Pomoc państwa - Francja - Pomocy państwa zgłoszonej C 13/2009 (ex N 614/08) - Francja - Środki na rzecz sektora portowego - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2009.122.16

Akt nienormatywny
Wersja od: 30 maja 2009 r.

POMOC PAŃSTWA - FRANCJA

Pomocy państwa zgłoszonej C 13/2009 (ex N 614/08) - Francja - Środki na rzecz sektora portowego

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/C 122/06)

(Dz.U.UE C z dnia 30 maja 2009 r.)

Pismem z dnia 8 kwietnia 2009 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Francję o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej na następujący adres:

Commission européenne

Direction générale de l'Energie et des Transports

Direction A - Unité A2

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks + 32 2296 41 04

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom francuskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

1. PROCEDURA

Pismem z dnia 4 grudnia 2008 r. władze francuskie zgłosiły, na mocy art. 88 ust. 3 Traktatu WE, program pomocy polegający na stosowaniu instrumentów podatkowych na rzecz sektora portowego wprowadzonych ustawą nr 2008-660 z dnia 4 lipca 2008 r. dotyczącą reformy portów.

2. KRÓTKI OPIS ŚRODKA

Zgłoszone środki wpisują się w ramy reformy portów będącej przedmiotem ustawy dotyczącej reformy portów. Celem tej reformy jest poprawa wydajności i konkurencyjności francuskich portów morskich.

Reforma portów obejmuje przeniesienie działalności przeładunkowej w portach na podmioty prywatne w drodze procedury przejęcia wyposażenia dużych portów morskich oraz w drodze instrumentu podatkowego składającego się z dwóch części: jednej, która zmniejsza opłaty skarbowe związane z przekazaniem wyposażenia dużych portów morskich, i drugiej, która może prowadzić do zwolnienia z podatków lokalnych stosowanych do wyposażenia wykorzystywanego we wszystkich portach morskich (dużych portach morskich i portach zdecentralizowanych).

Zwolnienie jest ograniczone do okresu 6 lat. Kwota całkowita na cały okres zwolnienia wynosi 97,50 mln EUR.

3. OCENA ŚRODKA

Komisja nie może na tym etapie wykluczyć, że przekazanie wyposażenia do działalności przeładunkowej w portach w kontekście procedury z wolnej ręki zawiera elementy pomocy państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu. Komisja ma również wątpliwości co do zgodności takiego środka z przepisami art. 87 ust. 2 i 3 Traktatu WE.

Jako że mamy do czynienia z instrumentem podatkowym, Komisja uważa, że chodzi o pomoc państwa dla przedsiębiorstw prowadzących działalność przeładunkową w portach i wyraża swoje wątpliwości co do zgodności z odstępstwami ustanowionymi w Traktacie i, w szczególności, z wytycznymi w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2007-2013(1).

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

______

(1) Dz.U. C 54 z 4.3.2006, s. 13.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.