Proponowanie inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej "Zachowanie obywatelstwa Unii Europejskiej".

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2018.264.4

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 lipca 2018 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 18 lipca 2018 r.
dotycząca proponowanej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej "Zachowanie obywatelstwa Unii Europejskiej"

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2018/C 264/05)

(Dz.U.UE C z dnia 26 lipca 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przedmiot proponowanej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej "Zachowanie obywatelstwa Unii Europejskiej" (Permanent European Union Citizenship) dotyczy następujących kwestii: obywatelstwo Unii Europejskiej.

(2) Cele proponowanej inicjatywy obywatelskiej nawiązują do następujących kwestii: "Obywatele UE wybierają Parlament Europejski i uczestniczą w jego pracach, realizując w ten sposób prawa wynikające z traktatów, wzmacniając demokrację w Unii i obywatelstwo Unii. Odnotowując pogląd ETS na obywatelstwo Unii będące »fundamentalnym statusem« obywateli państw członkowskich oraz biorąc pod uwagę fakt, że brexit pozbawi miliony obywateli UE tego statusu i uniemożliwi im głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zwracamy się do Komisji z prośbą o zaproponowanie środków, które pozwolą uniknąć ryzyka zbiorowej utraty obywatelstwa Unii i praw przysługujących obywatelom UE oraz zagwarantują wszystkim obywatelom UE, że po uzyskaniu takiego statusu będzie on zachowany, a prawa pozostaną nabyte".

(3) Traktat o Unii Europejskiej (TUE) wzmacnia obywatelstwo Unii i usprawnia demokratyczne funkcjonowanie Unii, stanowiąc między innymi, że każdy obywatel ma mieć prawo do uczestnictwa w życiu demokratycznym Unii za pośrednictwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

(4) W tym celu procedury i warunki wymagane dla inicjatywy obywatelskiej powinny być jasne, proste, przyjazne użytkownikowi i proporcjonalne do charakteru inicjatywy obywatelskiej, tak aby zachęcić obywateli do udziału i zwiększyć dostępność Unii.

(5) W celu wprowadzenia w życie Traktatów można przyjąć unijny akt prawny w dziedzinie praw obywateli państw trzecich legalnie przebywających w państwie członkowskim, w tym warunków regulujących swobodę przemieszczania się i pobytu w innych państwach członkowskich UE. Podczas gdy taki akt prawny nie przyznaje obywatelom państwa, które wystąpiło z Unii na podstawie art. 50 TUE, prawa do głosowania lub kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, może on przyznać obywatelom takiego państwa niektóre prawa podobne do praw obywateli Unii do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw członkowskich. Ponadto prawa obywateli UE, którzy skorzystali ze swobody przemieszczania się przed wystąpieniem państwa członkowskiego z Unii, oraz członków ich rodzin, mogą być chronione w umowie na podstawie art. 50 TUE.

(6) Proponowana inicjatywa obywatelska nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego unijnego aktu prawnego w celu wprowadzenia w życie traktatów zgodnie z art. 4 ust. 2 lit. b) wspomnianego rozporządzenia.

(7) Należy zatem zarejestrować proponowaną inicjatywę obywatelską zatytułowaną "Zachowanie obywatelstwa Unii Europejskiej",

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Proponowana inicjatywa obywatelska zatytułowana "Zachowanie obywatelstwa Unii Europejskiej" zostaje niniejszym zarejestrowana.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu 23 lipca 2018 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do organizatorów (członków komitetu obywatelskiego) proponowanej inicjatywy obywatelskiej zatytułowanej "Zachowanie obywatelstwa Unii Europejskiej", reprezentowanych przez Anthony'ego SIMPSONA i Dextera WHITFIELDA, którzy pełnią funkcję osób wyznaczonych do kontaktów.

Sporządzono w Brukseli dnia 18 lipca 2018 r.
W imieniu Komisji
Frans TIMMERMANS
Pierwszy Wiceprzewodniczący
1 Dz.U. L 65 z 11.3.2011, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.