okresu 30 lat, jeżeli zostały spełnione odpowiednie warunki ich stosowania.

Przed podjęciem decyzji o publicznym udostępnieniu dokumentów wspomnianych w poprzednim ustępie, Bank zwróci się do zainteresowanych osób lub organów o zgodę na udostępnienie rzeczonych dokumentów opinii publicznej. W razie braku odpowiedzi lub niemożności uzyskania odpowiedzi strony trzeciej, Bank zastosuje zdrowy osąd w kwestii wyrażenia zgody na ujawnienie danego dokumentu.

Dokumenty, które nie zostały ujawnione przy pierwszym przeglądzie, będą poddawane przeglądom okresowym, co najmniej raz na pięć lat.

Artykuł  3

Dostęp publiczny

EBI będzie co rok publikować informacje dotyczące archiwizacji dokumentów historycznych.

Dostęp publiczny do archiwów historycznych EBI będzie realizowany poprzez Archiwa Historyczne Unii Europejskiej w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji we Włoszech (http://www.iue.it/ECArchives/).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.