Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 59/07 (ex NN 13/06) - Pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa udzielona Ixfin niezgodnie z przeznaczeniem - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.30.21

Akt nienormatywny
Wersja od: 2 lutego 2008 r.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa C 59/07 (ex NN 13/06) - Pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa udzielona Ixfin niezgodnie z przeznaczeniem

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 30/07)

(Dz.U.UE C z dnia 2 lutego 2008 r.)

Pismem z dnia 11 grudnia 2007 r. zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Włochy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE w odniesieniu do wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

Office: SPA3, 6/5

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane włoskim władzom. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

I. PROCEDURA

1. Dnia 23 lutego 2006 r. władze włoskie zgłosiły Komisji przyznaną przedsiębiorstwu Ixfin pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa, której udzielono dnia 15 grudnia 2005 r. i którą w związku z powyższym uznaje się za pomoc niezgodną z prawem.

II. STAN FAKTYCZNY

2. Beneficjentem pomocy jest przedsiębiorstwo Ixfin SpA (zwane dalej "Ixfin") z siedzibą w Marcianise (Caserta), Regione Campania, Włochy. Ixfin specjalizuje się w produkcji urządzeń elektrycznych i optycznych i stanowi dawny podmiot zależny grupy Olivetti, którą w 1999 r. zbyto, a w 2003 r. sprzedano grupie Pugliese.

3. Począwszy od marca 2004 r. Ixfin ma trudności finansowe, a pod koniec 2004 r. zaprzestał prowadzenia działalności. W grudniu 2005 r. przedsiębiorstwo uzyskało gwarancję na pożyczkę w wysokości 15 mln EUR - przede wszystkim w celu spłaty wymagalnego długu - przy czym gwarancję tę określono jako pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa.

4. Dnia 5 lipca 2006 r. spółka oficjalnie ogłosiła niewypłacalność, wszczęto postępowanie upadłościowe i skorzystano ze wspomnianej powyżej gwarancji. Komisja Europejska dowiedziała się jednak z prasy, że postępowanie upadłościowe przekształcono w sądowe postępowanie układowe tak, aby umożliwić utrzymanie działalności gospodarczej spółki. W tym celu przekazano najwyraźniej dodatkowe środki w wysokości od 40 do 60 mln EUR.

III. OCENA ŚRODKA POMOCY

5. Komisja ma wątpliwości, czy gwarancja udzielona przez Włochy spółce Ixin stanowi zgodną ze wspólnym rynkiem pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa i spełnia Wytyczne wspólnotowe dotyczące pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz.U. C 244 z 1.10.2004, str. 2). Gwarancji udzielono przede wszystkim w celu umożliwienia restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstwa, przy czym jej wysokość wykracza poza minimum niezbędne do utrzymania jego płynności finansowej. Jako że spółka Ixfin jest częścią grupy spółek, należy wyjaśnić, czy kwalifikuje się ona do otrzymania pomocy na rzecz zagrożonych przedsiębiorstw.

6. Przede wszystkim w Wytycznych zakazano przedłużenia pomocy na ratowanie przedsiębiorstwa ponad okres sześciu miesięcy. Na obecnym etapie Komisja uważa, że przedłużenie pomocy na ratowanie przedsiębiorstwa było nieuzasadnione, niezależnie od tego, czy udzielona pomoc była zgodna ze wspólnym rynkiem. W związku z powyższym Komisja ma obowiązek wszcząć postępowanie na podstawie pkt. 27 Wytycznych. Na powyższą decyzję wpłynął również fakt, że Komisja dopiero z prasy dowiedziała się, że w stosunku do spółki, która rozpoczęła postępowanie upadłościowe, nie zostanie wszczęte postępowanie likwidacyjne, a spółka będzie kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej. Komisja zakłada, że udzielona pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa nie została bezzwłocznie i w całości zwrócona.

7. Dlatego też Komisja musi również zbadać, czy spółce udzielono dodatkowej pomocy finansowej, jako że taka pomoc restrukturyzacyjna może być niezgodna z prawem i wspólnym rynkiem.

8. Jako że Włochy nie ustosunkowały się odpowiednio do wysyłanych uprzednio przez Komisję wniosków o udzielenie informacji, Komisja wydaje również urzędowy nakaz przekazania informacji.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.