Decyzja 2013/107/UE dotycząca podpisania i zawarcia Umowy między rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki a Unią Europejską w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych

Dzienniki UE

Dz.U.UE.L.2013.63.5

Akt jednorazowy
Wersja od: 6 marca 2013 r.

DECYZJA RADY
z dnia 13 listopada 2012 r.
dotycząca podpisania i zawarcia Umowy między rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki a Unią Europejską w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2013/107/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 6 marca 2013 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 194 i 207, w związku z art. 218 ust. 6 lit. a),

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

uwzględniając zgodę Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 12 lipca 2011 r. Rada upoważniła Komisję do wynegocjowania Umowy między rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki a Unią Europejską w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych (zwanej dalej "Umową").

(2) Zgodnie z upoważnieniem Rady przeprowadzono konsultacje z Grupą Roboczą Rady ds. Energii, która wspomogła Komisję w ramach negocjacji.

(3) W dniu 29 listopada 2011 r. zakończono negocjacje i parafowano Umowę.

(4) W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania Umowy, należy ustanowić odpowiednie wewnętrzne procedury unijne.

(5) W miarę pojawiania się nowych zastosowań i funkcji urządzenia biurowe będą w przyszłości odpowiadać za coraz większą część zużycia energii. W celu osiągnięcia unijnego celu 20 % oszczędności zużycia energii w Unii w porównaniu z prognozami na 2020 rok, potwierdzonego na posiedzeniu Rady Europejskiej wiosną 2007 r., należy dokonać jeszcze większej optymalizacji efektywności energetycznej urządzeń biurowych.

(6) Ponieważ rynek takich urządzeń szybko się zmienia, należy często oceniać potencjał maksymalizacji oszczędności energii i korzyści dla środowiska poprzez stymulowanie podaży i popytu na produkty energooszczędne. Zatem niezbędne jest upoważnienie Komisji, wspomaganej przez unijną grupę doradczą składającą się z przedstawicieli krajowych i wszystkich zainteresowanych stron, do regularnej oceny i aktualizacji wspólnych specyfikacji urządzeń biurowych określonych w Umowie.

(7) Biorąc pod uwagę, że producenci uczestniczący w unijnym programie ENERGY STAR to w większości małe i średnie przedsiębiorstwa, rejestracja produktów w Unii powinna w dalszym ciągu być nieuciążliwa i opierać się na certyfikacji własnej. Powinno to wiązać się ze ściślejszym egzekwowaniem wymogów unijnego programu ENERGY STAR przez Komisję we współpracy z państwami członkowskimi.

(8) Komisja techniczna ustanowiona na mocy Umowy powinna odpowiadać za przegląd wykonania Umowy.

(9) Zgodnie z Umową, Stany Zjednoczone Ameryki i Unia wyznaczają, każde z osobna, podmiot zarządzający odpowiedzialny za wykonanie Umowy. W tym celu Unia powinna wyznaczyć Komisję jako podmiot zarządzający,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym zatwierdza się w imieniu Unii Umowę między rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki a Unią Europejską w sprawie koordynacji programów znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych, wraz z załącznikami do niej (zwaną dalej "Umową").

Tekst Umowy wraz z załącznikami dołącza się do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym upoważnia się Przewodniczącego Rady do wyznaczenia osoby lub osób umocowanych do podpisania Umowy ze skutkiem wiążącym dla Unii.

Artykuł  3

Przewodniczący Rady dokonuje w imieniu Unii pisemnej notyfikacji przewidzianej w art. XIV ust. 1 Umowy.

Artykuł  4

Komisja reprezentuje Unię w komisji technicznej przewidzianej w art. VII Umowy, po wysłuchaniu opinii członków Biura Unii Europejskiej ds. Energy Star, o którym mowa w art. 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 106/2008 z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie wspólnotowego programu znakowania efektywności energetycznej urządzeń biurowych(1). Komisja, po konsultacji z Biurem Unii Europejskiej ds. Energy Star, podejmuje działania dotyczące kontaktowania się, współpracy, przeglądu wykonania i notyfikacji, o których mowa w art. VI ust. 4, art. VII ust. 1 i 2 oraz art. IX ust. 4 Umowy.

Z myślą o przygotowaniu stanowiska Unii w odniesieniu do zmiany wykazu urządzeń biurowych w załączniku C do Umowy, Komisja uwzględnia wszelkie opinie wydane przez Biuro Unii Europejskiej ds. Energy Star.

Stanowisko Unii w odniesieniu do decyzji, jakie mają zostać podjęte przez podmioty zarządzające, jest ustalane, w odniesieniu do zmian załącznika A (nazwa i wspólne logo ENERGY STAR), załącznika B (wytyczne w zakresie prawidłowego używania nazwy i wspólnego logo ENERGY STAR) oraz załącznika C (wspólne specyfikacje) do Umowy, przez Komisję, po konsultacji z Biurem Unii Europejskiej ds. Energy Star.

We wszystkich innych przypadkach stanowisko Unii w odniesieniu do decyzji, jakie mają zostać podjęte przez Strony Umowy ustalane jest przez Radę, stanowiącą na wniosek Komisji, zgodnie z art. 218 ust. 9 Traktatu.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja wchodzi w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 13 listopada 2012 r.

W imieniu Rady

V. SHIARLY

Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 39 z 13.2.2008, s. 1.

© Unia Europejska, http://eur-lex.europa.eu/
Za autentyczne uważa się wyłącznie dokumenty Unii Europejskiej opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.