Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 19/08 (ex NN 13/08) - Nadużycie pomocy na ratowanie przedsiębiorstwa przyznanej na rzecz spółki Sandretto - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.137.12

Akt nienormatywny
Wersja od: 4 czerwca 2008 r.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa C 19/08 (ex NN 13/08) - Nadużycie pomocy na ratowanie przedsiębiorstwa przyznanej na rzecz spółki Sandretto

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 137/09)

(Dz.U.UE C z dnia 4 czerwca 2008 r.)

Pismem z dnia 16 kwietnia 2008 r. zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Włochy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General Competition

State aid Greffe

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom włoskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

W dniu 29 stycznia 2007 r. Komisja zatwierdziła pomoc na ratowanie w wysokości 5 mln EUR na rzecz spółki Sandretto Industrie Srl ("Sandretto"). Ze względu na brak informacji na temat dokonanych postępów, w dniu 14 grudnia 2007 r. Komisja wystosowała do Włoch pismo z prośbą o udzielenie aktualnych informacji w tej sprawie. Włochy odpowiedziały w dniu 21 stycznia 2008 r. informując Komisję, że pomoc przyznano w dwóch częściach: 24 lipca 2007 r. i 13 sierpnia 2007 r. W dniu 23 stycznia 2008 r. Komisja zwróciła się do Włoch, aby potwierdziły, że gwarancja wygasa w dniu 24 stycznia 2008 r. lub przedłożyły plan restrukturyzacji. Włochy odpowiedziały w dniu 8 lutego 2008 r. informując Komisję, że pierwsza część gwarancji wygasła w dniu 24 stycznia 2008 r. i że przedsiębiorstwo ogłosiło upadłość.

OPIS ŚRODKA

Sandretto to producent oprzyrządowania pras służącego do wtryskiwania materiałów z tworzyw sztucznych; spółka ma siedzibę w prowincji Turyn i zatrudnia 350 pracowników. Od 2005 r. przedsiębiorstwo doświadczało trudności. Zatwierdzoną przez Komisję pomoc na ratowanie przyznano w formie gwarancji dwóch linii kredytowych w wysokości 2,5 mln EUR każda. Pomoc przyznano prawie sześć miesięcy po jej zatwierdzeniu. Włochy poinformowały Komisję o nieudanej próbie sprzedaży przedsiębiorstwa Sandretto prywatnemu inwestorowi na początku 2008 r.

OCENA ŚRODKA

Komisja nie dysponuje danymi wskazującymi na to, że przedsiębiorstwo Sandretto przestało korzystać z pomocy na ratowanie po upływie sześciu miesięcy. Ponadto Komisja uważa, że należy uzasadnić istotną przerwę w czasie między udzieleniem zezwolenia a przyznaniem pomocy poprzez wykazanie szczególnych okoliczności sprawy, a w rozpatrywanym przypadku Komisja ma wątpliwości co do istnienia takich szczególnych okoliczności. Ponadto, zważywszy że Włochy nie przekazały żadnych informacji na temat procedury upadłościowej przedsiębiorstwa Sandretto, Komisja ma wątpliwości czy w postępowaniu tym zapewniono możliwość skutecznego odzyskania niewłaściwie wykorzystanych kwot pomocy. Wreszcie ze względu na fakt, że Włochy nie przedłożyły planu restrukturyzacji, Komisja na tym etapie stwierdza, że jest mało prawdopodobne, aby przedłużenie pomocy na ratowanie mogło zostać uznane za zgodne z obowiązującymi przepisami jako pomoc na restrukturyzację.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.