Decyzja 2019/1183 w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej "A price for carbon to fight climate change"

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2019.185.48

Akt indywidualny
Wersja od: 11 lipca 2019 r.

DECYZJA KOMISJI (UE) 2019/1183
z dnia 3 lipca 2019 r.
w sprawie proponowanej inicjatywy obywatelskiej "A price for carbon to fight climate change"

(notyfikowana jako dokument nr C(2019) 4973)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(Dz.U.UE L z dnia 11 lipca 2019 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 211/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie inicjatywy obywatelskiej 1 , w szczególności jego art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Przedmiotem proponowanej inicjatywy obywatelskiej pod nazwą "A price for carbon to fight climate change" ("Opłata za emisje CO2 - walka ze zmianą klimatu") są następujące kwestie: "Zwracamy się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosku ustawodawczego UE w celu zniechęcenia do korzystania z paliw kopalnych oraz zachęcania do oszczędzania energii i do stosowania odnawialnych źródeł energii w celu walki z globalnym ociepleniem i ograniczeniem wzrostu temperatury do 1,5 C.

(2) Cele proponowanej inicjatywy obywatelskiej dotyczą następujących kwestii: "Nasz wniosek wprowadza minimalne opłaty za emisje CO2, począwszy od 50 EUR za tonę CO2 od 2020 r. do 100 EUR w 2025 r. Równocześnie wniosek powinien znieść istniejący system bezpłatnych uprawnień dla podmiotów zanieczyszczających UE oraz wprowadzić mechanizm korygujący na granicach w odniesieniu do przywozu spoza UE w taki sposób, aby zrekompensować niższe ceny emisji CO2 w kraju wywozu. Wyższe dochody wynikające z opłat za emisje dwutlenku węgla powinny być przeznaczone na europejskie polityki wspierające oszczędność energii i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, oraz na obniżenie opodatkowania niższych dochodów".

(3) Traktat o Unii Europejskiej (TUE) podkreśla rolę obywatelstwa Unii i usprawnia demokratyczne funkcjonowanie Unii, stanowiąc między innymi, że każdy obywatel ma mieć prawo do uczestnictwa w życiu demokratycznym Unii za pośrednictwem europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

(4) W związku z tym procedury i warunki wymagane dla inicjatywy obywatelskiej powinny być jasne, proste, przyjazne użytkownikowi i proporcjonalne do charakteru inicjatywy obywatelskiej, tak aby zachęcić obywateli do udziału i zwiększyć przystępność Unii.

(5) Komisja jest uprawniona do przedstawiania wniosków dotyczących unijnych aktów prawnych w celu wprowadzenia w życie Traktatów w następujących kwestiach:

- w zakresie przepisów dotyczących harmonizacji ustawodawstw odnoszących się do podatków obrotowych, akcyzy i innych podatków pośrednich w zakresie, w jakim harmonizacja ta jest niezbędna do zapewnienia ustanowienia i funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz uniknięcia zakłóceń konkurencji, na podstawie art. 113 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE),

- w zakresie działań, które należy podjąć, by osiągnąć cele zachowania, ochrony i poprawy jakości środowiska i promowania na płaszczyźnie międzynarodowej środków zmierzających do rozwiązywania regionalnych lub światowych problemów w dziedzinie środowiska, w szczególności zwalczania zmian klimatu, na podstawie art. 192 ust. 1 i 2 TFUE w związku z art. 191 ust. 1 tiret pierwsze i czwarte TFUE,

- w zakresie realizacji wspólnej polityki handlowej, na podstawie art. 207 TFUE.

(6) W związku z powyższym proponowana inicjatywa obywatelska nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego Unii w celu wprowadzenia w życie Traktatów zgodnie z art. 4 ust. 2 lit. b) wspomnianego rozporządzenia.

(7) Ponadto utworzono komitet obywatelski i wyznaczono osoby do kontaktu zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia, a proponowana inicjatywa obywatelska nie jest oczywistym nadużyciem, nie jest oczywiście niepoważna lub dokuczliwa ani nie jest w sposób oczywisty sprzeczna z wartościami Unii określonymi w art. 2 TUE.

(8) Należy zatem zarejestrować proponowaną inicjatywę obywatelską pod nazwą "A price for carbon to fight climate change",

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym rejestruje się proponowaną inicjatywę obywatelską pod nazwą "A price for carbon to fight climate change".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 22 lipca 2019 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do organizatorów (członków komitetu obywatelskiego) proponowanej inicjatywy obywatelskiej pod nazwą "A price for carbon to fight climate change", reprezentowanych przez następujące osoby wyznaczone jako osoby do kontaktu: Marco CAPPATO i Monica FRASSONI.

Sporządzono w Brukseli dnia 3 lipca 2019 r.
W imieniu Komisji
Frans TIMMERMANS
Pierwszy wiceprzewodniczący
1 Dz.U. L 65 z 11.3.2011, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.