Pomoc państwa - Francja - Pomoc państwa C 38/07 (ex NN 45/07) - Pomoc na rzecz Arbel Fauvet Rail - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2007.249.17

Akt nienormatywny
Wersja od: 24 października 2007 r.

POMOC PAŃSTWA - FRANCJA

Pomoc państwa C 38/07 (ex NN 45/07) - Pomoc na rzecz Arbel Fauvet Rail

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 249/11)

(Dz.U.UE C z dnia 24 października 2007 r.)

Pismem z dnia 12 września 2007 r. zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Francję o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

Commission européenne

Direction générale de la concurrence

Greffe des aides d'Etat

B-1049 Bruxelles

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom francuskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

Niniejsze postępowanie dotyczy niezgłoszonej pomocy państwa przekazanej przez Francję na rzecz d'Arbel Fauvet Rail (AFR), producenta taboru kolejowego z siedzibą w Douai (Francja). AFR od wielu lat borykała się z problemami finansowymi.

W dniu 4 lipca 2005 r. region Nord-Pas-de-Calais oraz Związek Aglomeracyjny Douaisis przyznały wspólnie AFR zwrotną zaliczkę w wysokości 2 mln EUR oprocentowaną według stopy 4,08 % w stosunku rocznym, która miała zostać spłacona przez 3 lata, w ratach płatnych co pół roku, poczynając od dnia 1 stycznia 2006 r. Zwrot zaliczki nie został zabezpieczony żadnymi gwarancjami.

Komisja ocenia, że w momencie przyznawania zaliczki AFR była przedsiębiorstwem zagrożonym w rozumieniu Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw. Komisja uznaje również, że AFR nie mogłaby pozyskać środków finansowych na tak korzystnych warunkach na prywatnym rynku kredytowym, dlatego zwrotne zaliczki stanowią środek pomocy państwa.

Komisja wyraża wątpliwości, czy środek ten jest zgodny ze wspólnym rynkiem, zwłaszcza uwzględniając treść wytycznych dotyczących pomocy w celu ratowania i restrukturyzacji. Komisja zwraca w szczególności uwagę na fakt, że Francja nie przedstawiła planu restrukturyzacji a AFR nie podjęła, jak się wydaje, żadnych środków wyrównawczych, mających złagodzić skutki pomocy. Ponieważ okres, na jaki zaliczki zostały przyznane przekracza sześć miesięcy, nie można ich uznać za dopuszczalną formę pomocy przeznaczonej na ratowanie.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc niezgodna z prawem może podlegać zwrotowi przez beneficjenta.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.