Decyzja 2011/324/UE dotycząca przedłużenia obowiązywania decyzji 2010/371/UE w sprawie zakończenia konsultacji z Republiką Madagaskaru na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-UE

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2011.146.2

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 maja 2011 r.

DECYZJA RADY
z dnia 30 maja 2011 r.
dotycząca przedłużenia obowiązywania decyzji 2010/371/UE w sprawie zakończenia konsultacji z Republiką Madagaskaru na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-UE

(2011/324/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 1 czerwca 2011 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 217,

uwzględniając Umowę o partnerstwie między członkami grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, podpisaną w Kotonu dnia 23 czerwca 2000 r.(1), ostatnio zmienioną w Wagadugu dnia 23 czerwca 2010 r.(2) (zwaną dalej "umową o partnerstwie AKP-UE"), w szczególności jej art. 96,

uwzględniając Umowę wewnętrzną między przedstawicielami rządów państw członkowskich zebranymi w Radzie, w sprawie przyjęcia środków i ustanowienia procedur w celu wykonania umowy o partnerstwie AKP-UE(3), w szczególności jej art. 3,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Doszło do pogwałcenia zasadniczych elementów umowy o partnerstwie AKP-UE, o których mowa w jej art. 9.

(2) Zgodnie z art. 96 umowy o partnerstwie AKP-UE dnia 6 lipca 2009 r. rozpoczęto konsultacje z Madagaskarem, w których uczestniczyli przedstawiciele grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku ("AKP") i w czasie których przedstawiciele Wysokiej Władzy Przejściowej nie przedstawili zadowalających propozycji ani zobowiązań.

(3) W ramach prowadzonej przez Południowoafrykańską Wspólnotę Rozwoju ("SADC") mediacji podjęto znaczące wysiłki, w których uczestniczyły wszystkie partie polityczne, na rzecz wyjścia z kryzysu politycznego, w tym w szczególności poprzez negocjacje harmonogramu, przedstawionego w ramach mediacji prowadzonej przez SADC, w którym mowa o procesie przemian opartym na porozumieniu zmierzającym do przeprowadzenia wolnych i wiarygodnych wyborów, umożliwiających przywrócenie ładu konstytucyjnego.

(4) Po upływie 12 miesięcy Unia Europejska stwierdza jednak, że mimo tych wszystkich działań wspomniany harmonogram nadal nie został podpisany przez zainteresowane strony, ani zatwierdzony przez SADC, Unię Afrykańską i wspólnotę międzynarodową. Uniemożliwia to w obecnej chwili proces przemian oparty na porozumieniu zmierzający do przywrócenia ładu konstytucyjnego, który jest konieczny do zmiany obecnie obowiązujących właściwych środków.

(5) Okres stosowania decyzji Rady 2010/371/UE(4) upływa z dniem 6 czerwca 2011 r. W związku z opisanym powyżej stanem rzeczy należy okres ten przedłużyć o sześć miesięcy, bez uszczerbku dla regularnego poddawania decyzji w tym okresie przeglądowi,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W art. 3 decyzji 2010/371/UE zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"Decyzja pozostaje w mocy do dnia 6 grudnia 2011 r. z zastrzeżeniem regularnego poddawania jej w tym okresie przeglądowi.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 30 maja 2011 r.

W imieniu Rady
CSÉFALVAY Z.
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, s. 3.

(2) Dz.U. L 287 z 4.11.2010, s. 3.

(3) Dz.U. L 317 z 15.12.2000, s. 376.

(4) Dz.U. L 169 z 3.7.2010, s. 13.

ZAŁĄCZNIK 

Bruksela,

PROJEKT LISTU DO PREZYDENTA WYSOKIEJ WŁADZY PRZEJŚCIOWEJ

Szanowny Panie Prezydencie!

Unia Europejska przywiązuje ogromną wagę do postanowień art. 9 umowy o partnerstwie AKP-UE. Poszanowanie praw człowieka, instytucji demokratycznych oraz praworządności, jako zasadnicze elementy umowy o partnerstwie, stanowią podstawę naszych stosunków.

W piśmie z dnia 16 czerwca 2010 r. Unia Europejska poinformowała Pana o swej decyzji 2010/371/UE z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie zakończenia konsultacji prowadzonych na mocy art. 96 umowy o partnerstwie AKP-UE oraz przyjęcia "właściwych środków" w rozumieniu art. 96 ust. 2 lit. c) tej umowy.

Unia Europejska ma świadomość, że od tego czasu działania wszystkich partii politycznych zmierzały do znalezienia rozwiązania dla wyjścia z kryzysu politycznego panującego w kraju. Unia z dużym zainteresowaniem przyjmuje postępy związane z negocjacjami harmonogramu, przedstawionego w ramach mediacji prowadzonej przez Południowoafrykańską Wspólnotę Rozwoju, w którym mowa o bezstronnym procesie przemian opartym na porozumieniu, który ma doprowadzić do wyjścia Madagaskaru z kryzysu i zaowocować przeprowadzeniem wolnych i wiarygodnych wyborów, umożliwiających przywrócenie ładu konstytucyjnego. UE pragnie potwierdzić swoje pełne wsparcie dla wysiłków mediacyjnych SADC.

Unia Europejska przyjmuje do wiadomości rezultaty szczytu SADC z dnia 20 maja 2011 r. Szefowie państw i rządów zdecydowali zwołać w najbliższym możliwym terminie spotkanie wszystkich partii madagaskarskich w celu ustalenia harmonogramu działań mających doprowadzić do przeprowadzenia wolnych i wiarygodnych wyborów. UE wzywa wszystkie partie madagaskarskie do współpracy w dobrej wierze w tym zakresie.

Unia Europejska gotowa jest zintensyfikować dialog polityczny z Madagaskarem oraz udzielić pomocy politycznej i finansowej w procesie przemian opartym na porozumieniu, wynikającym z realizacji harmonogramu podpisanego przez wszystkie zaangażowane strony i zatwierdzonego przez SADC, Unię Afrykańską oraz wspólnotę międzynarodową. Unia Europejska uważa, że niezwykle istotne jest zakończenie długotrwałego kryzysu politycznego, który z każdym dniem ma coraz cięższe konsekwencje gospodarcze i społeczne dla ludności Madagaskaru.

Decyzja 2010/371/UE wygasa z dniem 6 czerwca 2011 r., a zatem Unia Europejska postanowiła przedłużyć obowiązywanie decyzji, jednak dokona jej przeglądu po zatwierdzeniu harmonogramu przez SADC, Unię Afrykańską i wspólnotę międzynarodową.

Z wyrazami szacunku

W imieniu Unii Europejskiej

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.