Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa C 24/06 (ex NN 75/2000) - Stowarzyszenie na rzecz zdrowia zwierząt - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.244.15

Akt nienormatywny
Wersja od: 11 października 2006 r.

Pomoc państwa C 24/06 (ex NN 75/2000) - Stowarzyszenie na rzecz zdrowia zwierząt Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2006/C 244/05)

(Dz.U.UE C z dnia 11 października 2006 r.)

Pismem z dnia 7 czerwca 2006 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcom o swojej decyzji wszczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 traktatu WE dotyczącej wyżej wspomnianych środków pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środków, względem których Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma, kierując je na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate General for Agriculture and Rural Development

Directorate H

Rue de la Loi/Wetstraat 200,

B-1049 Bruxelles

Nr faksu: (32-2) 296 21 51

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Niemcom. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o nieujawnianie ich tożsamości.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

W piśmie z dnia 21 lutego 2000 r. Komisja otrzymała skargę dotyczącą środków podejmowanych przez bawarskie Stowarzyszenie na rzecz zdrowia zwierząt (Tiergesundheitsdienst Bayern, TGD). W odpowiedzi na skargę Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa zwróciła się kilkakrotnie do Republiki Federalnej Niemiec o dodatkowe informacje, które otrzymała w pismach niemieckich urzędów z dnia 4 lipca 2000 r., 22 grudnia 2000 r., 22 listopada 2002 r., 10 kwietnia 2003 r., 1 grudnia 2003 r. oraz 27 czerwca 2005 r.

Dnia 17 lipca 2003 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz Niemiec.

Przedmiotowe środki były stosowane od 1974 r. Mimo złożenia wniosku, nie otrzymano dowodów na zgłoszenie środka. W związku z tym środek pomocy został przeniesiony do wykazu środków niezgłoszonych.

OPIS ŚRODKA POMOCY, WZGLĘDEM KTÓREGO KOMISJA WSZCZĘŁA POSTĘPOWANIE

Podstawa prawna: Artykuł 14 ust. 1 ustawy w sprawie pomocy dla rolnictwa w Bawarii (Gesetz zur Förderung der bayerischen Landwirtschaft, LwFöG)

Cel środka pomocy: Zagwarantowanie i poprawa stanu higieny produktów żywnościowych pochodzących od zwierząt

Beneficjenci: Rolnicy oraz ewentualnie TGD

Forma i zakres pomocy: Pomoc finansowana jest ze środków kraju związkowego Bawaria.

a) Na rzecz rolników:

środki o charakterze wyłącznie zapobiegawczym w sektorach produkcji mleka i mięsa oraz sektorach hodowli trzody chlewnej, drobiu, owiec i ryb.

Typowe działania obejmowały:

– prowadzenie stałej kontroli przy pomocy testów i/lub badań profilaktycznych;

– pobieranie próbek oraz prowadzenie badań, m.in. laboratoryjnych i seryjnych;

– udzielanie porad weterynaryjnych;

– opracowywanie planów w zakresie profilaktyki i/lub zwalczania chorób;

– opracowywanie programów szczepień.

Te tzw. ogólne środki są nieodpłatnie dostępne dla rolników.

b) Ewentualnie na rzecz TGD:

Komisja nie posiada żadnych dowodów na to, że w przeszłości zwracano w każdym przypadku jedynie 100 %, a nie więcej rzeczywistych (i niezbędnych) wydatków.

Czas trwania środka pomocy: Bez ograniczeń czasowych

ZARZUTY SFORMUŁOWANE WOBEC ŚRODKA POMOCY

Autor skargi utrzymuje, że poprzez zatrudnienie lekarzy weterynarii TGD świadczy usługi nie tylko w zakresie działań profilaktycznych, lecz także w zakresie leczenia weterynaryjnego.

Występuje zatem zakłócenie konkurencji na rynku, gdyż dotowanie "kompleksowych środków" umożliwia TGD oferowanie usług w zakresie leczenia po niższych cenach.

OCENA ŚRODKA POMOCY

Komisja jest zdania, że przedmiotowy środek stanowi pomoc na rzecz rolników w myśl art. 87 ust. 1 traktatu WE. środek pomocy może być ewentualnie uznany za zgodny ze wspólnym rynkiem na mocy art. 87 ust. 3 lit. c) traktatu WE, jeśli jest on zgodny w szczególności z pkt 11.4 Wytycznych Wspólnoty w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnictwa. By dokonać oceny zgodności Komisja potrzebuje jednak określonych informacji będących w posiadaniu władz Niemiec.

środek pomocy mógłby stanowić pomoc na rzecz TGD w myśl art. 87 ust. 1 traktatu WE również w przypadku, gdyby koszty ponoszone przez TGD w związku ze świadczeniem kompleksowych środków, były nadmiernie dotowane ze środków budżetowych kraju związkowego Bawaria oraz jego funduszu na rzecz walki z chorobami zwierząt (Tierseuchenkasse). Do 2004 r. TGD nie było wybierane w drodze procedury udzielania zamówień publicznych. W związku z tym Komisja nie wyklucza, że środek może stanowić pomoc operacyjną, która jest niezgodna ze wspólnym rynkiem. Istnieją obawy, że w przypadku niezależnej działalności gospodarczej TGD mamy do czynienia z subsydiowaniem skrośnym.

W związku z tym Komisja zwraca się do władz Niemiec z wnioskiem o przedstawienie rachunków z poszczególnych lat budżetowych określających koszty i ich zwrot w celu ustalenia, czy przedmiotowy środek pomocy ma charakter nadmiernego lub skrośnego subsydiowania.

Ponieważ w omawianym przypadku mamy także do czynienia z finansowaniem wykorzystującym obowiązkowe składki do funduszu na rzecz walki z chorobami zwierząt, Komisja potrzebuje również wszystkich istotnych informacji na temat finansowania tego funduszu.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 pomoc przyznana bezprawnie podlega windykacji od beneficjenta. Ponadto wydatki na środki krajowe, które mają bezpośredni wpływ na środki wspólnotowe, mogą nie kwalifikować się do finansowania z budżetu EFOGR.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.