Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa SA.35062 (2012/C) (ex 2012/NN) - Naruszenie zakazu wypłaty dywidend przez Caixa Geral de Depósitos, S.A. - Nieprawidłowe wykorzystanie pomocy na ratowanie - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2013.116.13

Akt nienormatywny
Wersja od: 23 kwietnia 2013 r.

POMOC PAŃSTWA - PORTUGALIA

Pomoc państwa SA.35062 (2012/C) (ex 2012/NN) - Naruszenie zakazu wypłaty dywidend przez Caixa Geral de Depósitos, S.A. - Nieprawidłowe wykorzystanie pomocy na ratowanie

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/C 116/02)

(Dz.U.UE C z dnia 23 kwietnia 2013 r.)

Pismem z dnia 18 grudnia 2012 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Portugalię o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

Rue Joseph II 70

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: (+32)-2-296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom portugalskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

I. PROCEDURA

1.
Decyzją z dnia 18 lipca 2012 r. ("decyzją w sprawie ratowania") Komisja zatwierdziła dokapitalizowanie Caixa Geral de Depósitos, S.A. ("CGD") kwotą pomocy na ratowanie wynoszącą 1,65 mld EUR, co nastąpiło dnia 29 czerwca 2012 r., między innymi ze względu na zobowiązanie Portugalii do nałożenia na CGD zakazu wypłaty dywidend oraz zakazu wypłat kuponowych.

II. OPIS SYTUACJI

2.
CGD jest grupą bankową należącą w całości do Portugalii. Na dzień 31 grudnia 2011 r. do grupy należały aktywa netto ogółem wynoszące 120,6 mld EUR oraz portfel pożyczek netto wynoszący ogółem 78,2 mld EUR. Na działalność banku składają się między innymi: krajowa i międzynarodowa bankowość komercyjna (przede wszystkim w Hiszpanii, portugalskojęzycznych państwach Afryki oraz w Brazylii), bankowość inwestycyjna, zarządzanie aktywami, wyspecjalizowane transakcje kredytowe oraz działalność ubezpieczeniowa.
3.
Portugalia, będąca wyłącznym udziałowcem CGD, przeprowadziła operację podwyższenia kapitału, o której mowa w pkt 1. Portugalia objęła akcje zwykłe nowej emisji w kwocie 750 mln EUR. Ponadto została ona subskrybentem hybrydowych papierów wartościowych w kwocie 900 mln EUR.
4.
Jak zapisano w decyzji w sprawie ratowania, środki na dokapitalizowanie zostały przyznane CGD, aby umożliwić grupie uzyskanie wymaganych poziomów kapitału podstawowego pierwszej kategorii (CT1) oraz w celu utrzymania odpowiedniego bufora kapitałowego (w wysokości 0,64 %) w związku ze zmiennym charakterem aktywów ważonych ryzykiem oraz zarządzania ryzykiem kredytowym w kraju dotkniętym recesją. Zgodnie z warunkami pomocy na ratowanie nie mogła ona zostać wykorzystana na dokonanie żadnych płatności na rzecz posiadaczy instrumentów finansowych, w tym długu podporządkowanego w banku.
5.
Dnia 28 września 2012 r. Caixa Geral Finance Limited, podmiot powiązany CGD, dokonała płatności dywidend z tytułu bezterminowych akcji uprzywilejowanych na rzecz inwestorów instytucjonalnych w wysokości 405.415 EUR bez uprzedniej zgody Komisji. Suma ta odpowiada 0,025 % kapitału wniesionego dnia 29 czerwca 2012 r.

III. OCENA

6.
W oparciu o otrzymane informacje Komisja stwierdza, że wypłata dywidend dokonana przez Caixa Geral Finance Limited dnia 28 września 2012 r. podlega zakazowi wypłaty dywidend określonym w zobowiązaniu Portugalii. Zobowiązanie to stanowi integralną część środka pomocy zatwierdzonego decyzją w sprawie ratowania. Komisja zamierza zbadać, czy wypłaty dywidend stanowią nieprawidłowe wykorzystanie pomocy przyznanej na ratowanie i czy pomoc państwa została przyznana beneficjentom płatności z tytułu dywidend.
7.
Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać windykacji od jej beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.