Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa C 27/08 (ex N 426/05) - Niemcy - EverQ (premia dla MŚP) - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.253.23

Akt nienormatywny
Wersja od: 4 października 2008 r.

POMOC PAŃSTWA - NIEMCY

Pomoc państwa C 27/08 (ex N 426/05) - Niemcy - EverQ (premia dla MŚP)

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 253/09)

(Dz.U.UE C z dnia 4 października 2008 r.)

Pismem z dnia 17 czerwca 2008 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

B-1049 Brussels

Faks No(32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom niemieckim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

OPIS ŚRODKA POMOCY I PROJEKTU INWESTYCYJNEGO

Beneficjentem zgłoszonego środka pomocy jest EverQ GmbH (zwany dalej "EverQ"). EverQ jest spółką joint venture, utworzoną w grudniu 2004 r. przez Evergreen Solar Inc. i Q-Cells AG (będących właścicielami EverQ odpowiednio w 75,1 % i 24,9 %). Evergreen jest producentem modułów słonecznych i posiada patent na technologię String-Ribbon. Q-Cells jest drugim pod względem wielkości producentem ogniw słonecznych na świecie. W listopadzie 2005 r. do spółki dołączyło przedsiębiorstwo Renewable Energy Corporation, największy na świecie producent materiałów krzemowych dla przemysłu fotowoltaicznego oraz producent płytek, ogniw i modułów słonecznych poprzez swoje spółki zależne, i od grudnia 2006 r. każdy z trzech partnerów posiada udziały w EverQ wynoszące 33,3 %.

Dnia 7 czerwca 2006 r., w sprawie N 426/05(1), Komisja zatwierdziła pomoc w postaci premii dla MŚP, przyznaną spółce EverQ GmbH (numer referencyjny C(2006) 2092fin). Celem pomocy było promowanie rozwoju regionalnego. Projekt zakładał budowę nowego zakładu produkcji modułów słonecznych w technologii String-Ribbon (EverQ1). Nowy zakład był pierwszym zakładem produkcyjnym EverQ. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2004 r. Nowy zakład miał mieć nominalne moce produkcyjne na poziomie 30 megawatów mocy szczytowej i rozpocząć działalność 31 grudnia 2007 r.

Prowadząc dochodzenie w sprawie innego zgłoszonego środka pomocy na rzecz EverQ (N 864/06), Komisja natrafiła na dowody świadczące o tym, że mogły mieć miejsce manipulacje strukturą własnościową i finansową spółki w celu zagwarantowania jej otrzymania premii dla MŚP. W momencie podejmowania decyzji o zatwierdzeniu pomocy na rzecz EverQ w postaci premii dla MŚP Komisja nie była w posiadaniu takich informacji.

Nowe informacje dotyczą wyjściowej, głównej umowy, jaką Evergreen i Q-Cells zawarły w celu utworzenia spółki joint venture dla projektu EverQ1. Umowa wskazuje, że partnerzy [...](*) utrzymali udziały Q-Cells na poziomie poniżej 25 % (24,9 %), aby otrzymać jak najwyższą kwotę pomocy państwa (w tym premii dla MŚP).

OCENA ZGODNOŚCI ŚRODKA POMOCY ZE WSPÓLNYM RYNKIEM

EverQ otrzymał dla projektu EverQ1 regionalną pomoc inwestycyjną w wysokości 28.471.100 EUR, w tym 15 % premię dla MŚP. Premia dla MŚP była dodatkiem do maksymalnej przyznawanej kwoty pomocy, przewidzianej w wytycznych w sprawie pomocy regionalnej. Założono, że MŚP należy się wyższa pomoc ponieważ, ze względu na swój rozmiar, borykają się one ze specyficznymi trudnościami.

Zgodnie z art. 4 załącznika do zalecenia Komisji z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie definicji mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw (zwanego dalej zaleceniem w sprawie MŚP)(2), dane dotyczące pułapu zatrudnienia i pułapów finansowych, wykorzystywane do określenia czy beneficjent pomocy należy do kategorii MŚP, powinny pochodzić z ostatniego zatwierdzonego okresu obrachunkowego i być obliczane w stosunku rocznym.

Ustalenie udziałów Q-Cells w spółce na poziomie 24,9 %, tj. poniżej 25 %, spowodowało, że jego pułapy zatrudnienia i pułapy finansowe nie zostały uwzględnione przy obliczaniu pułapu zatrudnienia i pułapów finansowych EverQ(3). Na tej podstawie Komisja podjęła decyzję o zatwierdzeniu przyznanej EverQ1 pomocy w postaci premii dla MŚP, przyjmując że informacje dostarczone przez niemieckie władze potwierdzają, że w momencie zgłoszenia beneficjent spełniał kryteria definicji MŚP oraz że pomoc, obejmująca premię dla MŚP, była niezbędna dla sfinansowania całości projektu.

W niniejszej sprawie Komisja ma wątpliwości, czy udziałowcy EverQ, nieosiągając pułapów, nie starali się [...] obejść wymogów definicji MŚP i co za tym idzie, uzyskać większą pomoc, mimo że nie borykają się oni z trudnościami typowymi dla MŚP.

Zgodnie z przepisami art. 9 rozporządzenia proceduralnego, przed podjęciem decyzji o ewentualnym unieważnieniu pierwotnej decyzji o zatwierdzeniu premii dla MŚP, Komisja postanowiła wszcząć postępowanie mające na celu zebranie uwag zainteresowanych stron.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

______

(1) Dz.U. C 270 z 7.11.2006, s. 2.

(2) Dz.U. L 124 z 20.5.2003, s. 36.

(3) Stwierdzono, że gdyby pułapy te zostały uwzględnione w obliczeniach, EverQ nie kwalifikowałoby się do kategorii MŚP.

(*) Informacja objęta wymogiem zachowania tajemnicy służbowej.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.