Powołanie grupy ekspertów Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.28.5

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 2015 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 26 stycznia 2015 r.
powołująca grupę ekspertów Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych

(2015/C 28/05)

(Dz.U.UE C z dnia 28 stycznia 2015 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Decyzja Komisji 2011/C 24/03 1 , która ustanowiła Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych traci moc z dniem 31 marca 2015 r.

(2) Biorąc pod uwagę znaczenie kwestii podatkowych związanych z cenami transferowymi jako zagadnienia dotyczącego rynku wewnętrznego, pozytywne doświadczenia z pomocy i doradzania Komisji przez Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych oraz stałą potrzebę Komisji korzystania z pomocy takiego organu w celu doprowadzenia do bardziej jednolitego stosowania zasad dotyczących cen transferowych w Unii, konieczne jest ustanowienie nowej grupy ekspertów Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych oraz zdefiniowanie jej zadań i struktury.

(3) Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych powinno pomagać i doradzać Komisji w kwestiach podatkowych związanych z cenami transferowymi.

(4) W skład Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych powinni wejść rządowi i pochodzący z sektora pozarządowego eksperci w dziedzinie cen transferowych. Pożądane jest również, aby można było dokonywać wymiany członków, w celu zachowania równowagi reprezentacji odpowiednich dziedzin wiedzy specjalistycznej lub obszarów zainteresowania.

(5) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków Wspólnego Forum UE ds. Cen Transferowych.

(6) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 2 .

(7) Należy uchylić decyzję 2011/C 24/03.

(8) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym ustanawia się grupę ekspertów pod nazwą Wspólne Forum UE ds. cen transferowych, zwaną dalej "Forum".

Artykuł  2

Zadania

Do zadań Forum należy:

a)
stworzenie platformy do dyskusji między przedsiębiorcami, społeczeństwem obywatelskim i specjalistami reprezentującymi krajowe administracje podatkowe, na temat problemów związanych z cenami transferowymi, które stanowią przeszkodę dla transgranicznej działalności handlowej wewnątrz Unii;
b)
doradzanie Komisji w kwestiach podatkowych związanych z cenami transferowymi;
c)
pomaganie Komisji w znajdowaniu praktycznych rozwiązań zgodnych z wytycznymi OECD dotyczącymi cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych.
Artykuł  3

Konsultacje

1.
Komisja może konsultować się z Forum we wszystkich kwestiach związanych z cenami transferowymi.
2.
Przewodniczący Forum może doradzić Komisji, aby ta skonsultowała się z Forum w sprawie konkretnych zagadnień.
Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
Członkami Forum są organy administracji podatkowej państw członkowskich i 18 organizacji 3 .
2.
Organy podatkowe każdego państwa członkowskiego wyznaczają do Forum po jednym przedstawicielu, który jest urzędnikiem służby cywilnej zajmującym się zagadnieniami dotyczącymi cen transferowych.
3.
Organizacje powołuje dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej spośród organizacji, które odpowiedziały na specjalne zaproszenie do składania wniosków i które wyznaczyły jako swoich przedstawicieli odpowiednio wykwalifikowanych ekspertów.
4.
Organizacje uznane za odpowiednie, ale niepowołane, mogą zostać umieszczone na liście rezerwowej, z której Komisja może korzystać w celu zastąpienia członków grupy.
5.
Organizacje mianowane są na okres dwóch lat. Pełnią one swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do upłynięcia ich kadencji. Kadencja jest odnawialna.
6.
Organizacje mogą zostać zastąpione na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji, w następujących przypadkach:
a)
jeżeli złożą rezygnację;
b)
jeżeli utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy;
c)
jeśli jest to pożądane w celu zapewnienia równowagi reprezentacji odpowiednich dziedzin wiedzy specjalistycznej lub obszarów zainteresowania.
7.
Nazwy organizacji publikuje się w rejestrze grup ekspertów Komisji i innych podobnych zespołów (zwanym dalej "rejestrem") oraz na specjalnej stronie internetowej.
8.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Działanie

1.
Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej wyznacza przewodniczącego grupy. Dokumenty na posiedzenie przygotowywane są pod kierunkiem przewodniczącego w porozumieniu z przedstawicielem Komisji.
2.
W porozumieniu z przedstawicielem Komisji Forum może ustanowić podgrupy celem zbadania szczegółowych kwestii, zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez Forum. Tego rodzaju podgrupy ulegają rozwiązaniu z chwilą wygaśnięcia ich mandatu.
3.
W trybie doraźnym przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach Forum lub podgrupy zewnętrznych ekspertów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się Forum lub podgrupa. Ponadto przedstawiciel Komisji może nadawać status obserwatora osobom fizycznym i organizacjom, zdefiniowanym w zasadzie 8 pkt 3 zasad horyzontalnych dotyczących grup ekspertów 4 , państwom kandydującym oraz OECD.
4.
Członkowie Forum i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom 5 . W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może zastosować wszelkie właściwe środki.
5.
Zasadniczo posiedzenia Forum i jego podgrup odbywają się w jednej z siedzib Komisji. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach Forum i jego podgrup mogą uczestniczyć inni zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6.
Forum przyjmuje swój regulamin wewnętrzny sporządzony na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów.
7.
Komisja publikuje wszystkie odpowiednie dokumenty na temat działań przeprowadzonych przez Forum (takich jak porządki posiedzeń, protokoły i opinie uczestników) w rejestrze lub poprzez link w rejestrze odsyłający do strony, na której te informacje można znaleźć. Wyjątki od opublikowania są możliwe, jeżeli ujawnienie dokumentu naruszałoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego określonego w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 6 .
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Osoby uczestniczące w pracach forum nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Wydatki na podróże służbowe i, w stosownych przypadkach, koszty utrzymania ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach Forum są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3.
Zwrot tych wydatków odbywa się w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  7

Uchylenie

Decyzja 2011/C 24/03 traci moc.

Artykuł  8

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 marca 2019 r.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 stycznia 2015 r.

W imieniu Komisji

Pierre MOSCOVICI

Członek Komisji

1 Decyzja Komisji 2011/C 24/03 z dnia 25 stycznia 2011 r. powołująca grupę ekspertów Wspólne Forum UE ds. Cen Transferowych (Dz.U. C 24 z 26.1.2011, s. 3).
2 Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).
3 Organizacje, w szerokim znaczeniu tego słowa, w tym przedsiębiorstwa, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, związki branżowe, uczelnie wyższe, instytuty badawcze, agencje Unii, organy Unii i organizacje międzynarodowe.
4 Ramy działania dla grup ekspertów Komisji: zasady horyzontalne i rejestr publiczny, C(2010) 7649 final.
5 Decyzja Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniająca jej regulamin wewnętrzny (Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1).
6 Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43). Wyjątki te przewidziano w celu ochrony bezpieczeństwa publicznego, spraw wojskowych, stosunków międzynarodowych, polityki finansowej, pieniężnej lub gospodarczej, prywatności i integralności osoby fizycznej, interesów handlowych, postępowania sądowego i opinii prawnej, kontroli/dochodzenia/audytu oraz procesu decyzyjnego instytucji.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.