Decyzja 2018/517 w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej "Brytyjscy przyjaciele - zostańcie z nami w UE"

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2018.84.25

Akt indywidualny
Wersja od: 28 marca 2018 r.

DECYZJA KOMISJI (UE) 2018/517
z dnia 21 marca 2018 r.
w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej "Brytyjscy przyjaciele - zostańcie z nami w UE"

(notyfikowana jako dokument nr C(2018) 1730)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 28 marca 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przedmiot proponowanej inicjatywy obywatelskiej "Brytyjscy przyjaciele - zostańcie z nami w UE" określony jest w następujący sposób: "Referendum w sprawie brexitu w 2016 r. nie było wiążącym plebiscytem, lecz jedynie referendum mającym dać brytyjskiemu parlamentowi możliwość zapoznania się z aktualną opinią obywateli".

(2) Główne cele proponowanej inicjatywy obywatelskiej: "Naszym celem jest stworzenie platformy, która pozwoli wszystkim europejskim obywatelom na wzięcie udziału w tej inicjatywie, która dotrze do większości brytyjskich obywateli (w tym tych, którzy mieszkają w UE, a którzy byli faktycznie pozbawieni możliwości głosowania w pierwotnym w referendum), umożliwiając tym samym wszystkim brytyjskim obywatelom możliwość wyrażenia swojej opinii".

(3) Traktat o Unii Europejskiej (TUE) wzmacnia obywatelstwo Unii i usprawnia demokratyczne funkcjonowanie Unii, stanowiąc między innymi, że każdy obywatel ma mieć prawo do uczestnictwa w życiu demokratycznym Unii za pośrednictwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

(4) W tym celu procedury i warunki wymagane dla inicjatywy obywatelskiej powinny być jasne, proste, przyjazne użytkownikowi i proporcjonalne do charakteru inicjatywy obywatelskiej, tak aby zachęcić obywateli do udziału i zwiększyć dostępność Unii.

(5) Prawo każdego państwa członkowskiego do wystąpienia z Unii Europejskiej zapisane jest w art. 50 ust. 1 TUE, zgodnie z którym każde państwo członkowskie może podjąć decyzję o wystąpieniu z Unii, zgodnie ze swoimi wymogami konstytucyjnymi.

(6) Choć Komisja Europejska wyraża ubolewanie w związku z decyzją Zjednoczonego Królestwa o wystąpieniu z Unii Europejskiej, jak to oświadczyli wspólnie w dniu 24 czerwca 2016 r. 2  Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej i Mark Rutte, premier Niderlandów, które pełniły wtedy prezydencję Rady Unii Europejskiej, nie ma w traktatach żadnej podstawy prawnej, która pozwalałaby na przyjęcie aktu prawnego dotyczącego procesu decyzyjnego państwa członkowskiego w związku z powiadomieniem, że to państwo członkowskie zamierza zgodnie z art. 50 TUE wystąpić z Unii Europejskiej.

(7) Dlatego też proponowana inicjatywa obywatelska "Brytyjscy przyjaciele - zostańcie z nami w UE" wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu stosowania traktatów w rozumieniu art. 4 ust. 2 lit. b) wspomnianego wyżej rozporządzenia w związku z jego art. 2 pkt 1,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym odrzuca się wniosek o rejestrację proponowanej inicjatywy obywatelskiej pod nazwą "Brytyjscy przyjaciele -zostańcie z nami w UE".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do organizatorów (członków komitetu obywatelskiego) proponowanej inicjatywy obywatelskiej pod nazwą "Brytyjscy przyjaciele - zostańcie z nami w UE", reprezentowanych przez [Dane personalne usunięto po konsultacji z organizatorami], którzy są osobami wyznaczonymi do kontaktu.

Sporządzono w Brukseli dnia 21 marca 2018 r.
W imieniu Komisji
Frans TIMMERMANS
Pierwszy wiceprzewodniczący

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.