Pomoc państwa - Rumunia - Pomoc państwa C 36/09 (ex NN 56/09) - gwarancja zgodnie z tymczasowymi ramami prawnymi na rzecz przedsiębiorstwa Oltchim - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2010.19.31

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 stycznia 2010 r.

POMOC PAŃSTWA - RUMUNIA

Pomoc państwa C 36/09 (ex NN 56/09) - gwarancja zgodnie z tymczasowymi ramami prawnymi na rzecz przedsiębiorstwa Oltchim

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2010/C 19/10)

(Dz.U.UE C z dnia 26 stycznia 2010 r.)

Pismem z dnia 19 listopada 2009 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Rumunię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE w odniesieniu do wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

Office: J70, 3/225

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIЁ

Faks +32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom rumuńskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

I. PROCEDURA

1. W dniu 29 lipca 2009 r., po publicznym ogłoszeniu planowanej gwarancji zgodnie z tymczasowymi ramami prawnymi na rzecz producenta substancji chemicznych, przedsiębiorstwa Oltchim, udziałowiec mniejszościowy przedsiębiorstwa złożył do Komisji skargę, podając w wątpliwość kwalifikowalność gwarancji w kontekście kryteriów ustalonych w tymczasowych ramach prawnych. W dniu 7 sierpnia 2009 r. Komisja przekazała wspomnianą skargę władzom rumuńskim, a te udzieliły odpowiedzi w dniu 4 września 2009 r.

II. OPIS

2. Przedmiotowa gwarancja ma być wystawiona - zgodnie z rumuńskim programem zgodnym z tymczasowymi ramami prawnymi - przez EximBank na pokrycie pożyczki komercyjnej w wysokości 62 mln EUR przeznaczonej na zakup przedsiębiorstwa będącego dostawcą Oltchimu, firmy Arpechim.

III. OCENA

3. Rumunia podjęła decyzję o udzieleniu gwarancji zgodnie z zatwierdzonym przez Komisję programem objętym tymczasowymi ramami prawnymi. Program ten - zgodnie ze stosownymi postanowieniami tymczasowych ram prawnych - w sposób jednoznaczny wyklucza przedsiębiorstwa, które były zagrożone dnia 1 lipca 2008 r., o czym mowa w pkt 4.3.2 lit. i) ram prawnych. Stosuje on ponadto kryterium kwoty wynagrodzeń zgodnie z pkt 4.3.2 lit. d).

4. Na obecnym etapie Komisja ma wątpliwości, czy planowana przez EximBank gwarancja jest zgodna z warunkami wynikającymi z postanowień pkt 4.3.2 lit. i) oraz lit. d) tymczasowych ram prawnych. W szczególności:

– w odniesieniu do kwalifikowalności przedsiębiorstwa do otrzymania pomocy państwa zgodnie z pkt 4.3.2 lit. i) tymczasowych ram prawnych, Komisji nie zadawalają przedstawione dotychczas przez władze rumuńskie dowody na to, że Oltchim nie był przedsiębiorstwem zagrożonym dnia 1 lipca 2008 r.,

– po drugie nie jest jasne, czy planowana przez EximBank gwarancja jest zgodna z postanowieniami pkt 4.3.2 lit. d) tymczasowych ram prawnych, według których maksymalna kwota pożyczki (w omawianym tu przypadku chodzi o 62 mln EUR) nie powinna przekraczać całkowitej rocznej kwoty wynagrodzeń wypłaconych przez beneficjenta za 2008 r.

IV. WNIOSEK

5. W świetle powyższych ustaleń Komisja podjęła decyzję o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego przewidzianego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego opisanych wyżej środków.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.