Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa C 5/08 (ex NN 58/07) - Bezprawne udzielenie pomocy Ryanair przez Aarhus Airport Ltd - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2008.109.15

Akt nienormatywny
Wersja od: 30 kwietnia 2008 r.

POMOC PAŃSTWA - DANIA

Pomoc państwa C 5/08 (ex NN 58/07) - Bezprawne udzielenie pomocy Ryanair przez Aarhus Airport Ltd

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 109/07)

(Dz.U.UE C z dnia 30 kwietnia 2008 r.)

Komisja powiadomiła Danię o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wymienionego środka pomocy pismem z dnia 30 stycznia 2008 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środków pomocy w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Energy and Transport

Directorate A "General Affairs"

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 41 04

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Danii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

W lutym 2005 r. Komisja otrzymała skargę od SAS dotyczącą domniemanej nielegalnej pomocy przyznanej przez Aarhus Airport Ltd (Aarhus Lufthavn A/S) Ryanair. Domniemana pomoc polegała na zmniejszeniu opłat lotniskowych i opłat za obsługę naziemną.

W dniu 2 marca 2005 r. i 20 maja 2006 r. Komisja wysłała pytania do władz duńskich, na które otrzymała odpowiedź w dniu 18 maja 2005 r. i 10 lipca 2006 r.

Komisja otrzymała dodatkowe informacje od Aarhus Airport Ltd w piśmie z dnia 27 kwietnia 2005 r. Informacje te dotyczą kwestii zawartych w piśmie Komisji do władz duńskich, wysłanego dnia 2 marca 2005 r.

OPIS ŚRODKÓW

- Aarhus Airport Ltd, który jest właścicielem i prowadzi port lotniczy Aarhus, jest 100 % publiczną spółką akcyjną.

- W 1999 r. Aarhus Airport Ltd zawarł umowę z Ryanair poprzez przyznanie preferencyjnego traktowania operacjom Ryanair dokonywanym w porcie lotniczym Aarhus. Umowa ma obowiązywać do końca 2009 r.

- Według skarżącego poufna umowa zawarta pomiędzy Aarhus Airport Ltd a Ryanair obejmuje następujące kwestie:

- opłaty za obsługę pasażerską płatne w wysokości 50 % opublikowanej stawki,

- zwolnienie z opłat za odloty i przyloty. W zamian za to Ryanair płaci stałą i łączną opłatę za pasażera,

- zwolnienia albo redukcje opłat za obsługę naziemną.

- Skarżący jest zdania, że Aarhus Airport Ltd ponosi straty,

które odpowiadają wysokości pomocy przyznanej Ryanair.

OCENA ŚRODKÓW POMOCY

Obecnie i na podstawie dostępnych informacji, Komisja ma wątpliwości dotyczące:

- operacyjnej i decyzyjnej niezależności Aarhus Airport Ltd od jego akcjonariuszy - pięciu władz publicznych,

- preferencyjnego traktowania przyznanego Ryanair w porcie lotniczym Aarhus poprzez obniżenie uiszczanych opłat za obsługę pasażerską, opłat za odloty i przyloty oraz opłat za obsługę naziemną,

- wysokości opłat w porcie lotniczym Aarhus i możliwych korzyści przyznanych innym liniom lotniczym, jeżeli ustalony poziom opłat lotniskowych nie pozwala portowi lotniczemu na prowadzenie działalności z zyskiem.

W odniesieniu do korzyści przyznanych Ryanair i być może innym liniom lotniczym w porcie lotniczym Aarhus w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu, Komisja ma wątpliwości czy taka pomoc może być zgodna ze wspólnym rynkiem na podstawie wyłączeń przewidzianych w art. 87 ust. 3 Traktatu.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać odzyskaniu od jej beneficjenta.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.