Program Europa dla Obywateli na lata 2007-2013 - warunkowa publikacja Przewodnika Programowego.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.285.14

Akt nienormatywny
Wersja od: 22 listopada 2006 r.

Program Europa dla Obywateli na lata 2007-2013 - warunkowa publikacja Przewodnika Programowego

(2006/C 285/08)

(Dz.U.UE C z dnia 22 listopada 2006 r.)

Wstęp

Propozycja Komisji dotycząca ustanowienia programu Europa dla Obywateli na lata 2007-2013 ma zostać wkrótce przyjęta przez europejskiego ustawodawcę. W celu sprawnego wdrożenia programu i umożliwienia potencjalnym beneficjentom dotacji Komisji przygotować swoje propozycje, Komisja postanowiła opublikować wstępną wersję Przewodnika Programowego, zawierającego szczegółowe informacje na temat wdrożenia programu.

1. Ostrzeżenie

Przewodnik Programowy nie jest prawnie wiążący dla Komisji. Może on zostać unieważniony, a jeżeli ustawodawca europejski wprowadzi znaczące zmiany do aktu zasadniczego, może zostać wydana nowa wersja Przewodnika, zawierająca inne warunki i odpowiednie terminy nadsyłania zgłoszeń.

Ustanowienie programu Europa dla Obywateli w 2007 r., jak to przewidziano w Przewodniku Programowym, zależy od spełnienia następujących warunków niezależnych od Komisji:

– przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej ostatecznej wersji aktu głównego ustanawiającego program bez istotnych zmian;

– przyjęcia rocznego planu prac nad programem Europa dla Obywateli i ogólnych wytycznych dotyczących wdrożenia programu oraz kryteriów wyboru i procedur, po skonsultowaniu ich z Komitetem Programowym; oraz

– przyjęcia budżetu Unii Europejskiej na 2007 rok przez władzę budżetową.

Ponadto, odwołania w Przewodniku Programowym do Agencji Wykonawczej EAC uzależnione są od przyjęcia przez Komisję decyzji rozszerzającej uprawnienia Agencji Wykonawczej EAC w celu uwzględnienia nowych programów.

2. Cele i opis

Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej postanowiły uruchomić program Europa dla Obywateli, który tworzy ramy prawne wspierające działania i organizacje promujące "aktywne obywatelstwo europejskie", tzn. zaangażowanie obywateli i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w proces integracji europejskiej.

Główne cele programu Europa dla Obywateli to udział w:

– stworzeniu obywatelom możliwości współpracy i uczestniczenia w tworzeniu coraz bliższej, demokratycznej i otwartej na świat Europy, zjednoczonej w swojej różnorodności kulturowej i przez nią wzbogacanej, w celu rozwijania obywatelstwa Unii Europejskiej;

– budowaniu poczucia tożsamości europejskiej w oparciu o wspólne wartości, historię i kulturę;

– umacnianiu poczucia odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli;

– pogłębianiu wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanują i doceniają różnorodność kulturową i językową, przyczyniając się do dialogu międzykulturowego.

Dla osiągnięcia tych celów program Europa dla Obywateli proponuje cztery działania, w skład których wchodzą różne zadania.

Działanie 1 - Aktywni obywatele dla Europy, angażujące obywateli przez działania dotyczące partnerstwa miast lub inne projekty obywatelskie.

Działanie 2 - Aktywne społeczeństwo obywatelskie w Europie, skierowane do organizacji społeczeństwa obywatelskiego, zapewniające wsparcie strukturalne na szczeblu europejskich programów roboczych lub wsparcie projektów ponadnarodowych.

Działanie 3 - Razem dla Europy, obejmujące wydarzenia medialne, badania i narzędzia informacyjne.

Działanie 4 - Aktywna pamięć europejska, wspierające działania nakierowane na zachowanie obiektów i zborów archiwalnych dotyczących deportacji i upamiętniających ofiary nazizmu i stalinizmu oraz przyczyniających się do refleksji nad genezą i przyszłością integracji europejskiej.

3. Uczestnicy programu

W programie mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane strony promujące aktywne obywatelstwo europejskie.

Należą do nich na przykład: władze i organizacje lokalne, organizacje badające europejski porządek publiczny (zespoły ekspertów), grupy obywateli, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, instytucje edukacyjne, instytucje wolontariackie, organizacje sportu amatorskiego itp.

Niektóre z działań programu są jednak skierowane do ograniczonej grupy organizacji. Z tego względu w Przewodniku Programowym sprecyzowano uprawnienia organizacji wnioskującej o przystąpienie do każdego zadania głównego i zadania pomocniczego.

Program jest otwarty dla 27 państw członkowskich Unii Europejskiej od 1 stycznia 2007 r.(1). W programie mogą wziąć udział także inne kraje, mianowicie państwa członkowskie EFTA będący stronami porozumienia EOG, państwa kandydujące i kraje z Bałkanów Zachodnich, pod warunkiem wypełnienia odpowiednich zobowiązań prawnych i finansowych.

4. Budżet i czas trwania

Budżet programu na lata 2007-2013 wynosi 215 milionów EUR. Wysokość budżetu rocznego zależy od decyzji władzy budżetowej.

W decyzji ustanawiającej program ustalono, że budżet całkowity zostanie przeznaczony na poszczególne działania w następujący sposób:

Działanie 1: co najmniej 45 %

Działanie 2: ok. 31 %

Działanie 3: ok. 10 %

Działanie 4: ok. 4 %.

5. Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje, w tym terminy składania wniosków o dotacje, można znaleźć w Przewodniku Programowym Europa dla Obywateli na następujących stronach internetowych:

http:/eacea.cec.eu.int/static/en/citizenship/index.htm

http:/ec.europa.eu/dgs/education_culture/activecitizenship/index_fr.htm

______

(1) W zależności od toczącego się procesu ratyfikacyjnego dotyczącego Bułgarii i Rumunii.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.