Pomoc państwa SA.41187 (2015/NN) - Węgry - Składka na cele zdrowotne wnoszona przez sektor tytoniowy - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2015.277.24

Akt nienormatywny
Wersja od: 21 sierpnia 2015 r.

Pomoc państwa SA.41187 (2015/NN) - Węgry - Składka na cele zdrowotne wnoszona przez sektor tytoniowy
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2015/C 277/03)

(Dz.U.UE C z dnia 21 sierpnia 2015 r.)

Pismem z dnia 15 lipca 2015 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Węgry o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks + 32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom węgierskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

OPIS ŚRODKA, W ODNIESIENIU DO KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA POSTĘPOWANIE

W dniu 16 grudnia 2014 r. węgierski parlament zatwierdził ustawę XCIV z 2014 r. o składce na cele zdrowotne wnoszonej przez sektor tytoniowy ("ustawa"). Ustawa nakłada podatek, nazywany "składką na cele zdrowotne", który jest naliczany od rocznego obrotu pochodzącego z produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych na Węgrzech, pod warunkiem że obrót z takiej działalności stanowi co najmniej 50 % całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorstwa. Do odprowadzania składki zobowiązani są posiadający stosowne zezwolenie prowadzący składy, importerzy lub zarejestrowani sprzedawcy wyrobów tytoniowych.

Celem ustawy jest zebranie środków na finansowanie systemu opieki zdrowotnej, tak aby podwyższyć jakość świadczonych usług. Ustawa weszła w życie w dniu 1 lutego 2015 r. i w swojej początkowej wersji miała przestać obowiązywać z dniem 31 grudnia 2015 r. W dniu 24 czerwca 2015 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano poprawkę do ustawy, w której nadano składce charakter trwały.

Składka obliczana jest według stawek progresywnych wynoszących 0,2 % (przedsiębiorstwa osiągające obrót w wysokości od 30 mln HUF do 30 mld HUF (w przybliżeniu od 96,5 tys. EUR do 96,5 mln EUR)), 2,5 % (przedsiębiorstwa osiągające obrót w wysokości od 30 mld HUF do 60 mld HUF (w przybliżeniu od 96,5 mln EUR do 193 mln EUR)) oraz 4,5 % (przedsiębiorstwa osiągające obrót przekraczający 60 mld HUF (w przybliżeniu 193 mln EUR)). Zobowiązania podatkowe wynikające ze składki na cele zdrowotne mogą zostać zmniejszone nawet o 80 % kwoty należnej składki, jeśli przedsiębiorstwo dokona kwalifikowalnych inwestycji w rzeczowe aktywa trwałe. Obniżka składki jest równa dodatniej różnicy między równowartością 30 % kwoty inwestycji zaksięgowanej w 2014 r. a kwotą dotacji otrzymanej od państwa lub od UE i wykorzystanej na realizację projektu inwestycyjnego. Możliwe jest uwzględnienie wartości wszystkich inwestycji, pod warunkiem że spełniają one warunki definicji zawartej w art. 3 ust. 4 pkt 7 ustawy C z 2000 r. o rachunkowości 1 .

Ustawa stanowi, że deklarację podatkową należy złożyć do dnia 30 czerwca 2015 r., a podatek należy opłacić w ciągu 30 dni od tego terminu.

OCENA ŚRODKA

O ile sam podatek obrotowy nałożony na przemysł tytoniowy nie rodzi wątpliwości w związku z pomocą państwa, o tyle na obecnym etapie Komisja jest zdania, że progresywne stawki podatkowe oraz zapis o obniżce należnego podatku pod warunkiem dokonania inwestycji stanowią pomoc państwa.

Progresywne stawki podatkowe wprowadzają niejednakowe traktowanie przedsiębiorstw zależnie od ich obrotu i przyznają selektywną korzyść tym przedsiębiorstwom, które osiągają niższy obrót. Wydaje się, że progresywny charakter podatków od obrotu zasadniczo nie wpisuje się w logikę tego rodzaju podatków. W omawianej sprawie ze względu na znaczny stosunkowy przyrost stawki progresywnej Komisja ma wątpliwości co do tego, czy zdolność do zapłaty może być naczelną zasadą w podatku obrotowym, który - w odróżnieniu od podatków opartych na zysku - nie uwzględnia kosztów poniesionych przy generowaniu takiego obrotu. Ponadto Komisja nie jest przekonana, czy w porównaniu z przedsiębiorstwami o niskim obrocie przedsiębiorstwa osiągające wyższy obrót są w stanie wpływać na rynek produktowy i wywoływać większe niekorzystne dla zdrowia skutki związane z paleniem papierosów w takim stopniu, że uzasadniałoby to stosowanie znacząco progresywnych stawek podatkowych. Na obecnym etapie Komisja uważa więc, że progresywny charakter stawki podatku stanowi pomoc państwa, ponieważ wszystkie pozostałe kryteria takiej kwalifikacji wydają się spełnione.

Przepisy dotyczące zmniejszenia obciążeń podatkowych pod warunkiem dokonania kwalifikowalnych inwestycji przyznają selektywną korzyść przedsiębiorstwom, które takich inwestycji dokonały, a w praktyce - przedsiębiorstwom, które mają zakłady produkcyjne na Węgrzech. Możliwość obniżenia zobowiązań podatkowych w przypadku zrealizowania inwestycji wydaje się też niezgodna z celem i całym systemem składki na cele zdrowotne. Komisja uznaje więc wstępnie, że przepisy te stanowią pomoc państwa, ponieważ wszystkie pozostałe kryteria takiej kwalifikacji wydają się spełnione.

Na podstawie wstępnej oceny środki wydają się nieuzasadnione charakterem ani ogólną konstrukcją systemu podatkowego i niezgodne z rynkiem wewnętrznym.

Zważywszy, że składka na cele zdrowotne obliczana według stawki progresywnej jest nadal pobierana przez władze węgierskie w dniu przyjęcia niniejszej decyzji, Komisja uznaje za konieczne wydanie nakazu zawieszenia zgodnie z art. 11 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 659/1999 2 . Nakaz zawieszenia stanowi środek tymczasowy, który Komisja może przyjąć, nakazując państwu członkowskiemu zawieszenie wszelkiej pomocy przyznanej bezprawnie do momentu przyjęcia przez Komisję ostatecznej decyzji.

TEKST PISMA

grafika

1 "Inwestycja" obejmuje zakup lub wytworzenie rzeczowych aktywów trwałych, produkcję rzeczowych aktywów trwałych przez przedsiębiorstwo, działalność prowadzoną w celu instalacji lub wykorzystania zakupionych rzeczowych aktywów trwałych w celu, do którego są przeznaczone, do czasu ich instalacji lub pierwszego normalnego zastosowania (transport, odprawa celna, pośrednictwo, wylanie fundamentów, instalacja i wszelka działalność związana z zakupem rzeczowych aktywów trwałych, w tym projekt, przygotowanie, rozmieszczenie, zaciągnięcie kredytu i wykup ubezpieczenia); inwestycje obejmują także działalność wynikającą z modernizacji istniejących rzeczowych aktywów trwałych, zmiany ich przeznaczenia, ich przekształcenia lub bezpośredniego wydłużenia ich okresu użytkowania lub zwiększenia zdolności, wraz z innymi rodzajami działalności wymienionymi powyżej i związanymi z taką działalnością.
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (Dz.U. L 83 z 27.3.1999, s. 1).

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.