Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa C 27/2006 (ex NN 22/2004) - Program pomocy na badania i rozwój w sektorze lotniczym - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE.

Dzienniki UE

Dz.U.UE.C.2006.196.7

Akt nienormatywny
Wersja od: 19 sierpnia 2006 r.

POMOC PAŃSTWA - BELGIA

Pomoc państwa C 27/2006 (ex NN 22/2004) - Program pomocy na badania i rozwój w sektorze lotniczym

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE

(2006/C 196/04)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 19 sierpnia 2006 r.)

Pismem z dnia 22 czerwca 2006 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o decyzji wszczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 traktatu WE, dotyczącej wyżej wspomnianego środka pomocy.

W ciągu jednego miesiąca od dnia publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na adres:

Commission européenne

Direction Générale de la Concurrence

Greffe Aides d'Etat

B-1049 Bruxelles

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Belgii. Zainteresowana strona zgłaszająca uwagi może wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie jej tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

1.

PROCEDURA I OPIS ŚRODKA POMOCY

W piśmie z dnia 13 lutego 2004 r., zarejestrowanym w Komisji dnia 18 lutego 2004 r., Belgia zgłosiła Komisji program pomocy na rzecz badań naukowych i rozwoju w sektorze lotniczym. Celem programu jest wzmocnienie zdolności technologicznych przedsiębiorstw belgijskich, które uczestniczą w programie rozwoju lotnictwa cywilnego.

Pomoc jest przyznawana w formie zaliczek zwrotnych w wysokości maksymalnie 75 % (podstawa 60 %, powiększona o ewentualne premie, jednak nieprzekraczająca 75 %) kosztów badań przemysłowych w rozumieniu załącznika 1 do wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na rzecz badań i rozwoju(1), plus maksymalnie 50 % (podstawa 40 % powiększona o ewentualne premie, jednak nieprzekraczająca 50 %) kosztów rozwoju przedkonkurencyjnego w rozumieniu wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na rzecz badań i rozwoju. Łączny budżet programu wynosi 195 mln 38 tys. EUR.

Rada Ministrów z dnia 1 grudnia 2000 r. przyjęła decyzję o przyznaniu pomocy. Pomoc jest przyznawana przez władze federalne zgodnie z porozumieniem zawartym 20 listopada 2001 r. między państwem a regionami. Chodzi o zaliczki zwrotne wypłacone przez państwo przedsiębiorstwom między 2002 a 2006 r. Program nie przewiduje klauzuli zawieszającej wypłaty zaliczek w związku z jego badaniem przez Komisję zgodnie z przepisami wspólnotowymi w zakresie pomocy państwa.

Zaliczka jest zwracana w zależności od wyników programu poprzez płatności na rzecz państwa związane z wprowadzaniem do obrotu produktów lub technologii. Wszelkie zwroty kończą się po spłaceniu kwoty głównej zaliczki. Państwu nie są należne żadne odsetki.

2.

OCENA

Komisja stwierdza, że pomoc należy uznać za niezgłoszoną, ponieważ program został wdrożony zanim Komisja go zatwierdziła.

Komisja zbadała pomoc w świetle przepisów wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na rzecz badań i rozwoju. Badanie spowodowało wyrażenie zastrzeżeń co do wysokości zaliczki w powiązaniu ze sposobem jej zwrotu.

Stosując 5.6 wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na rzecz badań i rozwoju, który to punkt określa warunki zatwierdzenia zaliczek zwrotnych tego typu, Komisja przyjęła zasadę, że w przypadku, gdy program przynosi pozytywne wyniki, zaliczki powinny być zwracane wraz z odsetkami. W związku z tym Komisja zgadza się, aby kwota główna zaliczki wynosiła 40 % kosztów w przypadku rozwoju przedkonkurencyjnego oraz 60 % w przypadku badań przemysłowych (plus ewentualne premie określone w pkt. 5.10 zasad ramowych).

Jednak w omawianym programie Belgia stosuje te korzystne progi, równocześnie nie żądając od beneficjentów spłacenia odsetek, co stanowi dodatkową korzyść dla beneficjenta. Ogólne warunki programu są więc dla przedsiębiorstw-beneficjentów korzystniejsze niż warunki, na które zwykle wyraża zgodę Komisja. W tej sytuacji Komisja wątpi, czy pomoc może zostać zatwierdzona.

3.

WNIOSEK

W świetle powyższego oraz w ramach procedury przewidzianej w art. 88 ust. 2 traktatu WE, Komisja wzywa Belgię do przedstawienia uwag i przekazania wszelkich informacji przydatnych przy ocenianiu tego programu pomocy.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 wszelka pomoc bezprawnie przyznana beneficjentowi może podlegać zwrotowi.

______

(1) Dz.U. C nr 45 z 17.2.1996, str. 5.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.