Decyzja 2006/355/WE powołująca grupę ekspertów ds. mobilności klientów w zakresie rachunków bankowych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2006.132.37

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 maja 2006 r.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 16 maja 2006 r.
powołująca grupę ekspertów ds. mobilności klientów w zakresie rachunków bankowych

(2006/355/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 19 maja 2006 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 3 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską postawił Wspólnocie Europejskiej zadanie stworzenia rynku wewnętrznego charakteryzującego się zniesieniem między państwami członkowskimi przeszkód w swobodnym przepływie towarów, osób, usług i kapitału.

(2) Komisja pragnie ustalić wszelkie prawne, administracyjne i inne przeszkody utrudniające mobilność klientów w zakresie rachunków bankowych oraz uzyskać rady odnośnie do sposobów uporania się z tymi przeszkodami.

(3) Biała księga w sprawie polityki w zakresie usług finansowych na lata 2005-2010(1) przewiduje powołanie grupy ekspertów ds. mobilności klientów w zakresie rachunków bankowych.

(4) Członkami grupy muszą być osoby legitymujące się specjalistyczną wiedzą w obszarze mobilności klientów w zakresie rachunków bankowych.

(5) Należy tym samym powołać grupę ekspertów ds. mobilności klientów w zakresie rachunków bankowych oraz określić strukturę i zakres obowiązków tej grupy,

POSTANAWIA, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Niniejszym Komisja powołuje grupę ekspertów ds. mobilności klientów(2) w zakresie rachunków bankowych, zwaną dalej "grupą".

Artykuł  2

Zadania

Do zadań grupy należy:

– ustalenie wszelkich przeszkód prawnych, administracyjnych i innych utrudniających mobilność klientów w zakresie rachunków bankowych. W szczególności grupa ma ustalić wszelkie przeszkody w otwieraniu rachunków bankowych w wymiarze transgranicznym, a także w przenoszeniu się do innych banków zarówno na poziomie krajowym, jak i transgranicznym (takie jak koszt otwarcia, prowadzenia i zamknięcia rachunku bankowego, bezpośrednie koszty przejścia do innego banku itp.);

– doradzanie Komisji odnośnie do sposobów uporania się z tymi przeszkodami;

– rozpatrzenie korzyści z opracowania standardowego rachunku bankowego w UE jako opcji;

– przedłożenie sprawozdania zawierającego wyniki prac grupy i rady.

Artykuł  3

Skład i powoływanie

1.
Członkowie grupy są powoływani przez Komisję spośród ekspertów kompetentnych w zakresie, który pokrywa się z mandatem przedmiotowej grupy, na podstawie:

– propozycji przedstawianych przez europejskie bądź krajowe stowarzyszenia reprezentujące interesy klientów i branży usług finansowych, które odpowiedziały na zaproszenie do wyrażania zainteresowania;

– odpowiedzi na zaproszenie do wyrażania zainteresowania nadesłanych przez pojedyncze osoby wywodzące się ze środowisk naukowych.

2.
W skład grupy wchodzi nie więcej niż 20 członków.
3.
Obowiązują następujące przepisy:

– członkowie zaproponowani przez europejskie lub krajowe stowarzyszenia reprezentujące interesy klientów i branży usług finansowych są powoływani w charakterze przedstawicieli zainteresowanych stron;

– członkowie wywodzący się ze środowisk naukowych powoływani są osobiście;

– mandat członków grupy rozpoczyna się wraz z pierwszym jej posiedzeniem i wygasa w momencie przedłożenia sprawozdania, przy czym nie później niż z dniem 1 maja 2007 r. członkowie grupy pozostają na stanowisku do czasu ich zastąpienia lub wygaśnięcia ich mandatu;

– członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, którzy złożą rezygnację, lub którzy naruszą warunki określone w tiret pierwszym, drugim lub trzecim niniejszego ustępu lub w art. 287 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich mandatu;

– nazwiska członków zostaną opublikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001 o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych.

– członkowie powołani osobiście składają corocznie oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie istnienie, konfliktu interesów, który mógłby zagrażać ich bezstronności.

Artykuł  4

Zasady działania

1.
Grupie przewodniczy Komisja.
2.
W porozumieniu z Komisją grupa ustanowić może podgrupy do zbadania szczegółowych kwestii podlegających zakresowi obowiązków ustalonemu przez grupę; po wypełnieniu wspomnianych zadań podgrupy są rozwiązywane.
3.
Do wzięcia udziału w obradach grupy lub podgrupy przewodniczący może zaprosić obserwatorów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się grupa, jeżeli ich udział byłby przydatny i/lub konieczny.
4.
Informacje uzyskane w wyniku uczestnictwa w obradach grupy lub podgrupy nie mogą zostać ujawnione, jeśli Komisja stwierdzi, że dotyczą one kwestii poufnych.
5.
Posiedzenia grupy i podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji, zgodnie z określonymi przez nią procedurami i harmonogramem. Komisja zapewnia obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny na podstawie standardowego regulaminu przyjętego przez Komisję(3)
7.
Komisja może publikować na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego i Usług, w oryginalnym języku danego dokumentu, wszelkie streszczenia, konkluzje, częściowe konkluzje lub dokumenty robocze grupy.
Artykuł  5

Koszty posiedzeń

1.
Komisja zwraca koszty podróży i pobytu ponoszone przez członków i obserwatorów w związku z działalnością grupy zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Członkowie grupy nie otrzymują wynagrodzenia za swoją działalność.
2.
Koszty posiedzeń są refundowane w granicach środków przyznanych danemu departamentowi w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  6

Wejście w życie

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia przez Komisję. Decyzja jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, 16 maja 2006 r.

W imieniu Komisji
Charlie McCREEVY
Członek Komisji

______

(1) COM(2005) 629 wersja ostateczna.

(2) Do celów niniejszej decyzji klient definiowany jest jako klient indywidualny bądź MŚP.

(3) Załącznik III do dokumentu SEC(2005) 1004.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.